κατάθλιψη ή απλά βαρεμάρα? - Page 17
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 17 of 18 FirstFirst ... 715161718 LastLast
Results 241 to 255 of 264
  1. #241
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    έχεις δίκιο, δικαιολογίες είναι. μα το χειρότερο είναι πως ενώ ξέρω πως είναι δικαιολογίες, δεν πιέζω τον εαυτό μου.

  2. #242
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Σταμάτα τα λόγια και πιάσε τα έργα. Συν Αθηνά και χείρα κίνει. Μετά αρχίζει και ξετυλίγεται το κουβάρι.

  3. #243
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    αυτή τη κλοτσιά χρειάζομαι για να πάρω μπρος....

  4. #244
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    αποφάσισα να ξεκουνηθώ λίγο και να απασχολήσω με κάτι άλλο το μυαλό μου.

    ξεκίνησα από το πρωί και κάνω δουλειές στο σπίτι. τουλάχιστον για κάποιες ώρες κατάφερα να αδειάσω το μυαλό μου.

  5. #245
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    νέα εβδομάδα ξεκινάει, νέο στοίχημα.

    Να δουμε πως θα κυλήσει και αυτή η βδομάδα.....

  6. #246
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    σήμερα ήταν ελαφρώς μια καλύτερη Δευτέρα. Δούλεψα λίγο, διάβασα λίγο, ήπια καφέ με 2 φίλες.

    άντε και αυριο ας ελπίσουμε καλύτερα.

  7. #247
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Originally posted by xristinio
    σήμερα ήταν ελαφρώς μια καλύτερη Δευτέρα. Δούλεψα λίγο, διάβασα λίγο, ήπια καφέ με 2 φίλες.

    άντε και αυριο ας ελπίσουμε καλύτερα.
    Tι ήταν αυτό που έκανε διαφορετική τη μέρα σου;

  8. #248
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    μάλλον κατάφερα να ελέγξω το μυαλό μου και να αυτοπειθαρχήσω.

  9. #249
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Πώς το κατάφερες αυτό; Δηλαδή τι είπες; Θα προσπαθήσω να ελέγξω το μυαλό μου; Να σκέφτομαι αυτά που είναι καλά και αυτά που δεν είναι όχι; Αν θέλεις περιέγραψέ το.

  10. #250
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Δεν ξέρω, πως έγινε, πάντως μην φανταστείς ότι έπαθα καμιά μετάλλαξη, απλώς ήταν μια πιο \"φυσιολογική\" μέρα.

    αυτό που με σιγουριά μπορώ να πω, είναι πως επέστρεψα με καλύτερη διάθεση στο σπίτι και γενικά ένιωθα μέχρι που έπεσα για ύπνο λίγο πιο ήρεμη.

  11. #251
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    κάνω μικρά βήματα κάθε μέρα, έχει αρχίσει μια χαραμάδα φωτός

    Δεν ξέρω, αλλά τώρα μου έχει γεννηθεί ένας καινούργιος φόβος ότι μόλις συνέλθω κάποιος εξωτερικός παράγοντας θα τα ακυρώσει όλα. π.χ ο καθηγητης θα αρνηθεί να συνεχίσει τη συνεργασια. αυτές οι σκέψεις με ταλαιπωρουν λίγο στον ύπνο, δουλεύω λίγο, αλλά οταν με πνίγει το άγχος βραχυκυκλώνω πάλι.

  12. #252
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    χθες έκανα μια κουβέντα με τον άντρα μου που με βοήθησε πολύ. μου εξήγησε το πως ουσιαστικά παγιδεύομαι μέσα στη τάση μου να βιώνω τα πάντα με συναισθηματισμό.

  13. #253
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Originally posted by xristinio
    χθες έκανα μια κουβέντα με τον άντρα μου που με βοήθησε πολύ. μου εξήγησε το πως ουσιαστικά παγιδεύομαι μέσα στη τάση μου να βιώνω τα πάντα με συναισθηματισμό.
    Kαι τι σου πρότεινε να κάνεις;

  14. #254
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    28
    Γεία σου είμαι η άντα και είμαι 37, ωρες ωρες και εγω νιώθωκατάθλιψη και φοβαμαι πολλές φόρες χωρις λογο και αιτια φυσικά το αγχος μου ειναι το πάχος διότι περνω φάρμακα για τη κατάθλιψη εσυ ομως δεν εισαι τοσο χάλια οπως είμαι εγώ ασχολεισαι με τον αντρα σου και ολλα θα πάνε καλά

  15. #255
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Margarita δεν μπορω να περιγράψω ακριβώς το μηχανισμό που μου παρουσίασε, αλλά αισθάνθηκα πως μια μερική λύση στα προβλήματα μου είναι η απο-συναισθηματοποίηση τομέων της ζωής μου. π.χ δουλειά, σπουδές.

    το να σταματήσω να προβάλω πάνω π.χ στην αδυναμία μου να διαβάσω ότι άσχημο και μαύρο κουβαλάω. Το να αναγνωρίσω αυτόνομα τα προβλήματα μου και να μην τα κρυβω πίσω από προβολές

Page 17 of 18 FirstFirst ... 715161718 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •