"Πρόβλημα" με φίλο μου... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Βασικά καλύτερα να μένεις μόνος σου σε περίπτωση που σπουδάζεις κάπου αλλού.

    Σε αυτήν την περίπτωση είναι επίσης δυσκόλο αν και είστε μικρά παιδιά εσεις για να δίνετε πανελλήνιες δεν νομίζω να έχετε τετοια προβλήματα πώς πήραν ομως τετοια πρωτοβουλία οι γονείς του κολλητού σου? έλεος?

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Κάτι μου λέει ότι εάν προχωρήσετε στην συγκατοίκηση θα χάσεις έναν φίλο.
    Αυτή την στιγμή αισθάνεσαι δικαιολογημένα ότι παραβιάζονται τα δικαιώματά σου. Αυτή η αντίδραση είναι ανθρώπινη και δεν χρειάζεται να νοιώθεις ενοχές. Αυτό που πρέπει κατά την άποψή μου να κάνεις είναι να διεκδικήσεις τα δικαιώματά σου. Μίλησε χωρίς φόβο γι’ αυτά που νοιώθεις και κάνε σαφές το τι θέλεις. Το να κρατήσεις παθητική στάση θα σου προκαλέσει μόνο προβλήματα.
    Επίσης η δοκιμαστική περίοδος δεν μου φαίνεται καλή ιδέα.

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    To ίδιο μου συνέβη όταν ήμουν στην εφηβεία.Λόγω ατυχήσασας φιλικής οικογενείας,όταν πέθανε ξαφνικά ο πατέρας,μετέβη η κορασίς στην πρωτεύουσα και την κατσικώσανε για ένα χρόνο στο δωμάτιό μου,δίχως να με ρωτήσει κανείς.Εκείνοι έκαναν(οι γονείς)την καλή τους πράξη,δίχως να ρωτήσουν καν τη γνώμη μου.Το θέμα είναι πως εδώ δεν είχαν τη δυνατότητα να καλύψουν τις συναισθηματικές ανάγκες των παιδιών τους,κοίταζαν να είναι και τύποις εντάξει στον έξω κόσμο,να φαίνονται φιλάνθρωποι(bitter smile).

    Το ζήτημα είναι πως ταιριάζεις δε ταιριάζεις με αυτόν που σου κατσικώνουν(εγώ δε ταίριαζα κιόλας σε τίποτε,συν ότι ήταν αδιάκριτη,δανειζόταν πράγματα δίχως να ρωτά καν αν τα χρειαζόμουν,δε σεβόταν ούτε το ότι διάβαζα κι άλλα σπαστικά),η έξωθεν φερόμενη αυτή\"αναγκαστική\"συμβίωση είναι μάλλον ό,τι πρέπει για να χαλάσει τη φιλία σας,συμφωνώ με τον aeolus.Θα κουραστείτε να προσπαθείτε να μένετε εντός πλαισίων,αφού μόνο έτσι η συμβίωση μπορεί να γίνει εφικτή,ενώ ο αυθορμητισμός και το δίχως πρέπει και η έλλειψη προσωπείων είναι που καλλιεργούν την ελευθερία στις φιλικές σχέσεις.

    Πάτα πόδι στους γονείς σου,γιατί εκείνοι παραβίασαν το δικαίωμά σου να έχεις λόγο για την πραγματικότητα και την καθημερινότητά σου.Συγγενείς του παιδιού δεν υπάρχουν άλλοι ώστε να αναλάβουν εκείνοι τη φιλοξενία;Καταλαβαίνω πως οι γονείς σου νομίζουν πως κάνουν κάτι το ηθικό και \"καλό\",είναι όμως πολλές οι περιπτώσεις που σε αυτές τις ηθικές εκδηλώσεις γίνονται ήρωες κάποιοι και κάποιοι τραβάνε το ζόρι του ηρωισμού για τους άλλους.
    Πέστους πως αν θέλουν να κάνουν τους ήρωες,να τους κάνουν με τις δικές τους πλάτες,όχι με τις δικές σου.;)
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,630
    θεωρω απαραδεκτη την ιστορια του κοινου δωματιου!
    οσοι απο εσας προτεινετε να το δεχτει ο φιλος σαν ασκηση προσαρμογης και μοιρασματος γιατι ειναι μοναχοπαιδι, σας καλω να θυμηθειτε τα δικα σας 16 χρονια και πως θα σας φαινοταν να μοιραζεστε τοσο προσωπικο χωρο με καποιον οχι εκτος οικογενειας, αλλα εστω και αδερφο σας!
    προσωπικα αν και ειχα αδερφη και τα πηγαιναμε αρκετα καλα, παντα υπεφερα για το κοινο μας δωματιο γιατι ειχαμε πολλες διαφορετικες συνηθειες και κυριως διαφορετικη ωρα υπνου (σβησε φως)
    νομιζω οτι θα επρεπε να υπηρχε ΝΟΜΟΣ τα παιδια μετα τα 12 να εχουν δικο τους δωματιο κι αν δεν ειναι εφικτο αυτο, να μενουν μοναχοπαιδια :ρ
    απορω πως προτεινετε στο παιδι να κανει μια τετοια υποχωρηση στον προσωπικο του χωρο και χρονο και τροπο ζωης!
    δεν το φιλοξενειτε εσεις το παιδακι να δουμε τι ωραια που ειναι?
    οι γονεις του πιστευω το πηραν πολυ επιπολαια.
    αφενος, ενδεχεται οπως ειπε η ρειν να αποφασισαν να κανουν τους φιλανθρωπους προς τους ξενους γονεις.
    αφετερου , μπορει και να σκεφτηκαν να καλυψουν ετσι τις ενοχες τους και το ελλειμα που αφησαν το παιδι τους χωρις αδερφακι.
    σε καθε περιπτωση, δεν ειναι λυσεις αυτες, και ειδικα χωρις την πληρη συμφωνια του παιδιου, και μαλιστα πριν ανακοινωσουν τις αποφασεις τους στους αλλους.

    η πιο λαθος κινηση απ ολες μου φανηκε η δοκιμαστικη περιοδος.
    προτεινω να το σκεφτει ο κρις χωρις δοκιμες, κι αν δεν του καλοκαθεται, να μη το ρισκαρει, και να το ανακοινωσει στους γονεις του να το διευθετησουν.
    οπως το κανονισαν, να το ξεκανονισουν.

    οι δοκιμαστικες περιοδοι, βαζουν σε περιεργες διαδικασιες ολους, και κυριως το αλλο παιδι, που ναι μεν, κανενα δικαιωμα δεν εχει να κατσικωθει στο ξενο δωματιο, αλλα ουτε φταιει και τπτ να νοιωθει υπο δοκιμη, κι αν κατι δεν παει καλα, να φαει την απορριψη οτι λογω της δικης του συμπεριφορας εχασε την ευκαιρια να μεινει στην πολη του με τους φιλους του.
    τοτε θα δημιουργηθει πραγματικο προβλημα και ουτε φιλιες θα κρατηθουν ουτε τπτ.

    αν απο την αλλη οι φιλευσπλαχνοι γονεις βρουν ενα εξτρα δωματιο, τοτε ας το ξανασκεφτουν ολοι και ο κρις, μηπως οντως ειναι εφικτο.
    αλλα στο ιδιο δωματιο, προσωπικα το θεωρω φριχτη παραβιαση.

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4
    Λοιπόν για μια ακόμη φορά να σας ευχαριστίσω όλους σας! Λοιπόν πρέπει να ενημερώσω λίγο γιατί υπάρχουν αλλαγές. Τελικά μόλις είπα στους γονείς μου οτι δεν έχω πρόβλημα, με το θέμα αλλά τους ζήτησα να βρεθεί ένας άλλος χώρος (το πρωην γραφειο του πατερα μου) για την φιλοξενεία του παιδιού. Και μετά απο αρκετή σκέψη και συζήτηση, βρέθηκε ο απαιτούμενος χώρος. Πλέον το θέμα νομίζω πως ξεκαθάρησε κάπως. Βέβαια και πάλι εγώ νομίζω οτι είμαι ο μόνος που βρίσκει αρνητικά την συγκεκριμένη υπόθεση. Ο φίλος μου είναι κατενθουσιασμένος, οι γονείς του ανακουφισμένοι, οι δικοί μου απροβλημάτιστοι... Οπότε προς ενημερωση ολων, δεν ισχυει η δοκιμαστικη περιοδος αλλα εγω σκεφτομαι και παλι να συζητησουμε με τον φιλο μου και τους γονεις μου και να βαλουμε καποιους κανονες πανω σε καθημερινα θεματα. Ετσι νομιζω οτι θα ειναι και πολυ καλυτερα. Αλλα δε μπορω να σκεφτω τι ειδους ακριβως κανονες.. και τον τροπο που θα εφαρμοζονται. Βλεπετε ειναι λεπτη η θεση ολων μας.. Αν εχετε κατι να προτεινεται ειστε ολοι ευπροσδεκτοι! Ευχαριστώ και πάλι!

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,630
    κρις μου,εφοσον το αποφασισατε, φανταζομαι οτι οι κανονες θα προκυψουν αναλογα με τις δυσλειτουγιες, που ευχομαστε ολοι να μην υπαρξουν.
    το ευχαριστο ειναι οτι βρεθηκε αλλος χωρος κι ετσι οτι κι αν συμβαινει, εσυ θα εχεις το καταφυγιο σου :)
    εμεις ειμαστε εδω,οποτε σε προβληματιζει κατι,ευχαριστως να τα λεμε.
    κι αφου με τις επιφυλαξεις σου, κινητοποιηθηκαν οι γονεις σου και βρηκαν καλυτερες λυσεις, μη ξεχνας να τους βαζεις στους προβληματισμους σου.
    ισως μαζι, βρειτε τις λυσεις ;)

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    παντωσ αφου καθενασ εχει το δικο του δωματιο αυτο ειναι πολυ καλο θα γλιτωσετε απο πολλα τυπου εγω θελω να διαβασω και εγω να ακουσω μουσικη παντωσ εμενα μου κανει εντυπωση χωρισ να χαρακτηρισω θετικη η αρνητικη πωσ δεχτηκαν οι γονεισ σου τοσο ευκολα να τον φιλοξενησουν

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •