Ολιγαρχία η Δημοκρατία?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623

    Ολιγαρχία η Δημοκρατία?

    Μιας και μιλάμε για την πιθανότητα για new moderators κλπ. μου πέρασαν από το μυαλό κάποιες ιδέες που μου έχουν περάσει και παλιότερα (και τις έχω ξαναπεί). Την ιδέα μιας cyber δημοκρατίας όπου όλα τα άτομα του φορουμ θα συμφωνούν μέσα από δημοψήφισμα για τις \"εσωτερικές\" αποφάσεις! Όπως αν η συμπεριφορά κάποιου/αυτό που έγραψε ήταν πρέπουσα σε μια στιγμή, αν η συνεχόμενη προβληματική συμπεριφορά κάποιου χρήζει αποκλεισμού κλπ.


    Π.χ. θα μπορούσε να ανοίγει ένα θέμα στο \"Γενικά\" με το πρόβλημα και όλα τα μέλη μα ποστάρουν την γνώμη τους και να ψηφίζουν την απόφαση μέσα από το poll. Για \"εξωτερικές\" αποφάσεις απλά θα μπορούσε να υπάρχει ένα άτομο για τα εξωτερικά θέματα όπως διαφημίσεις κλπ. Πως θα σας φαινοταν αυτό? Από όσο ξέρω δεν νομίζω να έχει εφαρμοστεί κάτι τέτοιο σε άλλο φορουμ αλλά θα ήταν ευκαιρία!


    Συνοψίζω τα αρνητικά και τα θετικά που πιστεύω ότι υπάρχουν στο \"παραδοσιακό moderating σύστημα\" που το λέω \"cyber-ολιγαρχία\" και το \"πειραματικό αυτορρυθμιζόμενο moderating σύστημα\" που το λέω \"cyber-δημοκρατία\".


    \"Παραδοσιακό Elitist Moderating\"-\"Ολιγαρχία\"


    Θετικά

    Παραδοσιακό \"Tried and tested\" σύστημα όπου λίγα αξιόπιστα-υποτίθεται άτομα- αποφασίζουν. Λίγα άτομα σημαίνει ταχύτητα λήψης αποφάσεων, άμεση παρέμβαση σε δύσκολες καταστάσεις και γενικότερα γρήγορος τρόπος διαχείρισης.


    Αρνητικά

    Κλασικό πρόβλημα με τις \"προτιμήσεις\" και τις \"έχθρες\". Ο κάθε moderator μπορεί να είναι προκατειλημμένος υπερ και κατα συγκεκριμένων ατόμων. Κίνδυνος να μην ακούσει τους άλλους. Κλασικό πρόβλημα η ανάπτυξη προτιμήσεων και αντιπαθειών, ιδιαίτερα σε ένα φορουμ σαν και αυτό που λόγω του αντικειμενου του (ψυχική υποστήριξη και υγεία), αρκετά άτομα \"κολλάνε\" βαθύτερα μεταξύ τους (από ότι ίσως σε άλλα φορουμ).



    \"Πειραματικό Αυτορρυθμιζόμενο Moderating\"- \"Δημοκρατία\"


    Θετικά


    Το δυνατότερο σημείο πιστεύω ότι είναι μακράν η αντικειμενικότητα των αποφάσεων. Αφού όλα τα άτομα συμμετέχουν σε ένα poll, τότε η απόφαση θα αντικατοπτρίζει τον μέσο όρο της κοινότητας, κάτι που θα οδηγήσει σε πολύ πιο αντικειμενικό τρόπο λήψης αποφάσεων. Το γεγονός ότι κάθε απόφαση θα παίρνετε σε θρεντ-poll, θα σημαίνει ότι παράλληλα μπορούν να γράφονται και απόψεις από κάτω, κάτι που θα αλλάζει δυναμικά την απόφαση του κοινού. Π.χ. ένας που κατηγορείται για προσβλητική συμπεριφορά θα έχει την δυνατότητα να γράψει την γνώμη του-και αν είναι σωστός-να πείσει τους άλλους.


    Αρνητικά

    Πρόβλημα στην ταχύτητα που θα λαμβάνονται οι αποφάσεις. Σε \"Επικίνδυνες\" στιγμές (που θα χρειάζεται μια πιο άμεση παρέμβαση) θα υπάρχει αργοπορία στην λήψη της απόφασης κάτι που θα δυσκολεύει ίσως τα πράγματα. Φυσικά μετά θα υπάρχει η δυνατότητα να γίνει θρεντ-poll για μην επαναληφθεί.Επίσης αν ο καθένας έχει την δυνατότητα να κάνει ένα θρεντ-poll για κάθε πρόβλημα που προκύπτει τότε η ενότητα που θα γίνονται αυτά τα θρεντ-poll (π.χ. το \"Γενικά\") θα κινδυνεύει να μετατραπεί σε ένα μόνιμο λαικό δικαστήριο που θα απορροφά όλες τις δυνάμεις του φορουμ. Αλλά μπορεί και να μην γίνει έτσι. Αφού-απ όσο ξέρω- δεν έχει γίνει ποτέ, είναι άγνωστο πως θα εξελιχθούν τα πράγματα! \"Πειραματικό\" θα είναι :P

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Νομίζω ότι θέλω να τοποθετηθώ με σθένος, ένταση και πάθος πάνω σε αυτό το φλέγον ζήτημα που με καίει... λολ!...
    Δεν υπάρχουν επικύνδινες στιγμές Πετράν... μόνο επικίνδυνες στιγμές υπάρχουν... :D ...

    (Σοβαρά τώρα, δε πιστεύω στους μοδεράτορες και έγραψα χτες το \'γιατί\'... )

    Χμμ... τη χούντα τη σκέφτηκες;... :D ... πάει με βάση εκείνο το πολύ πετυχημένο σύνθημα στους τοίχους που βλέπω συχνά... \'τόση δημοκρατία, είχαμε να δούμε από τη χούντα\'...

    :D :D :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by TheYellowLemonTree
    Νομίζω ότι θέλω να τοποθετηθώ με σθένος, ένταση και πάθος πάνω σε αυτό το φλέγον ζήτημα που με καίει... λολ!...
    Δεν υπάρχουν επικύνδινες στιγμές Πετράν... μόνο επικίνδυνες στιγμές υπάρχουν... :D ...

    (Σοβαρά τώρα, δε πιστεύω στους μοδεράτορες και έγραψα χτες το \'γιατί\'... )

    Χμμ... τη χούντα τη σκέφτηκες;... :D ... πάει με βάση εκείνο το πολύ πετυχημένο σύνθημα στους τοίχους που βλέπω συχνά... \'τόση δημοκρατία, είχαμε να δούμε από τη χούντα\'...

    :D :D :D


    χαχα το διόρθωσα ταυτόχρονα με σένα :P


    p.s.
    Χούντα όντως καλή φάση! :P


    Εγώ πάντως γίνομαι χαλαρά μέλος της \"cyber-χούντας\". Θα σε πάρω σαν αρχι-cyber-γκεσταμπιτισα! Η RainAndWind θα γίνει η ειδική βασανιστηριων.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,599
    σχετικα με τον γνωστο τροπο μοντερειτινγκ, συμφωνω οτι καπως ετσι ειναι τα πραγματα.
    εχω να προσθεσω παραμετρους στον αλλο τροπο:

    αρνητικα:
    θα εμφανιστει φαινομενο εκτεταμενου κλονινγκ, ειδικα αν οι ψηφοφοριες γινονται με πολλ οπου καθε εγγεγραμενος θα παταει ενα κουμπακι χωρις να εξηγει τπτ και χωρις να τον ξερει κανεις.
    αν και ο παλιος τροπος ειναι διαβλητος ως προς τις συμπαθειες, οστοσο υπαρχει η δικλειδα της ευθυκρισιας που υποτιθεται οτι θα εμπιστευθουμε, ,ε τον νεο τροπο, οι απλες συμπαθειες η οχι θα μετατραπουν σε ενα πολυ μεγαλο παρασκηνιο και μαζικες κινητοποιησεις σε καθημερινη βαση για την ληψη των αποφασεων...
    θα συμμετεχουν αυτοι που εχουν πολυ ελευθερο χρονο και οχι απαραιτητα αυτοι που εχουν την πιο καλη κριση...

    σε γενικες γραμμες πιστευω οτι θα πεσει μεγαλη διχονια στο φορουμ και θα καλυψει η δραστηριοτητα αυτη, την υπολοιπη συμμετοχη.
    αν προκειται να ανακατευτουν μελη με το μοντ, προτιμω να ειναι καποια συγκεκριμενα και να τελειωνει το θεμα(εστω κι αν γινονται ετησιες εκλογες :Ρ)

    αλλα
    προτιμω να μην ανακατευτουν καν, μελη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Remedy
    σχετικα με τον γνωστο τροπο μοντερειτινγκ, συμφωνω οτι καπως ετσι ειναι τα πραγματα.
    εχω να προσθεσω παραμετρους στον αλλο τροπο:

    αρνητικα:
    θα εμφανιστει φαινομενο εκτεταμενου κλονινγκ, ειδικα αν οι ψηφοφοριες γινονται με πολλ οπου καθε εγγεγραμενος θα παταει ενα κουμπακι χωρις να εξηγει τπτ και χωρις να τον ξερει κανεις.
    αν και ο παλιος τροπος ειναι διαβλητος ως προς τις συμπαθειες, οστοσο υπαρχει η δικλειδα της ευθυκρισιας που υποτιθεται οτι θα εμπιστευθουμε, ,ε τον νεο τροπο, οι απλες συμπαθειες η οχι θα μετατραπουν σε ενα πολυ μεγαλο παρασκηνιο και μαζικες κινητοποιησεις σε καθημερινη βαση για την ληψη των αποφασεων...
    θα συμμετεχουν αυτοι που εχουν πολυ ελευθερο χρονο και οχι απαραιτητα αυτοι που εχουν την πιο καλη κριση...

    σε γενικες γραμμες πιστευω οτι θα πεσει μεγαλη διχονια στο φορουμ και θα καλυψει η δραστηριοτητα αυτη, την υπολοιπη συμμετοχη.
    αν προκειται να ανακατευτουν μελη με το μοντ, προτιμω να ειναι καποια συγκεκριμενα και να τελειωνει το θεμα(εστω κι αν γινονται ετησιες εκλογες :Ρ)

    αλλα
    προτιμω να μην ανακατευτουν καν, μελη

    Το ξέρω και μένα αυτά μου πέρασαν από το μυαλό. Φοβάμαι και εγώ μην γίνει λαικό δικαστήριο από εθισμένα δικομανή άτομα!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Βέβαια μετά θα μπορούσε να γίνει ένα \"hybrid\" σύστημα. Λίγο και από τα δύο! Να έχεις 1-2 mods για πολύ πολύ δύσκολες καταστάσεις και όλα τα πιο \"cool\" να γίνονται με poll. :P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    \'... Π.χ. ένας που κατηγορείται για προσβλητική συμπεριφορά θα έχει την δυνατότητα να γράψει την γνώμη του-και αν είναι σωστός-να πείσει τους άλλους...\'

    Αντε, ένα μικρό σχόλιο... αν εξαρχής ο άλλος θεωρήσει \'προσβολή\' τη συμπεριφορά του χρήστη, θα είναι επειδή η έννοια της προσβολής έχει να κάνει με το πώς την έχει στο μυαλό του ο καθένας. Δε μιλάω για ξεφωνημένα περιστατικά όπως είπα χτες και στον Μπολτ, αυτά γίνονται αντιληπτά σχεδόν απ\' όλους. Αλλά οι έννοιες σε πολλά πράγματα χρωματίζονται από τον χαρακτήρα, τη νοοτροπία, την ιδιοσυγκρασία του καθενός.
    Επομένως δύσκολα θα καταφέρει να πείσει, αν είναι \'σωστός\'. Και αυτό ακόμη υποκειμενικό είναι, το \'σωστός\' δηλαδή... θα μπορούσα να σου πω και άλλα, αλλά δεν επιθυμώ, λολ!... γκουντ νάχτεν!... χμμ, τώρα που το είπα γερμανόφωνα, σκέφτηκες και το μοντέλο της ναζιστικής θεώρησης της εκφυλισμένης δημοκρατίας με γκεβαρικά απομεινάρια σταλινικής θεωρίας κατά Μαρξ;...

    :D:D:D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by TheYellowLemonTree
    \'... Π.χ. ένας που κατηγορείται για προσβλητική συμπεριφορά θα έχει την δυνατότητα να γράψει την γνώμη του-και αν είναι σωστός-να πείσει τους άλλους...\'

    Αντε, ένα μικρό σχόλιο... αν εξαρχής ο άλλος θεωρήσει \'προσβολή\' τη συμπεριφορά του χρήστη, θα είναι επειδή η έννοια της προσβολής έχει να κάνει με το πώς την έχει στο μυαλό του ο καθένας. Δε μιλάω για ξεφωνημένα περιστατικά όπως είπα χτες και στον Μπολτ, αυτά γίνονται αντιληπτά σχεδόν απ\' όλους. Αλλά οι έννοιες σε πολλά πράγμτα χρωματίζονται από τον χαρακτήρα, τη νοοτροπία, την ιδιοσυγκρασία του καθενός.
    Επομένως δύσκολα θα καταφέρει να πείσει, αν είναι \'σωστός\'. Και αυτό ακόμη υποκειμενικό είναι, το \'σωστός\' δηλαδή... θα μπορούσα να σου πω και άλλα αλλά δεν επιθυμώ, λολ!... γκουντ νάχτεν!... χμμ, τώρα που το είπα γερμανόφωνα, σκέφτηκες και το μοντέλο της ναζιστικής θεώρησης της εκφυλισμένης δημοκρατίας με γκεβαρικά απομεινάρια σταλινικής θεωρίας κατά Μαρξ;...

    :D:D:D


    Ναι, έχεις δίκιο αλλά από την στιγμή που θα υπάρχει το poll, η απόφαση από το κοινό θα βγαίνει μια φορά! Αν δεν καταφέρει να τους πείσει, πάει να πει ότι αυτό που \"βλέπει\", το \"βλέπει\" κυρίως-μόνο αυτός και όχι οι άλλοι. Πράγμα που θα τείνει να οδηγήσει στο ότι αυτός είναι κατα πασα πιθανότητα λάθος. Αν μη τι άλλο επειδή θα είναι poll θα κερδίζει σε αντικειμενικότητα σε σύγκριση με την στιγμιαία απόφαση κάποιου mod (που βέβαια θα κερδίζει σε ταχύτητα και πρακτικότητα).

    χμμ, τώρα που το είπα γερμανόφωνα, σκέφτηκες και το μοντέλο της ναζιστικής θεώρησης της εκφυλισμένης δημοκρατίας με γκεβαρικά απομεινάρια σταλινικής θεωρίας κατά Μαρξ;...

    λολολολ


    Αυτό μόνο ο krino θα μπορούσε να το εφαρμόσει! :P:D Αλλά ας μην μιλάμε για τους εκπέσοντες (έστω και τους προσωρινά) :P


    (sorry krino σήμερα δεν στην είπα και έπαθα στερητικό)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    4
    Originally posted by PETRAN


    (sorry krino σήμερα δεν στην είπα και έπαθα στερητικό)


    με παραζακι την βρισκεις?


    Ψηνομαι μετα απο τοσα χρονια,
    να γραψω με greekglish για να ερθει η σηλια,
    να μου κανει παρατηρηση να μην γραφω ετσι.....
    (το ασχημο ειναι οτι μαλλον θα κανει πως δεν ειδε....)

    Γμτ...... τοσα χρονια,
    και να μην μου εχουν κανει μια παρατηρηση καποιος επισημος?

    Τις κλωτσιες του νικου, δεν τις μετραω στο πακετο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Μα για αυτό το πρότεινα Πετράν... έχω την πεντάδα της... dream team στο μυαλό μου, συν τρεις αναπληρωματικούς. Άει γεια επιτέλους!... :D ...

  11. #11
    Ουτε το ενα ουτε το αλλο. Χρειαζομαστε εναν δυνατο ηγετη για να μας παει μπροστα, οποτε η ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΟΝΑΡΧΙΑ ειναι μονοδρομος. Και δεν μπορω να φανταστω καλυτερο υποψηφιο απο εμενα για τη θεση του Μοναρχη. (Αντε δεχομαι και 1-2 συμβουλους-βοηθους αν ειστε καλα παιδια...)












    :Ρ :D

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by parizakiyfantis
    Originally posted by PETRAN


    (sorry krino σήμερα δεν στην είπα και έπαθα στερητικό)


    με παραζακι την βρισκεις?


    Ψηνομαι μετα απο τοσα χρονια,
    να γραψω με greekglish για να ερθει η σηλια,
    να μου κανει παρατηρηση να μην γραφω ετσι.....
    (το ασχημο ειναι οτι μαλλον θα κανει πως δεν ειδε....)

    Γμτ...... τοσα χρονια,
    και να μην μου εχουν κανει μια παρατηρηση καποιος επισημος?

    Τις κλωτσιες του νικου, δεν τις μετραω στο πακετο.


    Έτσι είναι εδώ, η βία είναι τυφλή και πισώπλατη! Εδώ λέμε να κάνουμε φασιστικό καθεστώς και με το νόμο! Σύντομα θα αρχίσουν να μπαίνουν \"νάρκες-ιοί\" σε διάφορα θέματα όπου θα σκάνε και θα κολλάνε τον υπολογιστή ενώ οι ειδικοί moderators-βασανιστές θα \"μπανάρουν\" έτσι στα τυφλά και για παραδειγματισμό να δείχνουν ότι εδώ μέσα δεν αστειευόμαστε! Αν γίνεται θα κάνουν και \"kill\" το address η κάτι τέτοιο :P :D



    Ωραί το νέο nick! Το krino έχει στιγματιστεί άλλωστε. Αυτό το νικ ανοίγει και την όρεξη. Θα μπορούσες να βάλεις επίσης \"λουκάνικο-φρανκφούρτης\" και \"νόστιμο-φυστίκι\".

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    Originally posted by Winston_man_2
    Ουτε το ενα ουτε το αλλο. Χρειαζομαστε εναν δυνατο ηγετη για να μας παει μπροστα, οποτε η ΑΠΟΛΥΤΗ ΜΟΝΑΡΧΙΑ ειναι μονοδρομος. Και δεν μπορω να φανταστω καλυτερο υποψηφιο απο εμενα για τη θεση του Μοναρχη. (Αντε δεχομαι και 1-2 συμβουλους-βοηθους αν ειστε καλα παιδια...)












    :Ρ :D


    Εγώ θα το ήθελα πολύ Winston!


    Να έχεις και cyber-χαρέμι αμε! Όπως και στρατιωτικό cyber επιτελείο!


    Και βλεπεις πατάω την επόμενη μέρα που έχεις πάρει την εξουσία e-psychology.gr και βγαίνει μια λευκή σελίδα με ένα μηνυμά στην μέση


    \"Forum Is Destroyed\"

  14. #14
    Το φορουμ ειμαι εγω!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    3,623
    ωχ ωχ ψευδαισθήσεις μεγαλείου :P:D

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •