ειναι φυσιολογικο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    thessaloniki
    Posts
    15

    ειναι φυσιολογικο;

    Μολις γυρισα απο μια ολιγοωρη βολτα και καθως σκεφτομουν αυτο που με απασχολει παντα μετα απο μια εξοδο .. ειπα να το παραθεσω ως ερωτημα!
    Εγω λοιπον απο οταν μπορω να θυμηθω τον εαυτο μου ειχα παντα ενα μονιμο αγχος μετα απο καποια συναντηση μου σχετικα με το αν ειπα η εκανα κατι που ενοχλησε τον αλλο, αν ημουν κακια, αν παρεξηγηθηκαν με κατι.. γενικοτερα τι αποψη εχουν για μενα και αν θα με κακολογησουν! αλλα το εχω σε τετοιο βαθμο που μπορω να μεινω ξαγρυπνη ολο το βραδυ, να νιωθω να με πιεζει το αγχος τοσο που δν μπορω να ανασανω ωσπου ερχεται η στιγμη που πνιγομαι στο κλαμα και καπως ηρεμω! δεν θελω ομως να ζω ετσι, ειναι πολυ ψυχοφθορο..
    δν ξερω αν με καταλαβαινεται, αν μπορω να το περιγραψω καλα..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Φυσιολογικό είναι. Μπορείς όμως να το αποβάλλεις και να μην τον έχεις σε τόσο έντονο βαθμό.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    lenaki__ , γιατί σκέφτεσαι απαραίτητα πως είπες κάτι κακό?
    σου το έχει επισημάνει κάποιος αυτό?
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    thessaloniki
    Posts
    15
    οχι ποτε, δεν ξερω τι φταιει! ακομα κ οταν παιρνω μερος σε μια συζητηση σκεφτομαι το καθετι που λεω, πολλες φορες κολλαω και δν ακουω καν τον συνομιλητη μου γιατι προσπαθω να σκεφτω αν ξεφυγα με οτι ειπα. επειδη γενικοτερα δεν ειμαι ανθρωπος που χαιδευω αυτια και δεν μπορω να καλοπιασω τον αλλο απλα για να μη με παρεξηγησει, μιλαω μονο αν μου ζητηθει η αποψη μου αλλα μετα αγχωνομαι γιατι κανεις δεν θελει να ακουει το αρνητικο και ισως παρεξηγουμε ετσι. μπορει οπως το περιγραφω να φαινεται σαν μια απλη ανησυχια αλλα με καταβαλει πολυ. δεν μπορω να κοιμηθω , δεν μπορω να ησυχασω! γιατι θα πρεπει να με νοιαζει τοσο πολυ το τι θα πουν οι αλλοι? το παθαινετε κ εσεις σε αυτο το βαθμο?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Θεσ/νικη
    Posts
    2,195
    Originally posted by lenaki__
    γιατι θα πρεπει να με νοιαζει τοσο πολυ το τι θα πουν οι αλλοι? το παθαινετε κ εσεις σε αυτο το βαθμο?
    μηπως αυτη ειναι μια ερωτηση που θα πρεπει να την απαντησεις εσυ;εψαξες μεσα σου να βρεις τι ειναι αυτο που σε κανει να σε νοιαζει τοσο πολυ αν θα πουν οι αλλοι καλο η κακο λογο για αυτο που θα πεις;

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by janet
    Φυσιολογικό είναι. Μπορείς όμως να το αποβάλλεις και να μην τον έχεις σε τόσο έντονο βαθμό.
    Βρε janet εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό όλο αυτό να κλαίει κτλ επειδή συνάντησε κάποιον; Πρέπει κάτι να κάνει.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    δεσ το λογικα οτι οσοι οι ανθρωποι τοσεσ οι γνωμεσ θα τρελαθεισ αμα ακουσεισ την καθεμια, ασε που δε φανταζεσαι τι βλεπει ο καθενασ πχ εγω εχω μια φιλη που οταν ειναι νευριασμενη αυτη θεωρει οτι ειναι αποθητικη και μαζευεται ενω ο κολλητοσ μασ τησ λεει οτι τοτε ειναι που παιρνει περισσοτερουσ ποντουσ και γινεται πιο ελκιστικη εγω τησ δινω ποντουσ οταν την βλεπω κουρασμενη που αυτη παλι πιστευει οτι ειναι αποθητικη, οπωσ καταλαβαινεισ αβυσσοσ η ψυχη του ανθρωπου. το βραδυ οταν καθεσαι μονη σου και μετρασ τι ειπεσ και τι εκανεσ αν ρωτησουμε αυτον που ησουν μαζι αλλα θα σου πει οτι βρηκε λαθοσ, πραγματα που εσυ τα μετρησεσ για σωστα η τα αναποδα οποτε μη παιδευεσαι τσαμπα ποτε δε ξερεισ προσπαθησε να το σταματασ οταν γινεται λεγοντασ οτι δεν μπορεισ να ξερεισ την αληθεια και σιγα σιγα θα σου φυγει

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    προσπαθησε να εισαι οσο το δυνατον περισσοτερο ο ευατος σου και οτι γινει. πραγματικα οσοι ανθρωποι υπαρχουν αλλες τοσες γνωμες και πραγματικα δεν μπορεις να ταχθεις με καποιον και να τον ικανοποιησεις γιατι μετα θα υπαρχει καποιος αλλος που μπορει να σε θελει αλλιως...και τοτε τι κανεις ??ειναι καθαρη τρελα το να αλλαζεις συμπεριφορα αναλογα με τον ποιον εχεις απεναντι.γι αυτο να εισαι ο εαυτος σου και να κανεις οτι θελεις και οσοι αντεξουν.(παρεπιπτοντως εχω ψιλοπαρομοια πραγματακια και χαζες σκεχεις σαν και εσενα και τις δουλευω καιρο με ψυχολογο.δεν ειναι και ευκολο...)

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    thessaloniki
    Posts
    15
    και αν με το να ειμαι ο εαυτος μου καταληξω να μαι μονη μου;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΟΙΗΘΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ. ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ!!! ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ, ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΑΜΑΤΙΚΟ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΥΣΙΚΑ!!! ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ)
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Originally posted by lenaki__
    και αν με το να ειμαι ο εαυτος μου καταληξω να μαι μονη μου;
    δεν παιζει αυτο που λεσ οι επιστημονεσ λενε οτι ο μεσοσ κοινωνικοσ κυκλοσ ειναι γυρω στα 150 ατομα με καποιον θα ταιριαξεισ και σκεψου οτι εδω μεσα υπαρχουν παιδια με χοντρα προβληματα ,ψυχωσεισ, καταθλιψεισ που δεν ειναι κι οτι καλυτερο και παλι εχουν παρεεσ, οπωσ και εγω που σου μιλαω. εσυ στα χειροτερα σου εχεισ κοινωνικη φοβια σαν προβλημα ειναι μικρο και δεν το καταλαβαινει ο αλλοσ στην κοινωνικη επαφη το χω και εγω και ξερω πωσ ειναι, μη φοβασαι να εισαι ο εαυτοσ σου συνηθωσ τοτε κερδιζεισ περισσοτερο αν ησουν αντρασ θα σου λεγα οτι οσο περισσοτερο ο εαυτοσ σου εισαι τοση μεγαλυτερη επιτυχια στισ γυναικεσ(συμφωνα με τισ δυνατοτητεσ του καθενοσ) για το αντιστοιχο για τισ γυναικεσ δε ξερω τι στραβο θεωρεισ πια οτι εχεισ που δε θα ταιριαξεισ με κανενα;

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    thessaloniki
    Posts
    15
    η \"φοβια\" μου δεν εχει να κανει με κατι στραβο που χω πανω μου και που δεν θα αποδεχτουν πολλοι. το δικο μου προβλημα ειναι να μην παρεξηγηθω απο οτι πω, να μην απομακρυνω κανεναν με το να ειμαι αποτομη. κ επειδη δεν μπορω να κρινω ποσο αποτομη ειμαι εκεινη ακριβως τη στιγμη προσπαθω μετα οταν μενω μονη μου να αναλυσω λεπτο προς λεπτο τη συμπεριφορα μου, κατι που ειναι ακρως επωδυνο για μενα γιατι μενω αυπνη απο το αγχος κ κλαιω ως το πρωι. δεν θελω να ειμαι κακος ανθρωπος ουτε να πληγωνω κανεναν ομως το χω κανει με το να μαι αυθορμυτη.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Originally posted by lenaki__
    η \"φοβια\" μου δεν εχει να κανει με κατι στραβο που χω πανω μου και που δεν θα αποδεχτουν πολλοι. το δικο μου προβλημα ειναι να μην παρεξηγηθω απο οτι πω, να μην απομακρυνω κανεναν με το να ειμαι αποτομη. κ επειδη δεν μπορω να κρινω ποσο αποτομη ειμαι εκεινη ακριβως τη στιγμη προσπαθω μετα οταν μενω μονη μου να αναλυσω λεπτο προς λεπτο τη συμπεριφορα μου, κατι που ειναι ακρως επωδυνο για μενα γιατι μενω αυπνη απο το αγχος κ κλαιω ως το πρωι. δεν θελω να ειμαι κακος ανθρωπος ουτε να πληγωνω κανεναν ομως το χω κανει με το να μαι αυθορμυτη.
    οταν εισαι αποτομοσ ο αλλοσ χαλιεται εκεινη την ωρα αλλα οχι οτι δε θα σου ξαναμιλησει και χοντραδα να του πεισ παλι το ιδιο τωρα αν εσυ ασχολεισαι συνεχεια με τη συμπεριφορα των αλλων για να ανιχνευσεισ τι γνωμη εχουν για σενα η σε τι ψυχολογια ειναι για να εχεισ τον ελεγχο και το μεγαλοποιεισ ολο αυτο ειναι ενα κεφαλαιο που μαλλον θα χρειαστει ψυχολογοσ να το αναλυσεισ, ολο αυτο λεγεται κοινωνικη φοβια μην το αφησεισ παντωσ γιατι απο οτι καταλαβαινω εισαι μικρη και ειναι κριμα να βασανιζεσαι

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    thessaloniki
    Posts
    15
    24 ειμαι..καθολου μικρη δηλαδη! ναι πιθανοτατα να χω κατι τετοιο..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Originally posted by lenaki__
    24 ειμαι..καθολου μικρη δηλαδη! ναι πιθανοτατα να χω κατι τετοιο..
    ενταξει δεν εισαι και μεγαλη πηγαινε σε εναν ειδικο να το λυσετε γιατι ειναι κριμα οσο το αφηνεισ τοσο χειροτερα,μονη σου δε μπορεισ να το λυσεισ γιατι δεν συνειδητοποιεισ τα λαθη στο σκεπτικο σου επειδη ειναι αυτοματεσ οι σκεψεισ ,πρωτα θα συνειδητοποιησεισ τα λαθη και μετα θα σταματησουν οι σκεψεισ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •