κεντρα ψυχικης υγειας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117

    κεντρα ψυχικης υγειας

    ξερει κανεις,αν ειναι απαραιτητο να εχεις βιβλιαριο υγειας,για να πας σε κεντρο ψυχικης υγειας?

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ που πήγα δεν μου ζήτησαν.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Στα κέντρα ψυχικής υγείας που πήγα και εγώ την περίοδο που είχα κατάθλιψη δεν μου ζητήσαν βιβλιάριο υγείας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    σας βοηθησε?σας εβλεπε ψυχιατρος,ψυχολογος και κοινωνικος λειτουργος ?πειτε μου λιγες πληροφοριες για το πως λειτουργουν αυτα τα κεντρα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    athens
    Posts
    1,565
    οταν ειχα παει πριν 2 χρονια, εκλεισα ραντεβου τηλεφωνικα κ συναντηθηκα με καποιον ειδικο που μου πηρε κατι σαν συνεντευξη, ηλικια, οικογενειακη κατασταση κ τους λογους για τους οποιους οδηγηθηκα στο κεντρο. υστερα, με ειδοποιησαν οτι σε περιπου ενα μηνα θα με δει καποιος ειδικος με ραντεβου. εξεταζουν την περιπτωση κ σε βλεπει αναλογα, ψυχιατρος, ψυχολογος ή δεν ξερω κ γω τι. αφου γινει αυτο συνεχίζεις τις επισκεψεις ανα διαστηματα για τα οποια χρειαζεται. βιβλιαριο υγειας δεν μου ζητησαν ποτε, παρα μονο το συνταγολογιο για να μου γραψουν φαρμακα κ με ρωτησαν σε ποιο ταμειο ανηκω. οι υπηρεσιες του μου φανηκαν καλες, αν κ χρονοβορες. δλδ απ το πρωτο ραντεβου, θα πρεπει να περιμενεις ενα μηνα για να δεις τον ειδικο που θα σε παρακολουθησει. δεν ξερω αν σου αρκει. ακομα, λιγο με τα ραντεβου τους, καμια φορα αναβαλλονται ή καθυστερουν. αν δεν εχεις την οικονομικη ανεση να πληρωσεις, ειναι μια καλη λυση, να μην πω η καλυτερη γιατι δεν ξερω αν αλλου προσφερουν τετοιες υπηρεσιες δωρεαν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    δωρεαν αν θελεισ μπορεισ να πασ και στου γιατρουσ του κοσμου χωρισ ασφαλεια αν εχεισ δε σε παιρνουν και μαλιστα δε θα πληρωσεισ ουτε τα φαρμακα σου αν τα εχουν εχει καποιεσ συγκεκριμενεσ μερεσ ψυχιατρο μπορεισ να παρεισ να κλεισεισ ραντεβου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    εχεις τηλεφωνο pad απο αυτους?αν ναι ,στειλε μου το σε παρακαλω στο u2u.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    pad,τι ειναι αυτοι οι γιατροι του κοσμου?δεν τους ξερω.μπορεις να πας χωρις να εισαι ασφαλισμενος?στειλε μου κι εμενα τηλεφωνο αν εχεις με u2u.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    http://www.mdmgreece.gr/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%C E%BD%CE%AF%CE%B1/
    οι γιατροι του κοσμου ειναι ανθρωπιστικη οργανωση ακριβωσ οπωσ οι γιατροι χωρισ συνορα που σιγουρα τουσ ξερετε αλλα η διαφορα ειναι οτι αυτοι εχουν πολυιατρειο δεν ειναι μονο αποστολεσ στο εξωτερικο και τετοια εχει καθε ημερα διαφορετικο γιατρο(πχ.την τεταρτη εχει παιδιατρο, την παρασκευη νομιζω ψυχιατρο) και περνεισ τηλ και κλεινεισ ραντεβου εχει καλουσ γιατρουσ οι περισσοτεροι ειναι συνταξιουχοι αλλα μη φανταστειτε τιποτα ραμολιμεντα γυρω στα 60 ειναι οι περισσοτεροι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    thanks man..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Λογικά οι γιατροί του κόσμου είναι μόνο στην Αθήνα. Πάντως, ψυχίατρος και κοινωνικός λειτουργός ίσως και ψυχολόγος με έβλεπε σε νοσοκομείο. Που ήταν δωρεάν, έπρεπε όμως την πρώτη φορά νομίζω να δείξεις βιβλιάριο. Τώρα στα κέντρα ψυχικής υγείας είναι το ίδιο συχνά με τα ραντεβού στα νοσοκομεία, κάθε 3 μήνες αυτό είναι το μειονέκτημά του, και επίσης εννοείται και στα δύο την πρώτη φορά θα σου πάρουν το ιστορικό σου και θα σε ρωτήσουν διάφορα προσωπικά θέματα. Πάντως στην περίπτωσή μου εγώ αποφάσισα τι θέλω να με δει δλδ ψυχίατρος ή ψυχολόγος, έκλεισα από την αρχή ραντεβού με τον ψυχίατρο και αυτό ήταν.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    εγω βασικα δεν ειμαι ασφαλισμενη,αρα δεν εχω ουτε βιβλιαριο.μπορω να παω σε κψυ?και τι εννοεις σε ρωτανε προσωπικα θεματα?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Βιβλιάριο είπα χρειάζεται μόνο σε νοσοκομείο. Σε κψυ είπαμε όλοι ότι δεν μας έχουν ζητήσει. Σε ρωτάνε τι δουλειά κάνουν οι γονείς σου πχ, αν έχεις αδέρφια νομίζω, και τέτοια, αν έχεις σχέση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    ειπε η mstrouf οτι ζητησαν συνταγολογιο για να γραψουν τα φαρμακα.εγω δεν εχω συνταγολογιο.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Καλά νομίζω δεν θα είναι απαραίτητο να έχεις συνταγολόγιο, νομίζω κιόλας, δεν ξέρω, μπορείς να ρωτήσεις όμως, μπορούν να στα γράψουν και σε χαρτί. Αλλά αφού δεν έχεις ούτε συνταγολόγιο, πήγαινε εκεί που σου λέει ο pad αν μένεις Αθήνα. Λογικά μόνο Αθήνα θα έχουν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •