Άγχος μετά από χτύπημα στο κεφάλι..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    142

    Άγχος μετά από χτύπημα στο κεφάλι..

    Γεια σας
    Αφου προς το παρον μου περασαν οι συνεχεις αρρυθμιες με το νεο φαρμακο που μου εδωσε ο γιατρος, προστεθηκε νεο μεγαλο αγχος απο χθες!

    Χθες το πρωι λοιπον και ενω βρισκομουν στο σπιτι μιας φιλης, μπηκα για λιγο στο μπανιο να πλυνω χερια και χωρις να το καταλαβω ηρθε και το σκυλακι της μεσα. κατα λαθος λοιπον και χωρις να το αντιληφθω το παταω και αυτο εσκουξε πολυ δυνατα με αποτελεσμα να τρομαξω και να τιναχτω/πηδηξω με δυναμη προς τα πανω και να χτυπησω πολυ το κεφαλι μου στο ταβανι που ηταν πολυ χαμηλο (ψηλος κι εγω βλεπετε). Ειλικρινα τρομαξα παρα πολυ μιας και ηταν πολυ δυνατο το χτυπημα και τρανταχτηκα ολοκληρος.

    πηγα στο νοσοκομειο γεννηματα μετα απο λιγο και στο νευροχειρουργικο τμημα με ρωτησαν αν ζαλιστηκα/ εκανα εμετο/ εχασα τις αισθησεις μου/ ειχα απωλεια μνημης.. δεν ειχα τιποτε απο αυτα και μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να φαω ακτινοβολια για περεταιρω εξετασεις, ουτε μου κανανε οποιοδηποτε αλλο τεστ, παρολο που τους εξηγησα οτι χτυπησα πολυ δυνατα.

    μου εδωσαν καποιες οδηγιες μονο οπως για ενα 24ωρο πρεπει να ειμαι υπο παρακολουθηση απο κοντινο προσωπο και να απευθυνθω σε νοσοκομειο αν ζαλιστω, παραλυσει καποιο ακρο κλπ κλπ. και οτι ενας μικρος πονος και μια ελαφρια ζαλη ειναι αναμενομενα.

    οκ πηγα κι εμεινα σε ενα φιλο για 24 ωρες και δεν παρουσιασα κατι απο αυτα παρα μονο ενα συνεχη ηπιο πονοκεφαλο(λογικο θα μου πειτε, αφου χτυπησα) αλλα και ενα \"ζαβλακωμα\", μια υπνηλια που παρολο που ηταν στα συμπτωματα που θεωρουνται επικινδυνα, δεν πηρα πολυ στα σοβαρα μιας και ετυχε να ειμαι και με λιγες ωρες υπνο απο το προηγουμενο βραδυ οποτε το βρηκα λογικο. αφηστε που σε τετοια θεματα ειμαι φοβητσιαρης και φοβαμαι μη με κραξουν οι γιατροι λεγοντας με υπερβολικο.

    πηρα τηλ. και μια ξαδερφη μου γιατρο και μου ειπε κι εκεινη οτι δεν πρεπει να ανησυχω αφου δεν ειχα συμπτωματα τοσες ωρες.

    το θεμα μου ειναι οτι μπηκα και στο ιντερνετ και διαβασα διαφορα, για 48 πρωτες κρισιμες ωρες(η και περισσοτερο) και οχι 24, για περιπτωσεις που μπορει να υπαρχει σοβαρη βλαβη ακομα και χωρις συμπτωματα τις πρωτες ωρες (μια ηθοποιος πεθανε προσφατα ετσι)και αλλα τετοια.

    το πρωι στις 11 θα εχω κλεισει 48 ωρες.

    ομως εδω και καμποση ωρα εκτος απο καποιο πονο, νιωθω εντονο αυτο το αισθημα της υπνηλιας και βαρους, σαν να εχω πυρετο. και βαζοντας θερμομετρο διαπιστωσα οτι εχω ανεβασει δεκατα..
    οπως καταλαβαινετε εχω τρομοκρατηθει.. φοβαμαι αιματωματα, εσωτερικες αιμορραγιες κλπ.. δεν ξερω τι να κανω, να παω στο νοσοκομειο? βεβαια στα συμπτωματα που διαβασα δεν αναφερει καπου πυρετο, αλλα αλλιως γιατι να εχω ανεβασει θερμοκρασια καλοκαιριατικα? (δεν ειναι οτι το σκεφτομαι και συνεχεια, ισα ισα βγηκα και μια βολτα εξω προσπαθωντας να ξεχαστω..) Αφηστε που αισθανομαι οτι εχω και μια μικρη ασταθεια...

    Δεν ξερω τι να κανω πραγματικα. Αυτοι οι γιατροι δεν επρεπε να μου κανουν μια αξονικη η εστω ακτινογραφια? ουτε καν καποιο απλο τεστ με τα χερια/ματια κλπ.

    πραγματικα αισθανομαι οτι δεν ειμαι καλα... ηταν τοσο δυνατο το χτυπημα (φανταστειτε να πηδατε με δυναμη και να δινετε κουτουλια σε ενα τοιχο!)...


    Δεν ξερω, ισως ειμαι υπερβολικος και θα επρεπε να ηρεμησω αφου περασε το 24ωρο που μου ειπε ο γιατρος, αλλα νιωθοντας ολα αυτα δεν μου ειναι ευκολο! :-(

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    ΓΙΩΡΓΟ ΓΕΙΑ ΣΟΥ,ΡΕ ΦΙΛΕ ΤΙ ΦΑΡΜΑΚΟ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ,ΚΑΙ ΤΙ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ?ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΣΤΙΣ ΕΚΤΑΚΤΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΜΙΑ 35 ΑΡΙΑ ΕΚΑΝΑ,ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΠΟ ΤΙ ΤΙΣ ΕΙΧΕΣ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Giorgos4 , είσαι μαζί με κάποιον?

    όταν αρχίζεις να ψάχνεις στο νετ η αλήθεια είναι πως αρχίζεις να λες μήπως αυτό έχω.

    αν δεις όμως πως ανεβάζεις κι άλλο θερμοκρασία, νομίζω πως είναι απαραίτητο να ξαναπάς νοσοκομείο.
    καλύτερα λίγη ακτινοβολία , παρά να έχεις τόσο άγχος συνεχώς.
    http://www.mazi.org.gr/

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    -DEMGAL23- , τί εννοείς με το : \" έκτακτες \" ?
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    392
    εκτακτες συστολες της καρδιας,αρρυθμιες.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •