Ο φοβος ειναι ικανος για όλα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12

    Ο φοβος ειναι ικανος για όλα?

    Γεια σας ειμαι 28 χρονων και εχω εναν μεγαλο προβληματισμο.
    Μπορει ο φόβος να αυξησει τους παλμους τοσο πολυ ωστε να φτασουν τους 222 περιπου το λεπτο;

    Μου χει συμβει 3-4 φορες μεχρι τωρα σε περιπτωσεις που βοβηθηκα κατι πάρα πολυ και μου κραταει απο 1 λεπτο εως και 4-5 λεπτα.(Στα 10 δευτερολεπτα μετρησα εως και 37 παλμους)
    Οι καρδιολογικες μου εξετασεις ειναι αριστες ειναι ολες αριστες .

    Εχει συμβει κατι αντιστοιχο σε καποιον αλλο?
    Ευχαριστω εκ των προτερων

  2. #2
    Originally posted by dgs
    Γεια σας ειμαι 28 χρονων και εχω εναν μεγαλο προβληματισμο.
    Μπορει ο φόβος να αυξησει τους παλμους τοσο πολυ ωστε να φτασουν τους 222 περιπου το λεπτο;

    Μου χει συμβει 3-4 φορες μεχρι τωρα σε περιπτωσεις που βοβηθηκα κατι πάρα πολυ και μου κραταει απο 1 λεπτο εως και 4-5 λεπτα.(Στα 10 δευτερολεπτα μετρησα εως και 37 παλμους)
    Οι καρδιολογικες μου εξετασεις ειναι αριστες ειναι ολες αριστες .

    Εχει συμβει κατι αντιστοιχο σε καποιον αλλο?
    Ευχαριστω εκ των προτερων

    Αντι να ανησυχεις γιατι δε πας και σε ενα παθολογο να κανεις γενικες εξετασεις? Και μεχρι τοτε να μην βαζεις ασχημα στο μυαλο σου,γιατι μπορει να μην ειναι κατι σοβαρο.
    Μηπως παιρνεις καποια φαρμακα που μπορει να εχουν αυτη τη παρενεργεια?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12
    οχι ,οχι το μονο φαρμακο που ξερω ειναι το depon.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Volos
    Posts
    219
    Πιστεύω οταν αθλούμαστε ή όταν κάνουμε σέξ εκεί πιάνουμε και τους μεγαλύτερους παλμούς το λεπτό.Είσαι 28 χρονών οπότε το τελευταίο πράγμα που θά πρεπε να σε ανησυχεί είναι η καρδιά σου.Τώρα αν έχεις πρόβλημα με τον άγχος καταλαβαίνω.Πάντος μην χάνεις χρόνο με χαζές σκέψεις.

  5. #5
    φόβος για ποιο πράγμα;
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Originally posted by dgs
    Γεια σας ειμαι 28 χρονων και εχω εναν μεγαλο προβληματισμο.
    Μπορει ο φόβος να αυξησει τους παλμους τοσο πολυ ωστε να φτασουν τους 222 περιπου το λεπτο;

    Μου χει συμβει 3-4 φορες μεχρι τωρα σε περιπτωσεις που βοβηθηκα κατι πάρα πολυ και μου κραταει απο 1 λεπτο εως και 4-5 λεπτα.(Στα 10 δευτερολεπτα μετρησα εως και 37 παλμους)
    Οι καρδιολογικες μου εξετασεις ειναι αριστες ειναι ολες αριστες .

    Εχει συμβει κατι αντιστοιχο σε καποιον αλλο?
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    αν ο λογοσ που σε εκανε να φοβηθεισ ηταν λογικοσ πχ σε απειλουσαν με οπλο λιγεσ σφυξεισ ανεβασεσ αν και εγω δεν θα τισ μετρουσα πιστευω θα παγωνα επι τοπου αν ομωσ ο λογοσ δεν ηταν λογικοσ τοτε προκειται απλα για αγχοσ απο το οποιο δε προκειται να παθεισ τιποτα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση, πως ενώ ήσουν τρομαγμένος κάθησες και μέτρησες τους παλμούς! μήπως από την ταραχή σου, τους έβγαλες περισσότερους?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Ε,αφού επικεντρώνεσαι στους χτύπους της καρδιάς σου,αγχώνεσαι,μπαίνεις σε mode επιφυλακής,επερχόμενου κινδύνου και με τον τρόπο αυτό ο κύκλος φόβος-αυξημένοι παλμοί-φόβος από την αύξηση-περαιτέρω μέτρημα και αυτοπαρατήρηση διατηρείται.

    Μπορείς να σκεφτείς πως δε σε απειλεί σε τίποτε μία αύξηση των παλμών,νέος άνθρωπος είσαι.Είχες ποτέ προβλήματα με την καρδιά σου,εξετάσεις έχεις κάνει για να αποκλείσεις σωματικά αίτια;Καλύτερα να κάνεις αυτό πρώτα και αν όλα είναι εντάξει από κει να δεις πού θα απευθυνθείς.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    kalli8ea
    Posts
    27

    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟ

    190 ΕΙΧΑ ΕΓΩ ΣΤΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΣΤΗ ΣΑΛΑΜΙΝΑ
    ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΟΚ
    ΣΗΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΙΑΣΕ ΜΙΑ ΓΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΔΥΣΠΝΟΙΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΥΤΕ Α ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΛΙΜΠΡΑΞ ΜΕ ΕΦΕΡΕ ΣΤΑ ΙΣΑ ΜΟΥ
    ΕΓΩ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΣΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΣΕ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ
    ΤΕΣΠΑ ΘΕΩΡΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΑΝ ΜΙΑ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΠΑΛΜΩΝ ΠΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΟΤΙ ΠΕΡΑΣΕΣ ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΠΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΔΕΣ ΕΝΑ ΨΥΧΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ 2 ΛΟΓΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΣ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΝΤΟΝΟ ΒΑΘΜΟ ΓΙΑΤΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΝΩ ΜΑΣ
    ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •