ειναι κακο να θελουμε να εχουμε τον ελεγχο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863

    ειναι κακο να θελουμε να εχουμε τον ελεγχο?

    ..θυμαμαι που ελεγα διαφορα στην ψυχιατρο μου και ..μου ελεγε συχνα..για σκεψου Αντα μου.. μηπωσ πισω απο αυτο κρυβετε το οτι θελεισ να το ελεγχεισ?..η να εχεισ γενικα τον ελεγχο?

    ..παντα με εφερνε μπροστα σε μεγαλη εκπληξη αυτη τησ η φραση.. ενιωθα πωσ εν μερη ειχε δικιο ..και πως εν μερη δεν την καταλαβαινα.. δεν καταλαβαινα τι εννοουσε...

    τελικα ειναι κακο το να θελουμε να εχουμε τον ελεγχο?

    ..παλιοτερα ...ειδικα οταν ημουν ελευθερη ακομη .. τα παντα τα εκλογηκευα.. ελεγα δηλαδη στον εαυτο μου ..''οκ.. συναιβη αυτο και αυτο γι αυτο και αυτο τον λογο''...οσο ασχημο και αν ηταν εν μερη με καθυσηχαζε η λογικη εξηγηση του συμβαντοσ...

    αργοτερα στην εγγαμη ζωη.. ανελαβα και τα οικονομικα του σπιτιου μασ γιατι ο συζηγοσ μου δεν τα καταφερνε καλα με αυτο.. θυμαμαι που παλι μου ειχε πει η γιατροσ το ιδιο..πωσ ισωσ ηταν θεμα ελεγχου..

    εγω ποτε δεν ενιωσα πωσ ηταν σε αυτο το θεμα ..το θεμα του ελεγχου..

    τελικα ...τι συμβαινει με το να εχει κανεισ τον ελεγχο ..σε φισιολογικα και νορμαλ μετρα μιλαμε οχι να τρελενεται επειδη κατι χυθηκε..η εσπασε η χαθηκε..η βρε παιδι μου επειδη ξεφυγε απο τον ελεγχο του.. εμενα δεν με ταραζει τιποτα απο αυτα...

    πιστευω πωσ εχω φισιολογικη σχεση με τον ελεγχο .. η μηπωσ οχι..χεχεχεχεχ...

    για πειτε παιδια τι πιστευετε? Πετραν????
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    153
    Οταν προκειται για οικονομικά είναι δυσκολο να εκφράσεις γνώμη!!!!!!!Οι υποχρεώσεις σε κάνουν πιο τρελλό και αχγομένο!!!!!!!!!!Είναι φυσικό να προσαπθείς να μην χάσεις τον έλεχγο!!!Δεν εξαρτάσαι μόνο εσύ αλλά και πολλά κύρια θέματα της καθημερινότητας σου!!!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    oxi oxi δεν μιλαω για τα οικονομικα αυτο ηταν ενα απλο παραδειγμα..μιλαω γενικα.. για την αισθηση του ελεγχου..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Adzik , τα οικονομικά τα ανέλαβες μόνη σου και έβγαλες το συμπέρασμα πως ο σύζυγος σου δεν είναι τόσο καλός όσο εσύ στη διαχείριση τους?
    αν ναι , έχεις ένα προβληματάκι με τον έλεγχο. :D

    όταν γενικά θέλεις να έχεις τον έλεγχο των άλλων, το θεωρώ πρόβλημα.
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    kala κι εγω σε τετοιεσ περιπτωσεισ θεωρω πωσ κανεισ εχει προβλημα..ευτυχωσ εγω οχι..

    μιλαμε για νορμαλ καταστασεις.. να προγραματιζεισ και να εκλογικευεισ πραγματα..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Εξαρτάται από το βαθμό στον οποίο κυνηγάς τον έλεγχο.Να πω πως δεν είναι εύκολο να το διακρίνει συνήθως μόνος του κάποιος αυτό το χαρακτηριστικό(ως γνωστόν πάντα είμαστε γκαβότεροι στη μούρη μας,λολ)γι αυτό ίσως το σκέφτηκες όταν στο ανέφεραν άλλοι.

    Πάντως το θεωρώ σπασαρχιδιστό ανθρώπινο χαρακτηριστικό και με απωθεί-η αλήθεια να λέγεται-όταν ένα άτομο το έχει σε έντονο βαθμό.Υπάρχουν άτομα που είναι ξεκάθαρο και στην επικοινωνία τους,ακόμη και στη γραπτή.Πχ μπορείς να κάνεις ένα τεστ αν το αναγνωρίζεις σε άλλους,άρχισε από δω μέσα.;)

    Σε εργασιακά περιβάλλοντα αυτό ονομάζεται micromanagement και είναι μία ελεγκτική συμπεριφορά που διαλύει κυριολεκτικά κάθε αίσθηση συνοχής σε ομάδα.Κανένας δε θέλει bossy άτομα συνεχώς πάνω από το κεφάλι του,να τον διορθώνουν-κριτικάρουν-επαναφέρουν στην τάξη-θέλουν να ελέγχουν κάθε λεπτομέρεια-ψειρίζουν-γενικά όλο αυτό το μοτίβο στις συμπεριφορές τις δίχως ελαστικότητα,δίχως ίχνος ελαφράδας,με έλλειψη έστω και ψηγμάτων χαλαρότητας,το θεωρώ εξαιρετικά διαβρωτικό για διαπροσωπικές σχέσεις.

    Μπορεί να έχει να κάνει τόσο με αισθήματα ανωτερότητας,όσο και με τελειομανία.Control Freaks,γιακς.:P

    Δε σε κόβω για control freak πάντως Adzik απ\'όσο δείχνεις εδώ μέσα τουλάχιστον.Αν όμως σε απασχολεί αυτό που σου επεσήμανε η ψυχολόγος σου και βλέπεις να ισχύει,τότε καλά κάνεις και το ψάχνεις.:)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Θα μπορούσε να είναι και θέμα ανασφάλειας αυτό που έχεις. Εγώ έχω μια τελειομανή τάση, γιατί εχω φάει τρελή κριτική στη ζωή μου με σημαία τις ηθικές αξίες από ανθρώπους παλαιων αρχών. Εχω θέματα ανασφάλειας επειδή δεν μπορώ να εκφραστω οπως θα ήθελα (ακόμα και σε απλά πράγματα - μην φανταστείς τίποτα τρελό) και αυτό μου βγαίνει κατι σαν έλεγχος. Θέλω να ξέρω τι γίνεται γύρω μου, να εκλογικευω ακόμα και όταν αρρωσταίνω γιατί αρρώστησα, όταν έχω άγχος γιατί έχω άγχος. Σε μένα είναι καθαρή ανασφάλεια.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Κι εγώ είχα frei μία μορφή τέτοια,αλλά με στοιχεία περισσότερο ocd,καθώς το σέρνουμε οικογενειακώς το πράμα,λολ.Μετά την κατάθλιψη άλλαξα εντελώς,ήταν σα να μου άνοιξαν τα μάτια σε πολλά πράγματα που έκανα και με καταπίεζα γιατί έσερνα μπαγκάζια από τα μικράτα μου.Νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο να μην το αφήσω να με ξανακαθοδηγεί με κρυφούς τρόπους και να μη με βάζω σε κανόνες και κατηγορίες.

    Adzik,η εκλογίκευση όμως που ανέφερες είναι ένας τρόπος προσπάθειας επανάκτησης του ελέγχου και αποφυγής συγκρούσεων,όπως και η προσπάθεια να ελέγχεις ας πούμε εσύ τα οικονομικά σας.Έχεις γράψει πως δεν είστε καλά στον οικονομικό τομέα,άρα ίσως προσπαθώντας να περνάνε από το χέρι σου τα κιτάπια,αυτό να σου μειώνει το άγχος σου πάνω σ\'αυτόν τον τομέα.Ιδιαίτερα αν είχες σημάδια πως ο σύντροφός σου δεν είναι και τόσο καλός σε πρακτικά ζητήματα,δε βρίσκω αρνητικό να συνεισφέρεις στο οργανωτικό μέρος της διαχείρισης εσύ.

    Ο άντρας σου ενοχλήθηκε από την πρωτοβουλία σου;\'Η ήταν συναινετική η απόφαση;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by RainAndWind
    Εξαρτάται από το βαθμό στον οποίο κυνηγάς τον έλεγχο.Να πω πως δεν είναι εύκολο να το διακρίνει συνήθως μόνος του κάποιος αυτό το χαρακτηριστικό(ως γνωστόν πάντα είμαστε γκαβότεροι στη μούρη μας,λολ)γι αυτό ίσως το σκέφτηκες όταν στο ανέφεραν άλλοι.

    Πάντως το θεωρώ σπασαρχιδιστό ανθρώπινο χαρακτηριστικό και με απωθεί-η αλήθεια να λέγεται-όταν ένα άτομο το έχει σε έντονο βαθμό.Υπάρχουν άτομα που είναι ξεκάθαρο και στην επικοινωνία τους,ακόμη και στη γραπτή.Πχ μπορείς να κάνεις ένα τεστ αν το αναγνωρίζεις σε άλλους,άρχισε από δω μέσα.;)

    Σε εργασιακά περιβάλλοντα αυτό ονομάζεται micromanagement και είναι μία ελεγκτική συμπεριφορά που διαλύει κυριολεκτικά κάθε αίσθηση συνοχής σε ομάδα.Κανένας δε θέλει bossy άτομα συνεχώς πάνω από το κεφάλι του,να τον διορθώνουν-κριτικάρουν-επαναφέρουν στην τάξη-θέλουν να ελέγχουν κάθε λεπτομέρεια-ψειρίζουν-γενικά όλο αυτό το μοτίβο στις συμπεριφορές τις δίχως ελαστικότητα,δίχως ίχνος ελαφράδας,με έλλειψη έστω και ψηγμάτων χαλαρότητας,το θεωρώ εξαιρετικά διαβρωτικό για διαπροσωπικές σχέσεις.

    Μπορεί να έχει να κάνει τόσο με αισθήματα ανωτερότητας,όσο και με τελειομανία.Control Freaks,γιακς.:P

    Δε σε κόβω για control freak πάντως Adzik απ\'όσο δείχνεις εδώ μέσα τουλάχιστον.Αν όμως σε απασχολεί αυτό που σου επεσήμανε η ψυχολόγος σου και βλέπεις να ισχύει,τότε καλά κάνεις και το ψάχνεις.:)
    Rein μου ..αυτο το τεστ τι ειναι?που το βρισκω..στο νετ?πωσ?..σοβαρα..

    ..οχι οκ κοντρολ φρικ δεν ειμαι σιγουρα ουτε bossy...ομωσ ξερεισ ειναι περιεργο.. καποιεσ φωρεσ αναγκαζεσαι να περνεισ τον ελεγχο οταν βλεπεισ πωσ και την 10 τη φωρα..ο αλλοσ η τα κανει θαλασσα.. η βαριεται ..η δεν θελει βρε παιδι μου..να το κανει... ειδικα οταν μιλαμε για σημαντικα πραγματα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by RainAndWind
    Κι εγώ είχα frei μία μορφή τέτοια,αλλά με στοιχεία περισσότερο ocd,καθώς το σέρνουμε οικογενειακώς το πράμα,λολ.Μετά την κατάθλιψη άλλαξα εντελώς,ήταν σα να μου άνοιξαν τα μάτια σε πολλά πράγματα που έκανα και με καταπίεζα γιατί έσερνα μπαγκάζια από τα μικράτα μου.Νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο να μην το αφήσω να με ξανακαθοδηγεί με κρυφούς τρόπους και να μη με βάζω σε κανόνες και κατηγορίες.

    Adzik,η εκλογίκευση όμως που ανέφερες είναι ένας τρόπος προσπάθειας επανάκτησης του ελέγχου και αποφυγής συγκρούσεων,όπως και η προσπάθεια να ελέγχεις ας πούμε εσύ τα οικονομικά σας.Έχεις γράψει πως δεν είστε καλά στον οικονομικό τομέα,άρα ίσως προσπαθώντας να περνάνε από το χέρι σου τα κιτάπια,αυτό να σου μειώνει το άγχος σου πάνω σ\'αυτόν τον τομέα.Ιδιαίτερα αν είχες σημάδια πως ο σύντροφός σου δεν είναι και τόσο καλός σε πρακτικά ζητήματα,δε βρίσκω αρνητικό να συνεισφέρεις στο οργανωτικό μέρος της διαχείρισης εσύ.

    Ο άντρας σου ενοχλήθηκε από την πρωτοβουλία σου;\'Η ήταν συναινετική η απόφαση;
    χεχεχε ηταν συναινετικη αποφαση..ισα ισα που χαρηκε με αυτο κι ολασ..χεχεχε...και ναι ..σιγουρα με κανει να κοιμαμαι πιο ησυχη... απο την αλλη βεβαια.. με κανει να νιωθω λιγο μαμα..ολο αυτο και δεν θελω..:P
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Originally posted by frei
    Θα μπορούσε να είναι και θέμα ανασφάλειας αυτό που έχεις. Εγώ έχω μια τελειομανή τάση, γιατί εχω φάει τρελή κριτική στη ζωή μου με σημαία τις ηθικές αξίες από ανθρώπους παλαιων αρχών. Εχω θέματα ανασφάλειας επειδή δεν μπορώ να εκφραστω οπως θα ήθελα (ακόμα και σε απλά πράγματα - μην φανταστείς τίποτα τρελό) και αυτό μου βγαίνει κατι σαν έλεγχος. Θέλω να ξέρω τι γίνεται γύρω μου, να εκλογικευω ακόμα και όταν αρρωσταίνω γιατί αρρώστησα, όταν έχω άγχος γιατί έχω άγχος. Σε μένα είναι καθαρή ανασφάλεια.
    κοιτα η Ρειν απο κατω λεει σχεδον το ιδιο με εσενα ομωσ δεν το ονομαζει ανασφαλεια μα.. προσπαθεια αποφυγησ συγκρουσεων... εγω παλι εξακολουθω να μην ειμαι σιγουρη...αν και τινω στην εξηγηση τησ Ρειν ...

    εσυ εννοεισ πωσ νιωθεισ να ειναι ανασφαλεια ωσ προσ τισ προσδοκειεσ των αλλον?..ωσ προσ το να εισαι τελεια σε αυτα που περιμενουν οι αλλοι απο εσενα?...κατι σαν την μπρι απο τισ Desperate housewifes? :P:P :):):)
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Originally posted by Adzik
    Originally posted by frei
    Θα μπορούσε να είναι και θέμα ανασφάλειας αυτό που έχεις. Εγώ έχω μια τελειομανή τάση, γιατί εχω φάει τρελή κριτική στη ζωή μου με σημαία τις ηθικές αξίες από ανθρώπους παλαιων αρχών. Εχω θέματα ανασφάλειας επειδή δεν μπορώ να εκφραστω οπως θα ήθελα (ακόμα και σε απλά πράγματα - μην φανταστείς τίποτα τρελό) και αυτό μου βγαίνει κατι σαν έλεγχος. Θέλω να ξέρω τι γίνεται γύρω μου, να εκλογικευω ακόμα και όταν αρρωσταίνω γιατί αρρώστησα, όταν έχω άγχος γιατί έχω άγχος. Σε μένα είναι καθαρή ανασφάλεια.
    κοιτα η Ρειν απο κατω λεει σχεδον το ιδιο με εσενα ομωσ δεν το ονομαζει ανασφαλεια μα.. προσπαθεια αποφυγησ συγκρουσεων... εγω παλι εξακολουθω να μην ειμαι σιγουρη...αν και τινω στην εξηγηση τησ Ρειν ...

    εσυ εννοεισ πωσ νιωθεισ να ειναι ανασφαλεια ωσ προσ τισ προσδοκειεσ των αλλον?..ωσ προσ το να εισαι τελεια σε αυτα που περιμενουν οι αλλοι απο εσενα?...κατι σαν την μπρι απο τισ Desperate housewifes? :P:P :):):)
    Oχι, ανασφάλεια ως προς το να είσαι τέλεια προς τον εαυτό σου. Αν μπορουσες να με συγκρίνεις με καποια απο τις desperate housewives τοτε θα ηταν με αυτην που ειναι παντρεμενη με 3 παιδια. Που προσπαθεί να είναι τέλεια σαν μανα, συζυγος και ερωμένη. Αυτή του ειδους την ανασφάλεια εννοω! Και αυτο βγαίνει σαν έλεγχος. Θυμάσαι το σκηνικό με τον πατέρα του άντρα της που έφερνε ερωμένη στο σπιτι πως τους πεταξε εξω απο το σπίτι και αυτον και τον πατερα του??? Δεν έκατσε να σκεφτει, πήρε τον έλεγχο στα χέρια της. Αυτό εννοω. Γιατί εκει της βγήκε η ανασφάλεια οτι απο την στιγμή που ο πατέρας του ειναι ετσι, ετσι θα ειναι και ο γιος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Originally posted by Adzik
    Θυμαμαι που ελεγα διαφορα στην ψυχιατρο μου και ..μου ελεγε συχνα.. για σκεψου Αντα μου.. μηπωσ πισω απο αυτο κρυβετε το οτι θελεισ να το ελεγχεισ?.. η να εχεισ γενικα τον ελεγχο?
    Παντα με εφερνε μπροστα σε μεγαλη εκπληξη αυτη τησ η φραση.. ενιωθα πωσ εν μερη ειχε δικιο ..και πως εν μερη δεν την καταλαβαινα.. δεν καταλαβαινα τι εννοουσε...
    Έχει διαφορά ο έλεγχος από τον χειρισμό/διαχείρηση. Διαχειρίζομαι τα οικονομικά δεν σημαίνει απαραίτητα έλεγχος. Διαχειρίζομαι το μαγείρεμα ή την κουζίνα στο σπίτι δεν σημαίνει έλεγχο απαραίτητα. Τότε θα μπορούσαμε να πούμε ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών σε σχέση έχουν τον έλεγχο;

    Μπορεί κάποιος να διαχειρίζεται τα οικονομικά και στον έλεγχο να είναι ουδέτερα (μηδέν δηλαδή ελέγχου). Μπορεί επίσης να διαχειρίζεται τα οικονομικά και να έχει τον έλεγχο ως προς το σύζυγο. Μπορεί και να διαχειρίζεται τα οικονομικά αλλά τον έλεγχο να τον έχει ο σύζυγος.
    Συμφωνείς σε αυτά;
    Αν πιστεύεις ότι βοηθάω, πες μου, μπορώ να πω περισσότερα για το θέμα και σε πιο προσωπικό επίπεδο (δηλαδή σε συσχετισμό με άλλα πράγματα που έχεις γράψει στο forum). Προσωπικά, νομίζω ότι δεν έχεις τον έλεγχο.


    > ..παλιοτερα ...ειδικα οταν ημουν ελευθερη ακομη .. τα παντα τα εκλογηκευα..
    > ελεγα δηλαδη στον εαυτο μου ..\'\'οκ.. συναιβη αυτο και αυτο γι αυτο και αυτο
    > τον λογο\'\'...οσο ασχημο και αν ηταν εν μερη με καθυσηχαζε η λογικη εξηγηση του συμβαντοσ...

    Αυτό είναι άλλο θέμα. Και φυσικά η εξήγηση των πράξεων φέρνει ηρεμία. Μπορεί η εξήγηση να δίνεται με τη λογική, μπορεί με το συναίσθημα, μπορεί και με τα δύο, αλλά κάθε εξήγηση καθυσυχάζει.
    Αν με βρίσουν και δεν ξέρω το γιατί, είναι χειρότερα από το να με βρίσουν και να ξέρω το γιατί. Το γιατί, αν και δεν λύνει ουσιαστικα το πρόβλημα, δίνει τη βοήθεια της εξήγησης, γι\' αυτό και φέρνει μεγαλύτερη ηρεμία.
    .

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    σχετικα με το πρωτο...δεν το πιανω..δεν καταλαβαινω την διαφορα του ελεγχου και την διαχειρησησ..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Αdzik,

    θυμαμαι σε ενα αλλο θεμα που ειχες ανοιξει σχετικα με τον συντροφο σου κ την μαλλον κακη συννενοηση που εχετε σε καποια ζητηματα: εκει νομιζω οτι φαινοταν αυτο που λες τωρα. οτι θελεις να εχεις τον ελεγχο. αλλα δεν ειναι κακο οταν προκειται για τον ελεγχο του εαυτου σου, κακο ειναι οταν βαζεις κ τους αλλους σε αυτο. πχ. καταλογιζοντας ολα τα λαθη πανω σου, αποφευγοντας να δωσεις μεριδιο λαθους κ στον αλλον, νομιζω οτι προσπαθεις να χειριστεις κ να ελεγξεις την κατασταση ολοκληρωτικα εσυ. Κατι που δεν γινεται ετσι κ αλλιως. Αλλα ισως αποκτας ετσι την ψευδαισθηση οτι γινεται.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •