ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΥΠΝΩΣΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719

    ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΥΠΝΩΣΗ

    Πιστεύετε ότι η θεραπευτική ύπνωση μπορεί να θεραπεύσει την χρόνια αγοραφοβία, την κοινωνική φοβία και τις κρίσεις πανικού? Έχει ακολουθήσει κάποιο μέλος αυτήν την θεραπευτική οδό και αν ναι είδε αποτελέσματα? Γενικά θεωρείται επικίνδυνη θεραπευτική προσέγγιση και αν ναι γιατί?, Αν πάλι όχι γιατί?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..κι εγω πιστευω πως πρεπει να εισαι πολυ σιγουρος για τον ειδικο που θα αφησεις να σου βαλει..η να σου βγαλει κατι απο το μυαλο... ειναι φοβοσ γιατι εκεινη την ωρα δεν το ελεγχεις.... δεν ελεγχεις τιποτα... και δεν ξερεις ποτε προσωπικα σε εσενα τι επιπτωσεις..μη αναστρεψιμες θα εχει κατι τετοιο ....
    ...αν εκανα ποτε... θα ηταν μετα απο καιρο γνωριμιας με τον γιατρο...
    ..εχω διαβασει ενα βιβλιο για θεραπεια με την μεθοδο αυτη..(ειχε βεβαια σχεση με την μετενσαρκωση.. και οχι με το θεμα μασ ..αλλα αποσκοπουσε στην επιλυση προβληματων που υποτιθεται ειχαν αφησει οι προηγουμενες μασ ζωεσ.. και ταλαιπωρουσαν τον κοσμο σε αυτη την ζωη...) και φαινοταν αποτελεσματικη.... αλλα χριαζοταν καθε φωρα παρα πολλες επισκεψεις...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Olga, η θεραπευτική ύπνωση είναι μια τεχνική με καλή αποτελεσματικότητα όταν χρησιμοποιηθεί στα πλαίσια μιας ευρύτερης ψυχοθεραπευτικής διαδικασίας. Απαιραίτητη πρυπόθεση, να είσαι δεκτική σε τέτοιου είδους \"εναλλακτικές προτάσεις\".

    Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στην σελίδα του κ. Αρματά ο οποίος είναι ιδιαίτερα αξιόλογος συνάδελφος.
    www.hypnosis.gr

    Στη σελίδα του, αν θυμάμαι καλά, θα βρεις μερικά άρθρα που θα λύσουν κάποιες από τις απορίες σου.
    Σε γενικές γραμμές, κίνδυνοι δεν υπάρχουν. Το σημαντικότερο όλων για την επιτυχία της μεθόδου, είναι η δική σου θετική προδιάθεση.

    ΥΓ1. Να κάνεις προσεκτική επιλογή θεραπευτή, μιας και οι ειδικοί (οι καλοί ειδικοί) στην Ελλάδα είναι λίγοι.
    Ισως θα ήταν σκόπιμο να πάρεις μια σχετική λίστα ονομάτων από την ελληνική εταιρεία κλινικής ύπνωσης.

    ΥΓ2. Μεταφέρω το θέμα στο φόρουμ \"αγχος, φοβίες\"
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Σε ευχαριστώ dodoni...θα την κοιτάξω τη σελίδα. Οι όποιοι ενδοιασμοί μου δεν εστιάζονται τόσο καθαυτού στην ύπνωση ως θεραπευτική μέθοδο προσέγγισης , αλλά σε αυτά που <<ξυπνά>> από μέσα μας και βγάζει στην επιφάνεια. Δεκτική είμαι στις εναλλακτικές προσεγγίσεις, απλά με προβληματίζει το αν η οντότητά μου έχει την αντοχή να αντιμετωπίσει με αυτό τον τρόπο όλες τις ψυχολογικές διαταρραχές που έχω...όταν ο γιατρός <<ξυπνήσει>> το ηφαίστειό μου και βγει η λάβα προς τα έξω...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55
    Ναι Ναι Όντως! Τυφλή εμπιστοσύνη...

    Dr A\'dam The Netherlands

    Tot ziens...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Πληροφοριες για την υπνωση μπορεις να βρεις και στο http://www.oxigono.gr/hypnosis/11.htm

  7. #7
    Member
    Join Date
    Dec 2005
    Posts
    55
    Γιατί danay αν διαφωνώ σε καίει; Σε ενοχλεί; Σε χαλάει; Τη γνώμη μου είπα απλά. Αν αυτό σε σπάει τότε σπάσε και εσύ ή καλύτερα γίνε θρύψαλα, σκόνη και σκορπίσου κάπου ψηλά ωστέ να σε πάρει ο αέρας και να σε πάει όπου ονειρεύεσαι. Με αγάπη

    Dr A\'dam The Netherlands

    Tot ziens...

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Β.Ελλάδα
    Posts
    66
    Alexisams,όπως εσύ λες οτι είπες απλά τη γνώμη σου,έτσι θα πω και \'γω ΑΠΛΑ τη δικιά μου γνώμη:γιατί δεν \'\'σπας\'\' καλύτερα εσύ προς Amsterdam μεριά μιας και είναι ό,τι έχεις ποτέ ονειρευτεί!!Πραγματοποίησε τα όνειρά σου...

    Χρύσα

  9. #9
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    64
    Γιατί αποκλείεται να είναι στο ʼμστερνταμ? Για τη θεραπευτική ύπνωση δεν ξέρω. Μπορεί και να σε βλάψει?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Βρε παιδιά..το θέμα δεν το άνοιξα για να εξωτερικευτούν οι όποιες αντιδικίες σας. Σας παρακαλώ! Αναφέρετε τις όποιες απόψεις σας χωρίς διαξιφισμούς γιατί τις απαντήσεις σας τις διαβάζουν όλα τα μέλη εδώ. ʼλλωστε το θεματικό αυτό αντικείμενο είναι ιδιαίτερα λεπτό και μπορεί μέλη σαν και εμένα να ενδιαφέρονται σοβαρά να ακούσουν την όποια άποψη έχουν άτομα που ακολούθησαν θεραπευτική ύπνωση , έχοντας θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα.

    Σας ευχαριστώ πολύ και ευελπιστώ η συζήτηση να κρατηθεί σε ήπιους τόνους. Nicky σε ευχαριστούμε για την πρότασή σου και το site που αναφέρεις τουλάχιστον προσωπικά εγώ θα το επισκεφτώ.
    Ευχαριστώ πολύ!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •