Μετα το φαγητό ..!( Κριση πανικού )
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Μετα το φαγητό ..!( Κριση πανικού )

    Τον πιανει κανεναν ψιλοκριση οταν τρωει ? εγω μολις φαω λιγο και νιωσω φουσκωμενος αμεσως με πιανει ταχυκαρδια, οτι θα λιποθιμησω και οτι δεν ειμια καλα και πρεπει να ξαπλωσω..
    Κανενας αλλος ?
    Βοηθανε αυτες οι ερωτησεις γιατι αν το εχει και αλλος το σκεφτεσε μετα και παιρνεις λιγο θαρρος!
    Θέλω να ζώ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Χρηστο ..για να νιωσει κανεισ φουσκωμενοσ σημαινει πωσ εχει φαει πολυ...

    κανονικα πρεπει να τρωμε μεχρι και 10 λεπτα πριν νιωσουμε φουσκωμενοι..γιατι ειδη εχουμε χορτασει αλλα το σημα (που λεει \'\'φιλε εχεισ χορτασει φτανει\'\')
    απο το στομαχι στον εγκεφαλο κανει 10 λεπτα να παει..

    κατι που σημαινει πωσ ολοι μασ τρωμε 10 λεπτα περισσοτερη ωρα απο οση χρειαζεται...με αποτελεσμα αν τρωμε γρηγορα να νιωθουμε ασχημα μετα..μια ειναι η απαντηση..

    να τρωμε πολυυυυ πολυυυ αργα..χαλαρα...και να μασαμε πολλεσ φωρεσ το φαγητο μασ.. καν το..και θα δεισ διαφορά..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Γιατί πρέπει να μασάμε αργά το φαγητό μας;



    Ο εγκέφαλος χρειάζεται τουλάχιστον δέκα με δεκαπέντε λεπτά για να αντιληφτεί το μήνυμα ότι χόρτασε. Εάν τρώμε γρήγορα θα φάμε πολύ περισσότερο από ό,τι έχουμε προγραμματίσει.


    http://www.kinissis.eu/244/3574.aspx
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ......ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ????????ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ....
    ΟΤΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΑΡΕΙ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by Chrisgr
    Τον πιανει κανεναν ψιλοκριση οταν τρωει ? εγω μολις φαω λιγο και νιωσω φουσκωμενος αμεσως με πιανει ταχυκαρδια, οτι θα λιποθιμησω και οτι δεν ειμια καλα και πρεπει να ξαπλωσω..
    Κανενας αλλος ?
    Βοηθανε αυτες οι ερωτησεις γιατι αν το εχει και αλλος το σκεφτεσε μετα και παιρνεις λιγο θαρρος!

    ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ παθαινω εδω και αρκετο καιρο και ακριβως για αυτον τον λογο μπηκα μολις τωρα στο site !! για να παρω θαρρος!!

    Αλλες φορες ποιο εντονα και αλλες πολυχαλαρα εως καθολου.Με πιανει μια ατονια , αισθηση παλμων και φυσικα ζαλαδα ...!!
    Ειναι πολυ ενοχλητικο και μου αφαιρει την διαθεση για οτιδηποτε.
    Περισυ ειχα παει σε γαστρεντερολογο εκανα ενα κατεβατο εξετασεις αιματος , ουρων , υπερηχο ανω κατω κοιλιας δεν μου βρηκαν τιποτε και φυσικα μου ειπε να ημερησω!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    194
    Originally posted by dimitrinaki
    ΧΡΗΣΤΟ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ......ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ????????ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ....

    Για λεγε βρε dimitrinaki !!

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    60
    το ειχα κι εγω παλια.οταν ετρωγα με επιανε μετα κατι σαν αγχος και μου χαλαγε την διαθεση.μπορει και τωρα καμια φορα.εχω σκεφτει οτι μπορει να ειναι επειδη πριν το φαγητο σκεφτομαι αχ ωραια εχω ενα ωραιο φαγητο να φαω τωρα και αισθανομαι μια χαρα και οταν το τρωω τελειωνει και σκεφτομαι ωχ τωρα με τι θα χαρω για να ξεχαστω.......? για μενα παιζει σιγουρα και αυτο

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Εγω λογο κρισεων πανικου-αγχους δε μπορουσα να φαω οταν ημουν εξω γιατι νομιζα οτι θα κανω εμετο και θα γινω ρεζιλι αλλα δεν εχει και πολυ σχεση με το δικο σου θεμα...Παντος θυμαμαι πως ετρωγα μια μπουκια και φουσκωνα δε μπορουσα να φαω αλλο...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    29
    Καλησπέρα παιδιά, και εγώ τελευταία παθαίνω το ίδιο πράγμα. Μετά απο λίγο φαγητό με πιάνει φούσκωμα,ταχυκαρδία και αίσθηση οτι θα λιποθυμήσω. Όχι δεν το είχα πάντα αυτό, είναι κάτι που ήρθε μετά τις κρισεις (?) πανικού που με πιάνουν κατα καιρούς, δλδ σχεδόν κάθε μέρα πλέον. Chrisgr πόσο καιρό το έχεις αυτό? και επίσης μόνο το φαγητό στα δημιουργεί αυτά?..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Aγαπητε Chris

    Έχω την εντύπωση ότι το έπαθες μια φορά και κατόπιν το μυαλό σου το έχει συνδυάσει με αυτό και έχεις μπει σε ένα φαύλο κύκλο.
    Κάθε φορά που τρως κάτι απλά μετά περιμένεις τα συμπτώματα και φυσικά το σώμα sου δεν σου χαλάει το χατίρι.
    Είναι κλασικό σύμπτωμα της διαταραχής του άγχους και του πανικού…
    Εγώ ας πούμε έχω συνδυάσει το γραφείο μου με αναγούλες και πριν πάω εκεί είμαι μια χαρά και με το που πατήσω το πόδι μου με πιάνει να θέλω να κάνω κατευθείαν… εμετό.
    Πρέπει να πειραματιστείς.
    Δοκίμασε να μην φας καθόλου το μεσημέρι η να φας λιγότερο.
    Άλλαξε λιγάκι το πρόγραμμα σου και μην επιμένεις σε κάτι το οποίο σου δημιουργεί επαναλαμβανόμενο πρόβλημα…

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    29
    Pantws parathrw paidia oti pleon pou pairnw miso inderal to prwi, h mera mou meta einai apodekta kalh. Mporw kai na faw se faseis kanonika...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    19
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΗΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΑΛΛΑ ΕΛΕΙΠΑ ΣΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΓΥΡΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ...ΛΟΙΠΟΝ....CHRIS ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΕΠΑΘΑ ΜΙΑ ΕΛΑΦΡΙΑ ΜΕΛΑΓΧΟΛΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΑΓΧΟΣ ΣΤΟΜΑΧΙΑ ΠΡΗΣΜΕΝΑ Κ.Ο.Κ.....ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙΡΟ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.ΠΕΙΝΑΓΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΑ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ ΦΟΥΣΚΩΝΕ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΘΑ ΠΝΙΓΩ!ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ 12 ΚΙΛΑ!!!!ΤΟ ΞΕΠΕΡΑΣΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΩΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΜΙΑΛΟ ΜΟΥ!!!!!!ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΑΓΑ ΝΑ ΦΟΥΣΚΩΝΩ ΕΛΕΓΑ ΟΧΙ.....ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΔΕΙΟ...ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΦΑΓΗΤΟ!!!ΚΑΙ ΕΤΡΩΓΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΟΛΑ ΕΓΙΝΑΝ ΠΑΛΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.(ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΞΑΝΑΠΗΡΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΕΧΑΣΑ!!!)ΑΚΟΥΣΕ ΜΕ.....ΚΑΝΑ ΜΙΣΑΩΡΟ ΠΡΙΝ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΠΑΡΕ ΔΥΟ ΧΑΠΑΚΙΑ ΒΑΛΕΡΙΑΝΑΣ(ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΕΞΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.10 Ε ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ).ΞΕΚΙΝΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΜΠΟΥΚΙΤΣΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΙΕΙΣ ΝΕΡΟ ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΠΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΙΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΔΥΟ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ.....Α!!!!ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΡΕΥΤΕΙΣ!!!!!ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΟΥΡΕΣ.ΕΜΠΙΣΤΕΥΣΟΥ ΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΣΟΥ!!ΞΕΡΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ!!!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΕΙΣΑ ΚΑΠΩΣ.....ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΟΥ!!!!!!!!!
    ΟΤΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΑΡΕΙ......

  13. #13
    Παιδιά να πω την αλήθεια με εκπλήσσετε . Έχω πάθει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα φέτος το καλοκαίρι . Και μου φαινόταν λίγο κουλό , δεν περίμενα να αντιμετωπίζουν και άλλοι τέτοιο πρόβλημα . Στην αρχή πίστευα οτι ταίγαν οι \"ενοχες\" γι αυτο που εφαγα (γενικως εχω προβλημα με το βαρος μου οποτε το τι τρωω, ποτε , που , γιατι κλπ ειναι κατι που με απασχολει γενικως...) . Το θεμα ειναι οτι αυτό δεν προκύπτει μόνο σε φάσεις όπου έχω φάει αντικειμενικά πολύ αλλά και σε φάσεις που έχω φάει φυσιολογικά ... με πιάνει κάτι σαν άγχος . Καλά εδώ που τα λέμε γενικώς δεν περνάω το καλύτερο καλοκαίρι της ζωής μου . Μάλλον το χειρότερο . Πιστευω οτι περναω μια μικρή κατάθλιψη . Τώρα το καλοκαίρι έγιναν πολλά κακά . Χώρισα από μια σχέση στην οποία γενικώς είχα υπολογίσει πολύ , ειχα δείξει εεμπιστοσύνη και τελικά δεν κατέληξε πουθεν\'α όλο αυτό . Αν θυμάται κανεις ειχα κανει ενα θεμα γι αυτο πριν μερικές εβδομαδες ... μετά πέθανε ενα πολύ αγαπημένο συγγενικό μου πρόσωπο πραγμα το οποιο αν και αναμενομενο με εχει στενοχωρησει αρκετά . Με αυτά τα 2 γεγονότα ήθελα να βγαίνω λίγο που και που να ξεχνιέμαι και να περναω καλα , αλλα ολοι οι φιλοι μου λειπουν διακοπες , ακομη . Το Σεπτεμβρη και τον Οκτώβρη δίνω εξετάσεις για τη σχολή καλων τεχνων (οποιος τυχαινει να γνωριζει σχετικά με αυτό καταλαβαίνει για τι παλουκι μιλαμε...) και εχω αγχωθει πάρα πολύ γιατί θέλω πάρα πολύ να περάσω . Λόγω αυτού κιολας όλο το καλοκαίρι περνάω 8ωρα και 10ωρα στο εργαστηρι που κανω προετοιμασια , οποτε οι διακοπες μου ηταν απλως 2 σαββατοκυριακα στο χωριο με τους δικους μου . Φυσικά το μισό καλοκαίρι το χω περάσει ολομόναχη στο σπίτι στην αθήνα αφού οι δικοί μου και τα αδερφια μου ειναι διακοπες , οπότε δεν εχω κανει και την καλύτερη διατροφη γενικως (οχι τοσο σε ποσοτητα , οσο σε ποιοτητα) , οποτε εχω βαλει και 5-6 κιλα ... Οπότε , όταν τρωω ακόμη και μια ακρως φυσιολογική ποσότητα φαγητού νιώθω απαίσια , και επειδη φουσκωνω γρηγορα αλλα και επειδη μου ρχονται ολες οι μαυρες σχεψεις στο μυαλο ... το βλεπω σαν αδιεξοδο αυτο αυτον τον καιρο , ειδικα οταν το παθαινω αυτο δεν μπορω να σκευτω καθολου θετικα . Μαλιστα οταν χωρισα και πεθανε και η θεια μου (ναι , αυτα εγιναν με διαφορα 2 εβδομαδων περιπου) μολις έτρωγα και με επιανε αυτο το αισθημα εβαζα τα κλαματα ... πολυ ασχημο συναισθημα ... και ακομη πιο ασχημο το φετινο καλοκαιρι ...
    ... trying to stay on the bright side of life ...

    [url]http://eksomologiseistrelas.blogspot.com/[/url] <------ step inside :)

  14. #14
    Καλησπερα παιδια και συγνωμη για την καθυστερηση στην απαντηση μου αλλα ειχα παει διακοπες...Οσο με αφησαν οι κρισεις δηλαδη..
    Λοιπον..εμενα αυτο μου εχει αρχισει 3 μηνες περιπου...δεν παω σε ψυχιατρο γιατι δεν εχω τοσα λεφτα που ζηταει για συνεδριες και ο παλιος που πηγαινα εχει αποδημησει πλεον.
    Οταν ξεκιναω να φαω ολα οκ...μολις ομως φαω και τελειωσω..εστω και λιγο αμεσως νιωθω ταχυκαρδια και το στομαχι μου φουσκωμενο και ζαλαδα...
    Προσπαθω να το πολεμησω με το να φαω λιγο αλλα η κατασταση παλι δεν διορθωνετε..μολις φαω κατι αμεσως σκεφτομαι πως θα γινει η πεψη μηπως με το φαι ανεβουν οι παλμοι και λιποθυμησω κτλπ..αλλα και να μην τα σκεφτω αυτα αμεσως ξεκιναει αυτη η ταχυπαλμια και μου ερχονται ολα υποσυνηδητα..
    Το κακο ειναι οτι μολις φαω θελω αμεσως να ξαπλωσω απο τον φοβο μην παθω τιποτα.Δεν μπορω να βγω σε ταβερνα δεν μπορω να παω πουθενα για φαι γιατι παθαινω αυτο το πραγμα...καλα το χειροτερο ειναι εκει που τρωω μερικες φορες παιρνω μια βαθια ανασα και μετα ξεκινανε..μου κοβετε η ανασα νιωθω φουσκωμενος νιωθω το στομαχι μου λες και θα σκασει και ειμαι σε κατασταση πανικου...
    Ειναι πολυ δυσαρεστη κατασταση καταλαβαινω οτι πρεπει να κανω υπομονη αλλα χανω τον ελεγχο οσο και να προσπαθω να τα κοντρολαρω....το κακο ειναι οτι μολις νομιζεις οτι το χεις ξαφνικα ξεκινανε ολα...Νομιζεις οτι εισαι ο μονος που το χει αυτο και μερικες φορες χανεις και τον ελεγχο του στυλ ΅καλα οι αλλοι γιατι δεν παθαινουν τιποτα μηπως δεν μπορω πλεον να χειριστω το σωμα μου κτλ.΅
    Τωρα τις τελευταιες 2 βδομαδες μολις φαω λιγο η μολις πιω κατι αμεσως το στομαχι μου τουμπανιαζει και νιωθω καουρες κτλπ. Θα παω αυριο ξανα γαστρεντερολογο να με εξετασει..δηλαδη την δευτερα...
    Εχω κουραστει με ολα αυτα ρε παιδια..μια με ποναει η καρδια μου μια εχω καρκινο μια το στομαχι μου μια η ανασα μου...ειλικρινα ωρες ωρες λεω μακαρι να μην ειχα γεννηθει η να ημουν κανα ζωο απο αυτους που δεν καταλαβαινουν τιποτα..καλυτερα γουρουνι παρα ευαισθητος και να εχω τετοια ψυχικα παραλληρηματα...
    Εχω κουραστει..ειναι η αληθεια...
    Καλο κουραγιο..παρακολουθω συνεχεια το φορουμ...ΕΙναι βοηθεια να ξερεις οτι δεν εισαι μονος..
    Φιλια.
    Θέλω να ζώ!!!

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Το φαγήτο ειναι σοβαρή υπόθεση , ειμαι η αντα και είμαι37 και εχω αρχωθεί γιατι εχω πάρει 6 κιλά , εσύ εχεις πάθει πανικο μην το σκέπτεσαι και αφου τρως να ξαπλωνεις μετά άπό 3 ωρες και οσο δεν το σκεφτεσαι τόσο το καλύτερο καλο βράδυ

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •