fight the power! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 16 to 30 of 259
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    δες το σαν ευκαιρεια να ξεσκασεις λιγακι απο εδω μεσα..

    βλεπω 11 χιλιαδες μηνυματα και ζαλιζομαι...
    @_@

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Έχει ξεφύγει η κατάσταση και δεν είναι να το αρνούμαστε.Επιθέσεις επί προσωπικού,ad hominem,όχι ως κριτική επί των απόψεων,βρισίδια,παρείστικ ες συμμαχίες,ποστς με ρατσιστικό περιεχόμενο,με φυλετικές αιχμές,λέξεις και απόψεις που σε άλλα φόρα θα επέφεραν αποκλεισμούς εδώ περνάνε στα ψιλά και κάνουν τα μέλη το ρόλο του διαμεσολαβητή για υποστήριξη άλλων μελών,ένταση,καβγάδες που τραβάνε ολόκληρο το φόρουμ προς τα κάτω,κάνοντάς το ανά διαστήματα αντιθετικό προς τον όρο υποστηρικτικό φόρουμ,μέλη που προτάσσουν την παλαιότητα λες κι είναι ένσημα,ή που τη χρησιμοποιούν με όρους ανωτερότητας προς νεότερα μέλη,μέλη που το προσωπικό τους θέμα έγινε εργαλείο στα πληκτρολόγια άλλων για να τους τη βγούνε από πάνω,τσατοποίηση δίχως όρια,μετακίνηση ποστς από το ένα στο άλλο νήμα δίχως την έγκριση του administrator,όλα αυτά λειτουργούν αθροιστικά μέσα στο χρόνο,γιατί σε αρκετά νήματα ακόμη και μετά από δύο χρόνια μπορείς να βρεις προσβολές και νύξεις και πεσίματα,είναι αρκετά τα θέματα που δημιουργούν προβληματικές.

    Σκεφτόμουν πως είναι στο Γενικά το πρόβλημα,στην ανεξέλεγκτη χρήση του ως ό,τι νά\'ναι πολλές φορές,αλλά τελικά δεν εντοπίζεται το ζήτημα μόνο εκεί.Είναι η έλλειψη καθαρού και συντονισμένου moderating,που πια διαφαίνεται σχεδόν σε όλα τα θέματα,με την χρήση τους όχι ως αυτή που ξεκίνησαν,αλλά σαν πεδία αντιπαραθέσεων,σαν συζητήσεις επί παντός επιστητού.

    Αυτό που διαπίστωσα επίσης,είναι πως δίνεται η ευκαιρία να γίνονται νήματα για chatrooms για επικοινωνία μελών,στα οποία δε γνωρίζω τι γίνεται,καθώς δεν έχω μπει ποτέ,ούτε σκοπεύω να το κάνω,αλλά διάβασα αρκετά ποστς που με λύπη μου είδα πως τα στοιχεία που μαθαίνουν κάποια μέλη εκεί μέσα για άλλα,μετά βγαίνουν σε νήματα εδώ μέσα και χρησιμοποιούνται ως εφαλτήρια για προσωπικές αιχμές,για ειρωνείες και καβγάδες.

    Συμφωνώ με τον Κρίνο,πως η ύπαρξη του moderating είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη.Έτσι τα μέλη ξέρουν πως οι κοκορομαχίες είναι κάτι δεδομένο,που δε θα έπρεπε να το θεωρούν.Δυστυχώς δε ζούμε σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο,που κάθε ένας από μας άσχετα με τα θέματα που αντιμετωπίζει να μπορεί να διαπραγματευτεί τα πάντα,να αναλάβει ρόλους που δεν του αναλογούν,να μπαίνει σε τριπάκια αντιπαραθέσεων που με ένα στοιχειωδώς επαρκές moderating δε θα υπήρχε ο χώρος και ο τρόπος να διαιωνίζονται.

    Στην περίπτωση αυτή,ο Κρίνος έχει δίκιο.Και στηρίζω την άποψή του.Είναι ευθύνη του administrator να βρει τους τρόπους,όχι των μελών.Η σκέψη για προειδοποιήσεις δεν ευδοκίμησε.Γιατί;Mπορούμε να μάθουμε τους λόγους;Kαι αφού δεν ευδοκίμησε τα ρημάδια τα Προειδοποιήσεις γιατί υπάρχουν δίπλα εκεί που απαντάμε;Για εφέ;Ως ένδειξη καλής θελήσεως μήπως,ως όνειρο που κάποτε θα πραγματωθεί;Θα επιθυμούσα μία απάντηση.

    Οι τρόποι υπάρχουν.Αλλά χρειάζονται θέληση και χρόνο από την πλευρά του administrator,φαντάζομαι και χρήμα για να βρεθούν.Έμμισθοι moderators,τόση ανεργία υπάρχει εκεί έξω,δε βρίσκονται;Eις όφελος της διατήρησης μίας ποιοτικής στάθμης και της παραγκώνισης άλλων κινδύνων για πιο ευαίσθητα μέλη,θα έπρεπε να γίνει η υπέρβαση κάποια στιγμή.

    Όλα αυτά με αγάπη και σεβασμό,αποδεχόμενη τις ευθύνες που μου αναλογούν,αλλά όχι να αποδέχονται ευθύνες τα μέλη,για να αλαφρώσουν οι ευθύνες της διοίκησης.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Originally posted by Boltseed
    δες το σαν ευκαιρεια να ξεσκασεις λιγακι απο εδω μεσα..

    βλεπω 11 χιλιαδες μηνυματα και ζαλιζομαι...
    @_@

    αύγουστο είπε θα φύγει ( ο τυχερός ! )
    ελπίζω ( όπως είπε ) να μην πάρει λαπ-τοπ μαζί του...
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    βασικα το λαπτοπ ηταν δικια μου ιδεα για διακοπες ;d

    ειμαι ντιτζιταλ μπόι, τι να κανω ο ερμος..!



    +3.14 στην RAW, RAW POWER!

  5. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Δεν το ξερα RAW ότι σε πειράζουν οι απόψεις των άλλων χούντα δλδ και κατά τ\'άλλα σε ενοχλεί ο ρατσισμός. Μπράβο! Well done!!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Τι εννοείς lightbluepath,γιατί δεν είδα να αναφέρθηκα σε σένα κάπου.Τα σχόλιά μου ήταν ουδέτερα και δεν ανέφερα πουθενά ονόματα μελών.Άρα μη βιάζεσαι να πάρεις φόρα.Πρόσεξα να μην γίνω στοχοποιητική,μη γίνεσαι ούτε εσύ.Το νόημα δεν είναι να κάνουμε ένα thread που μπορεί και να μας δώσει κάποιες απαντήσεις άλλο ένα που θα μαλλιοτραβιόμαστε,αλλά ένα ουσίας και διαλόγου επικοδομητικού.Έχεις να πεις κάτι πάνω σε όσα ανέφερα στο παραπάνω μου ποστ;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Είπα τη γνώμη μου. Για μένα θα ήταν κακοί όποιοι θα διέγραφαν-απέκλειαν ένα άτομο που έχει περίεργες απόψεις και φυσικά θα μου θύμιζαν σε τι χάλια κοινωνία ζούμε. Το ότι σε αυτό το site δεν έγινε αυτό, είναι θετικό και όχι αρνητικό. Επίσης και ο ρατσισμός είναι δικαίωμα του καθενός, όπως επίσης κάποιος να λέει ότι είναι παλιό μέλος, γιατί δεν μπορεί να έρθει ένα καινούριο να το διώξει. Όπως επίσης βέβαια και ένα παλιό μέλος δεν μπορεί να διώξει ένα καινούριο. Είναι αλληλένδετα αυτά.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Εγώ ένα ξέρω. Πολλά και ενδιαφέροντα τα όσα έγραψες Ρέίν, αλλά ακόμη πιο πολλά και ενδιαφέροντα τα όσα παρέλειψες. Χρειάζονται \'μοντς\' για να τηρούνται τα αυτονόητα στην επικοινωνία; Εγώ ως δείγματα καλής συμπεριφοράς, θεωρώ και τα ελάχιστα από πλευράς χρηστών, αρκεί να υπάρχει στοιχειώδης επικοινωνία. Υπάρχει δηλαδή και αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο άτομο για να την αποδώσεις;
    Και ποιά τα κριτήρια για να γίνει κανείς μοντ; Εκτός αν υπάρχουν τίτλοι που πιστοποιούν την ορθή κριτική σκέψη, την αμεροληψία και την αντικειμενικότητα να υποθέσω... μπα, μόνο αυτοί που τα διαθέτουν δε θα γινόντουσαν μοδεράτορες... λολ!...

  9. #24
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Λοιπόν πάω για ύπνο. Καληνύχτα.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Όχι lightbluepath,ο ρατσισμός δεν είναι\"δικαίωμα του καθενός\".Αποτελεί λόγο αποκλεισμού από δημόσια φόρα,όπως και ποστς με υβριστικό περιεχόμενο.Θεωρείται πρόκληση βλάβης και παρότρυνση σε μίσος.Εάν εγώ είμαι πακιστανή που μεγάλωσα στην Ελλάδα και έμπαινα σε ένα φόρουμ που μιλούσαν για τη μπίχλα μου δίχως ένας moderator να έριχνε καμπάνα,ή αναφερόταν σε νήματα η λέξη ******* και ήμουν ομοφυλόφιλος,θα μπορούσα να κινηθώ νομικά ζητώντας να \"κατέβει\"το site.Έχεις σκεφτεί ποτέ αυτή την πλευρά του ζητήματος;Γνωρίζεις πως υπάρχουν φορείς στο ίντερνετ που παρακολουθούν τέτοια φαινόμενα ή δεν το έχεις υπόψιν σου;Έχει κι άλλος δικαίωμα να υπάρχει,όχι μόνο αυτός που τραβάει κάποιο ζόρι.Πού ξέρεις αν αυτή τη στιγμή δε μας διαβάζουν μέλη ή επισκέπτες που να έχουν εθνικότητα ή σεξουαλικότητα που να τα προσβάλλει ο κάθε ένας δίχως να υπάρχει η δυνατότητά τους να προστατευτούν από ένα ικανό moderating?Πίστεψέ με,είναι θέμα τύχης που το site δεν έχει αντιμετωπίσει ακόμη τέτοιες πλευρές της πραγματικότητας από άτομα πιο\"διαβασμένα\"πάνω στα δικαιώματά τους.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Και ο ρατσισμός έναντι ψυχασθενών, πάλι ρατσισμός είναι. Ειδικά όταν είναι εμφανέστατος... γειά σου Λίμπα, καλό βράδυ.


  12. #27
    Originally posted by RainAndWind
    Όχι lightbluepath,ο ρατσισμός δεν είναι\"δικαίωμα του καθενός\".Αποτελεί λόγο αποκλεισμού από δημόσια φόρα,όπως και ποστς με υβριστικό περιεχόμενο.Θεωρείται πρόκληση βλάβης και παρότρυνση σε μίσος.Εάν εγώ είμαι πακιστανή που μεγάλωσα στην Ελλάδα και έμπαινα σε ένα φόρουμ που μιλούσαν για τη μπίχλα μου δίχως ένας moderator να έριχνε καμπάνα,ή αναφερόταν σε νήματα η λέξη ******* και ήμουν ομοφυλόφιλος,θα μπορούσα να κινηθώ νομικά ζητώντας να \"κατέβει\"το site.Έχεις σκεφτεί ποτέ αυτή την πλευρά του ζητήματος;Γνωρίζεις πως υπάρχουν φορείς στο ίντερνετ που παρακολουθούν τέτοια φαινόμενα ή δεν το έχεις υπόψιν σου;Έχει κι άλλος δικαίωμα να υπάρχει,όχι μόνο αυτός που τραβάει κάποιο ζόρι.Πού ξέρεις αν αυτή τη στιγμή δε μας διαβάζουν μέλη ή επισκέπτες που να έχουν εθνικότητα ή σεξουαλικότητα που να τα προσβάλλει ο κάθε ένας δίχως να υπάρχει η δυνατότητά τους να προστατευτούν από ένα ικανό moderating?Πίστεψέ με,είναι θέμα τύχης που το site δεν έχει αντιμετωπίσει ακόμη τέτοιες πλευρές της πραγματικότητας από άτομα πιο\"διαβασμένα\"πάνω στα δικαιώματά τους.

    Σωστά....είναι χείριστες ρατσιστικές συμπεριφορές και θέλουν κρέμασμα όσοι δεν αντέχουν τη μυρωδιά των πακιστανών, ενώ όσοι χλευάζουν έναν νεκρό που μόλις έχει δολοφονηθεί πρέπει να κοιμούνται το βράδυ ήσυχοι στα σπίτια τους.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    ελα δεν χρεαζεσαι και PhD για να λειτουργησεις σαν mod.!

    ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα,

    βλεπεις 2-3-4 ατομα να πετανει ειρωνιες ο ενας στον αλλο, flame επιθεσεις , ή γενικα να ριχνουν με τον εναν ή με τον αλλο τροπο λαδι στην φωτια, ή φωτια στο λάδι.


    δινεις ενα warning σε εκεινο το θεμα.

    δεν ηρεμουν....

    στελνεις u2u σε καθεναν απο αυτους τους τετυμποηδες-ταραξιες.

    δεν ηρεμουν και σε γραφουν..

    στελνεις δευτερο u2u πιο... φορτσατο.

    δεν ηρεμουν και εξακολουθουν να σε γραφουν..



    τους στελνεις για ΜΠΑΝανες για λιγες μερες μεχρι να μαθουν τι σημαινουν ΚΑΝΟΝΕΣ και για το καλο ποιων ακριβως ειναι οι κανονες..



    απλο.

    ουτε δικτατορια, ουτε φασισμος, ουτε τανκς.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    YellowLemonTree,αυτά είτε υπάρχουν είτε δεν υπάρχουν,είναι συστατικά ατομικά,όχι μέρος της ευθύνης ενός moderator.Αλλά ξέρεις,όταν μπήκα στο φόρουμ,άνοιξα ένα thread με τίτλο\"ρατσισμός\",γιατί προφανώς κάτι διαπίστωσα,κάποια επίθεση και κάποια σχόλια υποτιμητικά πάνω στη σεξουαλικότητα ενός μέλους.Λοιπόν,το μέλος εκείνο ήταν ο Κρίνος.Ο moderator έκανε επέμβαση για να πάψουν να υφίστανται ποστς με ανάλογο περιεχόμενο;Όχι.Θα κάνει στο μέλλον;Θέλω να το ξέρω.
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    \'... Υπάρχει δηλαδή και αναφέρεσαι στο συγκεκριμένο άτομο για να την αποδώσεις;...\'

    Λίμπα, ζητώ συγγνώμη αν φαίνεται ότι επειδή μιλούσες με τη Ρέϊν, αυτό που έγραψα νόμισες πως πήγαινε σε σένα. Σαφώς και όχι, αλλά φάνηκε κάπως έτσι.


Page 2 of 18 FirstFirst 123412 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •