"Πρόβλημα" με φίλο μου...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4

    "Πρόβλημα" με φίλο μου...

    Λοιπόν, οι γονείς του καλύτερου μου φίλου μετακομίζουν σε άλλη πόλη. Για να μην αλάζει όμως σχολείο και περιβάλλον (κάτι που θα του ήταν δύσκολο) πρότειναν στους γονείς μου που είναι φίλοι τους να έρθει και να μείνει μαζί μας για αυτά τα δύο χρόνια μέχρι τις πανελλήνιες. Εμένα δε με ρώτησε κανείς. Εγώ όχι πως θέλω να φύγει, αλλά δεν αισθάνομαι καλά με όλο αυτό. Είμαι μοναχοπαίδι και αυτό κάνει την κατάσταση ακόμα χειρότερη.. Επίαης θα πρέπει να μοιραζόμαστε το δωμάτιο μου. κάτι το οποίο εμένα μου δημιουργεί και άλλα προβλήματα... Και το χειρότερο είναι οτι όταν τον ρώτησα (με τρόπο) μήπως δε θέλει ή έχει κάποιο πρόβλημα με όλο αυτό, μου είπε οτι είναι πολύ χαρούμενος που δε θα αλλάξει πόλη και θα είναι εδώ με τους φίλους του και οτι με βλέπει σαν αδερφό του. Πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω. Απ΄τη μία θέλω να έρθει αλλά απ' την άλλη.....Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια συμβουλή!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    φιλε μου σε κατανοω απολυτα.

    εχω κανει κ εγω ενα παρομοιο λαθος. στα 22 μου τα ειχα φτιαξει με ενα παιδι κ πεθανε ξαφνικα ο πατερας του κ η αδερφη του εμεινε ξεκρεμαστη χωρις σπιτι κ με ρωτησαν εμενα κ τους γονεις μου αν μπορουσε να μεινει στο σπιτι μου για 4 μηνες (που τελικα γιναν 8) κ εγω δεχτηκα! την κοπελα δεν την ηξερα σχεδον καθολου!

    δεν τα πηγαμε καθολου καλα. ηταν πολυ διαφορετικος χαρακτηρας απο εμενα. κ δε μοιραζομασταν κ το ιδιο δωματιο! απο μεριας μου δεν φανηκε τπτ, με θεωρουσε κ φιλη, αλλα εγω καταπιεζομουνα. τελικα μακροπροθεσμα η σχεση με την κοπελα στραβωσε πολυ περισσοτερο, απο οτι θα ειχε στραβωσει αν ειχαμε μια τυπικη σχεση με αποστασεις.

    πρεπει να ειναι η Νο 1 κοπελα που εχω μισησει σε ολη μου τη ζωη. αν ηξερε τι καταρα εχει φαει απο μενα... μια μερα μετα απο 4 χρονια αφου ειχε φυγει, της εστειλα ενα ξεχεσμα στο κινητο της, κ μετα με κυνηγαγε ο πρωην μου οτι της προκαλεσα κ νευρικο κλονισμο! κοινως γιναμε μουνι!

    την εμπειρια μου ΔΕΝ την παραθετω για να σου πω οτι θα παθεις κ εσυ ο,τι επαθα εγω. γιατι εσεις ειστε 2 διαφορετικοι ανθρωποι κ μπορει να τα πατε κ πολυ καλα! (αλλα μπορει κ να μην τα πατε! ποιος ξερει αραγε?)
    την παραθετω για να σου πω τι εμαθα απο αυτη την εμπειρια.

    εμαθα οτι ειναι σημαντικο να μπαινουν ορια στις διαπροσωπικες σχεσεις για να προστατευουμε κ τον εαυτο μας κ τον αλλο κ τη σχεση. κ πως μπαινουν τα ορια? μπαινουν αναλογα με το ποσο \"τραβαει\" η καθε σχεση. με καθε διαφορετικο ανθρωπο μπαινουν κ διαφορετικα ορια, δεν υπαρχει μυστικη συνταγη. εσυ θα λες ναι, οποτε το αισθανεσαι για ναι, χωρις να καταπιεζεσαι. οποτε δε θελεις να μοιραστεις κατι, θα λες οχι. χωρις ενοχες που δεν μπαινεις στα παπουτσια του αλλου. ταυτοχρονα θα σεβεσαι κ τα οχι του αλλου. ετσι μπαινουν τα ορια. με καποιους μπορει να καταληξεις κ κολλητος, με καποιους να λες απλα μια καλημερα. ετσι θα μπορεις να κερδισεις την ισορροπια σου κ να γλυτωσεις απο νευρωσεις!

    αν τα ορια δεν μπουν σωστα, η θα καταπιεζεσαι η θα βγαζεις επιθετικοτητα, αναλογα με την ιδιοσυγκρασια σου. δλδ ή καταθλιψη, ή θυμος κ βια ειναι οι 2 πιο συνηθισμενες συμπτωματολογιες απο λαθος ορια.

    τι μπορεις να κανεις επι του πρακτεου? αν δεν τον θελεις καθολου, το ξεκαθαριζεις ντε φακτο. πες του οτι ειναι φιλος σου, αλλα το δωματιο σου δεν μπορεις να το μοιραστεις για 2 χρονια. ειναι φιλος σου λοιπον, μεχρι ενος σημειου. αυτο σημαινει ορια.

    αν εισαι αναποφασιστος, θελεις κ δεν θελεις, μπορεις να του προτεινεις να ερθει δοκιμαστικα για πχ μια εβδομαδα, η ενα μηνα, κ αναλογα πως θα παει, θα το συνεχισετε η θα πρεπει να βρει αλλη λυση. μη δεσμευθεις εξ αρχης για 2 χρονια. αναλογα με την εμπειρια που θα αποκομιασετε, το πατε \"βλεποντας κ κανοντας\".

    παντως αν συγκατοικησετε κ μαλιστα στο ιδιο δωματιο, σιγουρα θα πρεπει να βαλετε ορια μεταξυ σας! αλλιως σας βλεπω στα μαχαιρια σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΙΣΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ! ΚΑΙΡΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ! ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕΝΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΚΕΤΑ ΑΓΧΩΔΗ ΧΡΟΝΙΑ(ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ)! ΑΚΟΜΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙΑ,ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ,ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΡΦΙΑ! ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΑΙ ΛΟΙΠΟΝ! ΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΦΙΛΟ! ΚΑΙ... ΚΑΛΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ!!!:):):)
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    κ εγω μοναχοπαιδι ειμαι, κ αυτη η συγκατοικος ηταν ο πιο αντιπαθητικος ανθρωπος που εχω γνωρισει! κ οχι, τα μοναχοπαιδια δεν αισθανονται απαραιτητα μοναξια! κ κατα τη γνωμη μου πολυ καλυτερη η μοναχικοτητα απο την κακη παρεα!!!!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΜΗΝ ΠΡΟΔΙΚΑΖΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΥΧΕ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΣΥΜΒΙΩΣΗ! ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΣΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΓΝΩΡΙΖΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ,ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ Ο CHRIS ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΙΩΣΕΙ!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Και εγώ έτυχε να φερθώ άσχημα σε κοπέλα (δήθεν φίλη μου) και μάλιστα δεν το μετάνιωσα και καθόλου!!Χαιρεκακία από την όλη υπόθεση και το κακό που συνέβει με εκείνη την κοπέλα είναι ότι τελικά........την απομάκρυνα που μου είχε γίνει κάτι σαν στρείδι....(είμαι τέρας ηλιθιότητας....)

    Μου την είχε βιδώσει εκείνο το διάστημα η κοπελιά σε τεράστιο βαθμό. Αναγκαστικά την έκανα παρέα γιατί με \"κολλούσε\" ....και ότι χαζομάρα και χαζοπουτανιά έκανε την έριχνε πάνω μου στους κοινούς γνωστούς μας και έγινε ένας ..........χαμός .......ακόμη αν μου δωθεί η ευκαιριά να την κάνω κανένα χουνέρι θα το έκανα...συγκρατούμαι.......αλλ ιώς θα μας έγραφαν οι εφημερίδες μακελιό!!!

    Βρε για δες τι παθαίνουμε στα καλά καθούμενα????

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    Originally posted by chris16
    Και το χειρότερο είναι οτι όταν τον ρώτησα (με τρόπο) μήπως δε θέλει ή έχει κάποιο πρόβλημα με όλο αυτό, μου είπε οτι είναι πολύ χαρούμενος που δε θα αλλάξει πόλη και θα είναι εδώ με τους φίλους του και οτι με βλέπει σαν αδερφό του.
    εσυ τον ρωτας με τροπο μηπως δεν θελει αυτος, ενω στην πραγματικοτητα δεν θες εσυ, σωστα? γιατι κανεις αυτη τη μανουβρα? γιατι δεν του λες στα ισια τι σκεφτεσαι, τι νιωθεις, τι φοβασαι? φοβασαι, μην θυμωσει ο φιλος σου κ παραξηγηθειτε? φερσου αληθινα, κ μετα αστον να κανει ο,τι θελει! αν δεν σε θελει αληθινο, ας φυγει μονος του! απο το να φοβασαι κ να καταπιεζεσαι! αν μεινεις με τους φοβους σου κ καταπιεζεσαι, καποια στιγμη θα τα σπασετε ετσι κ αλλιως! αν δεν εισαι αληθινος κ ανετος με τον φιλο σου, καποια στιγμη θα τον μισησεις εσυ απο την καταπιεση!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    γιατι νομιζεις οτι εγω εμεινα με τον γκομενο? χωρισα καποια στιγμη. κ οχι καθολου καλο δεν εκανε η συγκατοικηση. κ καθολου δεν τονωσε τα φιλανθρωπικα μου αισθηματα για την \"κακομοιρα\" ορφανη αδερφη του! κ με φιλη τα εχω σπασει ετσι. δε μιλαμε κ κανουμε χατηρια κ μετα μια μερα,... μπαμ!

    τα σωστα ορια ειναι πολυ σημαντικα για υγιεις σχεσεις! κ δεν αφορουν μονο τα μοναχοπαιδια! αφορουν ολους ανεξαιρετως τους ανθρωπους!
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΟΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΣ LOU ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ!
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    φιλοι φιλοι, αλλα το δωματιο μας δεν το μοιραζομαστε ,ε,. Οι γονεις σου και εσυ μπορειται να του παρεχετε στεγη (αν εχετε) ,αλλα το δωματιο ειναι \'\'ιερο πραγμα\'\', ειναι κατι σαν το κουκουλι μας , ειναι προεκταση του εαυτου μας σχεδον. ,,,,,και μαλλον θα καταστρεψει και την φιλια σας.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    εδω... εκει... παραπερα...
    Posts
    2,059
    ΑΦΟΥ ΛΕΕΙ ΡΕ PATH Ο CHRIS OTI ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΟ ΘΕΣΩ ΕΤΣΙ,ΑΦΟΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ ΧΩΡΟ! ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΔΙΕΘΕΤΑΝ?!:)
    Η ανησυχία μοιάζει με την κουνιστή πολυθρόνα. Σε κρατάει απασχολημένο χωρίς να σε πηγαίνει πουθενά.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μου είναι πραγματικά χρήσιμες. Λοιπόν, σκέφτομαι να του πώ να έρθει για μια εβδομάδα δοκιμαστικά και να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Το μόνο κακό είναι οτι δεν απομένει αρκετός καιρός για την τελική απόφαση.. Όσο αφορά το θέμα του δωματίου, πρακτικά δεν υπάρχει άλλος χώρος, καθώς ένα άλλο δωμάτιο που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί είναι το γραφείο του πατέρα μου, και δε τίθεται θέμα αλλαγής. Όσο αφορά για το πόσο γνωριζώμαστε, είμαστε φίλοι απο το γυμνάσιο. Και οταν λεω φίλοι, εννοω οτι εχουμε περάσει πολλα μαζι (οπως και με αλλους δυο φιλους μας), αλλα ισως εγω παντα να εβαζα όρια ανάμεσα στους φίλους και την οικογένεια και ξαφνικά τα βλέπω να σπάνε. Απο την άλλη όντως θα έχω καλη παρέα και αυτό είναι θετικό. Πάντως σε περίπτωση που τελικά συγκατικοίσουμε (που απ οτι φαίνεται αυτό θα γίνει) εγω σίγουρα θα είμαι προσεκτικός και θα κάνω και μια όριμη συζήτηση με το συγκεκριμένο άτομο, στην αρχή, ώστε να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα και να βάλουμε κάτι σαν \"κανόνες\" ώστε να αποφυγεί κάθε πιθανή μελλοντική παρεξήγηση.. Θα παρακαλούσα όποον έχει εμπειρία απο τέτοιου είδους καταστάσεις να με συμβουλέψει πάνω στο θέμα. Ευχαριστώ και πάλι όλους σας!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Πάντως η συγκατοίκηση με άλλους είναι πολύ δύσκολη εδώ με την οικογένεια σου και μαλώνεις πόσο μάλλον να μένεις με εναν ξένο άτομο, βέβαια για τους φίλους λέγεται είναι τα αδέλφια που επιλέγουμε.......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Originally posted by chris16
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Μου είναι πραγματικά χρήσιμες. Λοιπόν, σκέφτομαι να του πώ να έρθει για μια εβδομάδα δοκιμαστικά και να δούμε πως θα εξελιχθεί η κατάσταση. Το μόνο κακό είναι οτι δεν απομένει αρκετός καιρός για την τελική απόφαση.. Όσο αφορά το θέμα του δωματίου, πρακτικά δεν υπάρχει άλλος χώρος, καθώς ένα άλλο δωμάτιο που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί είναι το γραφείο του πατέρα μου, και δε τίθεται θέμα αλλαγής. Όσο αφορά για το πόσο γνωριζώμαστε, είμαστε φίλοι απο το γυμνάσιο. Και οταν λεω φίλοι, εννοω οτι εχουμε περάσει πολλα μαζι (οπως και με αλλους δυο φιλους μας), αλλα ισως εγω παντα να εβαζα όρια ανάμεσα στους φίλους και την οικογένεια και ξαφνικά τα βλέπω να σπάνε. Απο την άλλη όντως θα έχω καλη παρέα και αυτό είναι θετικό. Πάντως σε περίπτωση που τελικά συγκατικοίσουμε (που απ οτι φαίνεται αυτό θα γίνει) εγω σίγουρα θα είμαι προσεκτικός και θα κάνω και μια όριμη συζήτηση με το συγκεκριμένο άτομο, στην αρχή, ώστε να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα και να βάλουμε κάτι σαν \"κανόνες\" ώστε να αποφυγεί κάθε πιθανή μελλοντική παρεξήγηση.. Θα παρακαλούσα όποον έχει εμπειρία απο τέτοιου είδους καταστάσεις να με συμβουλέψει πάνω στο θέμα. Ευχαριστώ και πάλι όλους σας!
    φιλε οι γονεισ σου δεχτηκαν;το να φιλοξενεισ ενα ατομο παραπανω στο σπιτι ειναι μεγαλο μανικι για τουσ γονεισ σου το χουν σκεφτει; ειναι ενα διαφορετικο ατομο που εχει μεγαλωσει σε διαφορετικο σπιτι με διαφορετικεσ συνηθειεσ πχ τι γινεται αν κοιμαται με ανοιχτο φωσ κι εσυ με κλειστο τι γινεται αν οταν νευριαζει θυμωνει και πεταει πραγματα τι γινεται αν για να κοιμηθει το βραδυ θελει φιλακι απο τη μαμα στα λεω χαζα και απλα για να καταλαβεισ οτι η δυσκολια μπορει να προκυψει απο εκει που δεν τι φανταζεσε και σκεψου και το αλλο ενα παραπανω ατομο στην οικογενεια ειναι παραπανω φαι οταν πηγαινετε για ψωνια θα του παιρνουν κι αυτου κατι για να μην αισθανεται ασχημα ολα αυτα κοστιζουν πωσ θα λυθει αυτο θα στελενει ο πατερασ του λεφτα στο δικο σου;και πωσ θα καθορισουν το ποσο θα μετρανε τισ μπουκιεσ του να δουν ποσο τρωει;ολα αυτα ειναι προβληματα που θα προκυψουν υστερα αυτοι δε θα τον επισκεφτονται να τον βλεπουν θα πεσει κατσικωμα κι εκει θα αυξηθουν τα εξοδα η θα πηγαινετε εσεισ αλλα εξοδα χαρτζηλικι θα παιρνει; η θα τρωσ τυροπιτα εσυ στο σχολειο κι αυτοσ θα κοιταει η αλλη λυση ειναι να του δινουν λεφτα οι γονεισ του απευθειασ οποτε θα συμμετεχει σε ολουσ τουσ λογαριασμουσ θα πεθανετε στο γελιο αυτο το πραγμα δε προκειται να λειτουργησει με τιποτα σε ενα μηνα θα φυγει απο μονοσ του δειξε αυτο το μυνημα στουσ γονεισ σου κι αν ερθει σφυρα μου κλεφτικα εδω θα ειμαστε θα περιμενω

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    4
    pad, εχεις δικιο σε αυτα που λες. Όμως το χρηματικό θέμα δε τίθεται καθώς έχουν συμφωνίσει οι γονείς του φίλου μου να του δίνουν ένα συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα για τις προσωπικές του ανάγκες (τις οποίες θα εξυπηρετεί μόνος του). Εντάξει δεν εννοώ το φαγητό και αυτά που δεν αποτελούν πρόβλημα. Αλλά όντως ειναι πολλες οι καθημερινες συνηθεις του καθενος που δε μπορει και δε θελει να αφησει, οι οποιες ομως για τους αλλους μπορει να ειναι και εκνευριστικες. Τι να πω, ελπιζω να γινει κατι και τουλαχιστον να εχει ο καθενας δικο του δωματιο. Αυτο θα εκανε τη κατασταση πολυ πιο ευκολη. Και δε το λεω εγοιστικα. Φανταζομαι οτι και για εκεινο αυτο θα ειναι πιο ευκολο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •