ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 79
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    36

    ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ

    Γεια σας το ψευδώνυμό μου είναι Μάγισσα και αποφάσισα να σας γράψω γιατί θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας.
    Όταν γεννήθηκα ήμουνα ένα ευτυχισμένο κορίτσι με πολύ ευτυχισμένα παιδικά χρόνια και δυο γονείς που με λάτρευαν. Αργότερα μετά από 7 χρόνια, οι γονείς μου κάναν τον αδελφό μου πρόκειται για ένα παιδί ΤΕΡΑΣ. Από μικρό βαριόταν τα πάντα, βαριόταν να διαβάσει, βαριόταν να παίξει, βαριόταν να πάει σχολείο, βαριόταν γενικά. Το παιδί αυτό έβγαλε το γυμνάσιο με τα 1000 ζόρια. Εκτελούσα χρέη δασκάλας. Το γυμνάσιο το έβγαλε με 13, μετά πήγε σε βραδυνό σχολείο και έβγαλε το λύκειο.
    Στο σπίτι είχαμε συνεχώς φασαρίες ή θα έβαζε στην διαπασών μουσική ή θα ούρλιαζε και θα τον άκουγε η γειτονιά. Μέχρι σήμερα που είναι σχεδόν 30 χρονών το ίδιο \"βιολί\" δεν έχει αλλάξει τίποτα, μην σας πω ότι χειροτερεύει κιόλας. Ένα διάστημα είχα απογοητευτεί τόσο πολύ που είχα πέσει σε κατάθλιψη. Ο μ/κας έκανε παρέα με ναρκωμανείς και τους έφερνε στο σπίτι μας. Είχε παρελάσει όλος ο υπόκοσμος από το σπίτι μας.
    Μας έδερνε όλους ο μπαμπάς μου δεν μπορούσε να τον πει κουβέντα. Μια φορά τον έστειλε στο νοσοκομείο το ίδιο και μένα.Αυτή τη στιγμή στην οικογένεια μας όλοι έχουμε τα μαύρα μας τα χάλια. Έχουμε όλοι μας προβλήματα υγείας, ο ίδιος έχει κάνει χρήση ηρωίνης 10 φορές. Τα νεύρα μας έχουν σπάσει. Βρίσκομαι σε Α Δ Ι Ε Ξ Ο Δ Ο. Αγαπώ πολύ τους γονείς μου. Εμένα ο μ/κας με έχει σπάσει στο ξύλο ουκ ολίγες φορές. Μας έχει κάνει την ζωή μας ΚΟΛΑΣΗ δεν έχω καμία διάθεση.Ζητώ την βοήθεια σας!!!!

    ΣΟΣ

    ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ!!!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    O αδελφός παίρνει καμιά φαρμακευτική αγωγή?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    36
    Ο αδελφός μου παιδιά πιστεύω ότι το κάνει επίτηδες δεν έχει απολύτως τίποτα τον πήγαμε όμως στον γιατρό γιατί από τα 14 του μας έλεγε ότι είχε αυπνίες ως πρόφαση να μην πηγαίνει στο σχολείο. Ο ψυχίατρος του έδωσε το seroquel των 400gr τώρα στην αρχή του είχαν δώσει το ρεσπιτάλ και τα υπνωτικά dorm, τα οποία τα έπαιρνε πάνω από 10 χρόνια και είχε εθιστεί σε αυτά, γενικώς παίρνει χάπια από 14 χρονών, χωρίς να έχει κατά την γνώμη μου κάτι σοβαρά πιστεύω ότι ειλικρίνα είναι πάρα πολύ κακός χαρακτήρας και δεν θέλει να προσπαθεί και όλα αυτά είναι προφάσεις για να κάθεται όλη μέρα μέσα στο σπίτι.....σας είπα από μικρό βαριόταν αυτό το παιδί.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Τί διάγνωση είχε βγάλει ο γιατρός στον αδελφό σου μάγισσα?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    36
    Στην αρχή όταν πρωτοπήγε τον είχαν βγάλει ότι έχει ως και σχιζοφρένεια όμως όταν τον πήγαμε στο ΙΚΑ στην πρόνοια να του εγκρίνει χαρτί αναπηρίας του έβγαλε ότι έχει νεύρωση και δεν ενέκριναν καμία αναπηρία του αδελφού μου.

    Προσωπικά δεν πιστεύει ότι έχει σχιζοφρένεια όπως ακριβώς μας είπε η πρόνοια του ΙΚΑ.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    36
    Τι να σας πω βρε παιδιά κάτι ιστορίες μέχρι που θα κουφαθείτε, δεν ήθελε να πάει στρατό και έβγαλε Ι5 και άλλα πολλά!!!

    Δεν έχει όρεση να κάνει τίποτα στην ζωή του ή μάλλον έχει όρεξη να κάνει μόνο κακό.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Ίσως θα πρέπει να πάτε οικογενειακώς σε κάποιο κέντρο ψυχικής υγείας.

    Ή προσπαθησε να απευθυνθεις καπου τηλεφωνικα σε πρωτη φαση κ απο κει θα σε κατευθυνουν καλυτερα υποθετω:



    Κέντρο Κακοποιημένης Γυναίκας
    Ψυχολογική υποστήριξη και νομικές συμβουλές.
    Δευτέρα - Παρασκευή, 9 π.μ. έως 10 μ.μ.
    Τηλ: (9 π.μ. - 6 μ.μ.) 210 - 523 5318, 210 - 411 2091,
    (6 μ.μ. - 10 μ.μ.) 210 - 322 0900

    Γραμμή κατά της Οικογενειακής Βίας «ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ»
    Δίκτυο Γυναικών Ευρώπης

    Καθημερινά 9.00 π.μ. έως 9.00 μ.μ.
    Τηλ: 800 11 88 881 (από σταθερό χωρίς χρέωση)
    Τηλ: 210 77 86 800 (από κινητό με χρέωση)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    36
    Επίσης και γώ αυτή την στιγμή έχω τα δικά μου προβλήματα είμαι σχεδόν 37 χρονών και τα τελευταία 10 χρόνια είχα πάθει κατάθλιψη δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι στην κυριόλεξία ούτε να βγώ από το σπίτι και μέχρι στιγμής δεν μπόρεσα να κάνω την δίκη μου οικογένεια ώστε να φύγω από το σπίτι. Με τους γονείς μου περνούσαμε καταπληκτικά μαζι, τώρα τα πράγματα άλλαξαν, αισθάνομαι ότι έχω χάσει πολλά ότι βρίσκομαι σε αδιέξοδο ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να βοηθήσω τον εαυτό μου να αλλάξει μετά από τόσα χρόνια κατάθλιψης και απελπισίας.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    36
    \'Exω χάσει όλες τις φίλες επειδή παντρευτήκαν κάναν τις οικογένειές τους και όλη μας την υπόληψη σαν οικόγένεια παντού.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Κι όλα αυτά απο το κακό παιδί τον.. αδελφο σου! Αναρωτιέμαι μηπως υπερβάλεις! Αν όχι τότε το μειδίαμα στα χείλη μετατρεπεται σε τραγικότητα. Έχεις υπόψην σου την εισαγγελική παρέμβαση? Αν αληθεύουν τα όσα λές δυσκολεύομαι να πιστέψω γιατί δεν έγινε τόσα χρόνια. Κανείς δεν έχεις δικαίωμα να κακοποιεί κανένα. Μας λες ότι σπίτι έχεται εναν \"τρομοκράτη\" και δηλώνεις πλήρη αδυναμία, ακινητοποίηση. Κι ενω η εισαγγελική παρέμβαση μπορεί κάλλιστα να δώσει λύση.
    Όσο για την κατάθλιψη που μας λες μάλλον ζήλεψες τον... \"πλούσιο\" ψυχικό του κόσμο κι είπες να πάς παρέα...
    Το μυστικό ονομάζεται \"αντιταύτιση\". Άνοιξε κανα βιβλίο να δεις τι σημαίνει μην κάνω μάθημα εδω μέσα. Εσυ όμως φοβάμαι πως προτιμάς να είσαι μέλος της \"προβληματικής\" οικογένειας παρά να σεβαστείς έστω και στοιχειωδώς τον εαυτό σου. τουλάχιστον απόλαυσε το. Αυτή είναι η γνώμη μου.

  11. #11
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    36
    Originally posted by Psychologist
    Κι όλα αυτά απο το κακό παιδί τον.. αδελφο σου! Αναρωτιέμαι μηπως υπερβάλεις! Αν όχι τότε το μειδίαμα στα χείλη μετατρεπεται σε τραγικότητα. Έχεις υπόψην σου την εισαγγελική παρέμβαση? Αν αληθεύουν τα όσα λές δυσκολεύομαι να πιστέψω γιατί δεν έγινε τόσα χρόνια. Κανείς δεν έχεις δικαίωμα να κακοποιεί κανένα. Μας λες ότι σπίτι έχεται εναν \"τρομοκράτη\" και δηλώνεις πλήρη αδυναμία, ακινητοποίηση. Κι ενω η εισαγγελική παρέμβαση μπορεί κάλλιστα να δώσει λύση.
    Όσο για την κατάθλιψη που μας λες μάλλον ζήλεψες τον... \"πλούσιο\" ψυχικό του κόσμο κι είπες να πάς παρέα...
    Το μυστικό ονομάζεται \"αντιταύτιση\". Άνοιξε κανα βιβλίο να δεις τι σημαίνει μην κάνω μάθημα εδω μέσα. Εσυ όμως φοβάμαι πως προτιμάς να είσαι μέλος της \"προβληματικής\" οικογένειας παρά να σεβαστείς έστω και στοιχειωδώς τον εαυτό σου. τουλάχιστον απόλαυσε το. Αυτή είναι η γνώμη μου.
    Οι γονείς μου δεν ήθελαν να φωνάξουν εισαγγελέα για τους δικούς τους λόγους.......δεν θέλουν να πάθει κακό το παιδί τους
    και εγώ δεν ξέρω αν \" ζήλεψα\" όπως λες τον ψυχικό κόσμο του αδελφού μου ή όχι
    αυτό που ξέρω είναι ότι βρίσκομαι τώρα σε αδιέξοδο
    και δεν ξέρω τι να κάνω
    βασικά είναι οικογένεια μου και την αγαπώ πάρα πολύ

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Κι αρα μισείς τον εαυτό σου!!! Μια απλή ψυχική εξίσωση. Κάποιος σε μισεί και θέλει να σε καταστρέψει. Εσύ τον αγαπάς. Άρα ταυτίζεσαι συναισθηματικά μαζί του με αποτέλεσμα μίσος επι εαυτού.
    Αν θέλεις να ξεφύγεις θα πρέπει να αποστασιοποιηθής απο την οικογένεια που σε κακοποιεί. Αλλο ότι μας γέννησαν αυτοί οι άνθρωποι κι άλλο να καταστραφεί η ζωή μας για χάρη τους. Αυτό δεν το θέλει ούτε θεός ούτε άνθρωπος. Ο σεβασμός προς αυτούς έχει να κάνει με το να μην ασκήσουμε βία πάνω τους όχι να δεχθούμε καρτερικά την δική τους. Η αποφαση δικη σου...

  13. #13
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    36
    Βασικά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για μένα σίγουρα θα έχω κάποια νεύρωση δεν έχω καθόλου παρέες και φίλους μετά από όλα αυτά έχω αποστασιοποιηθεί από όλους είμαι στα κακά μου τα χάλια και σωματικά και ψυχολογικά βρίσκομαι σε μεγάλο αδιέξοδο δεν με αφήνουν στιγμή μόνη μου δεν θέλουν να μείνω μόνη μου δεν μπορώ να εργαστώ για να συντηρήσω τον εαυτό μου.

    Άπο την κατάθλιψη και την νεύρωση έχω παρατήσει τον εαυτό μου και ντρέπομαι να κυκλοφορήσω.Πώς θα εργαστώ κιόλας?ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΔΙΕΞΟΔΟ!!!!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    64
    Το αδιέξοδο ειναι ο ορισμος του μίσους επι του εαυτού σου. Αν έχεις έστω και μια στάλα συμπαθεια στον εαυτό σου πήγαινε να φροντίσεις λίγο την ψυχούλα σου σε κάποιον του χώρου.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    36
    Originally posted by Psychologist
    Ξεκίνα ψυχοθεραπεία
    Δεν υπάρχει χρόνος τα πράγματα πρέπει να γίνουν γρήγορα!!!
    Είχα πάει κάποτέ σε έναν ψυχοθεραπευτή δεν με βοήθησε καθόλου.
    Δεν θέλω να ξαναπάω.

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •