Η ζωή με εναν καταθλιπτικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    15

    Η ζωή με εναν καταθλιπτικό

    Γεια χαρά σε όλους!Η μητερα μου 65 χρονων πασχει απο ενδογενή κατάθλιψη εδω και πεντε χρόνια. Εχει δοκιμάσει ολα τα αντικαταθλιπτικα τα ηρεμιστηκα και χάπια για τα νευρα. εχουμε επισκεφτει δημοσιους και ιδιωτικος ψυχιατρους και νευρολογους. Καμμία θεραπεία δεν την ικανοποιεί. το κυριότερο ειναι οτι εχει παραιτηθει εντελως. δεν βγαινει δεν εχει διαθεση για κοσμο δεν παει ουτε για τσιγαρα στην απεναντι γωνια. Δεν θα πω τι εχω κανει για ολα αυτα. Ξέρω απο οσα εχω διαβασει για την καταθλιψη πως οτι και νακανει καποιος δικος σου και μαλιστα που ζει και μαζι σου ειναι λιγα. Κυρίως γιατί το μυαλό του πασχοντος δεν τα κατανοεί ως πρέπει. Ζητώ όμως απο δω να καταλαβω:
    - τα χαπια βοηθούν τελικά ή δηλητηριαζουν τον οργανισμό με αποτελεσμα αλλες παθησεις. (Μου λεει παντα για το στομαχι της.Φτάσαμε νακανουμε δύο γαστροσκοπησεις σε εναν χρόνο και δεν εδειξαν κατι ανησυχητικό εκτός από τον ερεθισμό λόγω φαρμάκων). Φοβαμαι μηπως πασχει απο κατι άλλο και τελικά δεν την βοηθαω οταν της λέω θα περασει μη δινεις σημασια.
    - η διαθεση της για εξω θα επανελθει ποτε;αυτο γινεται με χαπια;εγω εχω προσπαθησει αλλα εκείνη αρνήται ακόμα και στην αδελφή μου να παει να καθεται με τα παιδια πουειναι μικρα και πολύ χαριτωμενα.
    - για τον υπνό;δεν κοιμαται ποιοτικα.θα υπαρξει ποτε λύση;
    και τελος.
    - τι να κανω εγω;τι θα θελε να κανω εγω;δεν το εχω καταλαβει μεχρι τωρα;οσοι είστε πασχοντες τι θα θέλατε να κάνει για σας ενα κοντινο προσωπο αγαπημενο σας;Εχω αδιαφορήσει, εχω γίνει σκληρη, την εχω νταντεψει, την εχω παρακαλεσει, την εχω βρισει. Δεν πιανει τιποτα.
    Υπάρχει καποια λύση άραγε;
    Ευχαριστώ πάντως γιατι απο καποιες συζητησεις που ήδη διάβασα βρήκα πολλές πληροφορίες και κατατοπιστηκα σε καποια πραγματα.
    Να είστε καλα ολοι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    για σου..θα σου πω την αποψη μου..

    σε αυτη την ηλικια φιλη μου η καταθλιψη ειναι δυσκολη πολυ... συνηθωσ εχει να κανει με μια εντονη μοναξια..ειτε απο αλυτα θεματα με τον εαυτο τησ..ειτε λογο ελλιψησ αγαπησ και στοργησ απο το αντιθετο φυλλο...συχνα βεβαια ειναι καθαρα βιολογικο..σωματικο δηλαδη..ολα παιζουν τον ρολο τουσ..

    τα φαρμακα δεν ειναι μαγικα χαπακια που θα την κανουν ξαφνικα να νιωσει καλα...
    την βοηθανε ομωσ στο να μην χειροτερευσει..και να μπορει να τα καταφερνει καπωσ στην ζωη τησ...φυσικα και εχουν θετικη δραση..

    το στομαχι μπορει να ειναι απο 100000500 λογουσ..και οχι απο τα χαπια.. ειναι και 65..μην ξεχνιομαστε...το σωμα φθιρεται ειναι φυσικο..εφοσων ο γιατροσ λεει πωσ ολα οκ..μην σε ανησυχει.. ισωσ πρεπει να κοιταξει την διατροφη τησ περισσοτερο...

    δεσ και εδω..
    http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1163
    http://www.otherside.gr/2009/05/katathlipsi-kai-diatrofi-pws-syndeontai/
    http://www.shootandgoal.com/page.php?bid=1&id=19196

    κατι αλλο...που μαλλον στην περιπτωση τησ μαμα σου δεν υσχυει...
    ειναι πωσ πολλοι ανθρωποι σε αυτεσ τισ ηλικειεσ ..μαθαινουν.. και επαναπαυονται σε μια ψυχολογια ..εχω κατι...παιρνω φαρμακα...κλπ...χωρισ να κανουν προσπαθειεσ να καλητερευσουν κατι..μονο και μονο γιατι υποσηνηδητα η σνηδητα θελουν να τραβηξουν την προσοχη..να γινουν σημαντικοι..να ασχολουνται μαζι τουσ και παλι..

    λιγο η ελλιψη φιλιασ..λιγο η ελλιψη ενδιαφεροντων.. ελλιψη συντροφου.. ερωτικη ελλιψη.. η χρονια απογοητευση και ενασ θεοσ ξερει τι αλλο..μπορει να κανει καποιον να εμφανισει καταθλιψη σε αυτη την ηλικεια..οπωσ και σε ολεσ...φυσικα...

    αν ομωσ ειναι βαρια καταθλιψη τοτε ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα... υπαρχουν ανθρωποι που απλωσ δεν θελουν να πολυβγαινουν εξω...και αντλουν ευχαριστιση απο αλλα πραγματα..

    κανεισ δεν μπορει να σου πει αν θα επανελθει ποτε η διαθεση τησ...σε αυτο θα συμβαλει σιγουρα και καποια ψυχοθεραπεια..ωσετε να μπορεσει να λυσει τα θεματα που την βασανιζουν μεσα τησ...

    τα χαπια δρουν στο σωματικο κομματι(ορμονικο)

    ..ο υπνοσ..σε αυτεσ τισ ηλικειεσ μπορει να ειναι λιγο διαταραγμενοσ ετσι κι αλλιωσ ..αν και η αληθεια ειναι πωσ η καταθλιψη σου προκαλει μεγαλα προβληματα με τον υπνο..
    οταν ηρεμισει η ψυχη τησ..θα βελτιωθει και ο υπνοσ...

    εσυ να εισαι εκει για εκεινη..να την πιστευεισ σε αυτα που λεει.. και να την στηριζιεσ...
    να την δεχεσαι οπωσ ειναι..χωρισ βεβαια να κανεισ κακο στον εαυτο σου..ρωτα την τι θα βοηθουσε..
    η αδιαφορια ειναι σκοτωμα..οτι χειροτερο..και να σου πει πωσ δεν σε θελει κοντα τησ..δεν ειναι ετσι...εκτοσ και αν δεν εχετε καλεσ σχεσεισ...
    η σκληροτητα ειναι σαν την αδιαφωρια..λαθοσ..


    να ρωτησω κατι? δεν με κανεισ να νιωθω πωσ την αποδεχεσαι ..αλλα πωσ σε κουραζει , σε δυσαρεστει η παρουσια τησ ειναι ετσι?


    ...η καταθλιψη δεν εινια ναζια...ουτε επιλογη... ειναι ασθενεια... αν ειχε αρρωστη καρδια θα την εβριζεσ?θα αδιαφωρουσεσ?οχι βεβαια...

    αγαπη και φροντιδα θελει...θετικοτητα...
    και χρονο...

    δεν υπαρχει μαγικο κουμπι ευτυχιασ...αν δεν το αντεχεισ... τοτε καλητερα ειναι να μην τησ λεσ πολλα γιατι πιθανοτατα να την πληγωνεισ...

    ελπιζω ολα να πανε καλα και για τισ δυο σασ... να ειστε παντα καλα...

    δεσ κι εδω..

    http://e-psychology.gr/grief-depression/506-katathlipsi-stin-triti-ilikia
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    15
    Αφού σε ευχαριστήσω ιδιαιτέρως που μπήκες στο κόπο να μου γράψεις τόσο σημαντικά και ωφέλιμα πράγματα να σου πω οτι δεν αδιαφορώ και δεν με κουράζει η κατάστασή της.Εχουμε πολύ καλές σχέσεις για αυτό ζω ακόμα εδώ. Το κακό είναι οτι δουλεύω πολύ για να τα βγάλω πέρα οικονομικά (σε δυο δουλειές) κυρίως, και πιστεψέ με για αυτό, για να μη της λείπει τίποτα και να μην έχει άγχος οικονομικό, αφού με μια σύνταξη των 400 ευρώ δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα.
    Δεν με κουράζει το οτι το μυαλό της είναι φυλακισμένο σε αυτη τη κατάσταση και μπορώ να συζητάω ώρες μαζί της για να ξεφεύγει. Με κουράζει η φαρμακευτική της αγωγή που αλλάζει συνεχώς και η παραίτηση που έχει. Είναι μόνιμο το \"εμένα αφήστε με εγω πάει θα πεθάνω δεν υπάρχει καμμιά ελπίδα\" και αυτό να λέγεται δεκα χρόνια συνέχεια. δηλάδή αν ζήσει μέχρι τα 80 της τι θα κάνουμε...θα περιμένουμε κάθε μέρα πότε θα πεθάνει;
    Τέλος πάντων. Σκέφτηκα ότι το καλύτερο τώρα είναι να κάνει μια αγωγή με αντικαταθλιπτικό και με ένα ελαφρύ ηρεμιστικο όπως λεξοτανιλ αν ειναι ελαφρύ και αυτό....και να συμπληρώνει τηναγωγή με ωμεγα3 που οπωςμου εδωσες το λινκ διαβασα πως κανουν καλό.
    Και κατι τελευταίο....υπάρχει περίπτωση ποτέ να κόψει έστω και λίγο τα φάρμακα αυτά;να συνέλθει ο οργανισμός της;
    Σε ευχαριστώ πολύ.

  4. #4
    βαλια....μήπως πρέπει να τη δει κάποιος άλλος γιατρός?

    Δεν μπήκα σε αυτά που έβαλε η αντούλα, αλλά γενικότερα από αυτά που γράφεις, φαίνεται να μην έχετε βρει την κατάλληλη αγωγή. Αυτό φυσικά δεν είναι δικό σου λάθος, μπορεί να έχετε πέσει σε γιατρούς που σε ξεπετάνε με μια συνταγή και αυτή να μην είναι η κατάλληλη για τη μαμά σου. Μην κάνεις πειράματα χωρίς προηγουμένως να εχεις συμβουλευτεί γιατρό. Πάντα μπορεί να γίνουν τα πράγματα χειρότερα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    15
    εχουμε παει σε 6 μεχρι στιγμής ψυχιατρους και 3 νευρολογους. αυτο που μου τι δινει ειναι οτι κανεις δεν μπαινει στο κοπο να δει τι εχει δωσει ο προηγουμενος. ο καθενας δινει τα φαρμακα που αναλογα τα παιρνει απο τη φαρμακοβιομηχανια και ενω στις πρωτες μερες ειναι καλυτερη η διαθεσή της μετα με το στομαχι και με τους πονους τα παραταει εντελως.σε αυτο φταιει εκείνη ή τα φαρμακα;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ψυχοθεραπεια να κανει..
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  7. #7
    Αντα, είναι πολύ μεγάλη η γυναίκα για ψυχοθεραπεία. Ξέρω πως από κάποια ηλικία και μετά δεν ενδείκνυται.
    Βάλια όταν σταματαει τα χαπια δεν ολοκληρώνει τη θεραπεία, οπότε είναι λογικό να μη γίνεται καλά. Τα χάπια θέλουν τουλάχιστον ένα μήνα για να σταθεροποιήσουν την διάθεση της. Αυτό με το στομάχι είσαι σίγουρη πως υφίσταται ή το χρησιμοποιεί για να σταματά τη θεραπεία προκειμένου να μη νιώθει πως πρέπει να παίρνει φάρμακα για να είναι καλά?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    αα..δεν το ηξερα αυτο..συγνωμη...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  9. #9
    Originally posted by Adzik
    αα..δεν το ηξερα αυτο..συγνωμη...

    Κάπου το είχα διαβάσει, δεν θυμάμαι που, πως από μια ηλικία και μετά μπερδευει περισσότερο η ψυχοθεραπεία. Αν μπει κανένας ψυχολόγος θα ηταν ενδιαφέρον να μας απαντήσει πάνω σε αυτό.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    55
    Παιδιά η ψυχοθεραπεία δεν αντεδείκνυται για καμία ηλικία. Ισως η ψυχαναλυτική ψυχοθεραπεία να μην είναι τόσο ωφέλιμη μετά από κάποια ηλικία αλλά υπάρχουν τόσες μορφές, όπως γνωσιάκή, υποστηρικτική κτλ που πάντα βοηθάνε. Αυτά σύμφωνα με τα λεγόμενα της ψυχιάτρου και της ψυχολόγου μου που στείλανε τους γονείς μου για ψυχοθεραπεία και είναι και οι δύο πάνω από 60. Μάλιστα η ψυχολόγος μου επέμενε πως δεν υπάρχει άνθρωπος, ανεξαρτήτου ηλικίας ή προβλήματος που δεν θα του έκανε καλό η ψυχοθεραπεία...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    15
    Για το θεμα της ψυχοθεραπείας θελω να απαντήσω οτι το εχουμε παλεψει.Με έναν ψυχοθεραπευτη που πήγαμε τρεις τεσσερεις φορές.Οποτε εβγαινε απο εκει ηταν πιο χαλαρωμενη αλλα εκλαιγε συνεχεια οταν του μιλουσε.Τα βιωματα της είναι πολύ δύσκολα και περασε αρκετες φορτικές καταστασεις στη ζωή της.εχει και αυχενικό σύνδρομο και μάλλον οι πόνοι την εχουν ρίξει εντελώς χωρίς αυτό να σημαίνει οτι κάποιος άλλος θα είχε την ίδια αντίδραση δηλαδή να πάθει κατάθλιψη απόαυτό.Σταματήσαμε να πηγαίνουμε γιατί δεν μπορούσε να βγαίνει πάλι....ούτε με ταξι έξω από την πόρτα της.ο δε ψυχαναλυτής δεν μιλούσε καθόλου στις συνεδρίες παρα μόνο άκουγε...και αυτό της έσπασε τα νεύρα...Μάλλον τελικά για αυτό είναι δύσκολη η ψυχοθεραπεία σε αυτές τις ηλικίες. Εχουν πολύ δύσκολες και άσκημες καταστάσεις να θυμηθούν. Είναι και δύσκολο να τους δώσεις και μια <σπρωξιά> που λένε να κάνουν καινούργια πράγματα στη ζωή τους. Τώρα που άλλαξε αγωγή είναι καλή η διάθεση της καιοι αντοχές της για μέσα στο σπίτι. Σε καμμιά δεκαρια μέρες όμως....παλι θα έχουμε τα ίδια.Και φυσικά ούτε λόγος να πάει μέχρι το επόμενο στενό από το σπίτι.Γενικά από ότι διάβασα και σε άλλες κουβέντες το μόνο θετικό θα είναι να κρατά όρθια και να μην πέσει πάλι όπως πριν ένα χρόνο που δεν πήγαινε ούτε τουαλέτα για εικοσι μέρες. Εφτασα στο σημείο να παρακαλώ γιατρούς για να την βάλω σε κάποιο νοσηλευτικό ίδρυμα δημόσιο. Αλλά μου είπαν οτι αν δεν κάνει απόπειρα αυτοκτονίας δεν μπορούν να την δεχτούν.Δεν θέλω να τη βάλω για να την ξεφορτωθώ αλλά επειδή λείπω λόγω δουλειάς πολλές ώρες νομίζω ότι ανακατεύει τα φάρμακα που της γράφουν.Εκείνη επιμένει πως όχι αλλα εχω τηνεντύπωση πως όλοι οι καταθλιπτικοι το κάνουν αυτό....Αν πήγαινε κάπου θα ήμουν σίγουρη πως παίρνει σωστά τηναγωγή της. Την είχα βάλει σε μια κλινική αλλά παθολογική να κάνει εξετάσεις για να της φύγει η ιδέα για διάφορες αρρώστιες. την ξεσκόνισαν αλλά δε μπορούσαν να κάνουνκάτι για το ψυχολογικό κομμάτι. Αλήθεια είναι τόσο δύσκολο να νοσηλευτεί κάποιος με βαρύ περιστατικό κατάθλιψης;Συγνώμη για την πολυλογία μου αλλά βρίσκω και εγω έναν τρόπο να κατατοπιστώ από ανθρώπους που γνωρίζουν και βιώνουν τετοιες καταστάσεις. ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    55
    Βάλια,

    Επετρεψέ μου να σου πω πως δεν υπαρχεί \"όλοι οι καταθλιπτικοί κάνουν εκείνο ή το άλλο\". Η κατάθλιψη έιναι μία ασθένεια που εκδηλώνεται διαφορετικά στον καθένα. Σίγουρα υπάρχουν κάποια κοινά χαρακτηριστικά ο καθένας την εκδηλώνει διαφορετικά. Αυτό που λες όλοι οι καταθλιπτικοί ανακατεύουν τα χάπια τους δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Όπως και να χει η μντέρα σου προφανώς πάσχει από βαριά μορφή κατάθλιψης, η οποία της έχει προκαλέσει αγοραφοβία και δεν ξέρω τι άλλο, δεν είμαι ειδικός. Κανένας μας δεν είναι. Πρέπει να μιλήσεις σε κάποιον, δεν μπορούμε εμείς να σου πούμε τι να κάνεις, απλά να σε στηρίξουμε όσο γίνεται. Το να μπει η μαμά σου σε κλινική, κατά τη γνώμη μου, δεν θα εξασφαλίζει κάτι, πέρα από το ότι θα πέρνει τα χάπια. Το περιβάλλον δεν είναι πάντα το καλύτερο εκεί μέσα, μπορεί να της κάνει καό αντί για καλό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    Βαλια,

    θα συμφωνησω κι εγω με οσα γραφει πολυ ομορφα η Mystic.

    Η καταθλιψη εχει σαν κοινο γνωρισμα αυτο που εχεις παρατηρησει κι εσυ στην μητερα σου: την παραιτηση. Εχεις ομως προσπαθησει να την ρωτησεις τί αυτη χρειαζεται? Το να την ακουσεις βοηθαει κ εσενα με το να ξερεις απευθειας απο την ιδια τί χρειαζεται ( ή τι νομιζει τουλαχιστον) αλλα κ την ιδια με το να προσπαθησει να εξωτερικευσεις τις σκεψεις της κ τα συναισθηματα της. Το να την αντιμετωπισεις ως ανυμπορη δεν ξερω ποσο την βοηθαει,αλλα και αδιαφορα σαν να μην εχει τιποτα, επισης δεν βοηθαει.

    Ρωτησε κ προσπαθησε να ενημερωθεις απευθειας απο εναν ειδικο ψυχιατρο κ ψυχοθεραπευτη. Εσυ η ιδια.

    Τα χαπια δρουν υποστηρικτικα κ φυσικα σε καποιες περιπτωσεις ειναι απαραιτητα. Αυτο δεν σημαινει πώς κανουν ολη την δουλεια. Θελει προσπαθεια κ απο εμας τους ιδιους.

    Τελος να πω πώς φυσικα η ιδεα της ψυχοθεραπειας δεν ειναι πανακεια, παντως βοηθα κατα περιπτωση κ μονο οταν ο ιδιος ο ασθενης, θελησει να κανει κατι πιο δραστικο για τον εαυτο του. Κ να προσπαθησει σιγα σιγα γι αυτο. Οι 3 κ 4 επισκεψεις, δεν κανουν κ πολλα παντως, ειδικα οταν μιλαμε για ψυχαναλυση (αν ειναι ψυχαναλυση αυτο που ακολουθησε η μητερα σου). Αλλαγες παντως στην ζωη τους, εχουν κανει κ ανθρωποι σε μεγαλη ηλικια.

    Μια δημοσια ή ιδιωτικη κλινικη, δεν ξερω πώς μπορει να δρασει υποστηρικτικα στην ψυχολογια της μητερας σου. Μαλλον το αντιθετο υποθετω πώς μπορει να κανει.
    πάρα πολλή ευφυϊα μπορεί να επενδυθεί στην άγνοια, οταν η αναγκη για ψευδαίσθηση ειναι βαθιά...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Originally posted by valia40
    Γεια χαρά σε όλους!Η μητερα μου 65 χρονων πασχει απο ενδογενή κατάθλιψη εδω και πεντε χρόνια. Εχει δοκιμάσει ολα τα αντικαταθλιπτικα τα ηρεμιστηκα και χάπια για τα νευρα. εχουμε επισκεφτει δημοσιους και ιδιωτικος ψυχιατρους και νευρολογους. Καμμία θεραπεία δεν την ικανοποιεί. το κυριότερο ειναι οτι εχει παραιτηθει εντελως. δεν βγαινει δεν εχει διαθεση για κοσμο δεν παει ουτε για τσιγαρα στην απεναντι γωνια. Δεν θα πω τι εχω κανει για ολα αυτα. Ξέρω απο οσα εχω διαβασει για την καταθλιψη πως οτι και νακανει καποιος δικος σου και μαλιστα που ζει και μαζι σου ειναι λιγα. Κυρίως γιατί το μυαλό του πασχοντος δεν τα κατανοεί ως πρέπει. Ζητώ όμως απο δω να καταλαβω:
    - τα χαπια βοηθούν τελικά ή δηλητηριαζουν τον οργανισμό με αποτελεσμα αλλες παθησεις. (Μου λεει παντα για το στομαχι της.Φτάσαμε νακανουμε δύο γαστροσκοπησεις σε εναν χρόνο και δεν εδειξαν κατι ανησυχητικό εκτός από τον ερεθισμό λόγω φαρμάκων). Φοβαμαι μηπως πασχει απο κατι άλλο και τελικά δεν την βοηθαω οταν της λέω θα περασει μη δινεις σημασια.
    - η διαθεση της για εξω θα επανελθει ποτε;αυτο γινεται με χαπια;εγω εχω προσπαθησει αλλα εκείνη αρνήται ακόμα και στην αδελφή μου να παει να καθεται με τα παιδια πουειναι μικρα και πολύ χαριτωμενα.
    - για τον υπνό;δεν κοιμαται ποιοτικα.θα υπαρξει ποτε λύση;
    και τελος.
    - τι να κανω εγω;τι θα θελε να κανω εγω;δεν το εχω καταλαβει μεχρι τωρα;οσοι είστε πασχοντες τι θα θέλατε να κάνει για σας ενα κοντινο προσωπο αγαπημενο σας;Εχω αδιαφορήσει, εχω γίνει σκληρη, την εχω νταντεψει, την εχω παρακαλεσει, την εχω βρισει. Δεν πιανει τιποτα.
    Υπάρχει καποια λύση άραγε;
    Ευχαριστώ πάντως γιατι απο καποιες συζητησεις που ήδη διάβασα βρήκα πολλές πληροφορίες και κατατοπιστηκα σε καποια πραγματα.
    Να είστε καλα ολοι.

    \'... - τα χαπια βοηθούν τελικά ή δηλητηριαζουν τον οργανισμό με αποτελεσμα αλλες παθησεις. (Μου λεει παντα για το στομαχι της.Φτάσαμε νακανουμε δύο γαστροσκοπησεις σε εναν χρόνο και δεν εδειξαν κατι ανησυχητικό εκτός από τον ερεθισμό λόγω φαρμάκων). Φοβαμαι μηπως πασχει απο κατι άλλο και τελικά δεν την βοηθαω οταν της λέω θα περασει μη δινεις σημασια...\'

    Γειά σου. Απ\' ό,τι καταλαβαίνω είναι για μεγάλο διάστημα σε αγωγή και με απανωτές εναλλαγές. Όχι, για μένα το συγκεκριμένο είδος φαρμακευτικών ουσιών δε βοηθά, παρά μόνο επιβαρύνει. Δε σας έχει πει κανείς ότι οι παρενέργειες των φαρμάκων αυτών είναι τόσο μεγάλες και έντονες που κάποια στιγμή δε ξεχωρίζουν απ\' τα συμπτώματα της ασθένειας;... ναι, έτσι είναι αλλά μάλλον δε βρέθηκε ο κατάλληλος άνθρωπος να σας το επιβεβαιώσει. Ελπίζω να καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος. Λίγοι παίρνουν χαμπάρι. Και πλέον η διακοπή της αγωγής είναι ένα έργο δύσκολο...


    \'... - η διαθεση της για εξω θα επανελθει ποτε;αυτο γινεται με χαπια;εγω εχω προσπαθησει αλλα εκείνη αρνήται ακόμα και στην αδελφή μου να παει να καθεται με τα παιδια πουειναι μικρα και πολύ χαριτωμενα...\'

    Το μόνο που δε... διαθέτουν τα αντικαταθλιπτικά φάρμακα, είναι η... αντικαταθλιπτική δράση. Δε φημίζονται για τη δράση τους λοιπόν, παρά μόνο για τις παρενέργειές τους όπως είπα και πριν. Η αντικαταθλιπτική δράση δεν έχει αποδειχτεί καν, αλλά βλέπεις είναι τέτοια η ανάγκη που σε ρίχνει στη λούμπα... δύσκολα θα αλλάξει η διάθεσή της έτσι όπως τα λες. Ο κύκλος που έχει μπει είναι φαύλος και ατελείωτος...


    \'... - για τον υπνό;δεν κοιμαται ποιοτικα.θα υπαρξει ποτε λύση;...\'

    Μακάρι να σου είχα απάντηση για αυτό, αλλά έχω μόνο τις \'δικές μου\'. Διαγνώστηκα με μείζωνα καταθλιπτική διαταραχή πριν από 18 χρόνια. Βέβαια, σήμερα έχει... αλλάξει η διάγνωση. Δε μπορώ να σου απαντήσω παρόλο που το θέλω, γιατί από τότε και σε όσα επεισόδια πέρασα δε πήρα ποτέ αγωγή. Όπως σου είπα και πριν όμως, ο κακός ύπνος της μητέρας σου ίσως είναι πλέον αποτέλεσμα της πολύχρονης φαρμακευτικής αγωγής...


    \'... - τι να κανω εγω;τι θα θελε να κανω εγω;δεν το εχω καταλαβει μεχρι τωρα;οσοι είστε πασχοντες τι θα θέλατε να κάνει για σας ενα κοντινο προσωπο αγαπημενο σας;Εχω αδιαφορήσει, εχω γίνει σκληρη, την εχω νταντεψει, την εχω παρακαλεσει, την εχω βρισει. Δεν πιανει τιποτα.
    Υπάρχει καποια λύση άραγε;...\'

    Η μόνη λύση είναι στο χέρι της αλλά δύσκολα θα θελήσει πλέον. Είναι και η ηλικία της αποτρεπτική βλέπεις. Κάποιες \'αλλαγές\' απαιτούν χρόνο και επίπονη προσπάθεια και λογικό είναι να μη κάνει ο,τιδήποτε. Άλλωστε το είπες και μόνη σου. Διάθεση μηδέν. Και είναι απολύτως φυσιολογικό εννοείται...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Down Under
    Posts
    228
    Originally posted by valia40
    εχουμε παει σε 6 μεχρι στιγμής ψυχιατρους και 3 νευρολογους. αυτο που μου τι δινει ειναι οτι κανεις δεν μπαινει στο κοπο να δει τι εχει δωσει ο προηγουμενος. ο καθενας δινει τα φαρμακα που αναλογα τα παιρνει απο τη φαρμακοβιομηχανια και ενω στις πρωτες μερες ειναι καλυτερη η διαθεσή της μετα με το στομαχι και με τους πονους τα παραταει εντελως.σε αυτο φταιει εκείνη ή τα φαρμακα;
    Ο καθένας θεωρεί τον εαυτό του \'ειδικό\'. Μη ξεχνάς ότι ζεις στην Ελλάδα, πτυχιάκι και ειδήμονας. Άλλωστε η μιζούλα στα ψυχοφάρμακα είναι μεγάλη. Αλλά φταίνε και οι \'ασθενείς\' που αρέσκονται στη γρήγορη και εύκολη λύση. Η μαμά σου δικαιολογείται λόγω μεγάλης ηλικίας σχετικά και λόγω \'παλιάς σχολής\'. Αλλά όχι, δε φταίει αυτή, φυσικά και φταίνε τα φαρμάκια που παίρνει...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •