εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117

    εχω βαρεθει να ειναι ετσι η ζωη μου..

    γεια σας,
    εχω αναφερει και αλλου οτι πασχω απο διπολικη διαταραχη.
    απο τοτε που αρρωστησα η ζωη μου αλλαξε,καταστραφηκε..
    παρατησα τις σπουδες μου,εχασα τους φιλους μου, τα παντα..
    ενταξει,ok,τωρα παιρνω τα φαρμακα μου(3 χρονια)και εχω συνελθει.η διαθεση μου σε γενικες γραμμες εχει σταθεροποιηθει.
    ωστοσο,η ζωη μου ειναι σκατα... :(
    δεν εχω δουλεια,δεν εχω φιλους,δεν εχω σχεση.δεν εχω τιποτα..με λιγα λογια δεν ζω..
    ειμαι 24,μια ηλικια που θα επρεπε να ζω τη ζωη μου,να καταπιανομαι με πολλα πραγματα κι εγω τιποτα..
    ειμαι ολη μερα μες στο σπιτι και δεν κανω τιποτα..βαριεμαι,πληττω και στενοχωριεμαι για ολη αυτη την κατασταση.
    δεν αντεχω αλλο να ζω ετσι..ειμαι σε αδιεξοδο..τι να κανω??
    σας παρακαλω,περιμενω συμβουλες..

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,407
    sorry gia ta greeklish alla to plhktrologio den exei ellhnika.
    kalhmera!
    auto pou tha sou proteina egw einai na ksekinhseis ena xompi.auto tha mporouse na einai apo mousikh mexri kapoia polemikh texnh, vres ti einai auto pou tha se endiefere perissotero.
    ksekinontas loipon kati tetoio anagastika sunanastrefesai kai me alla atoma ta opoia exoun kai ena koino endiaferon me esena. akoma tha mporouses na pas se mia idiwtikh sxolh na spoudaseis kati pou sou aresei.
    epishs tha borouses na vreis kai mia part time doulitsa na vgazeis kai to xartiliki sou, na spas thn apraksia kai na gnwriseis kai ekei atoma.
    einai polu thetiko to oti eisai polu mikrh exeis polles epiloges!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    ευχαριστω melene για την απαντηση..
    ειχα σκεφτει κι εγω να παω σε καποια ιδιωτικη σχολη αλλα διστυχως κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο,γιατι δεν εχω τα χρηματα να το κανω(τα οικονομικα των γονιων μου δεν εινα καλα..)
    οσο για τη δουλεια εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι,δεν με παιρνουν πουθενα..
    η ιδεα του χομπι ειναι καλη(βεβαια και γι αυτο χρειαζονται καποια λεφτα)παντως θα το σκεφτω,θα το ψαξω και αν βρω κατι οικονομικο ισως το κανω καποια στιγμη..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Κι εγώ,αν εξαιρέσουμε ότι έχω δουλειά,στην ουσία δεν ζω.Χωρίς σχέση και χωρίς κολλητούς είναι σαν να μην υπάρχεις.Και βλέποντας και τους άλλους έξω ερωτευμένους κι ευτυχισμένους καταλήγεις να μην θες να βγεις απ\'το σπίτι.Την ιδέα ν\'αλλάξεις πόλη την έχεις σκεφτεί;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    γονολι

    οταν λες παρατησες τις σπουδες σου, τι εννοεις?
    ησουν σε ελληνικο αει/τει? γιατι αν ετσι, μπορεις να ξανασυνεχισεις! το αντικειμενο σου σε ενδιεφερε?
    παρατησες μονο λογω διπολικης η και για αλλους λογους? (πχ δεν δεν σε ενδιεφερε, οικονομικο κα)
    επισης κ στα ιδιωτικα, δεν ξερω γενικα ποιο ειναι το καθεστως, για το deree που ξερω, σε ξεγραφει μεν, αλλα εχει και επιλογη readmittance! (συνεχιζεις απο εκει που ειχες αφησει, οσα μαθηματα ειχες περασει θεωρουνται περασμενα)
    θα σε ενδιεφερε να ξαναπιασεις τις σπουδες σου?

    τελος, φτηνα χομπυ υπαρχουν! πχ φωτογραφια!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    κοιτα εγω δεν ειναι οτι δεν θελω να βγαινω απο το σπιτι..θελω να βγαινω,αλλα δεν εχω καθολου φιλους και και καθολου λεφτα για να βγω.
    οσο για το θεμα της πολης δεν νομιζω οτι μου φταει η πολη..αλλωστε αθηνα μενω..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    hi lou,
    ναι ημουν σε ελληνικο αει..τα παρατησα και λογω διπολικης και λογω οικονομικων,γιατι σπουδαζα σε αλλη πολη,αλλα και για καποιους ακομα λογους..παντως οπως και να εχει εκει δεν γινεται να ξαναπαω..

  8. #8
    Όπως και να χει και μόνο το 24 είναι πολύ ελπιδοφόρο. Μπορείς να ξεκινήσεις τη ζωή σου δέκα φορές.
    Δεν ξέρω τι γίνεται με τη σχολή σου και γιατί δεν θες να ξαναπάς, είναι κρίμα όμως να τα παρατήσεις τη στιγμή που διάβασες και ξόδεψες χρόνο και κούραση για να περάσεις.
    Λες πως δεν έχεις χρήματα για ιδιωτική σχολή. Βρες δουλειά. Ότι θέλουμε είμαστε και όχι ότι κάτσει. Σίγουρα η διπολική θα επιβαρύνει τη ζωή σου, αλλά μόνη σου λες πως σταθεροποιήθηκες, που σημαίνει πως βρίσκεσαι σε ικανοποοιητικό επίπεδο ώστε να δουλέψεις και να παλαίψεις να έχεις όσα θέλεις.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    θεοφανια εχω προσπαθησει να βρω δουλεια,αλλα δεν βρισκω τιποτα..εκτος ομως απο το οτι δεν βρισκω οπου ειχα παει παλαιοτερα ή με εδιωχναν ή εφευγα γιατι δεν μπορουσα να τα καταφερω,δεν μπορουσα να ανταποκριθω..παντου αποτυχιες..δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο..τι δουλεια να κανω??

  10. #10
    Κοίτα υπάρχουν πάρα πολλές δουλειές που μπορείς να βρεις προκειμένου να πληρώσεις μια ιδ.σχολή. Ξέρω πως είναι γύρω στις 3000 το χρόνο. Αυτό σημαίνει πως είναι λιγότερα απο 300 ευρώ το μήνα.
    Δηλαδή ψάχνεις το βασικό μισθό. Από κει και πέρα, μπορείς α δουλέψεις από σερβιτόρα/πωλήτρια/φυλλάδια κλπ. Δεν νομίζω να είναι τόσο δύσκολο να βρεις μια τέτοια δουλειά, ακόμη και αν δεν ειναι τραγικά άμεσα. Μη ξεχνάς πως μέσα από μια απασχόληση θα μπορέσεις σιγά-σιγά να φτιάξεις και ένα νέο κύκλο γνωριμιων.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    Originally posted by gonoli
    γεια σας,
    εχω αναφερει και αλλου οτι πασχω απο διπολικη διαταραχη.
    απο τοτε που αρρωστησα η ζωη μου αλλαξε,καταστραφηκε..
    παρατησα τις σπουδες μου,εχασα τους φιλους μου, τα παντα..
    ενταξει,ok,τωρα παιρνω τα φαρμακα μου(3 χρονια)και εχω συνελθει.η διαθεση μου σε γενικες γραμμες εχει σταθεροποιηθει.
    ωστοσο,η ζωη μου ειναι σκατα... :(
    δεν εχω δουλεια,δεν εχω φιλους,δεν εχω σχεση.δεν εχω τιποτα..με λιγα λογια δεν ζω..
    ειμαι 24,μια ηλικια που θα επρεπε να ζω τη ζωη μου,να καταπιανομαι με πολλα πραγματα κι εγω τιποτα..
    ειμαι ολη μερα μες στο σπιτι και δεν κανω τιποτα..βαριεμαι,πληττω και στενοχωριεμαι για ολη αυτη την κατασταση.
    δεν αντεχω αλλο να ζω ετσι..ειμαι σε αδιεξοδο..τι να κανω??
    σας παρακαλω,περιμενω συμβουλες..
    γεια σου!
    πρωτον δεν αρρωστησες!περνας μια συναισθηματικη διαταραχη που με τη βοηθεια του ειδικου θα μπορεσεις να ξεπερασεις και να ξαναβρεις τον εαυτο σου.

    δευτερον,δε χρειαζεται να σκεφτεσαι τοσο καταστροφικα.προσπαθησε να αποφευγεις τετοιες εκφρασεις \"η ζωη μου καταστραφηκε\"κτλπ.το οτι αφησες να φυγουν καποια ατομα δε σημαινει οτι οι φιλοι σου \"εξαντληθηκαν\".υπαρχουν δεκαδες ατομα εκει εξω που σιγουρα ειναι διαθεσιμα και για φιλιες και για ερωτες.εξαλλου τι ειναι η φιλια?μια ανταλλαγη απο ωφελη που παιρνουμε απο τους αλλους.κανεις δε γενιεται με την ταμπελα του φιλου.

    επισης το σπιτι δεν ειναι φυλακη.μπορεις να ασχοληθεις με καποιο χομπι οπως προειπε ο φιλος/η πιο πανω,η ενα κατοικιδιο δε θα ηταν ασχημη ιδεα για αρχη.προσπαθησε να θετεις μικρους,ρεαλιστικους στοχους.
    και φυσικα υπομονη και θεληση.η ζωη σου δε τελειωσε..τωρα αρχιζει :)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    ως σερβιτορα δεν μπορω να δουλεψω αφενος επειδη δεν μπορω να κουβαλησω δισκο,αφετερου γιατι παιρνουν εμφανισιμα ατομα κι εγω εχω πολλα περιττα κιλα.
    φυλλαδια δεν μπορω να κανω γιατι εχω προβλημα προσανατολισμου και δεν θα βρισκω τις περιοχες που θα με στελνουν.
    πωλητρια εχω ψαξει..εχω παει σε μαγαζι με εσωρουχα,με γυναικεια ρουχα,με παιδικα ρουχα,με αξεσουαρ,με παιχνιδια,σε φουρνο και πουθενα δεν με φωναξαν..
    οσο για τις ιδιωτικες σχολες,εχω ακουσει οτι ειναι πολυ περισσοτερα τα διδακτρα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    γεια σου katatonia,
    λες οτι δεν αρρωστησα.φυσικα και αρρωστησα.η διπολικη διαταραχη ειναι ψυχιατρικη νοσος.
    οσο για το οτι σκετομαι κατασροφικα,ο καθενας νομιζω θα σκεφτοταν ετσι αν ζουσε οπως ζω εγω..
    και ναι για μενα το σπιτι ειναι σα φυλακη..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    κόλαση
    Posts
    218
    Originally posted by gonoli
    γεια σου katatonia,
    λες οτι δεν αρρωστησα.φυσικα και αρρωστησα.η διπολικη διαταραχη ειναι ψυχιατρικη νοσος.
    οσο για το οτι σκετομαι κατασροφικα,ο καθενας νομιζω θα σκεφτοταν ετσι αν ζουσε οπως ζω εγω..
    και ναι για μενα το σπιτι ειναι σα φυλακη..

    ξερω πολυ καλα τι ειναι η διπολικη διαταραχη αφενος γιατι το σπουδαζω και αφετερου γιατι...μαλλον εχω και εγω.λες οτι εισαι φυλακη αλλα δε λες ποιος σε εχει φυλακισει και γιατι.

  15. #15
    Originally posted by gonoli
    ως σερβιτορα δεν μπορω να δουλεψω αφενος επειδη δεν μπορω να κουβαλησω δισκο,αφετερου γιατι παιρνουν εμφανισιμα ατομα κι εγω εχω πολλα περιττα κιλα.
    φυλλαδια δεν μπορω να κανω γιατι εχω προβλημα προσανατολισμου και δεν θα βρισκω τις περιοχες που θα με στελνουν.
    πωλητρια εχω ψαξει..εχω παει σε μαγαζι με εσωρουχα,με γυναικεια ρουχα,με παιδικα ρουχα,με αξεσουαρ,με παιχνιδια,σε φουρνο και πουθενα δεν με φωναξαν..
    οσο για τις ιδιωτικες σχολες,εχω ακουσει οτι ειναι πολυ περισσοτερα τα διδακτρα
    κοίτα...σίγουρα η εμφάνιση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και στη δουλειά.
    Ξεκίνα λοιπόν μια δίαιτα. Κάποιος σου είπε παραπάνω να θέτεις μικρούς ρεαλιστικούς στόχους. Η δίαιτα είναι δύσκολη αλλά όχι ακατόρθωτη. Ασχολήσου λοιπόν με την εμφάνιση σου. Μπορεί να σου φαίνεται επιδερμικός στόχος, αλλά δεν ξέρεις πόσο όμορφα θα νιώθεις όταν θα βλέπεις να αλλάζει ο εαυτός σου προς το καλύτερο και να είσαι υπαίτια εσύ γι αυτό.

    Υγ. Οσο για τις σχολές, εκεί γυρω είναι.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •