ΕΚΤΡΩΣΗ= ΦΟΝΟΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397

    ΕΚΤΡΩΣΗ= ΦΟΝΟΣ

    Έκτρωση
    Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδειαΜετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση
    Άμβλωση ή έκτρωση είναι η διακοπή μιας αδιατάρακτης ενδομητρίου κυήσεως ενός ή περισσοτέρων εμβρύων, που διενεργείται σε πρώιμη ηλικία κυήσεως (< 24 εβδ.) και οδηγεί σε αφαίρεση του εμβρύου από τη μήτρα, με συνέπεια τον θάνατο του κυήματος. Η άμβλωση προκαλείται τεχνητά με χημικές, χειρουργικές ή άλλες μεθόδους. Το διεθνές όριο των 24 εβδομάδων καθορίστηκε με βάση την ελάχιστη ηλικία κυήσεως, που επιτρέπει σε ένα έμβρυο που θα γεννηθεί να είναι βιώσιμο (Σημειώνεται ότι η διάπλαση της καρδιάς ολοκληρώνεται την 23η εβδομάδα).
    Έχουν εφαρμοστεί διάφορες μέθοδοι άμβλωσης στην πορεία της Ιστορίας.
    Οι ηθικές και νομικές πτυχές της άμβλωσης αποτελούν αντικείμενο έντονης συζήτησης σε πολλά μέρη του κόσμου. Το κύριο ζήτημα είναι κατά πόσο το έμβρυο μπορεί να χαρακτηριστεί ως άνθρωπος και ως εκ τούτου η έκτρωση ως ανθρωποκτονία. Ταυτόχρονα τίθεται και το ζήτημα της αυτοδιάθεσης της εγκύου, το δικαίωμά της να διαθέτει το σώμα της όπως αυτή νομίζει.
    Νεώτερες έρευνες έχουν δείξει ότι ο αριθμός των εκτρώσεων δεν επηρεάζεται από την νομική αναγνώριση ή μη του δικαιώματος της έκτρωσης[1]
    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%88%CE%BA%CF%84%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7

    (από το facebook)
    Η έκτρωση είναι μια αναγνωρισμένη βιομηχανία ανθρωποκτονίας η οποία καλά κρατεί. Πάνω από 100.000 εκτρώσεις γίνονται κάθε χρόνο μόνο στην Ελλάδα. Ας πούμε λοιπόν ένα μεγάλο ΟΧΙ σε αυτή την στυγνή δολοφονία και ας καταλάβουμε πως δεν είμαστε σε θέση εμείς να διακόψουμε μια ζωή... Η έκτρωση είναι φόνος και οι γονείς που την επιλέγουν φονιάδες... Συγνώμη εάν το θέμα είναι φρικτό αλλά είναι η πραγματικότητα
    http://mk-mk.facebook.com/group.php?gid=35483758373

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ειναι πολυ προσωπικο κατι τετοιο...και καθολου μονοδιαστατο.. το αν θα κρατησεισ ενα μωρακι εξαρταται απο 1002 παραγοντεσ..ηλικια..καταληλ λοτητα πατερα.. ψυχικη ετοιμοτητα.. κλπ..

    εγω θα εκανα εκτρωση αν εμενα εγκυοσ 15 χρονων...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    τι ερώτηση είναι αυτή?

    καλό?ή κακό?

    δεν υπάρχει!!

    καθε τι είναι καλό ή κακό ανάλογα......μπλα μπλά....

    τι θές να πεις ?
    κουίζ είναι?

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    φιλοσοφική συζήτηση

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    συμφωνώ με Adzik και 3wtiko.
    http://www.mazi.org.gr/

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    738
    και εγω πιστευω πως ειναι πολυ σχετικο και οντως υπαρχουν πολλοι παραγοντες που παιζουν ρολο...θα πρεπει ο καθενας να εχει την ωριμοτητα να σταθει για τις πραξεις του...και αν ειναι δυνατον εφοσον ληφθουν πρωτα απο ολα οι παραγοντες υποψιν το αν μπορει κανεις να προασφερει ολα αυτα που χρειαζεται ενα μωρακι, να κανει τα αδυνατα δυνατα να το κρατησει...αν αδυνατουν οι γονεις να προσφερουν αυτα που θα ειχε αναγκη το παιδακι τους τοτε δεν ειναι κριμα να το φερουν στην ζωη και να δυσκολευτει? αχχχχχχ δεν ξερω ειναι καθε απαντηση φτιαγμενη στην καθε περιπτωση νομιζω...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Janet,η δική σου άποψη ποια είναι;Θα ήθελες πριν σου πουν τα μέλη τη δική τους να αναφέρεις τη δική σου πλευρά και τα επιχειρήματα πάνω στα οποία στηρίζεται;Γιατί εμένα προσωπικά δε με καλύπτουν οι αφορισμοί στυλ έκτρωση ίσον φόνος.Μαθηματικά είναι;:P
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    σιγουρα η εκτρωση δεν ειναι το καλυτερο πραγμα του κοσμου.αλλα συμφωνω με τους παραπανω οτι παιζουν ρολο πολλοι παραγοντες.η ηλικια,η ψυχικη ετοιμοτητα και γενικα το αν μπορεις να προσφερεις σε ενα παιδι ολα αυτα που χρειαζεται σε ολους τους τομεις.ενα παιδι χρειαζεται πολλα.αν δεν μπορεις να του τα προσφερεις και ειναι περιεργες οι συνθηκες αναγκαζεσαι να οδηγηθεις στην λυση της εκτρωσης.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by RainAndWind
    Janet,η δική σου άποψη ποια είναι;Θα ήθελες πριν σου πουν τα μέλη τη δική τους να αναφέρεις τη δική σου πλευρά και τα επιχειρήματα πάνω στα οποία στηρίζεται;Γιατί εμένα προσωπικά δε με καλύπτουν οι αφορισμοί στυλ έκτρωση ίσον φόνος.Μαθηματικά είναι;:P
    Στο Τει μια καθηγήτρια μας έλεγε ότι θεωρείται φόνος και η Ορθόδοξη εκκλησία λέει ότι είναι φόνος!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Βρε janet, ασε τι λεει η καθηγητρια και η παπαδια , εσενα η αποψη σου ποια ειναι? ;D

    Ετσι οπως ανοιγεις θεματα φαινεται σαν να μην σε ενδιαφερει το τι θα απαντησει ο κοσμος, αλλα μονο απλα... να απαντησει.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Εγώ ναι το πιστεύω ότι είναι φόνος!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    136
    Εγω παλι νομιζω οτι φονος ειναι να φερεις στη ζωη ενα παιδι χωρις να το θελεις και να του καταστρεψεις τη ζωη με την ανικανοτητα σου να εισαι γονιος.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εγω θυμαμαι οτι ειχε αναρτηθει ενα τετοιο θεμα πιο παλια -δεν θυμαμαι απο ποιο μελος- κ ειχε γινει της κακομοιρας. ελπιζω να μην γινει παλι το ιδιο...
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Το ελπίζω και γω Σοφία!

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by Dimitra23
    Εγω παλι νομιζω οτι φονος ειναι να φερεις στη ζωη ενα παιδι χωρις να το θελεις και να του καταστρεψεις τη ζωη με την ανικανοτητα σου να εισαι γονιος.
    Εγώ δεν έχω δει κανέναν ανίκανο γονιό έως τώρα, όλοι κάνουνε λάθη, και τα παιδιά εξάλλου.

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •