Agxwdeis diataraxes, emmones
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1

    Agxwdeis diataraxes, emmones

    Kalhspera! eimai o Yiannis 23 xronwn
    tha hthela na sas pw to provlhma mou to opoio me exei talaipwrhsei kai me vasanizei toulaxiston ta 2 teleutaia xronia! arxika :

    olh thn wra prin fygw apo to spiti elegxw 100 fores ta fwta, ta matia ths kouzinas (enw mporei na mhn ta exw anoiksei pio prin h kapoios ap'to spiti..)
    Epishs plenw syxna ta xeria mou vevaia oxi se polu anhsuxhtiko vathmo. exw psaksei kai mou exoun pei legetai psuxanagkasmos, alla pws tha mporousa na to therapeusw.?

    Kai to deutero kai vasikotero, einai oti exw ena eidos agorafovias.
    Ta symptwmata einai niwthw oti opou paw oti me krinei o kosmos, perpataw fovismena orismenes fores (isws logo ti exw mia idiaiterothta sthn prosopikh mou zwh, alla den fainomai kapws) epishs otan vriskomai me enan anthrwpo se mia parea h opoudhpote den ton koitaw sta matia...exw kai mia hlithia emmonh oti allhthwrizw, enw den sumvainei...kai koitaw tous allous kapws...sto telos tha to pathw ton stravismo..!!! ayto me exei kanei megalo kako, kai de mporw kala na epikoinwnhsw kai oi alloi me pernane provlhmatiko.Polles fores pinw polu alchohol gia na hremhsw kai na fainomai cool, kai sto telos methw kai vgazw ayto pou pragmatika thelw, ton eayto pou thelw.exei tyxei kai me alchohol na mh mporw na hremhsw.thelw na vrw mia pragmatikh lush.mou exei kanei kako to alchohol? epishs mhpws paizei rolo h proswpikh mou zwh gia thn agorafovia ( enw pistevw exw apodextei to ti eimai-apla logo ths koinwnias fovamai) tha xarw na mou apanthsete na mporesw na ta lusw ola ayta

  2. #2
    Member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Athens
    Posts
    77
    Καλησπέρα,αδερφέ...Αυτό που έχεις ονομάζεται κοινωνική φοβία και όχι αγοραφοβία...Η αγοραφοβία είναι να έχεις πρόβλημα σε κλειστούς χώρους...Να θες να λιποθυμήσεις και τα σχετικά...Εκτός αν τό έχεις και αυτό...Στό λέω επειδή έχω κοινωνική φοβία,δηλαδή φοβάμαι τήν κρίση τού κόσμου,πολλές φορές δεν ξέρω τί να πω,νομίζω ότι όλοι μέ κοιτάνε κ.τ.λ.Οι ιδεοψυχαναγκασμοί είναι μέρος τής κοινωνικής φοβίας...Επειδή ο οργανισμός μας αγχώνεται το μυαλό μας θέλει με κάτι να ασχοληθεί...Εάν έχεις τά χρήματα πήγαινε σε κάποιον ψυχολόγο νά σέ βοηθήσει αλλιώς πάλεψέ το μόνο σου...Για τούς ψυχαναγκασμούς αυτό που πρέπει να κάνεις είναι νά πηγαίνεις κόντρα στο μυαλό...Ακόμα και αν πιέζεσαι,να κρατηθείς και να μην κάνει αυτό που το μυαλό σέ πιέζει για νά ικανοποιήσει τά δικά του θέλω...Ελπίζω να σέ βοήθησα...Αλλά,επαναλαμβάνω ψάξτο για έναν ψυχολόγο...Θά σέ βοηθήσει στο θέμα τών ιδεοψυχαναγκαστικών διαταραχών κυρίως...

  3. #3
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    [i]Ta symptwmata einai niwthw oti opou paw oti me krinei o kosmos, perpataw fovismena orismenes fores (isws logo ti exw mia idiaiterothta sthn prosopikh mou zwh, alla den fainomai kapws) epishs otan vriskomai me enan anthrwpo se mia parea h opoudhpote den ton koitaw sta matia...exw kai mia hlithia emmonh oti allhthwrizw, enw den sumvainei...kai koitaw tous allous kapws...sto telos tha to pathw ton stravismo..!!! ayto me exei kanei megalo kako, kai de mporw kala na epikoinwnhsw kai oi alloi me pernane provlhmatiko.
    αχ γιαννη τα ιδια και εγω.νομιζω οτι θα στραβωθω στο τελος κι εγω.... οταν το ενιωθα νομιζα οτι ημουν η μοναδικη που ειχε τετοιο πραγμα.ολα αυτα ξεκινανε και καταληγουν στο αγχος να ξερεις.ειναι αγχωδης διαταραχη.και δεν ειναι αγοραφοβια αλλα κοινωνικη φοβια.τωρα βεβαια δεν ειναι καλο να μας βαζουμε ταμπελες \"εχω κοινωνικη φοβια...τι να κανω γιατρε??\' αλλα να προσπαθουμε σε αυτα τα συμπτωματα τα προβληματικα για την ζωη ,μας να βρουμε λυσεις.οι ταμπελες αγχωνουν περισσοτερο και σε κανουν να αισθανεσαι αρρωστος ενω στην πραγματικοτητα δεν εισαι απλα εχει μπλοκαρει καπως το μυαλο σου και θελει ηρεμια και ξετυλιγμα του κουβαριου με εναν καλο(οχι απαραιτητα ακριβο)ψυχολογο.εισαι και θεσσαλονικη...δεν εχω προσβαση εκει για να σου προτεινω καποιον.....
    .Α!και τις απαντησεις που θα μας δωσεις απο δω και περα.....στα ελληνικα.απαγορευονται τα greeklish στο φορουμ.ειμαστε που ειμαστε μπλεγμενοι ανθρωποι μην μπλεκομαστε παραπανω.
    οτι αλλο θελεις να με ρωτησεις ειμαι εδω.μπορεις να ριξεις και μια ματια σε αυτο που εχω γραψει για τα δικα μου συμπτωματα\'αγχος αποφευγω φιλους κοινωνικη φοβια??\'

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    24
    Originally posted by Asterix
    Αυτό που έχεις ονομάζεται κοινωνική φοβία και όχι αγοραφοβία...Η αγοραφοβία είναι να έχεις πρόβλημα σε κλειστούς χώρους...Να θες να λιποθυμήσεις και τα σχετικά...Εκτός αν τό έχεις και αυτό...Στό λέω επειδή έχω κοινωνική φοβία,δηλαδή φοβάμαι τήν κρίση τού κόσμου,πολλές φορές δεν ξέρω τί να πω,νομίζω ότι όλοι μέ κοιτάνε κ.τ.λ.
    M\' αρέσει που λες ότι έχεις κοινωνική φοβία και δεν ξέρεις τον όρο αγοραφοβία!! Αγοραφοβία = αγορά + φοβία , αγορά με την έννοια της αρχαίας αγοράς (χώρος σύναξης των αρχαίων αθηναίων). Το μπερδεύεις με την κλειστοφοβία.
    αγοραφοβία η [aγorafovía] O25α : (ιατρ.) ψυχοπαθολογικός φόβος που προκαλούν σε ορισμένα άτομα οι συγκεντρώσεις πλήθους και γενικά οι δημόσιοι χώροι: Πάσχει από ~ και κλείνεται στο σπίτι του. [λόγ. < γερμ. Agoraphobie ή μέσω του γαλλ. agoraphobie < agora- = αγορα- + -phobie = -φοβία]

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    Γειά σου γιάννη:).Παρόμοια προβλήματα αντιμετωπίζω κ εγώ, κ όπως βλέπω στο site κ άλλοι πολλοί..!Ειδικά στο κομμάτι που λές πώς αισθάνεσαι όταν βρίσκεσαι με κόσμο μου θυμίζεις πολύ εμένα, μόνο που εγώ όχι μόνο δεν μπορούσα να τους κοιτάω αλλά δεν ξέρω που να βάλω τα χέρια μου, καπνίζω συνέχεια και κάνω άγαρμπές κινήσεις.Όπως λέει κ η magenta πιστεύω κ εγώ πώς όλα αυτά ξεκινούν από υπερβολικά συσσωρευμένο άγχος μέσα μας κ άσχημες σκέψεις, έτσι λοιπόν μπλοκάρουμε κ γίνονται όλα αυτά..!Έκει είναι μάλλον που δυσκολευόμαστε πολύ κ το μυαλό μας θέλει να το ξελαφρώσουμε από όλα αυτά τα άσχημα συναισθήματα.Εκεί είναι μάλλον που το μυαλό μας, μας ζητάει να μάθουμε τον εαύτο μας καλύτερα κ να τον σεβαστούμε για να μπορέσουμε να τον βοηθήσουμε!Θέλει αρκετή δουλειά όμως είναι για το καλό μας, για να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι!Στη ζωή μας εμείς είμαστε οι πρωταγωνιστές γιατί να χαλάσουμε την υγεία μας ψυχική κ σωματική επειδή φοβόμαστε την κρίση των άλλων??Γιατί να έρχεται πρώτα η κρίση των άλλων κ όχι η δική μας?Γιατί να βασανιζόμαστε με το αίσθημα του φόβου?Δεν ξέρω αν σε βοήθησα, θα σου πρότεινα πάντως να μην παραμελήσεις αυτά σου τα προβλήματα και να ακούσεις τα θέλω σου.

    Αera τι σημασία εχουν οι ορισμοί στις λέξεις; Το θέμα είναι πως ό,τι κ να έχουμε μας βασανίζει κ μας κουράζει...!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    24
    Anny μου, έχεις δίκιο που το είδα τόσο έντονα. Για μενα δεν έχουν καμμια σχέση οι ορισμοί ουτε και οι λέξεις. Μου κανει όμως εντυπωση.
    Καποιος που διαβάζει το forum εννια μήνες και έχει γράψει 70 μηνύματα (θα εχει φανταζομαι διαβάσει εκατοντάδες), έχει ο ίδιος κοινωνικη φοβία, πηγαίνει σε ψυχολογο, σημαίνει ότι έχει ακουσει αρκετές φορές τον όρο αγοραφοβια. Με κάνει και να σκεφτω πιθανή παραπλάνηση από τον ψυχολογο. Π.χ. εσύ δεν έχεις αγοραφοβία έχεις κοινωνική φοβία. Ας μας πει ο ίδιος.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    βασικη αρχη τησ κοινωνικησ φοβιασ ειναι αι νοου δει νοου δηλαδη εγω ξερω οτι αυτοι ξερουν δηλαδη νομιζεισ οτι οποιοσδηποτε σε γνωριζει ξερει αυτοματα και τισ αδυναμιεσ σου η τισ ιδιαιτεροτητεσ σου το αλλο που εχεισ ειναι ψυχαναγκασμοσ αλλα αν ειναι σε αυτο το επιπεδο που περιγραφεισ δεν αξιζει να παρεισ αγωγη και να υποστεισ παρενεργειεσ γιατι δεν επηρεαζει τη λειτουργικοτητα σου ενω οι παρενεργειεσ θα την επηρεασουν αξιζει να παρεισ αγωγη για την κοινωνικη σου φοβια που τωρα που το καλοσκεφτομαι ειναι κοινη και για τον ψυχαναγκασμο οποτε θα σου κανει καλο και στα δυο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by Yiannis-thessaloniki
    Kalhspera! eimai o Yiannis 23 xronwn
    tha hthela na sas pw to provlhma mou to opoio me exei talaipwrhsei kai me vasanizei toulaxiston ta 2 teleutaia xronia! arxika :

    olh thn wra prin fygw apo to spiti elegxw 100 fores ta fwta, ta matia ths kouzinas (enw mporei na mhn ta exw anoiksei pio prin h kapoios ap\'to spiti..)
    Epishs plenw syxna ta xeria mou vevaia oxi se polu anhsuxhtiko vathmo. exw psaksei kai mou exoun pei legetai psuxanagkasmos, alla pws tha mporousa na to therapeusw.?

    Kai to deutero kai vasikotero, einai oti exw ena eidos agorafovias.
    Ta symptwmata einai niwthw oti opou paw oti me krinei o kosmos, perpataw fovismena orismenes fores (isws logo ti exw mia idiaiterothta sthn prosopikh mou zwh, alla den fainomai kapws) epishs otan vriskomai me enan anthrwpo se mia parea h opoudhpote den ton koitaw sta matia...exw kai mia hlithia emmonh oti allhthwrizw, enw den sumvainei...kai koitaw tous allous kapws...sto telos tha to pathw ton stravismo..!!! ayto me exei kanei megalo kako, kai de mporw kala na epikoinwnhsw kai oi alloi me pernane provlhmatiko.Polles fores pinw polu alchohol gia na hremhsw kai na fainomai cool, kai sto telos methw kai vgazw ayto pou pragmatika thelw, ton eayto pou thelw.exei tyxei kai me alchohol na mh mporw na hremhsw.thelw na vrw mia pragmatikh lush.mou exei kanei kako to alchohol? epishs mhpws paizei rolo h proswpikh mou zwh gia thn agorafovia ( enw pistevw exw apodextei to ti eimai-apla logo ths koinwnias fovamai) tha xarw na mou apanthsete na mporesw na ta lusw ola ayta
    γεια σου γιαννη. λοιπον, και εγω εδω ως εν δυναμει ασθενης σου απαντα. το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι, να βρεις εναν καλο ψυχιατρο να σε κουραρει οπως εκανα κ γω. σου ευχομαι να απαλαχθεις απο το προβλημα αυτο.:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •