τι αλλαξε μετα την χρηση των αντιψυχωτικων
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Pad απο οτι καταλαβα τωρα δεν παιρνεις φαρμακα ε?

    Μην πεφτεις στην παγιδα να νομιζεις οτι ψυχωση ειναι το να λες και να σκεφτεσαι \"τρελλα\" πραγματα οπως νομιζουν οι περισσοτεροι.

    Το πακετο ειναι πολυδιαστατο και πολυποικιλο.

    Για αυτο αλλωστε εχουν χωρισει τα συμπτωματα σε δυο κατηγοριες...αν θες σε τρεις.

    Τα θετικα συμπτωματα...που ειναι παραισθησεις,ψευδαισθησει� � να ακους φωνες κλπ.

    Τα αρνητικα συμπτωματα που ειναι οπως αυτο που περιγραφεις με τα συναισθηματα , ελλειψη ενεργειας κλπ

    και γνωστικες δυσλειτουργιες

    οπως φτωχη συγκεντρωση και ανοργανωτη σκεψη.

    http://www.schizophrenia.com/diag.php#diagnosis

    Εδω σε αυτο το λινκ ειναι περιγραφη ολου του πακετου.

    Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να τα εχεις ολα του πακετου.

    Δυστυχως τα φαρμακα ειναι καλα στο να καταπολεμανε κυριως τα θετικα συμπτωματα , και λιγοτερο τα αλλα που κανουν προβληματικη τη ζωη ενος ατομου.

    Δεν ειμαι ειδικος...αλλα νομιζω τα παραπανω ισχυουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Τι μπορεις να κανεις?

    Ας γραψει καποιος εξιδεικευμενος , εγω θα επανερθω λιγο αργοτερα να συζητησουμε το θεμα.

    Παντως νομιζω οτι τα φαρμακα ειναι must στην περιπτωση σου , αλλα δεν ξερω και τι σωματικα προβληματα εχεις και ποσο σοβαρα ειναι...οι ψυχιατροι τι λενε?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    ειδα τα συμπτωματα που θενα δεν λεει για αργητητα στην κινηση και δεν σου μιλαω για ελλειψη ενεργειασ σου μιλαω για αργη κινηση,επαιζα μπαλλα και παικτεσ που τουσ προλαβαινα ανετα με περνουσαν σαν σταματημενο αφου πλεον την εκοψα την μπαλα χωρια που απο τοτε που καταλαβα οτι αργευω αρχισα να μετραω με χρονομετρο ποσο τρεχω και ανακαλυφθηκε οτι εχανα ταχυτητα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    κανενα βιβλιο κανεισ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    pad δεν ειμαι ειδικος αλλα αυτο μου φαινεται λεγεται κατατονικη σχιζοφρενεια..

  6. #6
    να ξερεις pad ειναι δυσκολη αυτη η ασθενεια γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε ακι μεις δυσκολευομαστε να σου πουμε μια καλη συμβουλη..να σου πω λιγο την περιπτωση μαυ και θα καταλαβεις..και γω νομιζα οτι με παρακολουθουν κτλπ και πηρα ζιπρεξα..για ενα χρονο ειχα κατατονικη συμεριφορα κυριως λογω των παρενεργειων που καταστελλουν.δλδ αν νυσταζεις και κοιμασαι ολορθος οπως εγω που να παιξεις μπαλα..θελω να πω ομως πως εγω προσωπικα επειδη ειχα καταλαβει το προβλημα μου εκανα υπομονη ενω ηξερα πως ειναι ασχημο και για μενα και για τους αλλους..ομως μου βγηκε εγινα πολυ καλυτερα και τωρα μαυτο που παιρνω δεν εχω καθολου παρενεργεις ειμαι και απολυτα λειτουργικος και κανω και μια καποια ποιοτικη ζωη.να φανταστεις παω κικ μποξ και τα καταφερνω τελεια.οποτε ισως να σαι στη περιπτωση που θα πρεπει να κανεις υπομονη για να στρωσει λιγο η σκεψη σου και μετα θα πας σε κατι πιο ελαφρυ που δεν επηρεαζει καθολου..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    1,406
    Originally posted by filipk
    να ξερεις pad ειναι δυσκολη αυτη η ασθενεια γιατι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε ακι μεις δυσκολευομαστε να σου πουμε μια καλη συμβουλη..να σου πω λιγο την περιπτωση μαυ και θα καταλαβεις..και γω νομιζα οτι με παρακολουθουν κτλπ και πηρα ζιπρεξα..για ενα χρονο ειχα κατατονικη συμεριφορα κυριως λογω των παρενεργειων που καταστελλουν.δλδ αν νυσταζεις και κοιμασαι ολορθος οπως εγω που να παιξεις μπαλα..θελω να πω ομως πως εγω προσωπικα επειδη ειχα καταλαβει το προβλημα μου εκανα υπομονη ενω ηξερα πως ειναι ασχημο και για μενα και για τους αλλους..ομως μου βγηκε εγινα πολυ καλυτερα και τωρα μαυτο που παιρνω δεν εχω καθολου παρενεργεις ειμαι και απολυτα λειτουργικος και κανω και μια καποια ποιοτικη ζωη.να φανταστεις παω κικ μποξ και τα καταφερνω τελεια.οποτε ισως να σαι στη περιπτωση που θα πρεπει να κανεις υπομονη για να στρωσει λιγο η σκεψη σου και μετα θα πας σε κατι πιο ελαφρυ που δεν επηρεαζει καθολου..
    ελαφρυ αντιψυχωτικο χωρις παρενεργειες? η που δεν επηρεαζει καθολου?θα πεις σε παρακαλω πολυ τι αγωγη ακολουθεις?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    πωπω παιδια μεγαλο παλουκι οι παρενεργειεσ σασ...καλο κουραγιο ευχομαι...απορω πωσ και οι γιατροι δεν δοκιμαζουν και αλλουσ συνδιασμουσ δεν ειναι δυνατον να χανεισ την ζωη σου για πχ ενα χρονο απο παρενεργειεσ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    seroquel παιρνω και δεν εχω παρενεργειες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    ελεος πια την πατησα αρχικα με τα εξτραπυραμιδικα και μετα σκεφτηκαν να μου δωσουν ακινετον!τωρα οκ ευτυχως!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •