Είναι αυτό μητρική αγάπη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 174
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    25

    Είναι αυτό μητρική αγάπη;

    Καλή σας μέρα και καλώς σας βρήκα. Θέλω παρακαλώ τις γνώμες σας.

    Η μητέρα ετών 50. Από το 1ο της γάμο ένας γιος, 30 ετών. Από το 2ο γάμο 3 παιδιά, ηλικίας από δημοτικό μέχρι λύκειο. Χώρισε και από το 2ο σύζυγο εδώ και χρόνια.
    Ο μεγάλος της γιος, ο 30άρης νοιώθει μεγάλη ευθύνη για τη μαμά που δεν της ήρθαν βολικά τα πράγματα, καθώς και για τα 3 ετεροθαλή αδέλφια του (λες και τα έφερε αυτός στον κόσμο). Έχει τάξει τη ζωή του στην ψυχολογική και οικονομική υποστήριξη αυτών των 4 ατόμων. Τον έχει πείσει η μητέρα του, ότι είναι η ενσάρκωση της παναγίας επί γης, απροστάτευτη και άτυχη που την άφησαν οι άντρες της και πολύ μεγάλη για δουλειά. Και τον έχει ενοχοποιήσει φαίνεται.

    Ο σημερινός 30άρης λοιπόν, από έφηβος ακόμα, δουλεύει και τους συντηρεί. Για να μην τους λείψει τίποτα. –Η μητέρα σου, γιατί δεν δουλεύει; Τον ρώτησα. –Δεν μπορεί, είναι μεγάλη, μου λέει. Έχει και 3 παιδιά (σιγά τα νεογέννητα).
    Ο καημένος ο 30άρης λοιπόν έβγαλε όλες του τις σπουδές στο εξωτερικό, στερούμενος και το φαγητό, δουλεύοντας συγχρόνως και στέλνοντας το υστέρημά του στην μαμά (που βέβαια τότε ήταν και πολύ νεώτερη, αλλά πάλι ούτε λόγος να εργαστεί). Τώρα έχοντας καλή δουλειά στο εξωτερικό, δίνει τα τρία τέταρτα του μισθού του στη μαμά και τα αδέλφια και δεν έχει ούτε να αγοράσει κασκόλ για το κρύο του χειμώνα, στη Γερμανία. Δεν έχει ούτε για να πάρει το μετρό να πάει στη δουλειά του και πάει με το λεωφορείο, που είναι φθηνότερο. Και υπ’ όψιν έχει καλή δουλειά.
    Αυτό που με εξοργίζει είναι ότι τα 3 αδέλφια, πάνε σε ιδιωτικό σχολείο!! Επίσης πετάνε το παλιό λάπτοπ για ψύλλου πήδημα και παίρνουν πιο σύγχρονο, κάνουν ιδιαίτερα, κλπ. Η μάνα δεν έχει κάποιο λόγο σοβαρό πχ υγείας για να μη δουλεύει. Αντίθετα είναι σαν τη φράπα και μέσα στη χαρά πνιγμένη. Όταν της είπα να πάει τα παιδιά στο δημόσιο σχολείο, μου απάντησε όχι, γιατί θέλει το καλύτερο για τα παιδιά της.

    Πώς μπορεί να θέλει πριγκηπικές συνθήκες για τα 3 μικρότερα παιδιά της και να μην νοιάζεται για το αίμα του μεγάλου, που του το ρουφάει μέρα με τη μέρα?
    Πώς σας φαίνεται η μάνα αυτή? Αγαπά το γιο της ή τον έχει μετατρέψει σε σύζυγο καλύπτοντας δικά της ψυχολογικά και οικονομικά κενά;
    Τις απαντήσεις σας, θα τις δείξω στον 30άρη, μπας και ξυπνήσει, από την πλύση εγκεφάλου που έχει υποστεί, γιατί ξέχασα να σας πω ότι από τη πολλή δουλειά, δεν του μένει χρόνος να μιλήσει με κανέναν για να του πουν ότι τα έχει αντιληφθεί λάθος τα πράγματα και χάνει τζάμπα τη ζωή του και την υγεία του.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Αν ο 30αρης ειναι η σχεση σου, σηκω και φυγε..... δεν φταιει μονο η μαμα του φταιει και ο ιδιος... Το έχω περασει σε σχεση μεχρι που εσπασαν τα νευρα μου και σηκωνομουν με απιστευτο αγχος καθε πρωι γιατι πανω απο ολα ηταν η μαμα του και οι αδερφες του.

    bye bye love για να εισαι εσυ καλα!!!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    Αααα και ειτε του τα δειξεις ειτε οχι, μαλλον υπερπροσπαθεις για κατι που δεν θα βγαλεις ακρη....

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    οταν ξεκινησα να το διαβαζω μεχρι την δευτερη παραγραφο,σκεφτηκα...μα τι καλο και αξιο παιδι!οταν διαβασα για ιδιωτικα σχολεια κτλ να μην πω τι σκεφτηκα!
    παντως φανταζομαι με την ακριβη ζωη που κανει η οικογενεια του,αν θελησει να κανει δικη του οικογενεια δεν νομιζω να τα φερνει βολτα..η ιστορια μου θυμιζει εγω κερναω-εσυ πληρωνεις.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ο τριανταρης ειναι η σχεση σου?

    φανταζομαι θα ειναι πολυ καλο και δοτικο παιδι ε?

    αλλα λιγη εξτρα ποσοτητα δοτισμου

    και να σε τι μας βγαινει

    η κοπελα του εχει λαλησει

    και η μανουλα του τον εχει καβαλησει


    εκεινος πως αισθανεται

    μαλλον δεν αισθανεται

    και εσυ προσπαθεις με το φιλακι σου να ξυπνησεις τον ωραιο κοιμωμενο

    δυστυχως και ολοι μαζι να ελθουμε να τον φιλησουμε χαμπερι και προκοπη δεν βλεπω γλυκουλα μου!


    ξεκαβαλησε και συ και ονειρεψου κανεναν αλλον αντρα

    γιατι ο συγκεκριμενος ειναι καπαρωμενος μεχρι αηδιας και ουτε καν το γνωριζει....


    και εδω αγανακτω !!!!


    καλε πολυ αγανακτησ τωρα!

    τελος παντων.. ο αντρουλης σου μου θυμιζει εμενα ισως για αυτο αγανακτησα...

    α ρε κατακαημενε τριανταρη

    τι να σου πω και σενα..

    εκει που εισαι ημουνα

    μπορει το δοσιμο να ηταν καθαρα συναισθηματικο αλλα πιστεψε με δεν εχει καμια σημασια

    οταν δεν μπορεις να ζησεις η διαφορα αυτη
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ναι, τον έχει μετατρέψει σε σύζυγο.

    και αν δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή της, δύσκολο το βλέπω να ξεκινάει τώρα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by claire
    ναι, τον έχει μετατρέψει σε σύζυγο.

    και αν δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή της, δύσκολο το βλέπω να ξεκινάει τώρα.
    ουτε εγω θα ξεκινουσα αν ημουν στη θεση της

    και ειχα εναν γιο να δουλευει για μενα

    βαζω στοιχημα

    πως αντι να αισθανεται γαιδουρα

    αυτη η μανα θα εχει και παραπονο

    και θα αισθανεται και καημενη και αδικημενη απο τη ζωη...!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    πέρα από το ότι έχει βολευτεί, ρις, είναι και πρακτικό το θέμα. ποιος θα προσλάβει μια γυναίκα στα 50 χωρίς καμιά προυπηρεσία?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    Originally posted by claire
    πέρα από το ότι έχει βολευτεί, ρις, είναι και πρακτικό το θέμα. ποιος θα προσλάβει μια γυναίκα στα 50 χωρίς καμιά προυπηρεσία?
    εμ πως δεν εχει προυπηρεσια!!ο ΞΑΠΛΟΠΟΥΛΟΣ δεν πιανεται?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Originally posted by claire
    πέρα από το ότι έχει βολευτεί, ρις, είναι και πρακτικό το θέμα. ποιος θα προσλάβει μια γυναίκα στα 50 χωρίς καμιά προυπηρεσία?

    μια γυναικα πολυτεκνη και μονη

    εαν το ψαξει λιγο

    εχει πολλες πιθανοτητες να προσληφθει!

    ωστοσο εαν δεν προσληφθει

    ας μειωσει τα εξοδα

    για να μη ζει εις βαρος κανενος

    δικη της επιλογη ηταν τα παιδια οχι του γιου της!

    δεν πιστευω πως ειναι μονο το ιδιωτικο σχολειο

    αλλα και αυτο ειναι τερσατιο εξοδο για μια οικογενεια με μεσες αποδοχες

    φαντασου για αυτη
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    συμφωνώ, αλλά εφόσον είναι βολεμένη για ποιο λόγο να μειώσει τα έξοδα?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    25
    Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ που ασχολείστε με το θέμα μου.


    Το έχω ανάγκη στο εξής σημείο:

    Όσες φορές έχω προσπαθήσει ευγενικά να του πω ότι αυτό που κάνει είναι λάθος και κακό για όλους, αυτός μου λέει ότι μόνο στα δικά μου μάτια αυτό είναι λάθος. Αυτός νοιώθει ότι οφείλει να κάνει αυτά που κάνει και ότι είναι μονόδρομος.



    Εγώ είμαι σίγουρη πως αυτό είναι κακό για όλους.



    Κακό για τον ίδιο, γιατί φεύγουν τζάμπα τα καλύτερά του χρόνια. Δεν είναι ότι θυσιάζεται για το πχ. ανάπηρο αδέλφι του, εκεί θα το κατανοούσα. Είναι όλοι πεντάγεροι, απλά το βρίσκουν πολύ λογικό ότι πρέπει αυτός να συντηρεί τη χλίδα τους. Α! έχει και οικογενειακό ιστορικό με καρδιά και φοβάμαι ότι αν συνεχίσει έτσι, τη βγάζει δεν τη βγάζει μέχρι τα 45 του.



    Κακό για τη μάνα του που θα φύγει κάποια ώρα από αυτή τη ζωή, χωρίς να έχει πάρει μυρωδιά πώς είναι στ ΄αλήθεια η ζωή. Δηλαδή με εργασία και οικονομικό κουμάντο μέχρι εκεί που φτάνουν τα βήματα του καθενός.



    Κακό για τα αδέλφια του που και αυτά δεν παίρνουν χαμπάρι ότι δεν μπορούν να ζουν ζωή πρίγκιπα χωρίς να έχει η οικογένεια τις οικονομικές δυνατότητες και χωρίς να δουλεύουν (τουλάχιστον τα μεγαλύτερα θα μπορούσαν να βρούν μια καλοκαιρινή τουλάχιστον δουλίτσα, πχ μπέιμπυ σίττιγκ η αδελφή που είναι 18 και σερβιτόρος ο αδελφός που είναι 16). Παίρνουν πολύ στραβά μηνύματα από τη ζωή και όταν μεγαλώσουν δεν θα ξέρουν το αυτονόητο ότι δουλεύω και ξοδεύω μέχρις εκεί που φτάνουν οι δυνατότητές μου.



    Γενικά σʼ αυτή τη συμπεριφορά βρίσκω ένα ΠΟΛΥ μεγάλο ψυχολογικό πρόβλημα που σαφώς ξεκινά από τη μάνα και τον τρόπο που του έχει εμφυσήσει στο κεφάλι του ότι περίπου αυτός είναι ο άντρας της και πατέρας των παιδιών της.



    Γμτ γιατί μερικοί άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται το θεόστραβο μονοπάτι που τραβάνε, ακόμα και όταν τους το λέμε ευγενικά?



    Πόσο εύκολο είναι να βάλει κάποιος συναισθηματικές και ψυχολογικές παρωπίδες?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    καλά για τη μάνα, δεν το λες και κακό αυτό που θα πάθει... μια χαρά βολεμένη είναι, παρόλο που έιχε τις ατυχίες της (2 αποτυχημένοι γάμοι)

    τα παιδιά, συμφωνώ, ότι όταν θα βγουν στη ζωή θα δυσκολευτούν αρκετά να τα βγάλουν πέρα, έχοντας μάθει σε εύκολες ανέσεις.

    ο φίλος σου, μπορεί να νιώθει και καλά με αυτό που κάνει... ξέρεις να αντλέι ηθική ικανοποιήση επειδή κάνει αυτό που θεωρεί σωστό.

  14. #14
    Originally posted by apolixeni302


    Γμτ γιατί μερικοί άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται το θεόστραβο μονοπάτι που τραβάνε, ακόμα και όταν τους το λέμε ευγενικά?



    Να σε ρωτησω κάτι; Σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό πως αυτό το παιδί νιώθει ολοκληρωμένο και με κάθε σιγουριά όπως προκύπτει, είναι ευτυχισμένος από τον τρόπο που λειτουργεί?
    Λες πως ο δρόμος που έχει πάρει, είναι θεόστραβος. Με ποιο δικαίωμα κριτικής από μεριάς σου?
    Το ότι θέλει να μη λείπει τίποτα από τη μητέρα και τα αδέλφια του, εμένα τουλάχιστον με κάνει να πιστεύω πως πρόκειται για ιδιαίτερα αξιόλογο, δυνατό και σοβαρό άτομο.
    Από κει και πέρα, να είσαι σίγουρη πως αν δεν το ήθελε, όχι σε ιδιωτικό σχολείο δεν θα πήγαιναν τα αδέλφια του, αλλά ούτε παπούτσια για να βγουν στο δρόμο δεν θα είχαν.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    ενα αλλο ερωτημα ειναι

    πως ερωτευεσαι εναν αντρα που δινει τοσο αλλα αλλου?

    δεν το λεω για να σε κατηγορησω

    αλλα ετσι οπως συζητουσαμε για τον τριανταρη σου

    αρχισα να σκεφτομαι πως να ειναι ...εξωτερικα..πως κοιταζει...

    αρχισα να τον λιγουρευομαι εν ολιγοις

    (εχω σχεση αλλα μιλαω ετσι ελευθερα για τα συναισθηματα που μου ανακινηθηκαν)


    και λεω τι σοι ερωτικα συναισθηματα μου ανακινουνται για εναν αγνωστο αντρα που δινει ολο του το ειναι στην οικογενεια του?


    πω πω!


    αν παλι ελεγες πως ξοδευει ολα του τα λεφτα σε χαρτοπαιξια π.χ. και δε του μενει φραγκο

    καρφακι δε θα μου καιγοτανε.

    καλα να παθει θα ελεγα


    αυτο ομως που κανει μου βγαζει τρυφεροτητα και πολυ ομορφα συναισθηματα

    ασχετο αν τελικα δε θα μπορουσα να ζησω με κατι τετοιο

    αυτα και συγγνωμη για τις σκεψεις μου
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •