Τι γίνεται...??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42

    Τι γίνεται...??

    Καλημέρα!Θέλω να μιλήσω για το θέμα αυτό που με απασχολεί πολλά χρόνια αλλά δεν το έχω συζητήσει ακόμα με την ψυχολόγο μου γιατί ντρέπομαι, ούτε με τον ψυχίατρο που άρχισα να βλέπω προσφάτως, ίσως και γιατί θεωρώ ότι έχω πολύ πιο σημαντικά προβλήματα από αυτό ή δεν θα μου δώσουν μια απάντηση που θα με βοηθήσει ιδιαίτερα...Τέσπα, έχω σχέση με ένα παιδί εδώ και 5 χρόνια και φυσικά έχουμε σεξουαλική ζωή αλλά εγώ δεν έχω βιώσει ακόμα αυτό για το οποιό μιλούν όλοι και είναι η κατάληξη του σεξ, δλδ τον οργασμό!!Το ξέρω ότι είναι πολύ θλιβερό αλλά αυτή είναι η αληθεία..!Το έχω συζητήσει άπειρες φορές με τις φιλες μου, μου δίνουν συμβουλές, μιλαμε ανοιχτά, προσπαθούν να με βοηθήσουν αλλά εγώ νομιζω ότι μου μιλούν κινέζικα και εκείνες με κοιτούν με γουρλοτά τα μάτια κάθε φορά που τους το λέω.Τηλεφώνησα ακόμα και σε μια γραμμή βοήθειας σχετική με το θέμα και μιλησα με κάποιον ειδικό αλλά δεν μπορούσε να με βοηθήσει μέχρι που του έδωσα την απάντηση εγώ όταν του είπα πως έχω κρισείς πανικού και τώρα υποψιάζομαι πως είχα κ λίγη καταθλιψούλα.Έτσι λοιπόν μου απάντησε πως πρέπει να λύσω πρώτα τα προβλήματα μου αυτά...Πριν κατι μέρες το συζήτησα κ με το αγόρι μου.Κανεις όμως δεν μπορεί να βοηθήσει σ αυτό και φυσικό είναι αφού είναι καθαρά προσωπικό θέμα!Ντρέπομαι γι αυτο, αισθάνομαι άχρηστη, ανίκανη και πιο πολύ κενή...Δεν μπορεί όμως να μαι τόσο άχρηστη και τοσο κενή, με ξέρω δεν είμαι έτσι.Πλέον έχω συμβιβαστεί μ αυτό και λέω αφού περνάω καλά οκ.Όποιος μπορεί να βοηθήσει ή έχει το ίδιο πρόβλημα(που μάλλον πρέπει να μαι η μοναδική στο είδος μου,λολ) ας απαντήσει.thanks...

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    64
    Δ είσαι μοναδική στο είδος ούτε άχρηστη όπως είπες! Υπάρχουν κ άλλες κοπέλες με τ ίδιο πρόβλημα. Δ χρειάζεται ν ντρέπεσαι! Ο καθένας έχει τα προβλήματα του.

    Αν δ είσαι καλά ψυχολογικά ίσως δ μπορείς ν αποδώσεις στο σεξ κ ν νιώσεις οργασμό. Καλό θ ήταν ν μιλήσεις με την ψυχολόγο αλλά κ με τον ψυχίατρο σ γ τ πρόβλημα σ αυτό κ ας έχεις κ σοβαρότερα προβλήματα. Αφού κ αυτό σε απασχολεί βγάλτο από μέσα σ κ ίσως οι γιατροί σ ν δώσουν τις απαντήσεις π ζητάς.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Κάτσε βρε συ, εγώ δεν έχω νιώσει καν στο σεξ, ποιόν οργασμό μου λες; Τρεις φορές που πήγα να νιώσω, όλο κάτι γινότανε, με αποτέλεσμα να μην έχω νιώσει ποτέ σεξ στη ζωή μου και τώρα δεν έχω ορμές καθόλου.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    αννυ
    ποσων χρονων εισαι?
    για ολα αυτα που αντιμετωπιζεις, παιρνεις και φαρμακα?
    ειναι η πρωτη σου σχεση αυτη? κι αν οχι, με τους προηγουμενους τι συνεβαινε σε αυτον τον τομεα?
    μιλας για οργασμο, δεν μας λες ομως πως ειναι κατα τα αλλα η σεξουαλικη επαφη.
    νοιωθεις διεγερση, ικανοποιηση αλλα δεν υπαρχει οργασμος? νοιωθεις απλα ευχαριστα? δεν νοιωθεις σχεδον τιποτε? η ειναι αγγαρια και το κανεις μονο για να βγεις απο την δυσκολη θεση?

  5. #5
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    Πρώτα απ\' όλα thanks για τις απαντησεις σας.

    Νατασουλι, το έχω σκεφτεί αυτό που λες για το θέμα της ψυχολογίας, όπως μου είχε πει κ ο ειδικός που ειχα μιλήσει στη γραμμή βοήθειας, όμως όλα αυτά τα 5 χρόνια δεν είμουν πάντα χάλια ψυχολογικά, ούτε είχα κρίσεις πανικού.Τι να πω;Σκέφτομαι να το συζητήσω πρώτα με την ψυχολόγο μου που την βλέπω κ πιο πολύ καιρο από τον ψυχίατρο και πιστεύω να με βοηθήσει...

    lightbluepath τι εννοείς όταν λες \"δεν εχεις νιώσει καν\";δεν σου άρεσε καν;ίσως να μην έχεις ορμές πλέον επειδή απογοητεύτηκες από τις προσπαθειες που έκανες..

    remedy μόλις χτες έκλεισα τα 25, μια ηλικία που την είχα βάλει σαν σταθμό και θα ήθελα να με βρεί πιο ώριμη σε όλους σχεδόν τους τομείς της ζωής μου αλλά δεν τα καταφερα.Παρόλα αυτά συνεχίζω να προσπαθώ λίγο πιο δυναμικά κ να διεκδικώ αυτά που μου αξιζουν μαζί κ με τη βοηθεια 2 αντικαταθλιπτικών την ημερα αφου είχα πιάσει τόσο πάτο που δεν σηκωνόμουν με τίποτα...
    Αυτή είναι η δεύτερη μου σχέση.Στην πρώτη μου σχέση είχα επαφές με το παιδί αν και σχετικά λίγες επείδη χωρίσαμε σύντομα μετά από αυτό.Με το πρώτο παιδί είχε συμβεί κάτι πολύ πρωτόγνωρο για μένα που νομίζω ότι δεν το ξαναένιωσα ποτέ και μάλιστα συνέβει πριν καν κάνουμε κανονικά σεξ.Αυτό είχα σκεφτεί ότι μπορεί να ήταν κ οργασμός γιατί είχε όλα τα σημάδια που άκουω γιαυτόν, με λίγα λόγια είχα τρελαθεί...!Τότε ήμουν σχεδόν 18 κ θυμάμαι να μιλαω για το πώς αισθάνθηκα στη κολλητή μου στο τηλέφωνο φοβερά ενθουσιασμένη..Απο κεί κ πέρα και με τους 2 συντρόφουσ που είχα ένοιωθα διέγερση κ ευχαριστηση αλλά αυτό το τέλος δεν ξέρω αν ήρθε ποτέ...Υπάρχει περίπτωση να μην το έχω καταλαβει;Οι φίλες μου μου λένε πως δεν γίνεται αυτό!Κάποιες φορές το έκανα από αγγαρεία, μετα τα 2 χρόνια της σχέσης μου αλλά αποφάσισα να σέβομαι περισσότερο τον ευατό μου κ δεν το κάνω πλέον.Το θέμα είναι ότι αισθάνομαι αδικημένη και απορώ με τον εαυτό μου, όταν μάλιστα βλέπω τον φίλο μου να τελειώνει ,κάποιες φόρες ,αναρωτιέμαι αν τελικά όλα αυτα γίνονται γι αυτον;

  6. #6
    αννυ..........καταρχην καλως ήρθες.......

    Λες πως εισαι πεντε χρονια με αυτο το παιδί. Αυτός δεν εχει καταλάβει κάτι? Λες πως απο τα δυο χρονια και μετα σταματησες. Αυτό σημαινει πως απο τα πεντε, τα τρια χρονια δεν κανετε σεξ?
    Ξέρεις, αυτό έχει συμβεί λίγο πολύ σε όλες μας, με τη διαφορά πως δεν μείναμε σε μια τετοια κατασταση. Το σεξ και ότι αυτό περιλαμβάνει είναι θεμέλιος λίθος σε μια ερωτική σχέση, γιατί στην περίπτωση που δεν υπάρχει ή είναι χάλια, σημαίνει πως αγαπάμε τον ανθρωπο, νιωθουμε ασφαλεις/συμβιβαζομαστε αλλα σε καμια περίπτωση δεν ειμαστε ερωτευμενες.
    Το εχεις συζητησει ποτε μαζι του αυτο?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by *anny*
    .....remedy μόλις χτες έκλεισα τα 25, μια ηλικία που την είχα βάλει σαν σταθμό και θα ήθελα να με βρεί πιο ώριμη σε όλους σχεδόν τους τομείς της ζωής μου αλλά δεν τα καταφερα.Παρόλα αυτά συνεχίζω να προσπαθώ λίγο πιο δυναμικά κ να διεκδικώ αυτά που μου αξιζουν μαζί κ με τη βοηθεια 2 αντικαταθλιπτικών την ημερα αφου είχα πιάσει τόσο πάτο που δεν σηκωνόμουν με τίποτα...
    .......Με το πρώτο παιδί είχε συμβεί κάτι πολύ πρωτόγνωρο για μένα που νομίζω ότι δεν το ξαναένιωσα ποτέ και μάλιστα συνέβει πριν καν κάνουμε κανονικά σεξ.Αυτό είχα σκεφτεί ότι μπορεί να ήταν κ οργασμός γιατί είχε όλα τα σημάδια που άκουω γιαυτόν, με λίγα λόγια είχα τρελαθεί...!Τότε ήμουν σχεδόν 18 κ θυμάμαι να μιλαω για το πώς αισθάνθηκα στη κολλητή μου στο τηλέφωνο φοβερά ενθουσιασμένη..Απο κεί κ πέρα και με τους 2 συντρόφουσ που είχα ένοιωθα διέγερση κ ευχαριστηση αλλά αυτό το τέλος δεν ξέρω αν ήρθε ποτέ...Υπάρχει περίπτωση να μην το έχω καταλαβει;Οι φίλες μου μου λένε πως δεν γίνεται αυτό!Κάποιες φορές το έκανα από αγγαρεία, μετα τα 2 χρόνια της σχέσης μου αλλά αποφάσισα να σέβομαι περισσότερο τον ευατό μου κ δεν το κάνω πλέον.Το θέμα είναι ότι αισθάνομαι αδικημένη και απορώ με τον εαυτό μου, όταν μάλιστα βλέπω τον φίλο μου να τελειώνει ,κάποιες φόρες ,αναρωτιέμαι αν τελικά όλα αυτα γίνονται γι αυτον;
    πρωτα απ ολα να μη σταματησεις ποτε να προσπαθεις και να διεκδικεις αυτα που σου αξιζουν :)
    θα συμφωνησω μαζι σου να εμπιστευθεις στην ψυχολογο σου το προβλημα σου αυτο, γι αυτο ειναι αλλωστε εκει και να μην ανησυχεις καθολου,δεν προκειται να την σοκαρεις.
    ειναι βεβαιο οτι τα 25 σου σε βρηκαν ωριμοτερη απο ποτε, ασχετα αν εσυ ειχες πιο μακρυνους στοχους στο μυαλο σου...
    (μη βιαζεσαι και τοσο πια με την ωριμοτητα, ως γνωστον η καταληξη της ειναι η αποσυνθεση.....:))))))))

    για τα φαρμακα σε ρωτησα γιατι εχω ακουσει απο ΠΟΛΛΟΥΣ που παιρνουν αντιστοιχα φαρμακα, οτι εχουν επιπτωση στην σεξ. τους διαθεση γιαυτο , οταν συζητησεις με την ψυχ σου, θεσε της και το θεμα της επιπτωσης των φαρμακων....

    οχι, δεν μπορει να ενοιωσες οργασμο χωρις να το καταλαβεις, αλλα ειναι πολυ πιθανο η πρωτογνωρη εμπειρια που περιγραφεις οτι ειχες με το πρωτο σου αγορι να ηταν οντως οργασμος...και για να μη τα ριχνουμε ολα σε σενα και στα φαρμακα, να σου πω οτι στις τοσο νεαρες ηλικιες που η γυναικα μπορει να μη ξερει πολλα για τον οργασμο της, εχει μεγαλη σημασια η εμπειρια του συντροφου και να σου πω εδω, οτι υπαρχουν ΠΟΛΛΟΙ αντρες ολων των ηλικιων που δεν το κατεχουν το αθλημα......οποτε η μονη λυση ειναι να πεσεις σε καποιον γνωστη απο τυχη, η (το πιο σιγουρο)να μαθεις η ιδια το σωμα σου και να οδηγεις εσυ τον συντροφο σου σε αυτο που σε ικανοποιει ;)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    Γεια σου Θεοφανεία, βασικά η σχέση μας γενικότερα είναι πολύ περίεργη κ ανώριμη θα έλεγα.Τα 2 πρώτα χρόνια είμουν φούλ ερωτευμένη μαζί του οπότε είχα κ φούλ όρεξη για σεξ, τότε είμασταν σε μια φάση όπου εκείνος μου συμπεριφερόταν σχετικά άσχημα κ εγώ είμουν το \"θύμα\" που τα ανεχόμουν όλα κ το μόνο που ήθελα ήταν να είμαστε μαζί.Στα 2 χρόνια με κούρασε αυτή η κατάσταση κ ξενέρωσα γενικότερα μαζί του, μετά από λίγο ερωτεύτηκα ενα αλλό παιδί αλλά ποτέ δεν έγινε τίποτα γιατί είμουν ανασφαλής κ φοβόμουν.Στα 2 χρόνια εμφανίστηκε κ η πρώτη γερή κρίση πανικού κ μάλιστα είμουν μαζί του.Εκείνος αντιθέτως αρχισε κ κολλούσε ολό κ περ/τερο μαζί μου, μέχρι που φτάσαμε στο σήμερα....Πάντα κάναμε σεξ απλά είμαι εγώ εκείνη που δεν έχει πολλές φορές όρεξη πλέον ή γκρινιάζει(ένω παλιά ήταν αυτός).Μπερδεμα πολύ...!Δεν είναι χάλια το σεξ μαζί του, τις περ/τερες φορές μ αρέσει αλλά μόνο εκείνος καταλήγει κάπου.Έχω συζητήσει μαζί του καθαρά το σεξουαλικό κομματι της σχέσης κ μάλιστα πριν κάτι μέρες.Τον ρώτησα αν το θέμα είναι εγκεφαλικό(για κείνον) κ μου απαντησε πως κ βεβαια δεν είναι κ θα μπορούσε να τελειώσει είτε πηγαινε με μια που μυριζε άσχημα είτε με μια κουκλαρα...(?)Εγω δεν θα μπορούσα ποτέ να πάω με κάποιον μου δεν μου αρέσει..Για τον αν είμαι ερωτευμένη μαζί του δεν το έχουμε συζητησει κ νομίζω ότι αυτό πονάει περ/τερο.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Γεια σου κ απο μενα.Βασικα νομιζω πως αν ειχες φτασει σε οργασμο θα το ειχες καταλαβει , δε θα ειχες αμφιβολιες.
    Ξερεις ομως το σημαντικο σε ολες αυτες τις περιπτωσεις ειναι το ποσο καλα γνωριζεις κ εσυ η ιδια το σωμα σου. Περα απ\'το οτι οι αντρες λειτουργουν διαφορετικα με το δικο τους σωμα κ τους ειναι πολυ ευκολο το να φτασουν εκει, ωστοσο γνωριζουν το σωμα τους καλυτερα απο τις γυναικες, κ αυτο συμβαινει εν μερει γιατι σε αντιθεση με πολλες γυναικες αυτοι πειραματιζονται απο μικροι κ καπου η κοινωνια το θεωρει δεδομενο.
    Αντιθετα για τις γυναικες το θεμα αυτο ειναι ταμπου ακομα, αρκετες κοπελες θεωρουν πως ο οργασμος εξαρταται εξολοκληρου απο το συντροφο τους η απ\'το τι αισθανονται κτλ
    Δεν αναφερεις κατι περι αυτου οποτε υποθετω πως στον σεξουαλικο τομεα προχωρας παντα σε σχεση με τον αλλον κ τη μεταξυ σας επαφη, ενω θα μπορουσες να προσπαθησεις να ανακαλυψεις κ εσυ η ιδια το σωμα σου.

    Αν δεν ισχυουν αυτα στην περιπτωση σου τοτε θα πρεπει να ψαξεις αλλα πραγματα που επηρεαζουν,, ειτε τα χαπια που σε καποιους ριχνουν τη σεξουαλικα διαθεση , ειτε το ποσο ανετα νιωθεις με το σωμα σου αλλα κ απεναντι στο συντροφο σου κτλ

    Ωστοσο επιμενω αρκετα στα πρωτα που ειπα επειδη ισχυουν μαλλον για αρκετες κοπελες.

  10. #10
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    remedy δεν σκοπεύω να σταματήσω να διεκδικώ όσα μου αξίζουν αλλά με θλίβει λιγο το γεγονός ότι χρειαζόμουν τα φάρμακα για να ξυπνήσω τελικά...Αυτό που λες για την διάθεση που επηρεάζεται από τα φάρμακα το ξέρω και το γράφει κ στις παρενέργειες.Προσωπικά δεν βλέπω μεγάλη αλλαγή στη διάθεση αλλά θα το συζητήσω κ αυτό.
    Όσον αφορά την ωριμότητα μου είναι κάτι που με απασχολεί επίσης τελευταια μιας κ στέκονται πολύ σ αυτήν οι γιατροί μου...λολ.Η δε ψυχολόγος μου λεει να παψω να βλέπω τον εαυτό μου σαν κοριτσακι κ να αισθανθώ γυναίκα κ ο δε ψυχίατρος είπε οτι θέλει να αποβάλλουμε τα κομπλεξ μου γιατι πλέον είμαι μεγάλη...
    Το αγόρι μου υποστηρίζει πως είναι έμπειρος και μάλιστα τον ρώτησα πώς ήταν η σεξουαλική σχέση με την πρώην κοπέλα του και μου είπε πως εκείνη πάντα τελείωνε...Έτσι λοιπόν αισθάνομαι ότι φταίω εγώ κυρίως κ ταυτόχρονα γελοία που μπορεί να το νοίωσει αυτό ένα κοριτσάκι 19 χρονών κ όχι εγώ.Αυτό που είπες για το να μάθω το σώμα μου μόνη μου, μου το είπε κ το αγόρι μου κ μια φίλη μου όμως μου φαίνεται τρομερά βαρετό κ αστείο.Κομπλεξ μάλλον κ αυτό;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Originally posted by *anny*
    .....Το αγόρι μου υποστηρίζει πως είναι έμπειρος και μάλιστα τον ρώτησα πώς ήταν η σεξουαλική σχέση με την πρώην κοπέλα του και μου είπε πως εκείνη πάντα τελείωνε...Έτσι λοιπόν αισθάνομαι ότι φταίω εγώ κυρίως κ ταυτόχρονα γελοία που μπορεί να το νοίωσει αυτό ένα κοριτσάκι 19 χρονών κ όχι εγώ.Αυτό που είπες για το να μάθω το σώμα μου μόνη μου, μου το είπε κ το αγόρι μου κ μια φίλη μου όμως μου φαίνεται τρομερά βαρετό κ αστείο.Κομπλεξ μάλλον κ αυτό;
    χαχαχαχαχαχααχχα
    βαρετο κι αστειο ε?
    δεν ξερω αν ειναι κομπλεξ.
    θα ηταν σιγουρα αν μου λεγες οτι ντρεπεσαι.
    εκτος αν βαφτιζεις την ντροπη σου βαρεμαρα....
    αν το βρισκεις οντως βαρετο, ισως δεν εχεις αρκετη διαθεση.
    αλλα αν δεν ειχες αρκετη διαθεση,δεν θα σε απασχολουσε και τοσο το οτι δεν ικανοποιεισαι,αρα μαλλον την ικανοποιηση σου ψαχνεις κι οχι την ησυχια σου.....

    ξερεις.....
    δεν ρωταμε τον αντρα αν ειναι εμπειρος....
    το διαπιστωνουμε στην πραξη...
    σε γενικες γραμμες, αυτοι που περηφανευονται για την εμπειρια τους ειναι ασχετοι...
    επισης, μη λαμβανεις υποψη σου το τι του λεγε η 19χρονη.
    πολλες 19χρονες και μεγαλυτερες ακομα, υποκρινονται στο σεξ για να νοιωθει ο αντρας πηδηκουλαςκι αυτος δεν μαθιαινει τπτ για τον φονο , μεχρι καποια να του πει μερικες αληθειες...

    οποτε στο τι ισχυριζεται το αγορι και η 19χρονη βαλε ενα μεγαλο Χ και ακου την διαισθηση σου και το σωμα σου...
    με τον προηγουμενο πως ενοιωσες τοσο καλα? λες να εγινε κανενα θαυμα?
    σιγουρα μπορει να σε ριχνουν τα χαπια αλλα το απο κει και περα θελει καποιες γνωσεις απο σενα κι απο τον συντροφο τον οποιο δεν τον κοβω και τοσο γνωστη απο την αντιδραση του...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    remedy είδες που γελάς(δεν παρεξηγούμαι πάντως)??Είμαι 25 χρονών και μιλάω σαν 18....!!Η αληθεια είναι ότι έχω ένα γενικότερο θέμα με την ντροπή...Σ αυτό που λες να ακούσω εμένα περ/τερο έχεις δίκιο όπως δίκιο έχει κ ο rock που λεει πως προχωράω πάντα σε σχέση με τον αλλον.Είναι μάλλον αυτό που συζητάω εδώ κ 2 χρόνια με τη ψυχολόγο μου
    :να μάθω να σέβομαι κ να εκτιμώ περ/τερο τον εαυτό μου και τις επιθυμίες του!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,694
    να σε ρωτησω παιρνεισ αντικαταθλιπτικα η αντιψυχωτικα;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    42
    παίρνω ladose k entact, αντικαταθλιπτικά, εδώ κ 4 μήνες

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    374
    Η rock xD
    Αφου διακρινεις κ απο μονη σου το θεμα της ντροπης που λες , νομιζω απο μονο του αυτο αρκει για να δημιουργησει τα παντα.
    Αν διεκδικεις αυτο που θελεις θα φτασεις κ στο επιθυμητο σου αποτελεσμα.
    Απο τη στιγμη που βλεπεις οτι κατι δεν ειναι οπως το θελεις θα πρεπει μονη σου να κινησεις τα νηματα, γιατι πρωτιστως εσυ θα ενδιαφερθεις για την ευχαριστηση σου κ μετα ο αλλος, ο αλλος ερχεται και συμπληρωνει αυτο που ηδη πρεπει να υπαρχει απο τον εαυτο μας, αλλοι μπορει να μη θελουν ιδιαιτερη προσπαθεια κ αλλοι να θελουν, απλα βλεπεις τι ειναι αυτο που εσυ χρειαζεσαι κ προχωρας

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •