Θυμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44

Thread: Θυμός

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295

    Θυμός

    Πως αντιμετωπίζετε τον θυμό σας?

    Εστω οτι βρίσκεστε σε μια κατάσταση που θυμώνετε πολύ αλλά δυστυχώς δεν μπορείτε να ξεφύγετε, πχ σε έναν γάμο, στην εργασία κτλ. πως αντιδράτε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    βρίζω τον κρίνο

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by PETRAN
    βρίζω τον κρίνο
    εδω εγω μωρο μου,
    θα γινω ο κυματοθραυστης της οργης σου,
    θα γινω το αναχωμα της ψυχης σου,
    θα γινω το ακουμπημα που δεν ειχες ποτε σου.....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    σε καλο μου σημερα....
    εχω συγκινηθει παρα πολυ.

    Ο πετραν με εχει κανει να νιωσω πολυ σημαντικος....
    παω να κλαψω σε μια γωνια....

    (μπουχουχουχου μπουχουχουχου....)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Μου αρέσει γιατί εκδηλώνετε τα πάθη σας! Σας αφήνω να συνεχίσετε. Μήπως να αλλάξω θέμα και να το κάνω ο τσακωμός πετράν-κρίνο? χμμμμ!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Πάντως σοβαρά τώρα, η καλύτερη λύση είναι να δουλέψεις με το πρόβλημα ώστε να μην υπαρχει θυμός. Δεν είναι καλό να υπάρχει σταθερή εστία θυμιού. Όταν γίνεται αυτό πρέπει κάποιος να παίρνει δραστικές αποφάσεις ώστε να σταματάει αυτό.


    Επίσης ο θυμός φέρνει μόνο περισσότερο θυμό. Αποδεδειγμένα. Δεν ισχύει αυτά που λένε \"ξέσπασε\" η \"εκτονώθηκε\". Άλλο το να \"βγάζεις κάτι από μέσα σου\" με καλό τρόπο ώστε να εκπληρωθεί κάποιος στόχος/να βελτιωθεί κάποια κατάσταση και άλλο να υπάρχουν συνέχεια έντονες αντιπαραθέσεις μέσα σε εκνευρισμό κλπ. Στο τελευταίο όσο πιο πολύ θυμώνεις, τόσο πιο πολύ θυμωμένος είσαι και τίποτα άλλο. Είναι καλό λοιπόν

    1) να προσπαθήσει κάποιος να κάνει διαχείριση του θυμού του και να μην τον αφήνει να ξεφεύγει. Αυτό πετυχαίνεται με το \"όσο μπορεί κάποιος να μην παρασύρεται από την ένταση της στιγμής\" και να προσπαθήσει να έχει μια πιο αποστασιοποιημένη στάση που το μυαλό του δεν κάνει \"κρίσεις\". Σκέψου. Κάποιος μπορεί να δει ένα έντομο και να τρομάξει κάποιος άλλος το ίδιο έντομο και να γελάσει. Η διαφορά τους είναι ότι κάναν διαφορετικές \"κρίσεις/εκτιμήσεις\" για το έντομο, πράγμα που οδήγησε στην εμπειρία διαφορετικών συναισθημάτων. Ο θυμός-όπως και όλα τα συναισθήματα-έχει την βάση του σε γρήγορες κρίσεις και εκτιμήσεις που κάνουμε σε μια στιγμή (που μπορεί βέβαια να γίνονται πολύ γρήγορα και αυτόματα Εμείς όμως-τουλάχιστον για αρχή- μπορούμε να βάζουμε γρήγορα το \"stop\" αφού αμέσως πάνε να ξεκινήσουν). Όταν αλλάζουμε και απομακρυνόμαστε από τις ίδιες μας τις πιο δυσλειτουργικές \"κρίσεις/εκτιμήσεις\" μιας κατάστασης, τόσο και δεν κυριευόμαστε από υπερβολικό θυμικό (από \"τυφλό\" και \"υπερβολικό\" θυμό κλπ.) οπότε και τόσο πιο καλά είμαστε εμείς γενικά (κάτι που κάνει να παίρνουμε και καλύτερες αποφάσεις κλπ.)


    2) Να δουλέψει προς την λύση της προβληματικής κατάστασης που τροφοδοτεί τον θυμό. Το να έχεις μια σταθερή εστία θυμού δεν βοηθάει σε τίποτα και μόνο να \"σε χαλάσει\" μπορεί. Πρέπει λοιπόν με όσο πιο καλό τρόπο γίνεται να υπάρξουν λύσεις ώστε να σταματήσει αυτό.


    Μπορώ να πω ότι προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι \"non-judgemental\" με κοντινές καταστάσεις και ανθρώπους (π.χ. με τους γονείς μου) και υιωθετώντας μια πιο \"βουδιστική ζεν\" (όπως την ονομάζω) στάση δεν θυμώνω ούτε κυριεύομαι από οργή όπως παλιότερα. Σε αυτή την φάση επίσης μου είναι πιο εύκολο να πάρω καλύτερες αποφάσεις και να βελτιώσω την κατάσταση. Το να αντιμιλήσεις με θυμωμένη φωνή μόνο θα \"μπριζώσει\" τα πράγματα, το να μιλήσεις όμως λογικά και ωραία χωρίς να χάνεις την ψυχραιμία σου είναι σίγουρο ότι αργά η γρήγορα θα οδηγήσει στην λύξη \"του θερμού επεισοδίου\". Το θέμα όπως είπα είναι-όπως είπα και πριν βέβαια-να μιλήσεις γι αυτό και να προσπαθήσεις να βρεις λύσεις.

    Στην πράξη βέβαια ίσως είναι δύσκολο να τα κάνει κάποιος αυτά και το σίγουρο είναι ότι θέλουν εκπαίδευση για να γίνουν με επτιυχία! Είναι και αυτό μια δεξιότητα και μάλιστα δύσκολη να αποκτηθεί. Όμως άπαξ αρχίσεις και το κάνεις το σίγουρο είναι ότι θα βελτιώσεις πάρα πολύ την ποιότητα της ζωής σου.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by krino
    Originally posted by PETRAN
    βρίζω τον κρίνο
    εδω εγω μωρο μου,
    θα γινω ο κυματοθραυστης της οργης σου,
    θα γινω το αναχωμα της ψυχης σου,
    θα γινω το ακουμπημα που δεν ειχες ποτε σου.....



    Ποίημα που θα ζήλευε και η weird!


    Η μήπως είναι hip-hop?


    Huh yo, θααα γινωωω
    Ο κυματοθραύστης της ψυχής σου yo yo ma bitch ma nigga


    Όπως και να χει δεν χρειάζεται να γίνεις ανάχωμα γιατί μάλλον από ότι κατάλαβα είσαι μόνιμα χώμα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Τελικά από ότι κατάλαβα, όλοι είμαστε καλοί στα λόγια και έχουμε πρόβλημα στη πράξη!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by frei
    Τελικά από ότι κατάλαβα, όλοι είμαστε καλοί στα λόγια και έχουμε πρόβλημα στη πράξη!

    Λολ


    Όχι αυτά που σου λέω προσωπικά προσπαθώ να τα εφαρμόσω όσο μπορώ στην πραγματική μου ζωή. Και το έχω πετύχει αρκετά!




    Με τον κρίνο βριζόμαστε και το απολαμβάνουμε δεν έχει σχέση με θυμό! (τουλάχιστον με μένα δεν έχει)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Frei,διάβασες τι έγραψε ο Petran.Zεν,ζεν.Αλλά δεν...λολ
    Θύμωνα πάρα πολύ κι εγώ το ίδιο με σένα frei,ειδικά με γονεικές συμπεριφορές.Δε θυμώνω τόσο πολύ,γιατί προσπαθώ να περάσω στον εαυτό μου πως ό,τι έγινε έγινε και δε σκοπεύω να είμαι θύμα τους με τη δική μου συμβολή πλέον(γιατί ο θυμός συντηρείται από προσδοκίες,όταν οι προσδοκίες αλλαγής μηδενιστούν,ο θυμός δεν έχει νόημα,δε γεννάται ούτε συντηρείται).
    Πάντως δε θεωρώ κάθε θυμό\'απρόσφορο\',σε συγκεκριμένες καταστάσεις και συνθήκες λειτουργεί ως μοχλός κινητοποίησης για δράση.Ίσως αν προσπαθούμε να τον αναλύουμε,να δούμε τα αίτια,την πραγματικότητά του,να μην τον φοβόμαστε,να τον αποδεχόμαστε ως άλλο μας ένα συναίσθημα,να τον αποδομούμε κιόλας,να φτάνουμε στο λόγο ύπαρξής του,άρα κοντύτερα σε ό,τι μας αφορά σε σχέση με το περιβάλλον μας.Μας βοηθά ενίοτε να θέσουμε τα όριά μας,να διαγράψουμε σωστά τα πλαίσια ανάμεσα σε μας και στους άλλους,σε μας και σε ό,τι μας καταπιέζει,να το εντοπίζουμε.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Αν και μάλλον καταλαβαίνω γιατί έχετε στραφεί στο άμεσο οικογενειακό περιβάλλον, δεν είναι τόσο πολύ εκεί το θέμα μου. Ενας απο τους λόγους που εχω θυμό είναι γιατί βλέπω γύρω μου οτι ο καθένας τα λάθη του κοιτάει να τα φορτώσει στους γύρω του και ποτέ στον εαυτό του.

    Εχω μάθει να παραδέχομαι τα λάθη μου αλλά θυμώνω όταν μου φορτώνουν πραγματα για τα οποία δεν φταίω. Οταν λοιπόν γινεται κάτι και μου ρίχνουν το βάρος γιατί ξερουν οτι δεν θα αντιδρασω εντονα και μολις πω \'μα δεν εγινε ετσι\' αμέσως αντιμετωπίζω κατινιές με την μορφη συμμαχιων και κουτσομπολια, δεν θα έλεγα οτι ευχαριστιέμαι και ιδιαιτερα.

    Γενικά εχω μάθει οτι η σκέψη πρέπει να προηγείται της γλώσσας και όχι η γλώσσα της σκέψης για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αλλά προφανώς ο κόσμος δεν λειτουργεί έτσι.

    Εκτόνωση λοιπόν θα γινόταν με κάποια άθληση, με κάποιο χόμπι??? Εσεις τι κάνετε???

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by frei
    Αν και μάλλον καταλαβαίνω γιατί έχετε στραφεί στο άμεσο οικογενειακό περιβάλλον, δεν είναι τόσο πολύ εκεί το θέμα μου. Ενας απο τους λόγους που εχω θυμό είναι γιατί βλέπω γύρω μου οτι ο καθένας τα λάθη του κοιτάει να τα φορτώσει στους γύρω του και ποτέ στον εαυτό του.

    Εχω μάθει να παραδέχομαι τα λάθη μου αλλά θυμώνω όταν μου φορτώνουν πραγματα για τα οποία δεν φταίω. Οταν λοιπόν γινεται κάτι και μου ρίχνουν το βάρος γιατί ξερουν οτι δεν θα αντιδρασω εντονα και μολις πω \'μα δεν εγινε ετσι\' αμέσως αντιμετωπίζω κατινιές με την μορφη συμμαχιων και κουτσομπολια, δεν θα έλεγα οτι ευχαριστιέμαι και ιδιαιτερα.

    Γενικά εχω μάθει οτι η σκέψη πρέπει να προηγείται της γλώσσας και όχι η γλώσσα της σκέψης για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αλλά προφανώς ο κόσμος δεν λειτουργεί έτσι.

    Εκτόνωση λοιπόν θα γινόταν με κάποια άθληση, με κάποιο χόμπι??? Εσεις τι κάνετε???


    βρίζω τον κρίνο

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by PETRAN
    Originally posted by frei
    Αν και μάλλον καταλαβαίνω γιατί έχετε στραφεί στο άμεσο οικογενειακό περιβάλλον, δεν είναι τόσο πολύ εκεί το θέμα μου. Ενας απο τους λόγους που εχω θυμό είναι γιατί βλέπω γύρω μου οτι ο καθένας τα λάθη του κοιτάει να τα φορτώσει στους γύρω του και ποτέ στον εαυτό του.

    Εχω μάθει να παραδέχομαι τα λάθη μου αλλά θυμώνω όταν μου φορτώνουν πραγματα για τα οποία δεν φταίω. Οταν λοιπόν γινεται κάτι και μου ρίχνουν το βάρος γιατί ξερουν οτι δεν θα αντιδρασω εντονα και μολις πω \'μα δεν εγινε ετσι\' αμέσως αντιμετωπίζω κατινιές με την μορφη συμμαχιων και κουτσομπολια, δεν θα έλεγα οτι ευχαριστιέμαι και ιδιαιτερα.

    Γενικά εχω μάθει οτι η σκέψη πρέπει να προηγείται της γλώσσας και όχι η γλώσσα της σκέψης για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις αλλά προφανώς ο κόσμος δεν λειτουργεί έτσι.

    Εκτόνωση λοιπόν θα γινόταν με κάποια άθληση, με κάποιο χόμπι??? Εσεις τι κάνετε???


    βρίζω τον κρίνο
    Η επανάληψη βοηθάει οντως στην καταγραφή των δεδομένων. Σε ευχαριστώ!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by PETRAN
    Πάντως σοβαρά τώρα, η καλύτερη λύση είναι να δουλέψεις με το πρόβλημα ώστε να μην υπαρχει θυμός. Δεν είναι καλό να υπάρχει σταθερή εστία θυμιού. Όταν γίνεται αυτό πρέπει κάποιος να παίρνει δραστικές αποφάσεις ώστε να σταματάει αυτό.


    Επίσης ο θυμός φέρνει μόνο περισσότερο θυμό. Αποδεδειγμένα. Δεν ισχύει αυτά που λένε \"ξέσπασε\" η \"εκτονώθηκε\". Άλλο το να \"βγάζεις κάτι από μέσα σου\" με καλό τρόπο ώστε να εκπληρωθεί κάποιος στόχος/να βελτιωθεί κάποια κατάσταση και άλλο να υπάρχουν συνέχεια έντονες αντιπαραθέσεις μέσα σε εκνευρισμό κλπ. Στο τελευταίο όσο πιο πολύ θυμώνεις, τόσο πιο πολύ θυμωμένος είσαι και τίποτα άλλο. Είναι καλό λοιπόν

    1) να προσπαθήσει κάποιος να κάνει διαχείριση του θυμού του και να μην τον αφήνει να ξεφεύγει. Αυτό πετυχαίνεται με το \"όσο μπορεί κάποιος να μην παρασύρεται από την ένταση της στιγμής\" και να προσπαθήσει να έχει μια πιο αποστασιοποιημένη στάση που το μυαλό του δεν κάνει \"κρίσεις\". Σκέψου. Κάποιος μπορεί να δει ένα έντομο και να τρομάξει κάποιος άλλος το ίδιο έντομο και να γελάσει. Η διαφορά τους είναι ότι κάναν διαφορετικές \"κρίσεις/εκτιμήσεις\" για το έντομο, πράγμα που οδήγησε στην εμπειρία διαφορετικών συναισθημάτων. Ο θυμός-όπως και όλα τα συναισθήματα-έχει την βάση του σε γρήγορες κρίσεις και εκτιμήσεις που κάνουμε σε μια στιγμή (που μπορεί βέβαια να γίνονται πολύ γρήγορα και αυτόματα Εμείς όμως-τουλάχιστον για αρχή- μπορούμε να βάζουμε γρήγορα το \"stop\" αφού αμέσως πάνε να ξεκινήσουν). Όταν αλλάζουμε και απομακρυνόμαστε από τις ίδιες μας τις πιο δυσλειτουργικές \"κρίσεις/εκτιμήσεις\" μιας κατάστασης, τόσο και δεν κυριευόμαστε από υπερβολικό θυμικό (από \"τυφλό\" και \"υπερβολικό\" θυμό κλπ.) οπότε και τόσο πιο καλά είμαστε εμείς γενικά (κάτι που κάνει να παίρνουμε και καλύτερες αποφάσεις κλπ.)


    2) Να δουλέψει προς την λύση της προβληματικής κατάστασης που τροφοδοτεί τον θυμό. Το να έχεις μια σταθερή εστία θυμού δεν βοηθάει σε τίποτα και μόνο να \"σε χαλάσει\" μπορεί. Πρέπει λοιπόν με όσο πιο καλό τρόπο γίνεται να υπάρξουν λύσεις ώστε να σταματήσει αυτό.


    Μπορώ να πω ότι προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι \"non-judgemental\" με κοντινές καταστάσεις και ανθρώπους (π.χ. με τους γονείς μου) και υιωθετώντας μια πιο \"βουδιστική ζεν\" (όπως την ονομάζω) στάση δεν θυμώνω ούτε κυριεύομαι από οργή όπως παλιότερα. Σε αυτή την φάση επίσης μου είναι πιο εύκολο να πάρω καλύτερες αποφάσεις και να βελτιώσω την κατάσταση. Το να αντιμιλήσεις με θυμωμένη φωνή μόνο θα \"μπριζώσει\" τα πράγματα, το να μιλήσεις όμως λογικά και ωραία χωρίς να χάνεις την ψυχραιμία σου είναι σίγουρο ότι αργά η γρήγορα θα οδηγήσει στην λύξη \"του θερμού επεισοδίου\". Το θέμα όπως είπα είναι-όπως είπα και πριν βέβαια-να μιλήσεις γι αυτό και να προσπαθήσεις να βρεις λύσεις.

    Στην πράξη βέβαια ίσως είναι δύσκολο να τα κάνει κάποιος αυτά και το σίγουρο είναι ότι θέλουν εκπαίδευση για να γίνουν με επτιυχία! Είναι και αυτό μια δεξιότητα και μάλιστα δύσκολη να αποκτηθεί. Όμως άπαξ αρχίσεις και το κάνεις το σίγουρο είναι ότι θα βελτιώσεις πάρα πολύ την ποιότητα της ζωής σου.
    +1000.

    το πιστοποιω απο βιωματικη εμπειρια οτι καπως ετσι γινεται!
    όποτε εχω ασχοληθει να ξανασκεφτω κ να μυρικασω γεγονοτα που με ενοχλησαν, απλα ξαναεκνευριζομαι εκ νεου κ τιποτα δε λυνεται φυσικα.

    λυση ειναι να πεις, ο,τι εγινε εγινε τοτε, δεν ηξερα πως να το διαχειριστω καλυτερα τοτε (εκανα ο,τι καλυτερο μπορουσα με τις τοτε δεξιοτητες), αλλα τωρα εμαθα κατι απο αυτο το γεγονος, θα το χρησιμοποιησω την επομενη φορα αν μου ξανατυχει παρομοιο θεμα.

    μπορεις να πεις πχ οτι θα βαζεις εγκαιρα τα ορια σου στους αλλους, πρωτου προλαβεις κ μαζεψεις τοσα που ξεχειλισει το εσωτερικο σου θυμοποτηρο! (αν το προβλημα σου ειναι σε σχεση με τους αλλους).

    επισης θυμος προκυπτει αν συνηθιζεις να σκεφτεσαι εντονα με ορους δικαιο-αδικο. γιατι καπου παταει κ ο θυμος για να προκυψει. σε μια λογικη \"εχω δικιο, κ στην πραξη αδικηθηκα\". αν αποστασιοποιηθεις απο μια τετοια λογικη, κ αρχισεις να σκεφτεσαι οτι οι αλλοι εχουν το δικο τους συστημα αξιων κ τη δικη τους θεωρηση των πραγματων, τοτε η συμπεριφορα τους ισως να εξηγειται με καποιον διαφορετικο τροπο απο το δικο σου συστημα αξιων. βαζεις καποια ορια ωστε να μην πληρωνεις εσυ τη νυφη κ ο αλλος ας κανει ο,τι νομιζει σοφοτερο με τα δικα του κριτηρια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by PETRAN

    Μπορώ να πω ότι προσπαθώ όσο μπορώ να είμαι \"non-judgemental\" με κοντινές καταστάσεις και ανθρώπους...
    Στην πράξη βέβαια ίσως είναι δύσκολο να τα κάνει κάποιος αυτά και το σίγουρο είναι ότι θέλουν εκπαίδευση για να γίνουν με επτιυχία! Είναι και αυτό μια δεξιότητα και μάλιστα δύσκολη να αποκτηθεί. Όμως άπαξ αρχίσεις και το κάνεις το σίγουρο είναι ότι θα βελτιώσεις πάρα πολύ την ποιότητα της ζωής σου.
    ασε που σε βλεπω κ ενα βημα πιο κοντα στις πυλες του (χριστιανικου) παραδεισου!!!! μπορει απο αλλη οδο βεβαια, αλλα αυτο δεν ειναι το \"μην κρινετε, ινα μην κριθειτε\"? εδω το λεμε, \"μην κρινετε, για να αισθανεστε καλυτερα\"!. αντε πετραν με τα παπαδακια κ τα αγγελακια σε βλεπω στην αιωνια ζωη! :D:P

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •