κατάθλιψη ή απλά βαρεμάρα? - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 264
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by xristinioΕγώ αυτό που αισθάνομαι είναι ότι η ζωή που θέλω είναι πολύ κοντά μου, αλλά κάτι με μπλοκάρει και δεν μπορώ να απλώσω το χέρι να την πιάσω.
    Και μοιάζει σαν αυτό το κάτι να ειναι η σχέση σου με το ίντερνετ, έτσι δεν είναι?
    Μάκια...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    και η σχέση με το internet. αλλά κυρίως ένα αυτοσαμποτάρισμα που αφορά την πραγματική ζωή.

    π.χ ας πούμε ότι το internet μου δίνει τη δυνατότητα, εν ώρα δουλειάς, να στείλω μαζικά email στους φίλους μου να κανονίσω έξοδο, να ενισχύσω την κοινωνική μου ζωή. Ε...όταν έρχεται η ώρα της πραγματικής ζωής, εγώ θα κατεβάσω τα τηλ και οι φίλοι θα βρεθούν χωρίς εμένα στο reunion που εγώ οργάνωσα.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Σαν το pc να είναι η φωνή και η ματιά σου. Στέκεσαι πίσω απο αυτό, επικοινωνείς μέσω αυτού, παρατηρείς τη ζωή σου καλά προστατευμένη εκεί. Αλλά όταν έρχεται η ώρα να το κάνεις στην άκρη και να πατήσεις το πόδι σου στην πραγματικότητα κάτι σε κρατάει πίσω. Έτσι είναι τα πράγματα?
    Μάκια...

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    ναι κάπως έτσι !!!

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Όχι όμως ακριβώς έτσι ε? Στο περίπου αλλά αυτή είναι η αίσθηση?
    Μάκια...

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    κοίτα το internet είναι τα μάτια μου και όπως το περιγράφεις πιο πάνω, και ταυτόχρονα είναι η μεγάλη μου παγίδα που με αποσπά από τα πράγματα που πρέπει να κάνω.

    και το περίεργο είναι αφού ακόμη και αν το δούμε σαν τεμπελιά δηλ. σερφάρω γιατί βαριέμαι να δουλέψω/διβάσω, τότε γιατί αυτό δεν μου δίνει χαρά, γιατί δεν το κάνω χαλαρά, αλλά ακόμη και η \"λούφα\" μου έχει στοιχεία εμμονικά και ψυχαναγκασμού??

    έχω μιλήσει με φίλους που είναι εθισμένοι σε παιχνίδια στο ιντερνετ, οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι αυτό τους δίνει χαρά τους ξεκουράζει κ.α. Εμένα γιατί ο εθισμός αυτός με ταλαιπωρεί??

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Πάντως, εμένα προσωπικά όλο αυτό που περιγράφεις δεν μου δίνει την αίσθηση της λούφας ή της βαρεμάρας. Μου δίνει την αίσθηση της αιχμαλωσίας. Ξεκινάς τη μέρα σου μέσα στην ενέργεια μέχρι να βρεθείς απέναντι απο τον υπολογιστή. Άπαξ και συνδεθείς, όλη σου η ενέργεια πάει εκεί...σαν να σε ρουφάει ένα πράγμα. Μπορεί να κάνω και λάθος , κι αν είναι έτσι, πες το μου, οκ?
    Πάντως σίγουρα δεν το φχαριστιέσαι πια...αν το φχαριστιόσουν ποτέ.
    Μάκια...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Originally posted by xristinio
    έχω μιλήσει με φίλους που είναι εθισμένοι σε παιχνίδια στο ιντερνετ, οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι αυτό τους δίνει χαρά τους ξεκουράζει κ.α. Εμένα γιατί ο εθισμός αυτός με ταλαιπωρεί??
    Ίσως επειδή του αντιστέκεσαι? Ίσως επειδή συνειδητοποιείς οτι είναι εθισμός και τι αυτός κάνει στη ζωή σου και σε σένα?
    Μάκια...

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    αφού λοιπόν το έχω ορθολογικοποιήσει τόσο γιατί δεν μπορώ να το περιορίσω?

    ή τουλάχιστον να καταφέρω να ωφεληθώ σε ένα βαθμό? π.χ θα μπορούσα να κάνω τις super αγορές με τόσο ψάξιμο, να πάω ένα ταξίδι, ξέρω απέξω το χάρτη της Βαρκελώνης, που θα φάω, που θα ψωνίσω, τι θα δω....αλλά δεν με βλέπω να ξεκουνιέμαι να πάω ποτέ.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Πιστεύεις οτι είναι θέμα λογικής? Οτι με τη λογική σου μόνο μπορείς να ανακτήσεις τον έλεγχο?
    Μάκια...

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    δεν ξέρω ένα τρόπο ψάχνω.....καμιά ιδέα??

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΛΟΙΠΟΝ ΧΡΙΣΤΙΝΑ, ΠΑΡΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΣΑΙ ΑΛΛΟ ΜΕ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ! ΜΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΣΧΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΦΟΒΙΑ! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ...
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Ίσως να έψαχνες να βρεις τι σου δίνει όλο αυτό... αλλά και απο τι σε γλιτώνει. Τι βρίσκεις εκεί και απο τι ξεφεύγεις. Όχι μόνο με τη λογική αλλά και με την καρδιά.
    Προσωπική μου ιδέα, δεν ξέρω αν κάνει σε σένα.
    Μάκια...

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    κοινωνική φοβία? δεν ξέρω αλλά δεν θα το έλεγα, η αλήθεια είναι ότι αποφεύγω τις πολλές κοινωνικές συναναστροφές τελευταία,αλλά όταν τυχαίνει και βρίσκομαι σε παρέα, περνάω πολύ καλά, συμμετέχω και είμαι εκεί.

    Φοίβη μου, το σκέφτομαι πολλές φορές από το τι με γλιτώνει και δεν έχω καταφέρει να βρω απάντηση. για αυτό και αφήνω ένα περιθώριο απλής τεμπελιάς ή βαρεμάρας.

    Τη λύση του ειδικού τη σκεφτομαι καιρό τώρα, αλλά επειδή έχω ανάγκη ενός άμεσου ξεμπλοκαρίσματος -αν αυτό είναι εφικτό- το ψάχνω μόνη και τώρα με σας.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Θα τη βρεις την απάντηση όταν θα είσαι έτοιμη να την ακούσεις. Είμαι σίγουρη για αυτό.
    Μάκια...

Page 3 of 18 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •