Ζητώντας επειγοντως μια συμβουλη...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3

    Ζητώντας επειγοντως μια συμβουλη...

    Καλησπέρα σας,
    Είμαι νέα σ'αυτο το Forum το οποίο κ βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον. Έχω λοιπόν να καταθέσω κι εγώ το δικό μου "πρόβλημα".
    Καταρχάς να δηλώσω ότι είμαι το μοναχοπαίδι μιασ οικογένειας που δυσκολευτηκε πολύ να κάνει παιδί, όπως καταλαβαινετε η προσοχή κ η υπερπροστατευτικότητα ήταν σε υπερβολικο βαθμό. Ποτέ δεν το θεώρησα κακο ώσπου άρχισε να με πνίγει... Είμαι 25 χρονών κ δεν έχω ζήσει ούτε μια βδομάδα μόνη μου, δεν έχω ιδέα τι παει να πει οικιακή οικονομία κ όχι γιατί δεν ηθελα να μάθω αλλα γιατι τα είχα ολα ετοιμα πριν τα ζητησω. Όσες φορές προσπάθησα να κάνω ένα δικο μου ξεκινημα αφου ειχα δικο μου εισοδημα κ μπορούσα να ζήσω μονη πάντα εβρισκα τοίχο δηλαδη μουτρα, καβγάδες μέχρι ακόμα κ καποια φορά μου είπαν οτι δεν τουσ θέλω κ δεν τους αγαπάω γι'αυτο θέλω να φύγω... Πραγμα που μου δημιουργησε απιστευτεσ τυψεις...
    Τωρα έχω μια σχέση αρκετο καιρο αποφασίσαμε να ζησουμε μαζι να δοκιμαστουμε κ σ'αυτο ( να πω οτι οι γονείς μου δεν τον εκτιμουν ιδιαιτερα πραγμα που με κανει να νιωθω πολυ ασχημα ). Εχω μηνες ολοκληρους που προσπαθω να βρω ενα τροπο κ να το ανακοινωσω χωρις να εχουμε παλι ολα αυτα... Ακομα κ το γεγονος οτι ειμαι με αυτο το παιδι τουσ φερνει δυσφορια πως να πω οτι σκεφτομαι να ζησω κ μαζι του???
    Ο δε πατερας μου ειναι παθολογικα κολλημενος πανω μου... Δε μπορεί να ζησει λεπτο μακρυα μου ή μαμα μου τα ιδια αλλα δε το δειχνει τοσο ειναι πιο κλειστη... Μπορει καποιος να με βοηθησει ??? ειναι κι αλλα πολλα που εχω να πω αλλα αυτη ειναι μια αρχη... Οποιος εχει καποια συμβουλη παρακαλω ας μου απαντησει...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    δυσκολη κατασταση... γιατι δεν βρισκετε ενα σπιτι κοντα ωστε να τουσ ερθει καλητερα??

    ολα ειναι μια αποφαση να ξερεις..βρητε σπιτι..και ανακοινωσε το τουσ ωριστικα 1μερα πριν...προετοιμαζοντασ τουσ φυσικα με το μαλακο..πωσ σε λιγο καιρο μολισ βρειτε σπιτι μετακομιζεισ...γιατι εισαι ενηλικη και πρεπει να ζησεισ την ζωη σου..πωσ τουσ αγαπασ πολυ και πωσ τιποτα δεν θα αλλαξει...μα ειναι καιροσ να καταλαβουν πωσ εισαι πια γυναικα...

    βρειτε σπιτι και μετακομησε...ετσι απλα..πεσ τουσ πωσ εινα οριστικη η αποφαση σου πωσ αυτο θα σε κανει ευτυχισμενη και πωσ ξερεισ πωσ κατα βαθοσ θελουν και εκεινοι την ευτυχια σου..

    με τον καιρο θα συνηθησουν και θα καταλαβουν..

    πεσ τουσ πωσ ειναι καλη ευκαιρια να ξαναζησουν τον ερωτα τουσ..να ταξιδεψουν...κλπ...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Συμφωνώ απόλυτα με την Adzik..Φαντάζομαι ότι όσο προστατευτικοί κι αν είναι απέναντί σου, αν τους πείσεις πως η απόφασή σου θα σε κάνει ευτυχισμένη,άρα κι εκείνους εφόσων σε αγαπάνε τόσο πολύ,θα αναθεωρήσουν τις απόψείς τους

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    πεσ τουσ επισεισ πωσ αυτο που θελεισ απο εκεινουσ ειναι το να ειναι εκει για εσενα οταν και αν τουσ χρειαστεισ...να εχουν το σπιτι τουσ ανοιχτο παντα για εσενα..να ειναι στο πλευρο σου..

    ο αντρασ μου μιλαει στο τηλ με τουσ γονεισ του καθε μερα ..το πρωι..για ενα\'\'ειστε καλα?..οκ φιλια\'\'...

    πιστευω πωσ κατι τετοιο για αρχη θα τουσ βοηθουσε να νιοσουν πιο ασφαλειεσ και πιο ανωδεινη την αλλαγη αυτη..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω βασικα θα σου ελεγα να μην μενεισ με το συντροφο σου ολοεσ τισ μερεσ τισ εβδομαδασ μαζι δηλαδη να καθεσαι 3 με τον συντροφο και 4 σπιτι καθωσ και να τρωσ σπιτι σου το μεσημερι κι αυτο θα βοηθαει πολυ μην πηγαινεισ μονο τα απλυτα -απο οτι καταλαβα το πλυντηριο δε ξερεισ πωσ δουλευει-ετσι θα τουσ το φερεισ με το μαλακο και σε κανα χρονο θα κανεισ οτι θελεισ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    πολοι διαμαρτυρονται οτι δεν ενδιαφερονται γι αυτους ,,,εσενα δεν σ α φηνουνε ν \'\'αναπνευσεις\'\' απ την υπερπροστατευτικοτητα !!!!!!!!!! γενικα υποφερουμε οταν οι συνανθρωποι μας πιανουνε τα ΑΚΡΑ ! υστερουμε μαλλον σε ισσοροπια !!!!!!! Προσπαθησε εσυ να γινεις ενας παραγοντας εξισσοροπισης στο σπιτι και κυριως στη ΖΩΗ σου !!!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    20
    egw auto pou pisteuw pwsprepei na kaneis einai na kaleseis tous goneis sou se mia suzhthsh,pou omws to panw xeri tha to exeis esu,me ton tropo sou.sigoura tha exeisprospathhsei na tous milhseis,alles fores me upotoniko ufos,alles me fwnes,ksespasmata,kai alles prospathwntas na tous dwseis na katalavoune pws tous agapas kai dentous egkataleipeis.alla mexri twra den epiase tipota kai auto isws giati den tous epeises.katalavainoune pws niwtheis tupseis kai pws an tha epimeinoune tha upoxwrhseis ksana.auth th fora loipon prepei na pareis mia vathia anasa kai na to pistepseis prwta mesa sou!!!!!!na mh skeutesai,w Thee mou pws tha hthelana fugw,makari na me afhsoun,alla na skeutesai,feugw!!!prepei na tous to pw!!prospathhse o tonos ths fwnhs sou na einai statheros,hremos kai apofasistikos!!!prepei na tous deikseis pws to ennoeis,pwsden tous rwtas!!!!apla tous to anakoinwneis!!!!!!!!!pes touspws tous agapas kai tha tous agapas panta,pws ksereis pws se agapane,kai pws oti kanoune to kanoune mono apo thn megalh tous agaph,alla ekshghse tous pws olo auto se pnigei!!!!!!!kai pws an se agapae pragmatika tha se sthriksoune se auto pou apofasises,giati tha se kanei na niwseis omorfa gia to eauto sou,na niwseis aneksarthth,autonomh.ekshghse tous pws tha eprepe na xaironte me thn apofash sou,giati dixnei pws megalwsan swsta ena paidi,to kanane issorophmeno!!megalwsane ena paidi pou thelei na sthrixtei stis dikes tou dunameis ,kai pws den agapaei tous goneis tou epeidh tou ta exoune ola sta xeria!!!!!!!!!kanane kalh douleia san goneis!!!!den tous agapas epeidh sou parexoune auta pou sou parexoune alla gia auto pou einai,opote den prepei na fovounte pws an fugeis tha papseis na tous agapas.an pia deis pws den tous peiseis oute me auta.krata ton tono ths fwnhs sou to idio apofasistiko alla hpio!!!!se hpio tono,den parakalas na se katalaboune,den fainesai apelpismenh,den xaneis ton elegxo me fwnes oute klamata!!to mono pou menei na tous peis einai pws to exeis apofasisei kai pws tha htheles thn sthriksh tous se auto,giati tous agapas polu,kai tha htheles na ksereis pws einai dipla sou kai se auto,alla akoma ki an den einai,tha sunexiseis na tous agapas,opws ki prin.pes tous oti hrthe hwra na anokseis ta ftera sou,den tous rwtas an mporeis na ta anoikseis,alla an tha einai mazi sou se auto h oxi.an xreiastei kane proves,apefuge fraseis pou tha tous kanoune na amunthoun,vres apanthseis stis erwthseis h se auta pou ksereis pws tha sou poun sthn prospatheia tous na se metapeisoun.na thumasai pws einai san na milas se duo mikra kakomathhena paidia pou theloune na ginei to diko tous.den prepei na doun pws mporoun na se metapeisoun.mono an se doune apofasismenh tha to paroune apofash,xwris fwnes,kai apelpismenes prospatheies.hrema kai apofasismena!!!!kalh sou epituxia!!!!!!!!!!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    295
    πνίγομαι και μόνο που το διαβάζω. Είχα και έχω υπερπροστατευτική οικογένεια αλλά εχω αρχισει και ξεφεύγω και μου κακοφαίνεται πολύ όταν κοιτάω πίσω.

    Βάλε όρια. Οχι μαμά, μπαμπά θα ήθελα να φύγω.... αλλά να ξέρετε πως βρήκα σπίτι και μετακομίζω μεθαυριο! Δεν τους ρωτάς! Δεν τους βάζεις να συμμετάσχουν στην απόφασή σου. Η απόφαση είναι μόνο δική σου.

    Ουτε να μένεις δυο μέρες στη μάνα σου και πεντε στο δικό σου.... θα σου δημιουργούν απίστευτες τύψεις οταν θα είσαι μαζί τους, δεν θα τα βγάλεις πέρα. Η επανάστασή σου πρέπει να γίνει μια κι έξω.

    Ισως να φανεί σκληρό αλλά αν δεις οτι σου δημιουργουν πρόβλημα μεγάλο να τους ξεκαθαρίσεις οτι θα είσαι κοντα αν δεχτουν τις επιλογές σου. Αν όχι θα σε χάσουν. Και κάντο πράξη μια βδομάδα.

    Θα πονέσεις πολύ στην αρχή, αλλά σιγά σιγά η μπόρα θα κοπάσει κι εσύ θα είσαι ευτυχισμένη. Και ο γονείς, αν σε αγαπάνε πραγματικά, και δεν σε κρατάνε εκεί μόνο απο εγωισμό, μετά από καιρό (μην δώσεις χρονικό όριο μπορεί να πάρει και 2 χρόνια) θα είναι δίπλα σου, θα το δεις.

    Καλή επιτυχία σου εύχομαι! Το έχω περάσει και ξέρω πως είναι!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    817
    Είναι τόση η προσκόληση των γονιών σου που νομίζουν ότι θα χάσουν τον κόσμο τους αν φύγεις απο το σπίτι.Βασικά όλη η ζωή τους πειστρέφεται γύρω απο σένα.Είσαι το κέντρο του κόσμου γι αυτούς.
    Ομως ενας γονιός που αγαπάει τόσο το παιδί του όσο και να στενοχωρηθεί θα καταλάβει και θα ρίξει νερό στο κρασί του.Δεν μπορεί να μην θέλουν να σε βλέπουν χαρούμενη.Σίγουρα είναι γι αυτούς ενα σοκ αλλά κάποτε δεν θα κάνεις οικογένεια; αναγκαστικά δεν θα έφευγες;
    Και εμένα αν μου έλεγε η κόρη ότι φεύγει να συζήσει δεν θα πω ότι θα χαιρόμουν, γιατί θα είναι ψέμα.Μπορεί να είχα επιφυλάξεις μπορεί να προσπαθούσα να την πείσω να το ξανασκεφτεί αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν την εμπόδιζα με απειλές ή ψυχολογικό εκβιασμό.Σίγουρα θα καταλάβουν οι γονείς σου με τον καιρό.Τώρα μιλάω και απο θέση της μάνας και δεν μπορώ να πω ότι δεν τους καταλαβαίνω.Ομως εσύ έχεις την δική σου ζωή κακά τα ψέματα.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Καταρχας σας ευχαριστώ ολους για την ανατοπικριση που δειξατε...
    Διαβασα ολα τα μυνηματα. Πρωτα απ\'ολα να τονισω οτι το σπιτι που λεμε να βρουμε ειναι πολυ κοντα στο δικο μου γι\'αυτο το λογο... Δευτερον ηθελα να πω οτι μια μερα φιλοξενησαμε εναν οικογενειακο φιλο ψυχολογο με την οικογενεια του στο σπιτι ο οποιος μπροστα τους μου ειπε οτι πρεπει επιγοντως να παω να νοικιασω ενα σπιτακι κ να μεινω μονη γιατι παρατηρησε τον τροπο τους μαζι μου κ το θεωρησε αναγκη να το κανω κ η μανα μου μονο που δεν τον εβρισε... Επειτα μου ειπε οτι οταν θα παρω την αποφαση να φυγω να ξερω πως θα γινει με πολυ ασχημο τροπο γιατι δε θα το παρουν καλα αλλα μετα απο πολυ καιρο θα ξαναρθουν οι ισσοροπιες... Αυτο ομως το μεσοδιαστημα δε θα ειναι καλο ουτε για μενα ουτε γι\'αυτους... Πιστευω πως οντως πρεπει να παρω την αποφαση να το ανακοινωσω με αποφασιστικοτητα κ να το κανω κι οτι γινει... Απλα δεν εχω το θαρρος φοβαμαι οτι θα τους στεναχωρησω τοσο πολυ κ θα φταιω εγω γι\'αυτο κ δε το θελω...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ποτε θα το κανεισ καλη μου???στα 45 σου???>....παρε μια αποφαση και ζησε την ζωη σου.. ολα θα πανε καλα θα παρει λιγο χρονο μοναχα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Εχεις δικιο Adzik και μαλιστα θα το κανω αυτο το σ/κ που ισως βρω την ευκαιρια γιατι μες τη βδομαδα εχουμε δυσκολα προγραμματα κ δεν πολυ συναντιωμαστε...
    Οποτε περιμενετε νεα μου μεσα στην επομενη βδομαδα για να σας πω τι εγινε...

    Τhanks και παλι!!!!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    μπραβο Βασω..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •