κατάθλιψη ή απλά βαρεμάρα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 18 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 264
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165

    κατάθλιψη ή απλά βαρεμάρα?

    καλησπέρα, ονομάζομαι χριστίνα και είμαι 35 ετών. Τους τελευταίους 5 μήνες δεν εχω όρεξη για τίποτα, και παρουσιάζω απίστευτη αδυναμία συγκέντρωσης. Είμαι παντρεμένη πρόσφατα και θα χαρακτήριζα τη σχέση μου με τον άντρα μου αρκετά καλή χωρίς σοβαρά προβλήματα. κάνω μια δουλειά στην οποία αμείβομαι καλά και η οποία απαιτεί από μένα ελάχιστη προσπάθεια. Γενικά, έχω μια ξεκούραστη καθημερινότητα αλλά παρόλα αυτά αισθάνομαι κάθε μέρα όλο και πιο κουρασμένη. Δεν έχω όρεξη για τίποτα αν και διαθέτω και χρήματα και χρόνο. ένα στοιχείο άγχους στην καθημερινότητά μου, είναι ένα διδακτορικό που έχω ξεκινήσει, το οποίο θα μπορουσα να ολοκληρώσω χωρίς ιδαίτερο ζόρι από το γραφείο μου, μιας και η δουλειά μου δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Παρόλα αυτά παρουσιάζω απίστευτη αδυναμία συγκέντρωσης και ενώ κάθε μέρα λέω σήμερα θα διαβάσω, θα βγω το βράδυ, κάτι θα κάνω, καταλήγω να μην κάνω απολύτως τίποτα.

    Ένα άλλο στοιχείο της συμπεριφοράς μου που με έχει προβληματίσει είναι το γεγονός ότι κολλάω εμμονικά με κάτι. π.χ μπορεί να ψάχνω μέρες και ώρες ολόκληρες στο internet για να αγοράσω π.χ μια τσάντα, κάνω τη τέλεια έρευνα αγοράς και βέβαια μετά ούτε που διανοούμαι να την αγοράσω, ακόμη και αν στην πραγματικότητα τη χρειάζομαι. το ίδιο για ένα ταξίδι κ.α

    Δεν ξέρω αν η συμπεριφορά μου είναι απόδειξη κατάθλιψης ή απλά βαρεμάρας μιας ενήλικης ζωής χωρίς ιδαίτερες υποχρεώσεις (π.χ παιδιά).

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!!! Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΤΣΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΒΙΩΣΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΥΣΑΡΕΣΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Δεν είχα κάποιο ιδιαίτερα δυσάρεστο περιστατικό. Μικροπροβλήματα καθημερινότητας, όχι κάτι που αξίζει να αναφερθεί.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΕΣ?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    παρουσιάστηκαν 6 μήνες μετά το γάμο. γενικά, με τον άντρα μου είμαστε χρόνια μαζί και συζούσαμε. Στην καθημερινότητά μας δεν άλλαξε τίποτα ο γάμος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΕΚΑΝΕΣ ΛΟΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ, ΠΟΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ? ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΗ? ΚΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ, ΠΕΣ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΑΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ,ΑΝ ΗΤΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΣΟΥΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΜΕΙΒΕΣΑΙ ΚΑΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    Είναι μια δουλειά που έχει ένα σχετικό κύρος προς τα έξω, αλλά μέσα η αλήθεια είναι πως σπάνια θα έχουμε δουλειά να κάνουμε συνήθως καθόμαστε!!! Το αντικείμενο της πάντως είναι αυτό που με ενδιαφέρει. Είμαι στο ************. Δηλαδή θεωρητικά είναι μια δουλειά που μου αρέσει, πρακτικά επειδή σκαλωνει σε άλλους παράγοντες (πολιτική βούληση) μένουμε σχετικά αδρανείς. Το διδακτορικό θα μπορούσε να με βοηθήσει έμμεσα σε αυτή τη δουλειά και κυρίως να μου εξασφαλίσει κάτι που έχω συχνά ανάγκη, την επαγγελματική αλλαγή. Έχω ανάγκη να ξέρω όσο ευχαριστημένη και αν είμαι ότι μπορώ να φύγω και να κάνω κάτι άλλο.

    Μια τυπική μου μέρα ξεκινάει κάπως έτσι: Ξυπνάω στις 8, μετά από 7 ώρες ύπνου και έχω την άνεση να ετοιμαστώ με την ησυχία μου. Φτάνω σχετικά ευκολα στο γραφείο, φτιάχνω τον καφέ και το πρωινό μου και κάθομαι στο γραφείο. Υπόσχομαι στον εαυτό μου, πως θα σερφάρω 1 ώρα και μετά θα αρχίσω να διαβάζω. Φτάνει μεσημέρι και εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση. Φτάνει απόγευμα και στα ίδια. οπότε επιστρέφω αργά το απόγευμα σπίτι, απογοητευμένη που και πάλι δεν κατάφερα να κάνω κάτι χρήσιμο, αν όχι να διαβάσω έστω κάτι άλλο , ξαπλώνω στον καναπέ και χαζεύω μέχρι τις 12 στη τηλεόραση.

    Για να σου δώσω να καταλάβεις, τις περιόδους που δεν \"πνιγόμαστε\" στη δουλειά, κάποιος συνάδελφος θα αξιοποιήσει τον χρόνο γραφείου, με το να κάνει κοπανίτσα να πιει ένα καφέ με φίλους, να κάνει μια δική του δουλειά, να......
    εγώ δεν μπορώ να τον αξιοποιήσω με τιποτα. Κολλάω εμμονικά όπως σου έγραψα και πιο πάνω με κάτι, με απασχολεί σε 8ωρη βάση για καμιά 10 μέρες και δεν έχει και κανένα αποτέλεσμα. π.χ μπορεί να ψάχνω για να αλλάξω σπίτι, να έχω βρει μετά από ώρες/μέρες το ιδανικό για μένα, να σημειώνω το τηλ για να πάρω και να μην παίρνω ποτέ.

    και το χειρότερο, ότι φεύγω από το γραφείο, απίστευτα κουρασμένη χωρίς να έχω κάνει σχεδόν τίποτα και φτάνω σπίτι χωρίς να έχω όρεξη να κάνω οτιδήποτε.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΦΑΝΕΣ ΟΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ. ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΝΙΑΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΜΕΤΑΔΙΔΕΙ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΡΟΥΤΙΝΑΣ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΚΥΡΟΥΣ Η\' ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΙ! ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑ ΒΑΣΗ ΤΟ ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΥ ΕΠΙΖΗΤΑΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ! ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ,ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΟΥΤΙΝΑ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΤΑΠΛΑΚΩΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΤΣΙ! ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ,ΘΑ ΕΠΕΔΙΩΚΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΜΙΚΡΟΥΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΜΟΥ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΞΕΨΥΓΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ ΤΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ΜΟΥ, ΕΦΟΣΟΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΣΤΕΝΟΤΗΤΑ!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    κοίταξε η δουλειά μου είναι σαν να είσαι γιατρός (να γουστάρεις που είσαι γιατρός) και να διοριστείς σε ένα νοσοκομείο μιας πόλης που δεν έχει κατοίκους. μπορεί να έρθουν κάτοικοι μπορεί και όχι.
    οκ, άσχημο, αλλά γιατί δεν μπορώ να κάνω ένα off στη βαρεμάρα με το που φεύγω από το γραφείο? και το κυριότερο, ας πούμε ότι σχολάμε στις 5, υπάρχει η δυνατότητα να φεύγουμε άτυπα από τις 4.30, εγώ γιατί κάθομαι μέχρι τις 7 εκεί?

    γιατί, δεν αξιοποιώ τα απογεύματα μου, τις ώρες σε ένα ευχάριστο γραφείο (σαν χώρος είναι πολύ καλός) για να κάνω κάτι?

    και γιατί αφού το διδακτορικό συμβολίζει την έξοδο από αυτή την κατάσταση δεν μπορώ να το συνεχίσω?
    και αυτή η \"περίεργη\" σχέση με το internet??

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    Ο ΑΝΔΡΑΣ ΣΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ? ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ? ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ?
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    μα εκεί είναι το πρόβλημα και να μου προτείνει να βγούμε εγώ δεν έχω όρεξη για τίποτα. ακόμη και όταν στο γραφείο προκύπτει δουλειά, που θεωρητικά μου αρέσει και πάλι δεν έχω όρεξη.

    Ξέρεις τι είναι να ψάχνεις 2 μήνες να βρεις το ιδανικό δωμάτιο για διακοπές και όταν πλησιάζει ο καιρός να πας διακοπές να μην θέλεις να πας και να το ψιλοαναβάλλεις με χαζές δικαιολογίες.

    Να ψάχνεις (στο internet) για το ιδανικό μέρος για ποτό για να βγεις με τη φίλη που έχεις καιρό να την δεις, και όταν αυτή σε παίρνει τηλ για να κανονίσετε να μην σηκώνεις το τηλ?

    Να ψάχνεις με τις ώρες (στο internet) για το ιδανικό δώρο για τα γενέθλια του ανηψιού σου και τελικά τη μέρα των γενεθλίων να ξεχνάς να του πάρεις κάτι?

    Να ψάχνεις (στο internet) για το ποιά θεατρική παράσταση αξίζει να δεις διαβάζοντας χιλιάδες κριτικές και τελικά ούτε που να διανοείσαι να ξεκουνηθείς για να πας θέατρο?

    έτσι ζω τελευταία και έχω αρχίσει να κουράζομαι πολύ.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ...εμενα παντως δεν μου κανει για καταθλιψη,,μαλλον για βαρεμαρα μου φαινεται. Αυτο που θελω να παρατηρησω ειναι πως τα πραγματα ειναι στη βαση τους μπερδεμενα,, με σενα και το περιβαλλον εργασιας σου. Δηλαδη προσπαθεις να κανεις κατι \'\' ΑΛ- ΕΡΓΙΚΟ \'\' !! και εκνευριζεσαι που δεν εχει και επιτυχια . Δεν εισαι εκει ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ουτε για να σερφαρεις , ουτε γι α το διδακτορικο σου , ουτε για ερευνες αγορας ,,, εισαι εκει για ενα ΑΛΛΟ-ΕΡΓΟ , εντελως διαφορετικο,,, ενα ενδομυχο κοματι του εαυτου σου το αντιλαμβανεται αυτο, και μπλοκαρει συνεχως την διαδικασια , την αρνειται,, στο τελος δεν σου επιτρεπει να καρπωθεις απο αυτο,( δηλαδη ουτε να αγορασεις την τσαντα , ουτε να τηλεφωνησεις για το σπιτι κοκ)) ,,,και αν θελεις την γνωμη μου καλως το κανει αυτο , και για να σε προφυλαξει .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    πάσχω δηλαδή από \"εντιμότητα\" απέναντι στην εργασία μου??

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΠΟ ΟΣΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΠΕΙ, ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΙΤΙΑ! ΙΣΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΨΥΧΟΛΟΓΟ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΜΜΟΝΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΚΑΙ ΑΦΥΣΙΚΕΣ! ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΩ ΑΠΛΩΣ ΔΙΑΤΥΠΩΝΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ! ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΣΚΕΨΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑ!!!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ,,,τωρα θα μου πεις και πως θα αξιοποιησω εγω τον χρονο μου ? ,,,αυτη η ιδια η ερωτηση ειναι μια καλη ερωτηση, για να την επεξεργαστεις μονη σου η με τον προησταμενο η με τον υπουργο η με τους συναδελφους,,και σιγουρα θαναι πιο δημιουργικο και θα σε βοηθησει να ξεμπλοκαριστεις ψυχολογικα ,,κατι που ειναι το ζητουμενο σου τελικα. __________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________________ ___________________ΥΓ: μην λουφαρεται ρεεεεεεεεεεεεε !!!!!!!!

Page 1 of 18 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •