Εμμονή με πρώην κολλητή μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47

    Εμμονή με πρώην κολλητή μου...

    Ειμαι αντρας 24 ετων.Ειχα κολλητη φιλη 4 χρονια μικροτερη μου.Περνουσαμε ατελειωτες ωρες μαζι.Λεγαμε τα παντα.'Ημαστε φιλοι-τιποτα αλλο', λεγαμε σε οποιον μας νομιζε ζευγαρι (σε ολους).Πραγματι ημασταν φιλοι.Μονο που καποια στιγμη,εγω αρχισα να σκεφτομαι αλλιως.Προσπαθησα να το ξεχασω.Το εκρυβα.Ομως ενοιωθα τυψεις.Ηταν σα να την κοροιδευω.Της μιλησα.Σοκαριστηκε.Ειπε πως με βλεπει μονο φιλικα.Αρχισε να απομακρυνεται.Εξαφανιστηκ� �.Εκανε αλλη σχεση.Εγω εμεινα μονος να ποναω κ να μου λειπει.Εσφιξα τα δοντια κ συνεχισα να ζω.Εκανα νεα σχεση.Δεν το ηθελα ομως.Καθε φορα που καναμε σεξ, εγω φαντασιωνομουνα την πρωην 'φιλη' μου.Χωρισα.πριν μερες γνωρισα αλλη κοπελα.Μου αρεσει.Δεν προλαβε να γινει κατι γιατι εφυγα για Πασχα στο εξοχικο μου(στην ιδια περιοχη εχει κ η πρωην κολλητη μου).Δυστηχως την ξαναειδα μπροστα μου,8 μηνες μετα.Δεν ανταλλαξαμε ουτε βλεμμα (εκεινη δε με ειδε).Σα 2 αγνωστοι.Εμεις που καποτε μοιραζομασταν τα παντα.Το πηρα αποφαση.Ειπα ΠΕΘΑΝΕ-ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ.Εμαθα πως εχει σχεση.Ξαφνικα μαθαινω απο κοινους γνωστους πως το Μ.Σαββατο με εψαχνε.Ρωταγε που ειμαι κ τι κανω.θελει λεει να με δει.Τι θελει απο μενα?Δε γουσταρω να ζω με ψευτικες ελπιδες.Γιατι δε με αφηνει να ξεχασω?Δε θελω να με νοιαζεται,ουτε να μ'αγαπαει εστω σαν ανθρωπο.Αφου δεν ηταν εκει οταν την ηθελα,καλυτερα να μεινουμε 2 ξενοι.Ολοι μου λενε πως πρεπει να ξεκολλησω κ πως μου εχει γινει ΕΜΜΟΝΗ.Πως ξεπερνιεται αυτη η κατασταση?Θελω να καθαρισω το μυαλο μου απο αυτην.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Μονο με τον χρονο πιστευω μπορεις να την ξεχασεις..Εχω βρεθει σε παρομοια περιπτωση,να ειμαι ερωτευμενη με τον κολλητο μου,να το μαθει και να εξαφανιστει και καταλαβαινω πως ειναι.Προσπαθουσα να τον ξεχασω,να λεω οτι αφου φερθηκε ετσι δεν αξιζει να ασχολουμαι,εκανα αλλες σχεσεις,ομως ο,τι και να εκανα ημουνα κολλημενη με αυτον για 3 χρονια περιπου,σχεδον μου ειχε γινει εμμονη και μενα..σκεφτομουνα πως θα μπορουσα να τον πλησιασω παλι,γιατι καταληξαμε ετσι κλπ.Τωρα μετα απο αρκετους μηνες που εχω να τον δω μπορω να πω οτι δε με απασχολει πλεον και οτι τον εχω σχεδον ξεχασει.
    Εγω θα σου ελεγα να μην ασχοληθεις τωρα μαζι της γιατι υπαρχει περιπτωση μετα να πληγωθεις περισσοτερο.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    Συμφωνω κι εγω πως δεν υπαρχει αλλη λυση απο την πληρη απομακρυνση.Αναρωτιεμαι ομως.Οταν την αποφευγω οπως ο διαολος το λιβανι μηπως η εμμονη μου γινεται ακομη μεγαλυτερη.Μηπως εχοντας καποιου ειδους επαφη μαζι της αρχισει η απομυθοποιηση της στα ματια μου?Οταν μου διαμυνησε μεσω κοινου γνωστου πως θελει να με δει, εδειξα με τον τροπο μου πως εγω δε γουσταρω επαφες.Παρολο αυτα βρηκα τ τηλεφωνο της απο αλλους κ της εστειλα ενα τυπικο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ.Δεν ξερω γιατι το εκανα.Θελω να φυγω απο το λαβυρινθο αυτο.Θελω να κοιμηθω κ να ξυπνησω την ημερα εκεινη που θα την βλεπω κ δε θα αισθανομαι τιποτα.Να ειναι σα να βλεπω τον περιπτερα της απεναντι γωνιας.Με τη διαφορα πως εκεινον θα τον συμπαθω ενω την πρωην κολλητη μου, οχι!

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    Αγαπητε FROUTO μου προτεινεις απλως να ξαναγινω φιλος μαζι της.Νομιζεις ειναι ευκολο να με εμπιστευτει ξανα σαν φιλο?Αφου ξερει πως μεσα μου νοιωθω αλλιως κ πως με την πρωτη ευκαιρια θα εκδηλωθω.Φυσικα κ την αγαπαω αλλα επιπλεον τη θελω ερωτικα.Τι σοι φιλια μπορει να δημιουργηθει μεταξυ μας?Δε θελω να πληγωθω ξανα.Αρκετα περασα.Επιπλεον τι απαντας σε αυτους που λενε πως αν ηταν πραγματικη μου φιλη δε θα το εβαζε στα ποδια μολις εκδηλωσα τα πραγματικα μου συναισθηματα?Με ενδιαφερει η αποψη σου.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    Απο τη στιγμη που δεν γουσταρω να τη βλεπω στο πλευρο καποιου αλλου, σημαινει πως δε μπορω να τη δω κ σαν φιλη ξανα.Αυτο δυσκολα αλλαζει.ισως μονο αν κανω μια πολυ καλη νεα σχεση.Αρα τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα.ειναι τελειωμενη υποθεση για μενα.Το γεγονος πως λογω εξοχικου στο ιδιο μερος, θα την συναντω μπροστα μου που κ που ειναι αρνητικο αλλα οκ,θα το συνηθισω.Τι αλλο μπορω να κνω αλλωστε.Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Αρχικα τουλαχιστον πιστευω ειναι καλο να αποφευγεις να εισαι στα ιδια μερη μαζι της γιατι βλεποντας τη θα θυμασαι διαφορα και μπορει να ξανακολλας μαζι της.Εγω τουλαχιστον οσο πηγαινα σε μερη που ηταν ο πρωην κολλητος μου και τον εβλεπα,τοσο δεν μπορουσα να ξεκολλησω..Τοτε μου εριχνα ευθυνες οτι εγω χαλασα τη φιλια μας και αν δεν ειχα δειξει εγω τιποτα θα ημασταν μια χαρα,θα παραμεναμε φιλοι κλπ.Ομως τελικα δε νομιζω οτι ισχυει αυτο αφου υπαρχουν καλυτεροι τροποι να αντιδρασει κανεις απο το να εξαφανιζεται.Η φιλη σου θα μπορουσε να το ειχε συζητησει μαζι σου τοτε και οχι να φερθει με αυτον τον τροπο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Εγώ παιδιά θα κινηθώ σε άλλο δρόμο...

    Φίλε μας έχουμε τα εξής δεδομένα:

    - Από τη στιγμή που ήσασταν τόσο καλοί φίλοι όπως λες και ξέρει τα πάντα για σένα και ξέρεις κι εσύ τα δικά της, σε έχει απομυθοποιήσει ήδη γιατί α) σε φοβάται πλέον μια και δε μπορεί να σου κρυφτεί από τίποτα άρα και να προστατέψει τον εαυτό της (σύμφωνα με τη νέα θεωρία) και β) δεν υπάρχει το μυστήριο που χρειάζεται η κάθε γυναίκα,άρα δε μπόρεσε και να σε δει ερωτικά εκτός κι αν έπαιζες με τη νεύρωσή της.
    - Μη ξεχνάς ότι είναι μόλις 20 ετών και δε ξέρουμε καν πόσο είναι εξοικιωμένη με τη σεξουαλικότητά της και με τον άνδρα.
    - Δε ξέρουμε καν τα βιώματά της
    - Δε ξέρουμε καν αν της αρέσεις σαν άντρας ή αν αυτή θεωρεί τον εαυτό της κατώτερό σου και νοιώθει ανασφάλεια
    - Δε ξέρουμε σε τι φάση βρισκόταν η κοπέλα τη δεδομένη στιγμή και αν οι σχέσεις που έκανε ήταν από αντίδραση (νευρωτικές) και αν τη καλύπτουν αυτή τη στιγμή.
    - Δε ξέρεις ούτε εσύ γιατί τι θέλεις (από καρδιάς ή από νεύρωση για να καλύψεις το ναρκισσιστικό σου κομμάτι). Μη με παρεξηγήσεις αλλά ένας άντρας δε ξεχνά ποτέ τις γυναίκες που δεν είχε και μια γυναίκα τους άντρες που είχε...(μην ακούτε εσείς οι γυναίκες).

    Για να μη σε ζαλίσω αλλά και να σε μπερδέψω περισσότερο θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που αισθάνεσαι πραγματικά με βάση τη καρδιά σου και όχι με βάση τη νεύρωσή σου...

    ʼλλωστε δε ξέρουμε η κοπέλα τώρα τι αισθάνεται και πως σε βλέπει. Δεν έχεις παρά να το μάθεις. Μόνο μη πέσεις με τα μούτρα γιατί θα σε ξαναφτύσει.
    ʼσε το χρόνο να δείξει τη συνέχεια και αν η κοπέλα σε θέλει πραγματικά θα βει το χρόνο και το τρόπο να το κάνει.
    Το μεγαλύτερο λάθος θα είναι να της κάτσεις στο σβέρκο και να γίνεις η σκιά της. Εσύ θα είσαι χαλαρός και θα ζεις τη ζωή σου σαν να μην υπάρχει και μην ακούς για τα ποτάμια ότι δε γυρνάνε πίσω. Είναι αλήθεια ότι δε γυρνάνε πίσω αλλά κυλώντας προς τη θάλασσα πολλές φορές ξανασυναντιώνται και ξαναχωρίζουν και ξανασυναντιώνται κτλ κτλ...
    Ίσως τότε να μην ήταν το κατάλληλο timing και να είναι τώρα ή σε μερικά χρόνια...ποτέ δε ξέρεις και ποτέ μη κλείνεις πόρτες σε κανέναν εκτός κι αν δεν αξίζουν ...

    Γιατί κάτι μου λέει εμένα ότι αν φερθείς \"αντρικά\" το παιχνίδι παίζεται 50-50...

    Καλή δύναμη και μη ξεχνάς΄\" ʼβυσσος η ψυχή της γυναίκας\" παρότι τις αγαπάμε και τις λατρεύουμε τις γυναίκες . Ίσως αυτή η άβυσσος να έχει την αξία της γιατί γίνεται το παιχνίδι που μας αρέσει και μας δίνει τη δύναμη και το ενδιαφέρον να συνεχίζουμε...

    Και κάτι άλλο. Μην ακούς τι σου λένε αλλά βλέπε τι κάνουν πριν βγάζεις συμπεράσματα..

    Καλή τύχη

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    Originally posted by erwtokritos
    Εγώ παιδιά θα κινηθώ σε άλλο δρόμο...

    Φίλε μας έχουμε τα εξής δεδομένα:

    - Από τη στιγμή που ήσασταν τόσο καλοί φίλοι όπως λες και ξέρει τα πάντα για σένα και ξέρεις κι εσύ τα δικά της, σε έχει απομυθοποιήσει ήδη γιατί α) σε φοβάται πλέον μια και δε μπορεί να σου κρυφτεί από τίποτα άρα και να προστατέψει τον εαυτό της (σύμφωνα με τη νέα θεωρία) και β) δεν υπάρχει το μυστήριο που χρειάζεται η κάθε γυναίκα,άρα δε μπόρεσε και να σε δει ερωτικά εκτός κι αν έπαιζες με τη νεύρωσή της.
    - Μη ξεχνάς ότι είναι μόλις 20 ετών και δε ξέρουμε καν πόσο είναι εξοικιωμένη με τη σεξουαλικότητά της και με τον άνδρα.
    - Δε ξέρουμε καν τα βιώματά της
    - Δε ξέρουμε καν αν της αρέσεις σαν άντρας ή αν αυτή θεωρεί τον εαυτό της κατώτερό σου και νοιώθει ανασφάλεια
    - Δε ξέρουμε σε τι φάση βρισκόταν η κοπέλα τη δεδομένη στιγμή και αν οι σχέσεις που έκανε ήταν από αντίδραση (νευρωτικές) και αν τη καλύπτουν αυτή τη στιγμή.
    - Δε ξέρεις ούτε εσύ γιατί τι θέλεις (από καρδιάς ή από νεύρωση για να καλύψεις το ναρκισσιστικό σου κομμάτι). Μη με παρεξηγήσεις αλλά ένας άντρας δε ξεχνά ποτέ τις γυναίκες που δεν είχε και μια γυναίκα τους άντρες που είχε...(μην ακούτε εσείς οι γυναίκες).

    Για να μη σε ζαλίσω αλλά και να σε μπερδέψω περισσότερο θα σου έλεγα να κάνεις αυτό που αισθάνεσαι πραγματικά με βάση τη καρδιά σου και όχι με βάση τη νεύρωσή σου...

    ʼλλωστε δε ξέρουμε η κοπέλα τώρα τι αισθάνεται και πως σε βλέπει. Δεν έχεις παρά να το μάθεις. Μόνο μη πέσεις με τα μούτρα γιατί θα σε ξαναφτύσει.
    ʼσε το χρόνο να δείξει τη συνέχεια και αν η κοπέλα σε θέλει πραγματικά θα βει το χρόνο και το τρόπο να το κάνει.
    Το μεγαλύτερο λάθος θα είναι να της κάτσεις στο σβέρκο και να γίνεις η σκιά της. Εσύ θα είσαι χαλαρός και θα ζεις τη ζωή σου σαν να μην υπάρχει και μην ακούς για τα ποτάμια ότι δε γυρνάνε πίσω. Είναι αλήθεια ότι δε γυρνάνε πίσω αλλά κυλώντας προς τη θάλασσα πολλές φορές ξανασυναντιώνται και ξαναχωρίζουν και ξανασυναντιώνται κτλ κτλ...
    Ίσως τότε να μην ήταν το κατάλληλο timing και να είναι τώρα ή σε μερικά χρόνια...ποτέ δε ξέρεις και ποτέ μη κλείνεις πόρτες σε κανέναν εκτός κι αν δεν αξίζουν ...

    Γιατί κάτι μου λέει εμένα ότι αν φερθείς \"αντρικά\" το παιχνίδι παίζεται 50-50...

    Καλή δύναμη και μη ξεχνάς΄\" ʼβυσσος η ψυχή της γυναίκας\" παρότι τις αγαπάμε και τις λατρεύουμε τις γυναίκες . Ίσως αυτή η άβυσσος να έχει την αξία της γιατί γίνεται το παιχνίδι που μας αρέσει και μας δίνει τη δύναμη και το ενδιαφέρον να συνεχίζουμε...

    Και κάτι άλλο. Μην ακούς τι σου λένε αλλά βλέπε τι κάνουν πριν βγάζεις συμπεράσματα..

    Καλή τύχη
    Φιλε Ερωτοκριτε, θετεις καποια σημαντικα ερωτηματα, πολλα εκ των οποιων ομως δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια. Σιγουρα υπαρχει η απομυθοποιηση που λες.Αυτη ομως ερχεται σχεδον παντα μετα απο μακροχρονιες σχεσεις.Ειτε φιλικες,ειτε ερωτικες.Με δεδομενο πως αυτη τη στιγμη ειναι σε σχεση που μετρα περιπου 7 μηνες σημαινει πως μαλλον ειναι ικανοποιημενη οπως ειναι τωρα, αρα εγω δεν εχω περιθωρια τουλαχιστον στο αμεσο μελλον.Σε οτι αφορα εμενα, δεν ειναι νευρωση,ή ναρκισσισμος.Την θελω πραγματικα.Οπως ηδη εγραψα, δεν την πιεσα καθολου.Για 8 ολοκληρους μηνες δεν ειχαμε επαφες.Την αφησα ελευθερη να κανει αυτο που θελει χωρις να της κολλαω.Δεν προκειται να το κανω ουτε στο αμεσο μελλον.Αν κ εφοσοων επιδιωξει εκεινη συναντηση μαζι μου,θα παω.Οπως σωστα λες, εγω θα συνεχισω τη ζωη μου.Ισως να με θεωρει κ λιγο δεδομενο.Ενω αν με χασει τελειως για καμια διετια, ισως κ να νοσταλγησει τα οσα εχουμε περασει μαζι που ειναι πολλα κ καλα.Αυτο βεβαια δε σημαινει αυτοματως πως θα κανουμε δεσμο.Παντως το μονο που εχω αποκλεισει, ειναι να ξαναγινουμε κολλητα φιλαρακια οπως ημασταν τοτε.Ουτε το θελω, ουτε κ το μπορω.Μου λες πως αν φερθω αντρικα το παιχνιδι παιζεται.Ισως κ να χεις δικιο.Δεν της καθομαι στο σβερκο.Την αφηνω ελευθερη να κανει οτι θελει.Ισως να θελει απλως να ζησει τη ζωη της,να αποκτησει εμπειριες.Εγω την περιοριζω.Το θεμα ειναι πως μετα απο 2-3 χρονια, ειναι πιθανο εγω να εχω ξεκολλησει τελειως κ αρα παλι δεν θα γινει τιποτα.Οπως λες κι εσυ, ο χρονος θα δειξει..Ευχαριστω ολους για τις αποψεις που εκφραζουν,.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Ο ʼλεξ με κάλυψε απόλυτα σ αυτά που ήθελα να σου πω

    Να συμπληρώσω σε κάποιες τοποθετήσεις σου.
    Τι κι να έχει 7 μήνες σχέση αυτό σημαίνει ότι την καλύπτει ? Το 80 % των σχέσεων ακόμα και μακροχρόνιων δεν είναι σχέσεις όπως πρέπει να είναι και δε μας καλύπτουν απλά τις κάνουμε από νεύρωση,από ανασφάλεια,καθόμαστε από συνήθεια κτλ κτλ γιατί απλά δε γνωρίζουμε πως πρέπει να είναι μια σχέση,δεν είμαστε έτοιμοι να μπούμε μέσα σε μια σχέση ουσίας γιατί έτσι έχουμε μάθει και είναι και το εγώ μας βλέπεις,δεν αντέχουμε τη μοναξιά,καλύπτουμε τις βιολογικές μας ανάγκες κτλ κτλ και μετά από καιρό που συνατάμε κάτι καλύτερο που μας ταιριάζει καλύτερα τα παρατάμε όλα και αφήνουμε τους άλλους στα κρύα του λουτρού να κλαψουρίζουν και να λένε \"μα αφού είχαμε τέλεια σχέση και τόσα χρόνια\"...
    ʼστο φίλε μου. Μόνο μη μένεις σ αυτό ότι έχει σχέση ...Δεν είναι κακό να επικοινωνήσεις κάποια στιγμή για να δεις πως είναι ,πως αισθάνεται και να μάθεις νέα της από ενδιαφέρον (που έχεις ούτως ή άλλως και όχι ψεύτικα) χωρίς να αναφέρεις τίποτε για σας απολύτων ούτε για το παρελθόν ούτε για το μέλλον...
    Καλό είναι να κρατάς κάποια επαφή μόνο από εδνιαφέρον χωρίς να περιμένεις τίποτα...
    Και φυσικά ότι σου είπε ο ʼλεξ συνεχίζεις τη ζωή σου κανονικά και πάνω απ όλα πατάς γερά στα πόδια σου και δε κρέμεσαι ούτε εξαρτιέσαι από καμία γυναίκα.Δε ξέρεις ακόμα πια γυναίκα μπορεί να σε κάνει ευτυχισμένο. Σίγουρα αυτό που πιστεύουμε οι άντρες ότι η ποσότητα και η μεγάλη αντέντα θα σε κάνει ...άστο είναι μύθος φίλε μου.
    Μάθε πρώτα τον εαυτό σου , μίλα μαζί του , δες τις ανάγκες του και τι χρειάζεται πραγματικά και δόστου το. Μη συμβιβάζεσαι μόνο με υποκατάστατα γιατί πέφτεις στη παγίδα και μετά συνηθίζεις και χάνεις χρόνο από αυτό που χρειάζεσαι...
    Εγώ είμαι 4 χρόνια μόνος μου ουσιαστικά αλλά δε το έχω μετανοιώσει γιατί αυτά τα 4 χρόνια έχω αποκτήσει τόση δύναμη και συναισθηματική βάση που δε τα απέκτησα όλα τα υπόλοιπα χρόνια μου...
    Βρες τα με τον εαυτό σου , πάτα γερά στα πόδια σου, πάνω απ όλα να φέρεσαι αντρικά και μόνο αντρικά στις κοπέλες που σε ενδιαφέρουν και να είσαι σίγουρος ότι όταν θα είσαι έτοιμος θα αρπάξεις τη ευκαιρία.
    Ο έρωτας περνάει καθημερινά από μπροστά μας αλλά δεν είμαστε έτοιμοι να τον πάρουμε...
    Δε φταίει το κρασί αν μεθάμε...αυτό μη το ξεχνάς...

    Φιλικότατα

    Γιάννης

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    Φίλε ερωτόκριτε, η απαντηση σου ειναι πολυ ενδιαφερουσα. οπωσδηποτε θα επιδιωξω συναντηση μαζι της μεσα στο επομενο διαστημα, αν κ νομιζω πως θα ειναι αρκετα επιφυλακτικη μεχρι καχυποπτη απεναντι μου. Θα μαθω νεα της κ μετα βλέποντας κ κάνοντας.. Σχετικα με αυτο που μου γραφεις οτι πρεπει να προσεγγιζω αντρικα κ μονο αντρικα τις κοπελες που με ενδιαφερουν (προφανως εννοεις να δειχνω απο την αρχη το ενδιαφερον μου κ να μη τους το παιζω απλο φιλαρακι), αυτο κανω απλως στηνη περιπτωση της πρωην κολλητης μου, το ερωτικο μου ενδιαφερον δημιουργηθηκε μετα απο φιλια 2 ετων κατα τη διαρκεια των οποιων δε μας ειχα φανταστει ποτε σαν ζευγαρι.βεβαια μεσα σε αυτα τα 2 χρονια βλεπομασταν καθε 2-3 μηνες κλπ.Δεν ημασταν κολλητοι. Αργοτερα, κ ενω βγαιναμε πλεον τουλαχιστον 1-2 φορες την εβδομαδα μαζι, τοτε αρχισαν να μου μπαινουν ιδεες. Το σκεπτικο μου ηταν απλο.Λεω.. Αφου με συμπαθει κ τη συμπαθω. Αφου οποτε βγαινουμε οι 2 μας γελαμε πολυ, περναμε καλα μαζι, ο ενας γουσταρει την παρεα του αλλου, ταιριαζουμε σαν αποψεις, δεν τσακωνομαστε κλπ, γιατι να μην προσπαθησουμε να το εξελιξουμε κ να τα κανουμε σχεση?Δεν ειχα υπολογισει σωστα το οτι η πρωην κολλητη μου μπορει πραγματι να παιρναγε καλα μαζι μου αλλα απλουστατα δε με εβλεπε ερωτικα. Σε καθε περιπτωση, οπως σωστα λες κι εσυ, εγω συνεχιζω τη ζωη μου. Δε θελω να κοπουν οι γεφυρες μεταξυ μας. Αν περασει καιρος, και συνεχιζω να τρεφω αισθηματα γι αυτην θα επανελθω. Το μονο σιγουρο ειναι πως η φιλια μας εχει τελειωσει οριστικα.Αυτο το ξερει κ η ιδια κ γι αυτο πιστευω πως ακομη κ αν συναντηθουμε θα ειναι απεναντι μου πολυ κουμπωμενη κ συγκρατημενη .Το ακριβως αντιθετο απο οτι ηταν παλια, δηλαδη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Να μη πιστεύεις τίποτα και να μη προκαταβάλλεσαι γιατί ξεκινάς λάθος, απλά να είσαι έτοιμος για όλα...

    Δεν εννοώ αυτό που ερμηνεύεις σαν αντρική συμπεριφορά..

    Αυτό πιάνει όταν έχεις απέναντι σου μια ΓΥΝΑΙΚΑ που ξέρει τι θέλει και είναι έτοιμη για όλα που θέλει ή κάποια από μια πιο πολιτισμένη χώρα που δεν έχει τους φόβους και τις ενοχές με τις οποίες έχουμε μεγαλώσει εμείς...
    Όταν έχεις απέναντι σου μια που έχει μεγαλώσει και γαλουχηθεί σε ένα πιο Ελληνικό μοντέλο ή μια γυναικούλα ή ένα παιδάκι ή μια ξενέρωτη ή μια φοβισμένη...πάει τις έχασες...
    Δε θέλω να πω ότι η κοπέλα είναι κάτι από τα παραπάνω ή και αν είναι δε σημαίνει ότι δεν αξίζει,αλλά δε το γνωρίζω κιόλας οπότε καλύτερα να βαδίζουμε εκ του ασφαλούς...

    Δε μπορώ να σου πω δημόσια γιατί μας διαβάζουν και γυναίκες και θα μας κάνουν λογοκρισία,παρότι είναι πολύ καλά κορίτσια και θα χουν και δίκιο....Αυτές ότι συζητάνε για τους άντρες μεταξύ τους δε το ακούμε ποτέ, μη το ξεχνάς αυτό..

    Κάποια στιγμή που θα βρώ χρόνο θα σου στείλω μήνυμα

    Προς το παρόν μη τη σκέφτεσαι γιατί θα σε ξανααπογοητεύσει

  12. #12
    Member
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    38
    Δεν ξέρω αν μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία ανάμεσα στα 2 φύλα. Και όταν λέω φιλία δεν εννοώ το να βγαίνεις με εναν φίλο/φίλη στην παρέα και να περνάτε καλά. Μιλάω να μοιράζεστε πράγματα, καταστάσεις, συναισθήματα, απόψεις. Υπάρχει πάντα ένας λανθάνων ερωτισμός που \"βόσκει\" στο υποσυνείδητο. Το ότι είναι 20 χρονών σίγουρα παίζει ρόλο. Πολλές γυναίκες μεγάλυτερες δεν ξέρουν πραγματικά τι θέλουν, πόσο μάλλον στα 20. Το ότι σε έψαχνε το Πάσχα, μπορεί να λέει πολλά μπορεί και λίγα. Μπορεί να θέλει κάποια επαφή μαζί σου ή μπορεί απλά να της αρέσει που ξέρει ότι την θές και όποτε σε ζητάει εσύ θα τρέχεις. Οι γυναίκες είμαστε πραγματικά περίεργα πλάσματα. Για παράδειγμα μπορεί να μην μας αρέσει κάποιος και να ξέρουμε το ενδιαφέρον του για εμας και μόλις εκείνος κάνει κάτι με κάποια άλλη ξαφνικά πληγώνεται ο εγωισμός μας και μας την δίνει... Θα σου έλεγα να προχωρήσεις ήρεμα χωρίς να πολυρωτάς για αυτήν, αν θελήσει ή τύχει να βρεθείτε, μίλα της ξεκάθαρα χωρίς να νιώσει ότι την παρακαλάς. Δώσε της να καταλάβει ότι πρέπει να πάρει μια απόφαση γιατί δεν μπορείς να περίμενεις. Αν ακούσεις το κλασσικό \"μα εγώ σε βλέπω φιλικά\" τότε λυπάμαι αλλα το 90% των γυναικών το έχουν πει αυτό και δεν κρύβει θετική απάντηση. Θέλω να σου πω απλά ότι με μια ξεκάθαρη συζήτηση θα έχεις και ξεκάθαρο αποτέλεσμα. Αν είναι θετικό, χαρά σου. Αν είναι αρνητικό, μάζεψε τα κομμάτια σου και προχώρα.

    Ερωτόκριτε... ορθώς έβαλες τελεία σε αυτά που έλεγες στο τελευταίο post! Έξυπνη κίνηση γιατί όντως διαβάζουν και γυναίκες. Αν και θεωρώ ότι κάπως άκομψα προσβάλλεις τις Ελληνίδες, δεν μπαίνω σε καμια λογομαχία μαζί σου. Ξεπέρασα τέτοιους είδους κόμπλεξ σε μικρότερη ηλικία. Σέβομαι την απόψη σου αν και θεωρώ ότι το να ξέρει οποιοσδήποτε τι πραγματικά θέλει μέσα του δεν έχει καμια σχέση με την χώρα, με το πως μεγάλωσε αλλά με την ψυχή του την ίδια.

    Μακρυγόρησα ως γυναίκα.... ;)

    Σας χαιρετώ!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    149
    Επειδή παρεξηγήθηκα λίγο θα ξανατοποθετηθώ για να μη παρεξηγηθώ περισσότερο...

    Κορίτσια μας γλυκά

    Το παλικάρι ρώτησε ξεκάθαρα...\" Σχετικα με αυτο που μου γραφεις οτι πρεπει να προσεγγιζω αντρικα κ μονο αντρικα τις κοπελες που με ενδιαφερουν (προφανως εννοεις να δειχνω απο την αρχη το ενδιαφερον μου κ να μη τους το παιζω απλο φιλαρακι)\"

    Και μόνο σ αυτό το συγκεκριμένο αναφέρθηκα και είπα ό,τι έχω ξαναγράψει για τις Ελληνίδες σε άλλο post εδώ μέσα αλλά και αλλού που θα άξιζε να διαβάσετε για να μη παρεξηγηθώ.

    Δηλαδή για τους λόγους που έχω ξανααναλύσει κατά τη γνώμη μου και μια και έχω ψιλοταξεδέψει και κάνει σχέσεις πιο πολύ με γυναίκες από το εξωτερικό ( δυτικές και βόρειες ) πιστεύω ότι το Ελληνικό μοντέλο και στα 2 φύλα έχει κατά κανόνα πρόβλημα επικοινωνιακό στη πρώτη προσέγγιση και ειδικά στις γυναίκες αν είσαι απόλυτα ειλικρινής από την αρχή και καταθέτεις συναισθήματα και τι θέλεις ..πάει το πουλάκι πέταξε.., οπότε αν συντρέχουν και οι λόγοι που ανέφερα παραπάνω..ακόμα χειρότερα...δεν έχει καμία ελπίδα με το να είναι απόλυτα ειλικρινής στη πρώτη επικοινωνία μαζί της γιατί έτσι θα κλείσει η πόρτα μια και η κοπέλα δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο (φυσικά υπάρχουν και οι εξαιρέσεις οι οποίες όμως επιβεβαιώνουν το κανόνα). Ενώ αφού βλέπω ότι το παλικάρι ενδιαφέρεται να κρατήσει ανοικτή τη πόρτα είναι καλύτερα να χειριστεί το θέμα πιο ειδικά και να δώσει χρόνο χωρίς ταμπέλες...αυτό είναι όλο.

    Αν ανοίξουμε θέμα για τους \"αυλικούς\" σας που σας αρέσει να έχετε αγαπητή μου adamantia άστα...θα παρει πολύ και δεν αναφέρομαι φυσικά σ εσένα που μπορεί να διαφέρεις, αλλά στο κανόνα.

    Εγώ σας λατρεύω τις Ελληνίδες και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σας αλλά αυτές που μπορούμε να επικοινωνήσουμε, γιατί έχετε κάτι από όλες τις άλλες μαζί (βόρειες,νότιες,ανατολικές, δυτικές). Απλά όσες και όσοι από σας έχετε συναναστραφεί και με άτομα από πιο πολιτισμένες χώρες και από τα 2 φύλα με καταλαβαίνετε. Όσοι δε το έχετε κάνει αξίζει να το κάνετε.
    Καλό θα είναι αντί να αφορίζουμε τις ξένες να σκεφτούμε μήπως κρύβουν αυτά που γράφω κάποιες μεγάλες αλήθειες που φοβόμαστε να δούμε και να αυτοβελτιώσουμε.

    Δεν είναι ανάγκη να μιμηθούμε τους ξένους αλλά ας δούμε και κάποιες αληθινές συμπεριφορές τους και ας τις υιοθετήσουμε φιλτράροντάς τις.

    Φρουτάκι το γεγονός ότι δεν έχω κάνει 4 χρόνια σχέση εννοώ ΣΧΕΣΗ όπως την εννοώ εγώ όχι ότι δε γνώρισα ή δε γνωρίζω άτομα ή δεν ήρθαμε πιο κοντά...απλά ψάχνω πλέον γι αυτό που χρειάζομαι πραγματικά και όταν το βρώ θα το αναγνωρίσω και θα μείνω, απλά δεν έτυχε στο δρόμο μου ακόμα..τι να κάνω...να κάνω για να κάνω ? ΟΧΙ
    Είμαι 38 σε λίγους μήνες. Θα ήταν ψεύτικο αν έλεγα ότι όλες οι σχέσεις στη ζωή μου ήταν ΣΧΕΣΕΙΣ . Για μένα όποια σχέση δε με καλύπτει και με κάνει να νοιώθω μοναξιά δεν είναι ΣΧΕΣΗ.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    139
    Την πατησες erwtokrite. Ξεσηκωσες το φεμηνιστικο κινημα του φορουμ. Εχεις να ακουσεις γκρινια απο τις προοδευτικες ελληνιδες. Κουραγιο!!! Ωραια φρουτα εχει το site σας

  15. #15
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    47
    Φιλε Ερωτοκριτε περιμενω το συντομοτερο μυνημα σου σχετικα με το τι θεωρεις αντρικη συμπεριφορα. Επισης, ενημερωνω πως οι κολλητοι μου,μου λενε να της στειλω μηνυμα κ να προτεινω να παμε για καφεδακι.Απλως για να μαθω τι κανει καθως εχουμε 8+μηνες να τα πουμε. Μου λενε..\'ετσι κι αλλιως δεν εχεις να χασεις τιποτα.Το πιθανοτερο ειναι πως θα δεχτει να πατε για καφεδακι αφου σ\'εχει επιθυμησει μετα απο τοσο καιρο.\'
    Λεω να παω να τη συναντησω,χωρις ομως μεσα μου να ελπιζω σε τιποτα για το μελλον.Απλως δηλωνω παρρων κ αποσυρομαι κ παλι στην ζωη μου.Μια τετοια συναντηση, ή θα με κανει΄να ηρεμησω κάπως, ή θα με κανει χειροτερα.Αυτο ειναι που με προβληματιζει.Αλλιως θα ειχα παει ηδη.Τι λετε?Να το κανω ή να μην κανω καμια κίνηση?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •