Καταθλιψη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12

    Καταθλιψη

    Καλησπερα.Ειμαι 16 χρονων.Εχω ενα προβλημα και ειπα να το συζητησω με εσας μηπως μπορεσετε να μου δωσετε μια ουσιαστικη λυση και οχι αοριστιες οπως μου λενε οι γονεις μου.Λοιπον εδω και περιπου μιαμιση βδομαδα η κοπελα μου με χωρισε.Τα ειχαμε ενα χρονο και κατι ημερες.Ημουν απιστευτα εξαρτημενος απο εκεινη δεν εκανα σχεδον τιποτα για εμενα(οπως και τωρα).Καθομουν στο κομπιουτερ απο το μεσημερι που γυρναγα απο το σχολειο μεχρι το βραδυ που επεφτα για υπνο.Ημουν μεσ' την αντιδραση.Γενικως ημουν ατιθασο παιδι απο την 6η δημοτικου αλλα απο την δευτερα γυμνασιου και μετα ειχα αλλη μια ερωτικη απογοητευση και αρχισα να κανω βενζινη με τους τοτε "φιλους" μου.Περναμε ενα μπουκαλι καθαριστικη βενζινη που το πουλανε παντου και ριχναμε λιγη στο μανικι μας και το μυριζαμε με αποτελεσμα να ζαλιζομαστε και να βλεπουμε παραισθησεις.Απο τοτε ειχα μια αλλη αποψη για τα ναρκωτικα και απο περυσι που ειχα καποια προβληματα με την κοπελα που ηθελα αρχισα να κανω χρηση κανναβις.Μπορω να πω οτι στην αρχη ενιωθα απελευθερομενος με κανενα εμποδιο μεσα στο μυαλο μου.Μετα απο καποιο καιρο τα εφτιαξα με την κοπελα αυτη και σταματησα να κανω χρηση.Καποιες φορες εκανα επειδη ειχα προβληματα με την κοπελα αυτη.Μετα απο καποιο καιρο(τωρα δηλαδη) με χωρισε και τα εχω βαψει ολα μαυρα.Ποτε δεν ασχολιομουνα με καποιο αθλημα για να το κανω και τωρα.Αλλωστε καπνιζω εδω και πεντε χρονια και δεν εχω αντοχη.Το μονο χομπι που μου αρεσει ειναι το pc.Εν πασι περιπτωση απο τη μια χαρηκα που με χωρισε γιατι θα προχωρησω παρακατω στη ζωη μου,θα γνωρισω κοσμο αλλα οσο σκευτομαι οτι και εκεινη θα κανει τα ιδια οτι θα την φιλαει και θα την αγγιζει καποιος αλλος τρελενομαι.Δεν ξερω ειναι σαν να χανω τον ελεγχο,θα ηθελα τοσο πολυ να τα διορθωσω ολα.Το προβλημα μου ειναι οτι οι γονεις μου που ειναι παρα πολυ καλοι ανθρωποι δεν εχουν δει κανενα κατορθωμα μου μεχρι τωρα παρα μονο στεναχωριες.Με τον πατερα μου αποξενωθηκα τελευταια επειδη ειμαι στεναχωριμενος και μαλλον του τη σπαω,επειδη καναμε αρκετες κουβεντες επι του θεματος αλλα δεν βγηκαν και πολλα.Βεβαια εκεινη τη στιγμη ενιωσα μια ευχαριστηση και καταλαβα πως ειχε δικιο αλλα μετα ηταν σαν να κατερεαν ολα.Πραγματικα ηταν η χειροτερη χρονια γιατι εμεινα σε 8 μαθηματα και με χωρισε η κοπελα μου.Αν δεν με χωριζε τουλαχιστον δεν θα ειχα μια επιπλεον στεναχωρια και ετσι με τον ενα η τον αλλο τροπο θα στρωνομουνα στο διαβασμα.Αλλα εχω απελπιστει νιωθω σαν εγκλοβισμενος και δεν μπορω να κανω τιποτα.Ωρες ωρες νιωθω λες και πεθαινω μεσα μου σιγα σιγα.Δεν ξερω γιατι εχω σοκαριστει τοσο πολυ.Εκανα κατι(μια φαση)με μια κοπελια.Αλλα δεν ενιωσα και πολλα.Θελω να με τραβηξει μια αλλη κοπελα.Αν ερωτευτω μια αλλη θα καταφερω σιγουρα να ξεκολλησω αλλα το θεμα ειναι ποια?Στις διακοπες μου ειδα πολλες κοπελες που μου κινησαν το ενδιαφερον.Ευελπιστω τωρα με την νεα χρονια να ερθουν καινουριες κοπελες.Τι μου προτεινεται να κανω?Πως να κατσω να διαβασω εφοσων συνεχεια σκεφτομαι αυτη?Προσπαθω να την ξεχασω αλλα δεν τα καταφερνω.Βγενω οσο περισσοτερο μπορω με φιλους και φιλες αν τυχει για να μην ειμαι ολη μερα μεσα στο σπιτι.Πως θα μπορουσα να κανω αυτη τη κοπελα να τρεχει απο πισω μου?Το ξερω ζηταω παραλογα πραγματα,γιατι να θελω να τρεχει απο πισω μου εφοσων θελω να την ξεχασω.Αλλα θελω να την πληγωσω.Να νιωσει οτι ενιωσα.Το ξερω και ο ενας χρονος πολυ ηταν αλλα για εσας.Οχι για εμενα εμενα αυτη μου ελεγε οτι θα ειναι για παντα μαζι μου και δεν θα χωρισουμε ποτε το ηξερα πως θα γινοτανε αυτο αλλα οχι ακομη.Δεν ημουν ουτε προετοιμασμενος ουτε στην καταλληλη φαση.Συγγνωμη που σας κουρασα.Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων ειτε μου απαντησετε ειτε οχι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    οι σχεσεισ στην ηλικια σου κρατανε το πολυ 2-3 μηνεσ το οτι η δικια σου κρατησε τοσο πολυ ειναι επιτυχια τωρα βεβαια απο μια αλλη αποψη οι σχεσεισ αυτεσ ειναι καταδικασμενεσ γιατι γινονται στη εφηβεια που δεν εχεισ ολοκληρωθει ακομα σαν προσοπικοτητα και αλλαζεισ συνεχεια κι ετσι οπωσ αλλαζεισ λογικο ειναι καποια στιγμη να μην ταιριαζεισ επισησ οτι τα χαλασατε τωρα δε σημαινει οτι και το χειμωνα δε θα ειστε μαζι πολλοι στην ηλικια σου τα χαλανε μονο και μονο επειδη ειναι καλοκαιρι.το οτι βγαινεισ με φιλουσ ειναι καλο, προσπαθησε να γνωρισεισ κοπελεσ και λιωσε στο φεισμπουκ και το ζου σε 2-3 μερεσ σιγουρα θα βγεισ με καποια για καφε αν δεν γινει τιποτα θα ανανεωθεισ.
    κακωσ εχεισ συνδεση τα ναρκωτικα με ευχαριστηση κλπ μονο κακο κανουν ακομα και με καναβη μπορει να καεισ η να αναπτυξεισ καμια ψυχωση και να τρεχεισ σε ολη σου τη ζωη και το χειροτερο ειναι οτι θα κατηγορεισ τη γκομενα κι οχι τον εαυτο σου, υπαρχουν τροποι να φτιαχτεισ με λιγο ποτο και τσιγαρο δε χρειαζεται να πηγαινεισ παραπανω σκεψου οτι τισ παραισθησεισ που βλεπεισ και χαιρεσαι χαλαρωνεισ δε ξερω κι εγω τι ο αλλοσ που ειναι σχιζοφρενησ οπωσ (περιπου) εγω τα βλεπει και παλευει με φαρμακα και τρωει τη ζωη του οποτε δεν ειναι παιχνιδι.μπορω να στο πω με σιγουρια αυτο.προσεχε γιατι οι αποφασεισ που θα παρεισ τωρα σχετικα με τα ναρκωτικα θα καθορισουν αν το μελλον σου θα ειναι ευκολο η δυσκολο.
    στην επικοινωνια με την πρωην σου να εισαι ανετοσ και να μη δειχνεισ τι αισθανεσαι αν μπορεισ να δειχνεισ οτι δε σε νοιαζει γιατι σε αυτην την ηλικια περισσοτερο ελκονται απο το παιχνιδακι που αμα δειξεισ οτι τισ θεσ σε θεωρουν δεδομενο και δε κανουν τιποτα.
    τωρα αν μπορεισ και να διαβαζεισ μεσα σε ολα αυτα καποιεσ λιγεσ ωρεσ την ημερα θα ηταν το καλυτερο που θα μπορουσεσ να κανεισ και μην ξεχνασ οτι ο χρονοσ ειναι ο καλυτεροσ γιατροσ και οτι οσο ασχολεισαι τοσο δεν μπορεισ να ξεκολησεισ να κανεισ τα παντα για να ξεχνιεσαι και σε λιγο θα σου φυγει

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    117
    γεια σου zairped,
    λοιπον,την κοπελια θα την ξεχασεις με τον καιρο..σταματα να ασχολησε με το πως θα την πληγωσεις και με το πως θα γνωρισεις καινουρια κοπελα και συγκεντρωσου στα μαθηματα σου.ριξε το στο διαβασμα.αυτο θα σε βοηθησει και να ξεχασεις.αλλωστε εισαι τοσο μικρος..εχεις ολο τον καιρο μπροστα σου για ερωτες..

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    Αα ρε pad εισαι αρχηγος σε ευχαριστω για ολες τις συμβουλες με κανεις χαρουμενο επειδη εστω ασχολεισαι μαζι μου και ξερω οτι εχω να πω καπου τον πονο μου και αυτα που με απασχολουν..
    Και θελω αλλη μια συμβουλη.Ειμαι λιγο αναποφασιστος,μου αρεσουν παρα παρα πολυ τα κομπιουτερ και ασχολουμαι οσο μπορω,αλλα τωρα τελευταια μου αρεσει να μιλαω με ωραιες λεξεις.Μου αρεσει να γραφω στοιχους,εχω ενα τετραδιο μπροστα μου και γραφω στοιχους και τραγουδαω(hip hop ομως γιατι δεν εχω πολυ μελωδικη φωνη)Και με συναρπαζει το οτι θα βγαλω ενα τραγουδι που θα το εχω γραψει μονος μου.Γενικως η μουσικη ειναι η αγαπη μου.Χωρις αυτη δεν μπορω να ζησω.Και αν πηγαινα τεχνολογικη κατευθηνση(για pc)δεν θα μπορουσα να μορφοθω περισσοτερο και να μαθω καινουριες λεξεις.Πχ σκευτομουνα να πηγαινα για φιλολογος.Ξερω οτι ειμαι πατος(ως μαθητης) αλλα πιστευω πως θα μπορουσα να αλλαξω μιας και το θελω πολυ.Το θεμα ειναι ομως να μην αλλαξω γνωμη στην πορεια.Αλλα τωρα τελευταια δεν με συναρπαζει και τοσο πολυ το κομπιουτερ.Παντα μου αρεσε να γραφω και να εκφραζω ελευθερα σε ενα χαρτι τα συναισθηματα μου.Εχω απολυτη ελευθερια μπορω να λεω να γραφω και να σκεφτομαι οτι θελω χωρις να με ενοχλει κανεις.Δεν ξερω φοβαμαι μη μου περασει στο μελλον και μετανοιωσω για την πραξη μου.Εσυ τι λες να κανω?Πως να αποφασισω?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Originally posted by Zairped
    Αα ρε pad εισαι αρχηγος σε ευχαριστω για ολες τις συμβουλες με κανεις χαρουμενο επειδη εστω ασχολεισαι μαζι μου και ξερω οτι εχω να πω καπου τον πονο μου και αυτα που με απασχολουν..
    Και θελω αλλη μια συμβουλη.Ειμαι λιγο αναποφασιστος,μου αρεσουν παρα παρα πολυ τα κομπιουτερ και ασχολουμαι οσο μπορω,αλλα τωρα τελευταια μου αρεσει να μιλαω με ωραιες λεξεις.Μου αρεσει να γραφω στοιχους,εχω ενα τετραδιο μπροστα μου και γραφω στοιχους και τραγουδαω(hip hop ομως γιατι δεν εχω πολυ μελωδικη φωνη)Και με συναρπαζει το οτι θα βγαλω ενα τραγουδι που θα το εχω γραψει μονος μου.Γενικως η μουσικη ειναι η αγαπη μου.Χωρις αυτη δεν μπορω να ζησω.Και αν πηγαινα τεχνολογικη κατευθηνση(για pc)δεν θα μπορουσα να μορφοθω περισσοτερο και να μαθω καινουριες λεξεις.Πχ σκευτομουνα να πηγαινα για φιλολογος.Ξερω οτι ειμαι πατος(ως μαθητης) αλλα πιστευω πως θα μπορουσα να αλλαξω μιας και το θελω πολυ.Το θεμα ειναι ομως να μην αλλαξω γνωμη στην πορεια.Αλλα τωρα τελευταια δεν με συναρπαζει και τοσο πολυ το κομπιουτερ.Παντα μου αρεσε να γραφω και να εκφραζω ελευθερα σε ενα χαρτι τα συναισθηματα μου.Εχω απολυτη ελευθερια μπορω να λεω να γραφω και να σκεφτομαι οτι θελω χωρις να με ενοχλει κανεις.Δεν ξερω φοβαμαι μη μου περασει στο μελλον και μετανοιωσω για την πραξη μου.Εσυ τι λες να κανω?Πως να αποφασισω?
    αφου δε ξερεισ τι θελεισ καλο ειναι να πασ στη κατευθυνση εκεινη οπου καταλαβαινεισ τα μαθηματα καλυτερα απο εκει και περα τη μουσικη αν εισαι οντωσ καλοσ να την κυνηγησεισ ανεξαρτητα τι κανεισ στο σχολειο δε νομιζω η hip hop να θελει δυσκολεσ λεξεισ για να γραψεισ τραγουδι αν περασεισ ομωσ σε σχολη οντωσ θα μαθεισ να εκφραζεσαι ακριβεστερα και καλυτερα τωρα απο εκει και περα ειχα ακουσει οταν ημουν λυκειο οτι κι αυτοι που γραφουν ποιηματα κλπ εχουν ειδικα λεξικα με λεξεισ που κανουν ομοιοκαταληξια οποτε αν βρεισ ενα τετοιο θα σωθεισ βρηκα ενα δε ξερω αν σου κανει http://www.komvos.edu.gr/dictionaries/dictOnLine/DictOnLineRev.htm

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    Ευχαριστω πολυ αδερφε.Τρελενομαι ομως και θελω να τα γραφω ολα μονος μου.Παρολα αυτα με εχει συνεπαρει πολυ.Σαν να ξαναβρηκα τη χαρα μου. :D Ειναι τελειο.Αν και οταν βγαλω το πρωτο τραγουδι θα σου το στειλω πρωτο πρωτο να το ακουσεις. :D :D :D :D :D
    Εχεις msn να τα πουμε?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,679
    Originally posted by Zairped
    Ευχαριστω πολυ αδερφε.Τρελενομαι ομως και θελω να τα γραφω ολα μονος μου.Παρολα αυτα με εχει συνεπαρει πολυ.Σαν να ξαναβρηκα τη χαρα μου. :D Ειναι τελειο.Αν και οταν βγαλω το πρωτο τραγουδι θα σου το στειλω πρωτο πρωτο να το ακουσεις. :D :D :D :D :D
    Εχεις msn να τα πουμε?
    exo fb ama theleis steile u2u

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    12
    Τι κανει αυτο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Γεια κ απο μενα , με εχουν καλυψει καποια απο τα σχολια του pad οποτε θα πω μονο για το σχολειο γιατι θυμαμαι κ εγω οταν ημουν στη θεση σου ειχα προβληματιστει αρκετα. Γνωμη μου ειναι οτι με τη μουσικη αλλα και με το να εκφραζεις γραπτως τα συναισθηματα σου μπορεις να ασχοληθεις και ανεξαρτητα απο την επιλογη της κατευθυνσης. Εφοσον ειπες οτι εισαι αναποφασιστος, σκεψου τα μαθηματα που εισαι πιο καλος κ αυτα που σ\'αρεσουν περισσοτερο αλλα κ το τι επαγγελμα περιπου θα ηθελες να ακολουθησεις. π.χ. μπορει να σου αρεσουν τα μαθηματα της θεωρητικης κ γενικα αυτα που μπορει να διδαχτεις σαν φιλολογος αλλα να μη σ\'αρεσει καθολου η ιδεα να διδασκεις η γενικα να το εξασκεις σαν επαγγελμα, που σημαινει οτι και κατι αλλο να διαλεγες παλι θα μπορουσες να βρεις βιβλια κτλ γι\'αυτα. Δηλαδη το καλυτερο με τις επιλογες που κανει καποιος πλεον ειναι να κανει αυτο που του αρεσει αλλα και να εκμεταλλευεται τις ικανοτητες του ωστε να εχει και μελλοντικα οσα επιθυμει, ενας συνδιασμος δηλαδη που να σε γεμιζει σ\'αυτον τον τομεα. Good luck σε οτι κανεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Πουθενά
    Posts
    325
    χιπ χοπ και γκραφιτι πανε πακετο =\\
    κανε και σχεδιο που και που :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    189
    Το θέμα κλειδώνει εξ αιτίας παραβίασης των όρων χρήσης.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •