αντιμετωπιση αγχους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    2

    αντιμετωπιση αγχους

    Καλησπερα χαιρομαι που υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα με τα ιδια προβληματα και παιρνω λιγο θαρρος.Το δικο μου προβλημα ειναι οτι αγχονομαι παρα πολυ ευκολα με οτι με βγαζει πολλες φορες απο την καθημερινοτητα με αποτελεσμα να με πιανουν τα ψυχωσωματικα μου προβληματα π.χ πονοκεφαλος,κουραση ,ταση προς εμετο,διαρροια.Πολλες φορες αποφευγω να κανω καποια πραγμαρα π.χ ενα ταξιδι ,μια κοινωνικη υποχρεωση ,ετσι επανερχομαι παλι οπως ημουν ευχαριστη,κοινωνικη με ορεξη για ζωη.Δεν ξερω τι πρεπει να κανω για να το καταπολεμησω γιατι αυτο ειναι απο τοτε που γεννηθηκα δηλαδη 29 χρονια.Βεβαια πολλες φορες εχω καταφερει και εχω ανταπεξελθει σε καποια προβληματα αλλα αυτο δεν συμβαινει παντα.Θα ηθελα την βοηθεια σας

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    2
    Πηγα στον παθολογο μου και του ειπα οτι εχω πολυ αγχος και μου εδωσε τα bespar και απο εχθες ξεκινησα και παιρνω .Θελω να ρωτησω αν τα εχει παρει καποιος αλλος και αν εχουν αποτελεσμα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    6
    Γεια σου φιλη μου!εγω χωρις να ειμαι ειδικος θα σου συνιστουσα να μην καταφυγεις σε χαπια κτλ,πιστευω πως ο ανθρωπος πρεπει να βρισκει αλλες διεξοδους...καθε φορα που αγχωνεσαι πολυ και νιωθεις πως ζαλιζεσαι κτλ σκεψου κατι το οποιο θα μπορουσε να σε χαλαρωσει...σκεψου ομορφα τοπια, σκεψου ενα αγαπημενο σου προσωπο...επισης θελω να σου πω πως η ζωη μας ειναι πολυ μικρη για να αγχωνομαστε τοσο πολυ...σκεψου πως σου αξιζει να ζεις το καθε λεπτο!!καλη τυχη αν και ειμαι σιγουρη πως θα την εχεις!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Το άχγος αντιμετωπίζεται με την χορήγηση χαπιών (βενζοδιαζεπινών) από τον γιατρό και με υποστηρικτική ψυχοθεραπεία.

    Με τα χάπια (βενζοδιαζεπίνες κ.α.) υπάρχει ο κίνδυνος του εθισμού ή της εξάρτησης, γι’ αυτό δεν είναι λογικό να χρησιμοποιούνται από τους ασθενείς χωρίς ιατρική καθοδήγηση.

    Η υποστηρικτική ψυχοθεραπεία έχει σαν σκοπό να βοηθήσει τον ασθενή να τροποποιήσει τις πιεστικές συνθήκες της ζωής του ή, αν αυτό δεν είναι δυνατό, να ενισχυθεί η ικανότητά του για την αντιμετώπιση δύσκολων καταστάσεων.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Πολλές φορές το ίδιο μας το σώμα μας προειδοποιεί όταν οι επιθυμίες μας και οι ανάγκες μας είναι διαφορετικές από τις πλευρές της πραγματικότητα που του επιβάλλουμε.Πχ μπορεί να πάω σε μία εκδήλωση κοινωνική,γιατί \"πρέπει\"ενώ δε θέλω.Ε,μου φωνάζει το καημένο το σώμα μου\"Δε θέλω,δε θέλω,δε θέλω\"κι εγώ δεν το ακούω.Μετά κι αυτό αφού εγώ το γράφω αρχίζει και ουρλιάζει\"ΔΕ ΘΕΛΩ ΡΕ ΣΟΥ ΛΕΩ\"λολ,κι επειδή δεν μπορεί να το κάνει αλλιώς φανερώνει τη δυσαρέσκειά του μέσω των ψυχοσωματικών,που είναι η αντίστασή του,ο τρόπος του να μας λέει την άποψή του που είναι άλλη από αυτή που το πρεσάρουμε να δεχτεί.

    Το έχεις σκεφτεί ποτέ με τέτοιον τρόπο;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •