κατάθλιψη ή απλά βαρεμάρα? - Page 18
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718
Results 256 to 264 of 264
  1. #256
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Originally posted by xristinio
    Margarita δεν μπορω να περιγράψω ακριβώς το μηχανισμό που μου παρουσίασε, αλλά αισθάνθηκα πως μια μερική λύση στα προβλήματα μου είναι η απο-συναισθηματοποίηση τομέων της ζωής μου. π.χ δουλειά, σπουδές.

    το να σταματήσω να προβάλω πάνω π.χ στην αδυναμία μου να διαβάσω ότι άσχημο και μαύρο κουβαλάω. Το να αναγνωρίσω αυτόνομα τα προβλήματα μου και να μην τα κρυβω πίσω από προβολές
    Ακούγεται ενδιαφέρον, απλά ξέρεις πως είναι με αυτά τα πράγματα. Χρειαζόμαστε φυσικά έναν άνθρωπο να μας το επισημάνει, αλλά τελικά είμαστε εμείς οι ίδιοι που πρέπει να αλλάξουμε. Κι αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι ένα: να αποκτήσουμε καινούργια μάτια.

  2. #257
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    συμφωνώ και αυτό είναι το πιο δύσκολο. Απλώς εγώ τους τελευταίους μήνες είχα βουλιάξει σε ένα μαζοχιστικό παραλάρημα, γενικής απόρριψης του εαυτού μου που το προέβαλα πάνω στην αδυναμία να διαβάσω.

  3. #258
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Originally posted by xristinio
    συμφωνώ και αυτό είναι το πιο δύσκολο. Απλώς εγώ τους τελευταίους μήνες είχα βουλιάξει σε ένα μαζοχιστικό παραλάρημα, γενικής απόρριψης του εαυτού μου που το προέβαλα πάνω στην αδυναμία να διαβάσω.
    Ξέρω πολύ καλά για τι πράγμα μιλάς.

  4. #259
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    αλλά αν αντιμετώπιζα το διάβασμα ή τη δουλειά απαλλαγμένα από προβολές, αν τα αντιμετώπιζα ψυχρά, έστω σαν μια υποχρέωση σαν κάτι κουραστικό σαν κάτι αδιάφορο, θα ήμουν πιο αποτελεσματική και με κάποιο τρόπο θα ξεκολούσα από την ανυπαρξία.

  5. #260
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    27
    Να ρωτήσω κ εγώ κάτι. Παιδιά είπες δεν εχεις. Μήπως ενδόμυχα θέλεις κ νιώθεις οτι σε κυνηγάει ο χρόνος κ το μεταφέρεις αλλόυ πχ στη δουλειά;
    Ακόμα, παρατήρησες καμία αλλαγή στον κύκλο σου; Μήπως είναι κάτι ορμονικό..
    Κάνε ένα ειλικρεινή διάλογο με τον εαυτό σου κ βρες τι σου λείπει.
    Φίλοι; Παιδιά; Παθος;
    Η ζωη είναι απλή μην την περιπλέκεις κ βασανίζεσαι άδικα. Κ ξεκόλα με το ίντερνετ! Αυτό το κόλλημα έχεις φάει κ χάνεις την ζωή σου! Κλειστο το ρημάδι κ κάνε αποτοξίνωση! Περαν πλάκας το ίντερνετ έχει σοβαρές εθιστικές ικανότητες κ οι συνέπειες είναι ακριβώς αυτές που περιέγραψες. ΄Κ όχι δεν έχεις κατάθλιψη.

  6. #261
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    το κακό με μένα είναι ότι αντιμετωπίζω ολα τα πράγματα στη ζωή μου εμμονικά.

    π.χ όταν δουλεύω/διαβάζω και ενθουσιάζομαι δεν κάνω τίποτα άλλο είμαι δοσμένη ολοκληρωτικά εκει, χάνω την επαφή με τον κόσμο.
    και όταν απογοητεύομαι, εγκαταλείπω τελειώς τα πράγματα δεν τους αφιερώνω ούτε δευτερόλεπτο.

    Μια πιο αρμονική σχέση με τα πράγαμτα και τις υποχρεώσεις θα με βοηθούσε και για μενα είναι ένα ζητουμενο να κατακτήσω.

  7. #262
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Tι νέα Χριστίνα πως πάει ο αγώνας;

  8. #263
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Μαργαρίτα μου το έχω πάρει ζεστά το θέμα.

    Καταφέρνω και διαβάζω γύρω στις 4 ώρες την ημέρα. δουλεύω γύρω στη μια. και τις υπόλοιπες 3 του εργάσιμου χρόνου χαζεύω στο ιντερνετ. αλλά αισθάνομαι ήδη αρκετά καλύτερα.

  9. #264
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Μπράβο, πολύ χαίρομαι.

Page 18 of 18 FirstFirst ... 8161718

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •