ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    4

    ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΦΟΙΤΗΤΩΝ

    Εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά το site, σήμερα όμως αποφάσισα και να εγγραφώ προκειμένου να εκθέσω μια πρόταση προς τους Administrators (αν και πιστεύω ότι έχει περάσει από το μυαλό τους).
    Επειδή από ότι έχω καταλάβει το forum επισκέπτονται πολλοί φοιτητές ψυχολογίας (και μέσω κάποιων κατατακτηρίων στο μέλλον, ελπίζω να είμαι κι εγώ ένας από αυτούς) θα πρότεινα να αναπτυχθούν forums (ή fora;) για τις σημαντικότερες σχολές ψυχολογίας στην Ελλάδα (Πάντειος, Κρήτης κ.λ.π.) όπου στο forum της κάθε σχολής θα αναφέρονται ύλη, συγγράματα ή/και βοηθήματα που παρέχονται από καθηγητές, θέματα sos, καθώς και θέματα που "έπεσαν" σε παλαιότερες εξετάσεις, ταξινομημένα όλα αυτά κατά έτος σπουδών. Όπως δηλαδή ισχύει στα αντίστοιχα sites των φοιτητών ιατρικής και νομικής (www.greekmeds.gr και www.greeklaws.gr).
    Ευελπιστώντας το e-psychology να γίνει το ... επίσημο site των φοιτητών ψυχολογίας
    ευχαριστώ για τη φιλοξενία

  2. #2
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Aragon,
    πολύ σύντομα, γιατί τα μάτια κλείνουν απ τη νύστα.
    Αν νομίζεις ότι θα έχει νόημα/κίνηση, μπορούμε να ανοίξουμε σχετικά φόρουμ, είναι πολύ εύκολο τεχνικά.
    Κάθε βοήθεια ως προς την ταξινόμηση/οργάνωση/εισαγωγικά σχόλια για κάθε φόρουμ, είναι ευπρόσδεκτη.
    Δυστυχώς, πάνε πολλά χρόνια από όταν αποφοίτησα και δεν τα γνωρίζω πια καλά αυτά τα \"κατατόπια\".

    H μόνη ένσταση μου (και αυτό είναι θέμα προς συζήτηση) έχει να κάνει με το γεγονός ότι το ύφος του φόρουμ είναι κυρίως υποστηρικτικό και αναρωτιέμαι αν φόρουμ σαν αυτά που προτείνεις είναι σε θέση να αλλοιώσουν το υπάρχον ύφος ή ακόμη αν κρύβουν εν δυνάμει \"παγίδες\".
    Δεν ξέρω αν έχει νόημα αυτή τη στιγμή να επεκταθώ περισσότερο...

    ΥΓ. Καλώς μας ήλθες στο e-psychology!
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    4
    Dodoni
    Ηη πρότασή μου προέρχεται από τη διαπίστωση ότι πολλοί φοιτητές ψυχολογίας ανατρέχουν στο site αντλώντας πληροφορίες για κατατακτήριες, συγγράματα, ύλη κ.λ.π. Κι αυτό γιατί, πέρα πάσης αμφιβολίας το e-psychology ικανοποιεί περισσότερο από οποιοδήποτε άλλο site τις ανάγκες αυτών των φοιτητών. Αφού λοιπόν μαζευτήκανε πολλοί προτείνω να βγουν από τη ... γωνιά τους, όπως είναι και ο τίτλος του forum και να φιλοξενηθούν σε ένα μεγαλύτερο χώρο.
    Βέβαια θα ήθελα η πρόταση μου να ληφθεί υπόψη εφόσον υπάρξουν και άλλες σύμφωνες γνώμες.
    Καλό σου ύπνο.
    Εις αύριο τα σπουδαία....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    394
    Καλως ηρθες και απο μενα Aragon.
    Αν και με αφορα η προταση σου γιατι ειμαι κ εγω φοιτητρια ψυχολογιας και θεωρω οτι θα ηταν καλο να υπαρχει ενα τετοιο site,εχω και εγω καποιες αμφιβολιες για το αν ταιριαζει κατι τετοιο στο συκεκριμενο φορουμ και μηπως οπως λεει και ο dodoni αλλoιωθει το υφος του φορουμ..

  5. #5
    Aragon πολύ καλή η ιδέα σου.Προσωπικά μπαίνω στο σάιτ για να βρω πληροφορίες για κατατακτήριες στην ψυχολογία αλλά δεν βρίσκω τίποτα.Μια και οι αναγνωρισμένες σπουδές στον τομέα της ψυχολογίας είναι περιορισμένες καλό θα ταν να υπάρξει ένα τμήμα μέσα στο φόρουμ ώστε να βοηθιούνται όσοι ενδιαφέροναι να ασχοληθούν με την επιστήμη της ψυχολογίας.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    4
    Velout καλησπέρα.
    Οι 132 προβολές του topic αυτού (προφανώς από φοιτητές γιατί ποιός άλλος θα ενδιαφερόταν για ένα θέμα με αυτόν τον τίτλο) μέσα σε διάστημα 4 ημερών ύπαρξής του είναι νομίζω ένας ικανοποιητικός δείκτης της ζήτησης που έχει ένα τέτοιο εγχείρημα. Ευελπιστώ.....

  7. #7
    Κι εγώ το βλέπω αυτό και χαίρομαι.Πάντως έχουμε δύσκολο έργο καθότι δε βλέπω να υπάρχει κανείς στο φόρουμ που να ξέρει αναλυτικά ύλη και παλαιότερα θέματα που έπεσαν στις εξετάσεις.Θα πρέπει να ψάξουμε πολύ μάλλον.Μπήκα και σε άλλα σάιτ σχετικά όπως το αmfitheatron.gr αλλά δε βρήκα σημαντικά στοιχεία πέρα από τα μαθήματα τα οποία δίνονται και αυτά επιγραμματικά.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    10
    Θα ημουν πραγματικά υποχρεωμένος σε όποιον/όποια γνωρίζει βιβλιογραφία ή σελίδες στο δίκτυο γύρω από τις κοινωνικές επιρροές που δέχονται οι ψυχικά ασθενείς και ειδικότερα τα άτομα με σχιζοφρένεια.Το πως δηλαδή τους αντιμετςπίζει ο κόσμος και τι αντίκτυπο έχει αυτό στην προσπάθεια τους να θεραπευτούν.please help!!!!!Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •