κατάθλιψη ή απλά βαρεμάρα? - Page 11
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 151 to 165 of 264
  1. #151
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,844
    Originally posted by xristinio
    Ο μόνος τόμέας στη ζωή μου στον οποίο παρέμενα δραστήρια ήταν ο επαγγελματικός/επιστημονικός. Ένιωθα ζωντανή, δεν είχα ανασφάλεια, έπαιρνα ρίσκα, δούλευα, άλλαζα, ανέπνεα.

    Στην προσωπική μου ζωή, η αλήθεια είναι πως δεν ψάχνω και πολύ τα πράγματα. η ανασφάλειά μου είναι τόσο ισχυρή που ξέρω΄οτι δεν μου έχει αφήσει περιθώρια επιλογών. δεν σκέφτομαι πως θα ήταν αν ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Παρέμεινα σταθερή και έχω συνηθίσει σε αυτό. Εξάλλου δεν εχω μέτρο σύγκρισης για να αξιολογήσω απόλυτα τη σχέση

    οποτε τώρα που χάνω και το πιο ζωντανό πράγμα στην προσωπικότητα μου και στη ζωή μου (επαγγελματική απραξία, έλλειψη ενδιαφέροντος), νιώθω χαμένη, αισθάνομαι να πνίγομαι και σίγουρα φοβισμένη για την ανυπαρξία που πλησιάζει.
    για ποια \"ανυπαρξια που πλησιαζει\" μιλας?
    για την ...αιωνια, η για καποια επαγγελματικη απραξια οπως αυτη που αντιμετωπιζεις τωρα στην δουλεια σου?

    επαναλαμβανεις συνεχως το θεμα της ανασφαλειας, που σε καθοριζει απ οτι καταλαβαινω...
    πες μου, ποια ειναι η αποψη για την εμφανιση σου?
    θα χαρακτηριζες την σχεση σου με το φαγητο υγιη και τα κιλα σου φυσιολογικα?

  2. #152
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Originally posted by TheYellowLemonTree


    Καλησπέρα! Εσύ πολύ μ\' αρέσεις... ... κι εγώ σκέφτομαι του χρόνου να ξαναδώσω πανελλαδικές - αν και τώρα είμαι στη διευθέτηση μιας πολύ δύσκολης και σημαντικής για τη μετέπειτα πορεία μου κατάστασης... αν όλα πάνε καλά, λέω για του χρόνου. Να συνεχίσω μια ρημαδοκατάσταση που είχα παρατήσει εκεί χάμω, λολ!... και να ξαναγίνω 18 αμά λάχει και να κάτσω με τα πιτσιρίκια στα έδρανα... :P ...
    Χριστινιώ, νομίζω ότι εντόπισες τελικά την εστία της κατάστασης. Εύχομαι αν ζητήσεις βοήθεια, να πέσεις σε ικανό και κατάλληλο άτομο. Βγήκα πρόσφατα από κατάθλιψη γερή και σου εύχομαι να προσπεράσεις και να μην ανταμωθείτε... γερά. Θεού θέλοντος και... εμού μη επιτρέποντος - ξανά - μάλλον έίναι και το τελευταίο μου επεισόδιο. Εγώ ήρθα σε μετωπική σύγκρουση με το συναίσθημα. Και σήμερα χαίρομαι απίστευτα για αυτό... ...
    Μαργαρίτα τα σέβη μου και εις ανώτερα!

    TheYellowLemonTree, έχω βιώσει στη ζωή μου, πως μπροστά στη θέληση, Θεού θέλοντος, δεν υπάρχουν εμπόδια. Όταν έχεις μέσα σου μια φωτιά να σε καίει, μη φοβάσαι ούτε αέρηδες ούτε τίποτα. Εύχομαι καλή επιτυχία στις Πανελλαδικές. Εγώ κάθησα στο ίδιο θρανίο μαζί με την κόρη μου, κι εσύ λες με τα πιτσιρίκια; Αγάντα.

  3. #153
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Η αλήθεια είναι, πως δεν έχω πρόβλημα κιλών ή κάτι προβληματικά άσχημα πάνω μου. Είναι όμως ένα χαρακτηριστικό μου η ανασφάλεια, που μπορεί να μην την εκπέμπω, αλλά οι άνθρωποι που με γνωρίζουν καλύτερα την αναγνωρίζουν.

    όταν μιλώ για ανυπαρξία αναφέρομαι στην επαγγελματική ανυπαρξία.

  4. #154
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,844
    Originally posted by xristinio
    Η αλήθεια είναι, πως δεν έχω πρόβλημα κιλών ή κάτι προβληματικά άσχημα πάνω μου. Είναι όμως ένα χαρακτηριστικό μου η ανασφάλεια, που μπορεί να μην την εκπέμπω, αλλά οι άνθρωποι που με γνωρίζουν καλύτερα την αναγνωρίζουν.

    όταν μιλώ για ανυπαρξία αναφέρομαι στην επαγγελματική ανυπαρξία.
    α, μαλιστα!
    υπαρχει περιπτωση, η απραξια να ειναι τελικα......ανυπομονισια?
    περασαν ΠΟΛΛΑ χρονια της ζωης σου σε σοβαρες σπουδες και μαλιστα πολλα απο αυτα σε σπουδες που δεν θα χρησιμοποιησεις καν....
    συνεχιζεις τωρα τις σπουδες που σε ενδιαφερουν αλλα νοιωθεις οτι τα χρονια περνανε κι οτι εισαι ηδη σε ηλικια για να δημιουργεις και οχι για να σπουδαζεις ακομα...

    το ειπες και μονη σου, οτι διαλεξες την συγκεκριμενη θεση (οπου τα ξυνετε) για να εχεις χρονο για τις σπουδες σου.
    αν ομως εχασες την υπομονη σου για σπουδες και κοντρα σπουδες και νοιωθεις να βαλτωνεις στο καθισιο, αλλαξε το.
    επεδιωξε να πας σε μαχιμη θεση , να νοιωσεις δημιουργικη και παλι και πιστευω οπως και παλιοτερα με τις τοσες σπουδες, θα καταφερεις καλυτερα να συνδυασεις τις σπουδες με την δουλεια, ακομα κι αν κουραστεις περισσοτερο,η αν αργησεις και λιγο, παρα τις σπουδες με το καθισιο, με την προοπτικη περισσοτερου καθισιου...
    πως θα σου φαινοταν αυτο?

  5. #155
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    {{{{.....αλλά επειδή έχω ανάγκη ενός άμεσου ξεμπλοκαρίσματος -αν αυτό είναι εφικτό- το ψάχνω μόνη και τώρα με σας.}}}_______________________δυστυχως δεν νομιζω οτι αυτο ειναι εφικτο,,(ανεξαρτητα αν θα το κανεις μονη , με μας , η με αλλη βοηθεια),,,,,, αυτο που τωρα βιωνεις ειναι κατι που εχει δρομολογηθει απο το απωτερο παρελθον σου, ειναι συμφητο με σενα και τις επιλογες σου ,,,,και εκτος του οτι θα χρειαστει να παρεις αποφασεις και να επαναξιολογισεις τις επιλογες σου , ΠΑΝΩ απο ολα χρειαζεται ΧΡΟΝΟς για να συμβουν-κανεις ολα αυτα . Καταρχην λοιπον παρε μια ανασα, προσπαθησε να δεις ποιο μεσομακροπροθεσμα τη εκβαση του ζητηματος ,,,,και μην αγωνιας και πνιγεσαι για να το λυσεις σε μερικες ωρες -μερες και μετα να συνεχισεις οπως πριν λες και δεν συνεβει τιποτα ........

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...εγώ επειδή δεν μπορώ να βρω εξήγηση, απλώς μένω στη διαπίστωση ότι πρόκειται για συμπεριφορά αυτο-υπονόμευσης, αυτοσαμποταρίσματος, μια μαζοχιστική συμπεριφορά .}}}}}}}}}}}}}}}}}} μαζοχισμος η μια νεα ΠΡΟΚΛΗΣΗ που σου σερβιρει ο εαυτουλης σου ?? μην ξεχνας οτι και στο παρελθον στο εκανε αυτο !! Δεν μηδενιζει οποιοσδηποτε σπουδες και μεταπτυχιακα ε;

  7. #157
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    να αναφέρω και το εξής: πριν πέντε μήνες έκανα μια παρουσίαση στο διδακτορικό η οποία πήγε πολυ καλά, πήρα θετικά σχόλια. και αντί να πάρω δύναμη και να συνεχίσω με πείσμα εγώ πάλι έπεσα.
    εν τωμεταξύ, ο επιβλέπων καθηγητής μου είναι πολυ απαιτητικός και ενδεχομένως αυτή την εξαφάνιση μου 5 μήνες τώρα να την πληρωσω ακριβά (υπάρχει το ρίσκο να αρνηθεί να συνεχίσει να συνεργάζεται μαζί μου ένεκα ασυνέπειας) και παρόλο που το γνωρίζω και αγχώνομαι και πολλά βράδια δεν κοιμάμαι από το άγχος, δεν μπορώ να ξεμπλοκάρω, ή μάλλον μπλοκάρω χειρότερα.

    Κάποιος θα απορήσει γιατί τόση εμμονή με αυτό το διδακτορικό? μάλλον γιατί για μενα συμβολίζει την εξέλιξή μου σε πολλά επίπεδα, και επειδή θα το θεωρήσω προσωπική επιτυχία το γεγονός ότι ξεκίνησα από το μείον (ένααντικείμενο που δεν είχα σπουδάσει) και τα καταφερα. για αυτό μένω λίγο στη αυτο σαμποταρίσματος. Γιατί σημαίνει για μένα πολλά (το ξέρω το έχω ψάξει, σχεδόν είμαι σίγουρη)

  8. #158
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...έχω πεισμώσει τόσο και θέλω να το παλέψω μόνη μου. δεν ξέρω μπορεί να ακούγεται αδιέξοδο, αλλά πραγματικά θεωρώ πως σε ένα βαθμό είναι state of mind και δεν μπορώ να δεχτώ ότι δεν μπορώ να ελέγξω το μυαλό μου.}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}}________ειναι μια κοινη ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ σχεδον αυτο το αισθημα οποιων εχουν βρεθει στη ιδια θεση : \'\'δεν μπορω να δεχτω οτι δεν μπορω να ελεγξω το μυαλο μου \'\' !!!!!!!!!!! ,,, ΕΙΔΙΚΑ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥς, οπως και εσυ . Εχεις την αισθηση της προδοσιας ,,,, (πχ,στον αθλητισμο το λενε : με προδωσαν οι δυναμεις μου ) ,,,, Βεβαια ποσο δικιο εχεις .....αλλα και ποσο αδικο μαζι .,,, αλλα ισως να βρισκεσαι καπου στο τελος ενος κυκλου , και στην αρχη ενος αλλου ,σε σχεση με το μυαλο σου , και με οτι συνεπαγεται αυτο ....

  9. #159
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    σαμποταζζζζζζζζζζζζζζζζζζ ζζζζ ?????????? οκ. σου κανεις σαμποταζ .,,, θες να αντρεψεις μια κατασταση ; θες να την εκτρεψεις ; ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,παντως οπως και η ρεμεντυ παραπανω δεν το πολυκαταλαβαινω το θεματακι σου , απλα σκεψεις κανω ,,,,,,,,,,,,,,,,,παντως εχεις θεματακι ε ; και μαλιστα θαλεγα α κ ρ α ι ο καπως ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,παιζει τιποτα ακραιο στη ζωη σου ?

  10. #160
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    path με τρομάζεις με τον όρο ακραίο. τόσο σοβαρα λοιπόν?

  11. #161
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    κοιτα τα ακραιο σαν ορος , δεν θα πρεπε να σου ειναι τρομαχτικο. (εισαι και επιστημων ε Απλα ειναι ακραιο , οχι μεσο, συνηθες κλπ,,,,,,και επισης ειναι και η ΑΚΡΗ ! μπορεις να ξεκινησεις απο κει για καπου, να ξετυλιξεις ενα κουβαρι ,κοκ

  12. #162
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    και παρεπιμπτοντως , πες μας . εκεινο το ρημαδο-διδακτορικο που προσπαθεις να κανεις ,,,γυρω απο τι ειναι ?

  13. #163
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    είμαι θετικός επιστήμονας, οπότε τρέφω ένα ενδογενή φόβο με το ακραίο. έχω συνηθίσει να ασχολούμαι με μέσους ορους.
    Τέσπα, θεωρητικά μιλώντας δεν είναι ουτοπικό να πιστεύει κανείς ότι για να μπορεί να λειτουργεί κανείς αποτελεσματικά στην επαγγελματική το ζωή θα πρέπει να υπάρχει πλήρης ισορροπία στην προσωπική? και είναι δυνατόν να συμβεί αυύτό ποτέ? και μέχρι να συμβεί θα μένουμε στάσιμοι, εγκλωβισμένοι και αποτυχημένοι??

    Ρημαδο-διδακτορικό, αχ ρε path, μου αρέσει γιατί βάζεις τα πράγματα στη σωστή βάση...

  14. #164
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...επισης να σου επισημανω , οτι εδω σ αυτο το ποστ, \'\'καταγκελεις\'\' καποιους ως ...\'\'συμετοχους\'\' αυτου που σου συμβαινει (εμεσως) ,, κ ι αυτο χωρις να το χεις συνηδειτοποιησει. ( να σου θυμησω απλα οτι ειναι παμπλικ φορουμ , και οτι αμ γκουγκλαρει καποιος το ονομα της δημοσιας υπηρεσια που εργαζεσαι ,,,θα διαβασει τα μαργαριταρια που χεις γραψει για αυτην .........ισως να μην σε νοιαζει , απλα το αναφερω.

  15. #165
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,844
    Originally posted by xristinio
    ...
    Τέσπα, θεωρητικά μιλώντας δεν είναι ουτοπικό να πιστεύει κανείς ότι για να μπορεί να λειτουργεί κανείς αποτελεσματικά στην επαγγελματική το ζωή θα πρέπει να υπάρχει πλήρης ισορροπία στην προσωπική? και είναι δυνατόν να συμβεί αυύτό ποτέ? και μέχρι να συμβεί θα μένουμε στάσιμοι, εγκλωβισμένοι και αποτυχημένοι??

    .......
    α, οχι, δεν το πιστευω καθολου αυτο!
    αντιθετα, νομιζω οτι ειναι πολυ πιθανο να εχει κανεις πολυ επιτυχημενη επαγγελματικη ζωη και πολυ αποτυχημενη προσωπικη...ακριβως γιατι λογω ανικανοποιητου, ριχνει ολη του την προσπαθεια, εκει..

    αυτο που πιστευω ΑΚΡΑΔΑΝΤΑ ομως, ειναι οτι δεν υπαρχει προσωπικη ισορροπια και ευτυχια χωρις καλη προσωπικη ζωη, οτι κι αν συμβαινει στην επαγγελματικη μας ζωη...
    αν εσενα σου αρκει η επαγγελματικη, εισαι τυχερη . θεωρω πολυ πιο ευκολο να την επιτυχεις απ οτι την πληρη ισορροπια...

Page 11 of 18 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •