Εμμονές- Φαντασία, ποια μέθοδος υπάρχει
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Εμμονές- Φαντασία, ποια μέθοδος υπάρχει

    Υπάρχει το εξής πρόβλημα. Μου δημιουργούνται στο νου φανταστικές καταστάσεις με άτομα από το παρελθόν, ακόμα και από παιδική ηλικία, από το σήμερα με τα οποία έζησα ή είναι σήμερα του κοινωνικού μου κύκλου κλπ, ακόμα και να φτάνω στο σημείο να συνυπάρχουν στις καταστάσεις αυτές τελείως άσχετα μεταξύ τους άτομα.

    Είναι να βλέπω ότι βρίσκομαι κάπου μαζί τους, όποιο μου ρθουν στο μυαλό και να θέλουν να με χλευάσουν ή εκεί που πάω να κάνω κάτι να μου κόβουν το δρόμο, να μιλούν υποτιμιτικά για μένα, να λογομαχώ μαζί τους, να προσπαθούν να με βλάψουν ή αν για κάποιους νοιώθω οίκτο να τους κάνω εγώ κακό. Πολλες φορές τα βιώνω σε τέτοιο βαθμό που νοιώθω κούραση, ένταση, να χάνω σωματικές δυνάμεις. Είναι συνήθως καταστάσεις με άτομα που μπορεί κάποτε να μου είχαν κάνει κάτι ήν είπαν κάτι για μένα, χωρίς να σημαίνει ότι ήταν ποτέ εχθροί μου.Υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις που δημιουργούνται ευχάριστες καταστάσεις.

    Και αυτά μου δημιουργούν έτσι οίκτο, αν συμβεί κάτι παρόμοιο στο σήμερα να μπαίνει κι αυτό στην ίδια διαδικασία και να νοιώθω στην καθημερινή ζωή άποιες φορές φόβο ή ανετοιμότητα μπροστά σε ότι συμβαίνει ή αποφυγή ατόμων.

    Μήπως είναι εμμονές;
    Μήπως είναι ψυχαναγκασμοί;
    Υπάρχει μέθοδος ελέγχου ή θεραπείας;
    γιάννης

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης.

    Απαγορευονται οι διαγνώσεις/εκτιμήσεις.


    καλα κουραγια γιατι ο δρομος ειναι μαλλον μακρυς (δεν ειναι ενα παυσιπονο να το παρεις και να σου φυγει ο πονος αλλα κατι ποιο περιπλοκο... ) απο οτι φαινεται απ τον ιρμο του λογου σου εισαι αρκετα συγκροτημενος και αυτο ειναι ενα μεγαλο ατου για σενα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    το μήνυμα διαγράφηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης. Απαγορευονται οι διαγνώσεις/εκτιμήσεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    430
    γεια σου ioannis2
    δε ξερω σε τι βαθμο συμβαινουν αυτες οι φανταστικες καταστασεις αλλα μου συμβαινει και μενα το ιδιο συχνα. Δεν ειναι κατι εξωπραγματικο, παντα εχουν καποιο λογο. Εμενα , καμια φορα, μου ερχονται εικονες ή καταστασεις που πριν προλαβω να τις σταματισω εχουν τελειωσει. Εγω εχω μαθει οτι ολες τις δημιουργει ..ο εαυτος μου για να μου υπενθυμισει.. καποια πραγματα. Πχ1 σκεφτομαι οτι καποιος με χτυπαει στα καλα καθουμενα μπροστα σε πολυ κοσμο . Αυτο μπορει να σημαινει οτι φοβαμαι την εκθεση και φοβαμαι οτι θα συμβει καποιο σοκ αμα ρισκαρω. Πχ2 σκεφτομαι οτι καποιος αγνωστος κανει ερωτα με μια κοπελα που ηθελα να κανω εγω και δε τα καταφερα, κ αυτο μαλλον ειναι ενα ειδος τιμωριας , μια συμπεριφορα μαλλον που μου μαθανε οταν ημουν μικρος και δε την εχω αποβαλλει ακομα.
    Αν εχεις συνηθισει να σε υποτιμουν καποιο ανθρωποι , ειναι ενας τροπος να το επαναλαμβανεις οταν δεν ειναι παροντες αυτοι οι ανθρωποι. Ειναι ενας τροπος ο εαυτος μας να επαναλαμβανει καταστασεις να αυτομαστιγωνομαστε δυστυχως .. λογω χαμηλης αυτοπεποιθησης ή οτι πιστευουμε οτι δεν αξιζουμε ή κατι παρομοιο
    Αν μπορεσεις να αποκρυπτογραφησεις ψυχραιμα αυτες τις ἱστοριες τοτε θα εχεις μαθει πολλα για σενα , εγω το εμαθα να το κανω με την ψυχ μου. Και απο μενα ξερω οτι αυτες οι ιστοριες \"μειωνονται\" οσο αντιμετωπιζεις τις πηγες τους. Δε ξερω πως λεγονται αλλα σιγουρα αντιμετωπιζονται !

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Είναι μάλλον ένας από τους τρόπους που αντιδρά ο εγκέφαλός σου στο έντονο άγχος Ιωάννη.Μη σε τρομάζουν,απλές σκέψεις είναι και εικόνες.Μπορεί να λειτουργούν και ως αντίδοτο στο φόβο,κοίτα την περίπτωση των σεναρίων που οι άλλοι,οι \"λιγότεροι\"σε σύγκριση με σένα,αυτοί που λυπάσαι,τους τιμωρείς με τη σκέψη.Αυτό σου δίνει ψυχικά μία αίσθηση ανωτερότητας,που είναι αντισταθμιστική με τις χασούρες σε εκείνες τις φάσεις που κάποιοι\"δυνατότεροι\"σε απειλούν με χλευασμό ή αρνητική κριτική.

    Μέσω της φαντασίας επίσης μπορεί να προσπαθείς να \"τακτοποιήσεις\"κάπου τρομακτικά σενάρια,για να έχεις την αίσθηση του ελέγχου πάνω τους.Δηλαδή,δεν είναι κακό να φαντάζεσαι σκηνές που σε φοβίζουν,ίσως μάλιστα να ήταν θεμιτό να το προχωρήσεις το ζήτημα.

    Να πας παραπέρα και να υλοποιήσεις νοητικά πιο τρομαχτικά σενάρια,ώστε να εξοικειώνεσαι μαζί τους.Πχ συναντώ τον τάδε άγνωστο και μου τη λέει.Να σε φανταστείς να ανταπαντάς,ή να στέκεσαι εκεί και να τον κοιτάς στα μάτια,δίχως να υποχωρείς.Τα\"φοβιστικά\"αυ� �ά σενάρια μπορείς δηλαδή και να τα χρησιμοποιήσεις εις όφελός σου.Το δουλεύεις με κάποιον ειδικό αυτή την εποχή ό,τι σε προβληματίζει;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  6. #6
    το δουλεύω με κάποιον ειδικό. Κάνει Γνωσιοσυμπεριφορική μέθοδο, με έχει διδάξει τον τρόπο, τη μέθοδο χειρισμού, ότι είναι άσχετα, δεν είναι αληθινά, δεν έχουν καμιά σχέση με το τώρα, εδώ καταλήγει η μέθοδος. Όμως κάπου είτε την βρίσκω αδύνατη τη μέθοδο ή μάλλον δεν βάζω τα δυνατά μου να την εφαρμόσω. Συμφωνώ με τον LEF ότι:

    «Ειναι ενας τροπος ο εαυτος μας να επαναλαμβανει καταστασεις να αυτομαστιγωνομαστε δυστυχως .. λογω χαμηλης αυτοπεποιθησης ή οτι πιστευουμε οτι δεν αξιζουμε ή κατι παρομοιο»

    τέτοια μου έχει πει και ο ψυχολόγος.
    Για μένα όμως ξεκινούν από βιώματα, από καταστάσεις που έχουν συμβεί που αδικήθηκα ή δεν φάνηκα δυνατός ή είχα αποτυχίες.
    Όπως μου λέει και ο ψυχολόγος ανήκουν στη φαντασία και δεν έχουν καμιά σχέση με το τώρα και ότι στο εξής δεν θα αφήσω κάτι παρόμοιο να συμβεί.

    Στο τώρα έχω ανάγκη να νικήσω και τις φοβίες και να ενδυναμώσω την αυτοπεποίθηση.
    γιάννης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Αφού ήδη έχεις εντοπίσει τα πεδία που χρειάζεται να κατευθύνεις τις δυνάμεις σου για να ξεπεραστούν οι δυσλειτουργίες,είναι θέμα χρόνου να το κάνεις,να περάσεις στην ενδεδειγμένη δράση.Κοίτα,δεν μαθαίνουμε τους τρόπους αν δεν τους \"χωνέψουμε\"μέσα από διαδρομές της σκέψης,μπορεί να είσαι στο στάδιο που γνωρίζεις/εντοπίζεις τα κακώς κείμενα και χρειάζεται να βρεις την καθαρότητα του δρόμου που θα σε πάει προς τη λύση τους.Εσύ είσαι ο δρόμος.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    4
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον ioannis2 και ξέρω ότι όλα είναι στο μυαλό μου . Νιώθω μειονεκτικά σε σχέση με άλλους ανθρώπους για πράγματα που δεν έχω καταφέρει ενώ ήξερα ότι μπορούσα όταν είχα τις ευκαιρίες . Σκέφτομαι πολύ συχνά το παρελθόν και τα λάθη μου με αποτέλεσμα πολλές φορές να χάνω το παρόν αλλά και το τι θέλω να κάνω στο μέλλον .

    Πολλές φορές με πιάνω να παραμιλάω με άτομα από το παρελθόν (κυρίως σε φάσεις που ένιωσα αδικημένος και κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν αντέδρασα) .

    Λόγω φόρτου εργασίας αλλά και οικονομικών προβλημάτων δεν μπορώ να επισκεφτώ κάποιον ειδικό άμεσα , μπορώ τουλάχιστον να αντιμετωπίσω την κατάσταση μόνος μου με κάποιον τρόπο ? Και μόνο που τα έγραψα πάντως ήδη νιώθω καλύτερα . Ευχαριστώ προκαταβολικα ;)

  9. #9
    Originally posted by tabletennis
    Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον ioannis2 και ξέρω ότι όλα είναι στο μυαλό μου . Νιώθω μειονεκτικά σε σχέση με άλλους ανθρώπους για πράγματα που δεν έχω καταφέρει ενώ ήξερα ότι μπορούσα όταν είχα τις ευκαιρίες . Σκέφτομαι πολύ συχνά το παρελθόν και τα λάθη μου με αποτέλεσμα πολλές φορές να χάνω το παρόν αλλά και το τι θέλω να κάνω στο μέλλον .

    Πολλές φορές με πιάνω να παραμιλάω με άτομα από το παρελθόν (κυρίως σε φάσεις που ένιωσα αδικημένος και κατηγορώ τον εαυτό μου που δεν αντέδρασα) .

    Λόγω φόρτου εργασίας αλλά και οικονομικών προβλημάτων δεν μπορώ να επισκεφτώ κάποιον ειδικό άμεσα , μπορώ τουλάχιστον να αντιμετωπίσω την κατάσταση μόνος μου με κάποιον τρόπο ? Και μόνο που τα έγραψα πάντως ήδη νιώθω καλύτερα . Ευχαριστώ προκαταβολικα ;)
    Και εγώ αντιμετωπίζω ίδιες καταστάσεις με σένα. Να νοιώθω μειονεκτικά σε σχέση με άλλους, να φέρνω στο νου μου λάθη του παρελθόντος όπου μπορούσα να δράσω διαφορετικά και να τα καταφέρω, να νομίζω ότι μιλώ με άτομα από το παρελθόν που νοιώθω ότι με αδίκησαν, να σκέφτομαι αυτές τις καταστάσεις και να χάνω χρόνο που μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω πιο δημιουργικά. Έχω δυστυχώς χάσει πολλές ευκαιρίες σε κάθε τομέα της ζωής.

    Πραγματικά όλα αυτά προέρχονται από βιώματα, από αρνητική συμπεριφορά των άλλων απέναντι μου σε ανύποπτο χρόνο κυρίως στην παιδική ηλικία που δημιούργησαν με την πάροδο του χρόνου φοβίες (κάθε μορφής), εμμονές, αίσθημα μειονεξίας, το να ζεις στη φαντασία σου και να δημιουργείς φανταστικούς κόσμους μέσα στους οποίους να ζεις και έτσι να απομωνώνεσαι από τους άλλους.

    Ξεκίνησα ψυχοθεραπεία εδώ και δυο χρόνια περίπου. Τους τελευταίους 4 μήνες σε γνωσιοσυμπεριφορική μέθοδο. Είναι καλή μέθοδος, βοηθά πάρα πολύ, έχει λύσεις, η δυσκολία για μένα είναι να κατορθώσω να την εφαρμόσω. Σε μαθαίνει να αντιμετωπίζεις αυτές τισ σκέψεις όταν έρθουν ως κάτι που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα, ως κάτι που δεν είναι λογικό, παράλογο, ανέφικτο. Αφού ως παρατηρητής του εαυτού σου τις δεις ως τέτοιες τις διώχνεις. Εστιάζεσαι στο τώρα, στο πως αντιμετωπίζεις τώρα τις όποιες καταστάσεις. Από τα βιώματα απλά παίρνεις διδάγματα. Επίσης μαθαίνεις να παίρνειες από το παρελθόν τα θετικά στη ζωή σου, να δημιουργέίς στο νου μια «τράπεζα» από αυτά στα οποία να ανατρέχεις, αντί στα αρνητικά, ώστε να ενδυναμώνεσαι και να αποκτάς αυτοπεποίθηση.

    Κάποια ενδεικτικά στοιχεία της μεθόδου είναι αυτά.

    Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν εσύ έχεις κάτι καλήτερο υπόψη σου.
    γιάννης

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •