κατάθλιψη ή απλά βαρεμάρα? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 18 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 46 to 60 of 264
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Φοίβη με μπέρδεψες τώρα. είναι ολοφάνερο αυτό που προκαλεί αυτή τη συμπεριφορά και εγώ δεν μπορώ να το δω?

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Όχι δεν είναι ολοφάνερο. Όχι σε μένα τουλάχιστον.Αλλά απο δική μου εμπειρία ξέρω οτι όταν τελικά θα το δεις, ίσως πεις : \"Μα καλά?Ήταν μπροστά στη μύτη μου τόσο καιρό και δεν το βλεπα?\"
    Ίσως.
    Μάκια...

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Η αλήθεια είναι ότι είμαι άνθρωπος που λειτουργεί καλύτερα υπό πίεση. Δηλαδή υπήρξαν περίοδοι στη ζωή μου που δούλευα στον ιδιωτικό τομέα με τρελους ρυθμούς και παράλληλα διάβαζα, έβγαινα. Τώρα που τα πράγματα έχουν χαλαρώσει αντί να το εκμεταλλετώ, βουλιάζω.

    Η μαμά μου, μου είχε πει κάποτε \"εσύ μπορείς να επιβιώσεις και να σωθείς σε μια φουρτουνιασμένη θάλασσα και να πνιγείς σε απόλυτη ηρεμία\"

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται, λένε. Αλλά εσύ μοιάζει να παρατάς το καράβι στην τύχη του όταν έχει ηρεμία. Δεν έχει ενδιαφέρον ίσως όταν η θάλασσα είναι λάδι? Ή δεν έχεις λόγο να κινείς το τιμόνι?
    Μάκια...

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    μα έχω λόγο να κινώ το τιμόνι. Λίγη συγκέντρωση από την πλευρά μου και λίγο διάβασμα και θα έχω ένα ισχυρό εφόδιο σε ένα αντικείμενο που αγαπάω, που θα μου ανοίξει νέες επαγγελματικές προοπτικές και εγώ το φτύνω έτσι απλά, για να απολαμβάνω το τίποτα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Δεν έχει λογική έτσι? Δεν μπορείς να σε καταλάβεις. Κι όμως πιστεύω βαθιά οτι υπάρχει λόγος που κάνεις αυτή την επιλογή. Δεν ξέρω ποιός είναι όμως.
    Μάκια...

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    εγώ επειδή δεν μπορώ να βρω εξήγηση, απλώς μένω στη διαπίστωση ότι πρόκειται για συμπεριφορά αυτο-υπονόμευσης, αυτοσαμποταρίσματος, μια μαζοχιστική συμπεριφορά.

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Και γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου? Θεωρείς οτι αξίζεις μια τέτοια συμπεριφορά?
    Μάκια...

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    όχι δεν θεωρώ οτι μου αξίζει. Δεν είμαι βέβαια από τους ανθρώπους που αγαπάνε ιδιαίτερα τον εαυτό τους, αλλά όχι δεν πιστεύω ότι πρέπει να τιμωρηθώ για κάτι.

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Δεν αξίζεις να τιμωρηθείς αλλά, παρόλα αυτά, δεν αξίζεις ούτε την αγάπη σου? Γιατί να μην σε αγαπάς ιδιαίτερα δηλαδή?
    Μάκια...

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    έτσι είμαι, γενικά είμαι αρκετά αυστηρή με τον εαυτό μου. δεν τον κανακεύω ευκολα, του επισημαίνω κυρίως τα κουσούρια του και δεν επιδιώκω πάντα την ευκολία του.

  12. #57
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Χριστινα εγω που ειμαι ηλικιακα πολυ μικροτερος σου (18) και βλεπω πιο ρομαντικα αν θες τα πραγματα μου φενεται πολυ ανοιρη η ζωη σου (δε ξερω αν ειναι σωστο που το λεω αλλα ειναι η γνωμη μου) , δεν ξερω αν και εσυ την αισθανεσε ετσι αλλα οταν την διαβασα ειπα στον εαυτο μου \"μην καταντισεις κι εσυ ετσι\"... Αφου εχεις τοσο απλετο χρονο πρεπει να βρεις μια δραστηριοτητα οποια κι αν ειναι αυτη μπορει να ειναι κατι που δεν σκεφτηκες ποτε η που μπορει να το αρχησεις και σε λιγο καιρο να το σταματησεις αλλα πρεπει να αρχισεις κατι δημιουργηκο ετσι θα αγαπησεις πιο πολυ τον εαυτο σου.... Εχεις ακουσει που λενε τρωγοντας ερχεται η ορεξη? Αυτο πρεπει να κανεις κι εσυ μη περιμενεις να σου ερθει η ορεξη απλα ξεκηνα κατι οτι κι αν ειναι αυτο...μπορει να ειναι μια εγκυμοσυνη, μπορει να ειναι χορος ,ζωγραφικη, ορειβασια, αθλητισμος, kick boxing και δε ξερω εγω τι αλλο , απλα κανε κατι μην αφηνεις τα πραγματα να ρεουν χωρις τη δικη σου παρεμβαση αλλιως κινδυνευεις να βουλιαξεις πιο πολυ στο αισθημα της καταθλιψης πιστευω....

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Yanni μου συμφωνώ, πως πρέπει να κάνω κάτι για να αλλάξει αυτή η κατάσταση. απλώς για να έχουν διάρκεια τα πράγματα πρέπει να βρω την πηγή του κακού που προκαλεί αυτή την παράιτηση.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Είσαι σκληρή μαζί σου ε? Αντίθετα με τον εθισμό σου που σου φέρεται πολύ μαλθακά. Ή όχι?
    Μάκια...

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    μπα και ο εθισμός μου, άσχημα μου συμπεριφέρεται. αφού που απορροφά όλη την ενέργεια και με στεγνώνει.

Page 4 of 18 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •