κοινωνική φοβία;πολύ κουραστικό!! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 19 of 19
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Originally posted by arsus
    Αννυ μου καλησ[περα.Το διο προβλημα εχω και εγω κ παρεμφερει οπως η vasilisa kai i magenta.Αυτο το εχω εδω κ 1 χρονο κ ολα ξεκινησαν οπως τα δικα σου.Αφου εκανα ενα ραλλυ ιατρικο κατεληξα σε ψυχολογο.Τα φαρμακα μπαλωνουν δε πηρα ουτε ηρεμηστικα ουτε αντικαταθλιπτικα ουτε τιποτα(δθμυροιχ για 20 μερε ςκ τα σταματησα).Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι μια ψυχαναλυση σε καποια/οιο ψυχολογο-ψυχοθεραπευτη.Ειναι μεγαλο λουκι το γνωριζω,περασα κ απο φασεις καταθλιψης κτλ,μονιμως αδυναμος,μελαγχολικος και παντα μιλουσα σε παρελθοντικο χρονο,χωρις σχεδια χωρις μελλον και παντα με το αγχος κ φοβο(αναμονη) μη γινω ρομπα σε κοσμο και ξεφτλυιστω,ολα αυτα ξεκινησαν απο εντονο ψυχολογικο πρεσινγκ(δες παλιοτερα αρθρα μου).Θυμησου απο τοτε ξεκινησαν βαλε μια αρχη κ κανε ενα παζλ,σιγουρα θα βρεις την ακρη,αλλαξε λιγηο την καθημερινοτητα σου και βαλε τις σκεψεις σου λιγο να αλλαξουνε να ασχοληθουνε οπως ησουνα και πριν.Εμεις το δημιουργουμε αυτο το συναισθημα και εμεις μπορουμνε να το αλλαξουμε,απλως λιγο φιλοσοφησε το και αναλυσε το και θα δεις οτι ειναι για γελια.Εγω πλεον το λεω ανοιχτα το ροβλημα μου,δεν ειναι ντροπη δεν ειναια αρωστεια μπορει να το παθει ο οποιοσδηποτε,ειναι κ πολλοι που δε μιλανε κ τα κρατανε.Μαθε να αποβαλέις το αγχος τις φοβιες κ τις αρνητικεσ σκεψεις απο μεσα σου κ κρατα τις θετικες.Κανε μια αυτοεκτιμηση κ σκεψου,οτι αξιζεις σαν ανθρωπος και ολα αυτα ειναι μια ψευδαισθηση,εφαγα τρελη πρεσα περισι το φθινοπωρο δεν ειχα κανενα να μιλισω και αυτο το site το ανακαλυψα αργα.Μην απελπιζεσε και μην στεναχωριεσε ελα αντιμετωπη με αυτο κ δεσ το,δε θα σου κανει κακο,δε θα σε χτυπησει,ουτε θαπληγωθεις για παντα,ζησε την εξαρση και θα δεις τοι ειναι κατι δικο σου που το βλεπεις μονο εσυ στα ματια σου κ οχι οι αλλοι.......

    Αρσυς για την ιστορία δεν είμαι γυναίκα πόσο μάλλον Βασίλισσα.

    Βασίλη με λένε το Α είναι το αρχικό από το επίθετο μου…

  2. #17
    anny

    Από την δική μου εμπειρία, στην κοινωνική φοβία η πιο κατάλληλη μέθοδος βελτίωσης είναι η υπέρβαση, το να πεις θα κάνω αυτό που με φοβίζει και η έκθεση στις καταστάσεις που φοβίζουν. Κάποιες φορές θα αποφεύγεις, όπως με το πάρτι που τελικά δεν πήγες, όμως με τον καιρό οι παράγοντες, σκέψεις που σε αποτρέπουν θα μειώνονται, οι υπερβάσεις θα γίνονται πιο εύκολα και θα εκτίθεσαι περισσότερο σ΄ αυτά που υποτίθεται φοβίζουν, έτσι θα εξοικοιώνεσαι στη συναναστροφή με τους άλλους και θα γίνεσαι ολοένα και πιο κοινωνική.
    Είναι δύσκολο, θέλει πολλή θέληση, πείσμα και αρκετό χρόνο για να δουλέψει.
    Τώρα με τις συνεντεύξεις για δουλεία, από τη δική μου εμπειρία, το ίδιο συμβαίνει, υπέρβαση, έκθεση. Σε κάποια στην αρχή που θα πας θα τα πηγαίνεις μέτρια, όμως εξοικοιώνεσαι και θα βλέπεις ότι η απόδοση σου θα γίνεται ολοένα και καλήτερη. Ίσως θα πρέπει να επιδιώκεις να πηγαίνεις και σε κάποιες συνεντεύξεις για δουλείες που δεν σε ενδιαφέρουν και τόσο απλά για να αποκτήσεις την εμπειρία και να νικήσεις τη φοβία.
    γιάννης

  3. #18
    Originally posted by magenta
    γιαννη συμφωνω πολυ με αυτα που γραφεις και τα γραφεις και πολυ καλα μαλιστα.
    ενα μικρο πραγμα θελω να πω...... καποιες φορες δεν ξερουμε αν ο λογος που δεν θελουμε να παμε καπου ειναι υγιης(δλδ απλα δεν εχουμε ορεξη να παμε) ή κοινωνικο αγχος. αυτα μπλεκονται μεσα στο μυαλο και δεν μπορεις-για να μην μιλαω γενικα-δεν μπορω να τα ξεχωρισω και ετσι δεν κανω την υπερβαση γιατι σκεφτομαι -δεν θελω να παω βαριεμαι! ομως μπορει να φοβαμαι να παω απλα. αυτο με προβληματιζει λιγο γιατι το εχω συναντησει πολλες φορες στην ζωη μου. απο παλια νομιζα οτι απλα δεν θελω να παω καπου..απο αποψη πχ ,ομως μετα απο χρονια συνειητοποιω οτι απο τοτε ειχε ψιλοαρχισει το κακο.πως μπορει να ξερει κανεις για ποιους λογους ΔΕΝ κανει κατι...? τι σε ρωταω και εσενα τωρα μεσημεριατικα!? πες μου απλα την αποψη σου.

    αννυ οσο για την θετικη ενεργεια που ειπες οτι σου εδωσα.....να σαι καλα που μου ειπες κατι τετοιο,εισαι πολυ γλυκια και με εκανες και μενα να αισθανθω ομορφα.
    Από τη δική μου εμπειρία και μετά από συζητήσεις με ΄τον ψυχολόγο που μιλώ, κατέληξα στο συμπέρασμα - το ίδιο και ο ψυχολόγος- ότι τα «βαριέμαι, δεν έχω χρόνο, είμαι λίγο άρρωστος» και πολλά άλλα, δεν είναι τίποτε άλλο παρά ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΕΣ, δικαιολογίες να μην κάνουμε κάτι επειδή φοβόμαστε. Έτσι δικαιολογούμε το φόβο μας.
    Πχ με την ίδια διάθεση πάω να μιλήσω στον Χ και από την άλλη την ίδια αυτή διάθεση ακριβώς βρήσκω ως δικαιολογία για να μην μιλήσω στον Ψ που κομπλάρω μαζί του.
    Εδώ χρέιάζεται η υπέρβαση, όσο δύσκολο κι αν φαντάζει στο νου.
    γιάννης

  4. #19
    magenta
    {{δεν αφησω αυτα τα ηλιθια συναισθηματα να μου κανουν την ζωη μου αναπηρη!!! }}

    Θέλει πολλή θέληση να πετύχεις κάτι τέτοιο. Το να πας κάπου και να μην αγχώνεσαι τι θα πεις, να μην σε βλέπει ο άλλος αγχωμένο, να μην φοβάσαι να μιλήσεις αλλά να λες αυτό που θέλεις να πεις, αυτό που σκέφτεσαι, να μην κομπλάρεις, αλλά ούτε να δείχνεις στον άλλο διψασμένος, δηλ. να τον παρακαλάς να σε κάνει παρέα ή σχέση αν είναι κοπέλα.
    Δεν ξέρω αν εσύ βρήκες τη μέθοδο σ΄ αυτό που πιο πάνω γράφεις.
    Στο στάδιο της υπέρβασης κάνεις αυτό που περισσότερο φοβάσαι να κάνεις και αποδέχεσαι το ενδεχόμενο να έχεις αποτυχίες. Μέσα από τις αποτυχίες θα μάθεις και την επόμενη κλπ φορά θα γίνεσαι όλο και καλύτερος, θα βελτιώνεσαι και μετά θα γίνονται οι υπερβάσεις πιο εύκολα. Βέβαια υπάρχει και το άλλο, το να κομπλάρουμε, δηλ. να ξέρουμε ακριβώς τι πρέπει να κάνουμε, τι να πούμε κλπ αλλά λόγω άγχους, φόβου κλπ να μην το εκφράζουμε και να εκφράζουμε κάτι διαφορετικό από αυτό που πραγματικά μπορούμε. Υπέρβαση εδώ είναι να καταφέρεις να εκφράζεις αυτό που πραγματικά νοιώθεις μέσα σου.
    Στα λόγια είναι εύκολα, θέλει πείσμα και θέληση πολλή η Υπέρβαση.
    γιάννης

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •