Εμμονές και πρωϊνό ξύπνημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Εμμονές και πρωϊνό ξύπνημα

    Ερώτηση αν έχει κάποιος εμμονές ή ΙΔΨ το πρωϊ ή γενικά μετα απο τον ύπνο είναι λογικό να τις νοιώθει εντονότερες? Ετσι πάει γενικά?
    Δεν μπορώ να απαλλαγώ με τίποτα.. μόνο το Solian με βοηθάει αλλα θέλω να το σταματήσω ρε γαμώτο

  2. #2
    Γειά σου. Δεν ξέρω για τους άλλους αλλα όλα αυτά τα χρόνια που το έχω αυτο το πρόβλημα δεν έχω ακούσει κάτι για το πρωινό ξύπνημα. Παρολα αυτά εγώ το έχω αυτό. Υπάρχουν μέρες που ξυπνάω το πρωί και μου κολάει μια ιδέα. Απο εκεί και πέρα με βασανίζει όλη μέρα!!! Σήμερα για να καταλάβεις απο το πρωί με βασανίζει μια συγκεκριμένη σκέψη μέχρι που έφτασα σε σημείο να πάρο xanax. Δεν ξέρω αν παίρνεις κάτι αγχωλυτικό αλλά εγώ αυτό είναι που θέλω να αποφύγω πιο πολύ απο όλα τα άλλα. Γιατί τα αγχωλυτικά και τα ηρεμιστικά είναι αυτά που φαίρνουν εθισμο. Και δενθέλω να φτάσω σε αυτό το σημείο.Το solian πράγματι είναι πολύ καλό αλλά εγώ το σταμάτισα μετά απο 6 μήνες. Βέβαια το σταμάτησα για καθαρά γυναικολογικούς λόγους. Θυμάμαι πως μου είχε πει η ψυχίατρος μου πως προτιμάει να παιρνω solian για μεγάλο χρονικό διάστημα παρά xanax.

  3. #3
    Konstantinoss

    Μιλάς για το χρόνο που μένεις στο κρεβάτι μετά το ξύπνημα πριν σηκωθείς ή/και όταν κατά τη διάρκεια της νύκτας ξυπνάς, μέχρι να σε ξαναπάρει ο ύπνοσ;
    Σε αυτό το χρόνο που σου γράφω εμένα μου έρχονται συνήθως αρνητικές σκέψεις, όλα τα πλην, όσοι μου έφτεξαν, ότι πήγε λάθος, αυτά που έπρεπε να κάνω και δεν έκανα και πολύ ζοφερές σκέψεις για το μέλλον. Όταν σηκωθώ και μετά συνήθως μειώνεται η ένταση τους ή νοιώθω πιο ήρεμοσ, πιο αισιόδοξος.
    Πιστεύω πως σε κάποιο βαθμό το πρόβλημα λύετε αν περιορίσουμε το χρόνο αυτό.
    γιάννης

  4. #4
    Το βράδυ ευτυχώς δεν ξυπνάω. Στις αρχές βέβαια αρκετά συχνά αλλά πάνε δύο χρόνια τώρα που ο ύπνος μου είναι φυσιολογικός. Το πρόβλημα έρχεται απο την στιγμη που θα ανοίξω τα μάτια μου. Κι εγώ αφού σηκωθώ το πρόβλημα διαρχεί για ένα μικρό χρονικό διάστημα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Για τις εμμονές δεν ξέρω,αλλά θυμάμαι πως στην περίοδο που είχα κατάθλιψη το πρωί ήταν πάντα οι σκέψεις πολύ πιο μαύρες και το άγχος αρκετά εντονότερο.Ίσως γιατί στο πίσω μέρος του μυαλού -που λένε-υπάρχουν ανησυχίες και άγχη για το πώς θα εξελιχθεί άλλη μία μέρα,αν θα είναι ίδια,καλύτερη ή χειρότερη.Μήπως θα σε βοηθούσε να μην κάθεσαι στο κρεβάτι ή γενικά να χουζουρεύεις αν το συνηθίζεις,να ενεργείς,παρά να αφήνεσαι να πολλαπλασιάζονται οι σκέψεις;

    Οι εμμονές τι περιεχόμενο έχουν,αν επιτρέπεται;(και αν θέλεις φυσικά να απαντήσεις).
    Επίσης,αν καταφέρνεις κάποιες φορές να τις ξεπερνάς,το συνειδητοποιείς,δίνεις στον εαυτό σου την ευκαιρία να επεξεργαστεί πως υπάρχουν επιλογές,ή παραγνωρίζεις τα τυχόν\"καλά\"σου πρωινά ξυπνήματα;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •