υπερβολικο αγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 39
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10

    υπερβολικο αγχος

    καλησπερα σας , θα μπω κατευθειαν στο θεμα :

    γενικα θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου πολυ ευαίσθητο

    ειμαι 23 χρονών φοιτητής και τον τελευταιο χρόνο (συγκεκριμενα μεσα στο περσυνο 3μηνο ιουνιο,ιουλιο,αυγουστο) έγιναν παρα πολλά γεγονότα που με κλόνισαν(τράκαρα και έχασα ενα μεγαλο μερος των διακοπων μου επειτα εβγαλα τον ωμμο μου και εχασα την εξεταστικη μου , επειδη εμεινα 1 μηνα με ναρθηκα επαθα κυστη κοκιγα και διάφορα αλλα γεγονοτα στο σπιτι που δεν ειναι της παρουσης )

    μετα απο ολα αυτα τους πρωτους μηνες ημουνα μια χαρα δεν αντιμετωπιζα καποιο προβλημα ... μετα απο ενα ταξιδι ομως που χρειαστηκε να κανω αγχώθηκα επειδη θα ταξίδευα αλλα και πάλι το ξεπερασα

    στο ταξιδι ομως της επιστροφής αγχωθηκα υπερβολικα με αποτελεσμα να κανω πολλες φορες εμετο κατα τη διαρκεια του ταξιδιου και απο τότε εχω ενα υπερβολικο αγχος μη τυχόν και κανω εμετο , επισης εχω καιρο να δω τους φιλους μου γιατι αγχονομαι και φοβαμαι μη τυχον κανω εμετο...εμεινα κλεισμενος στο σπιτι 2,3 μηνες και εχασα την εξεταστικη μου

    πήρα κατι φαρμακα (efexor,zyprexa) και τωρα ειμαι στο πατρικο μου για διακοπές νιώθω καλύτερα βγήκα αρκετες φορες εξω αλλα πάλι φοβαμαι και αγχόνομαι να συναντησω τους φιλους μου μη τυχον κανω εμετο

    πως θα το αντιμετωπισω αυτο το πραγμα? και το θεμα ειναι οτι εχω παλι ταξιδι τωρα μπροστα μου και νεα εξεταστικη να δωσω και δεν με παιρνει να τη χασω!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Καλημέρα mosquito,

    Αν καταλαβαίνω καλά συνδέεις αυτό που σου συμβαίνει με εκείνους τους μήνες που σε κλόνισαν, έτσι δεν είναι? Κάτι έγινε ή κάτι βοήθησε στο να γεννηθεί μέσα σου αυτή η διαδικασία η οποία εκφράζει το έντονο άγχος με εμετό.
    Η διαδικασία αυτή μοιάζει να έχει κυριαρχησει στη ζωή σου και να σου στερεί σημαντικές στιγμές με τους φίλους σου αλλά και να σε εμποδίζει να εκπληρώσεις τις υποχρεώσεις σου, έτσι δεν είναι? Έχει πιάσει όλο το χώρο και χρειάζεται κάτι να κάνεις για αυτό.
    Έχω την εντύπωση οτι χρειάζεται να ψάξεις μέσα σου να βρεις τι ακριβώς έχει συμβεί που ανάγκασε αυτή τη διαδικασία να πάρει το πάνω χέρι.
    Μου θυμίζει κάτι ταινίες όπου βλέπουμε να ενεργοποιούνται αυτόματοι συναγερμοί που είναι προγραμματισμένοι να κλειδώνουν τα κτίρια σε περίπτωση που αντιλαμβάνονται κάποια πιθανότητα ρήγματος στην ασφάλεια.
    Μάκια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    γιατι ζοριζεσαι που θα κανεισ εμετο; κι αν κανεισ τι εγινε;εγω εχω ξερασει μπροστα στουσ φιλουσ μου πολλεσ φορεσ απο ποτο και μαλιστα την τελευταια φορα πανω σε καποιον μου ρθε αποτομα το επομενο πρωι αφου φαγαμε τα πιναμε το προηγουμενο βραδυ τον εκανα χαλια εκει που μιλουσα αντι να μιλησω τον ελουσα τα καθαρισα ολα πηγε εκανε μπανιο με εβρισε λιγο και ολα καλα σαν να μην εγινε τιποτα γιατι σε ανυσηχει τοσο πολυ;

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    ναι ετσι πιστευω οτι ολα αυτα τα γεγονοτα με κλόνισαν αλλα το φαινόμενο αυτο μου παρουσιαστηκε μετα απο 2-3 μηνες απο αυτα τα γεγονότα οταν χρειαστηκε να ταξιδεψω οπου αγχωθηκα (παντα αγχωνωμουν με τα ταξιδια) και εκανα εμετο και κυριως με το ταξιδι της επιστροφης οπου εκανα σε ολη τη διαρκεια εμετους..απο εκεινη τη στιγμη και μετα καθε μερα που ξυπνουσα ειχα ενα εντονο αγχος και μια ταση για εμετο με αποτελεσμα να κλειστω στο σπιτι και να γινει πιο εντονο το προβλημα

    τωρα που ειμαι στο πατρικο μου βγήκα απο το σπιτι αρκετες φορες με συγγενεις και με φίλους 2-3 φορες που και αυτες δεν τις επιδιωξα εγω , τωρα παλι με πιανει το αγχος του ταξιδιου της επιστροφης καθως και της εξεταστικής

    φοβαμαι και αγχωνομαι μη τυχον βγαινοντας απο το σπιτι κανω εμετους οπως οταν τοτε που ειχα ταξιδεψει και γινω ρεζιλι!! με αποτελεσμα απο το φοβο μου μη τυχον και κανω εμετο στο τελος μου ερχεται ταση και δεν με πειραζει τοσο το να τον κανω οσο το συναισθημα του αγχους που νιωθω εκεινη τη στιγμη και μη γινω ρεζιλι !!

    η παρομοιωση σου ειναι πολυ ευστοχη

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Δηλαδή αυτό που προσπαθείς να αποφύγεις πάση θυσία είναι τα συναισθήματα που νιώθεις εκείνες τις στιγμές. Το άγχος και το συναίσθημα οτι γίνεσαι ρεζίλι. Έτσι δεν είναι?
    Πρέπει να σου είναι ανυπόφορο να γίνεσαι ρεζίλι, ε?
    Μάκια...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    ναι ετσι ειναι , δε θελω να εκτιθεμαι

    πραγματικα οπως το πες ανυποφορο!! απο το φοβο μου μη τυχον κανω εμετο και εκτεθω με πιανει αγχος και στο τελος μου ερχεται εμετος

    πως αντιμετωπιζεται αυτο το πραγμα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Για να γυρίσω στην παρομοίωση, πιστεύω οτι αντιμετωπίζεται με ανάλογους τρόπους όπως αυτοί που χρησιμοποιούν οι πρωταγωνιστές για να σταματήσουν τη διαδικασία σφραγίσματος του κτιρίου. Πλησιάζουν το μηχανισμό , τον επεξεργάζονται, βρίσκουν τι είναι αυτό που αντιλαμβάνεται ως εχθρικό και τον απενεργοποιούν με διάφορους τρόπους, απομακρύνοντας τον \"εχθρό\", αλλάζοντας το πρόγραμμα, καταστρέφοντάς τον(αν και μάλλον την τελευταία λύση θα ήθελες να την αποφύγεις φαντάζομαι... ).
    Μάκια...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    δηλαδη να το αντιμετωπισω , να βγαινω εξω και ας κανω εμετο? ολοι αυτο μου λενε αλλα δισταζω...νιωθω ασφαλεια στο σπιτι οπου και να κανω δε θα με δει κανεις οποτε δε τρεχει τπτ (και επειδη νιωθω αυτη την ασφαλεια σπιτι πολυ απλα δεν με πιανει αγχος και δε κανω)

    αυτες τις μέρες τωρα με εχει πιασει παλι αγχος επειδη θα πρεπει να ταξιδέψω και να δωσω εξετασεις παλι!! σκεφτομαι πως θα ταξιδεψω ή πως θα δώσω εξετάσεις? και εχω συνεχεια το εξης ερωτημα κολημενο στο κεφαλι μου : και αν παω να δωσω καποιο μαθημα και καθως δινω που ειναι γεματο το αμφιθέατρο με πιάσει εμετος σαν εκείνος που με επιασε οταν ταξίδευα παλια?

    μου εχει γινει δλδ κατι σαν εμμονη ισως και το γεγονός οτι και οι δικοι μου έδωσαν περισσότερο εμφαση στο γεγονός απο οτι επρεπε (πχ με καθοδηγησαν στο γιατρο ) και γενικοτερα ηταν συνεχως διπλα μου να με παρακολουθουν να με επηρεασε και με πιεσε ακομα περισσοτερο!!

    γτ πιστευω οτι αν το πάλεβα μονος θα το προσπερνουσα πολυ πιο εύκολα απο τωρα που του έδωσα τόση εμφαση γιατι ενω ξέρω και το καταλαβαίνω οτι ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο το νιώθω και απορώ ώρεσ ώρες με τον εαυτό μου οταν με πιανει και όμως δε μπορώ να το ελέγξω εκείνη τη στιγμή

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Εχω ακριβως το ιδιο συπτωμα στις δικες μου κρισεις πανικου, ο φοβος μου ειναι-ηταν μη κανω εμετο εξω και γινω ρεζιλι και χρηζω βοηθειας κ.λ.π. Τα αγχωλιτικα με βοηθησαν αρκετα αλλα πιστευω πως τη μιση δουελια την κανουν τα χαπια και την αλλη μιση ενας ΚΑΛΟΣ ψυχολογος. Οι κρισεις αυτες εξαπτουν ανα και καλμαρουν ανα διαστηματα παντως ειναι κατι ξεπερασημο. Οι ψυχολογοι λενε πως μια κριση πανικου-αγχους μπορει να βιωνεται ασχημα απο τον ασθενη αλλα ειναι απο τα πιο απλα προβληματα που εχει να επιλησει ενας ψυχιατρος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Δεν σου λεω να βγεις έξω και ας κάνεις εμετό. Καταλαβαίνω οτι σου είναι αδύνατον να το κάνεις αυτό, αυτή τη στιγμή. Αν μπορούσες θα το είχες ήδη κάνει, δεν θα περίμενες εμένα ή οποιονδήποτε άλλο να σου το πει.
    Είναι κάτι που πράγματι δεν μπορείς να το ελέγξεις. Κάτι που έχει να κάνει με την πίεση και που χειροτερεύει με την πίεση, έτσι δεν είναι? Σε πιέζει όλη αυτή η προσοχή που δίνουν οι γονείς σου πάνω στο θέμα.
    Μάκια...

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    ναι και μενα ο ψυχιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα το σοβαρο και εγω ο ιδιος το καταλαβαινω το αισθανομαι οταν δεν με πιανει αλλα δε μπορω να το εξηγησω εκεινη τη στιγμη γιατι με κυριευει κυριολεκτικα !!!!

    Φοίβη οπως ακριβως το ειπες ,επειδη γενικα ειμαι και χαμηλών τόνων, αυτη η προσοχη των γονιων και του συγκενικου περιβαλλοντος αισθανομαι να με πιεζει ωρες ωρες , νιωθω οτι αν δεν δίνανε οι ιδιοι τόση προσοχή είμαι σιγουρος οτι θα το ξεπερνούσα πολύ πιο εύκολα-γρήγορα απο μόνος μου!!

    για παράδειγμα ενω ήμουν στην πόλη που σπούδαζα μόνος το μάιο αν και είχα αυτο το πρόβλημα , πήγαινα στη σχολή μου και παρακολουθούσα και έκανα ολες τις καθημερινές μου δραστηριότητες με μεγάλη δυσκολία αλλα τις έκανα!! επειτα απο λίγο ήρθαν οι γονεις μου γιατι ανησύχησαν και εκτοτε με το να αναλαμβάνουν ολες τισ δραστηριοτητες του σπιτιου κλπ έπεσα σε αδράνεια και με το άγχος αυτο αλλα και υποσεινηδειτα με τη σκέψη οτι ήρθαν για μένα επειδη έχω προβλημα πιέστηκα πολυ με αποτελεσμα να κλειστω στο σπιτι για μεγαλο διάστημα και να πέσω σε πλήρη αδράνεια

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Εκείνη τη στιγμή είναι πάρα πολύ σοβαρό για σένα. Εκείνη τη στιγμή δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά.
    Χρειάζεσαι το χώρο σου για να το ξεπεράσεις έτσι δεν είναι?
    Και πάπω απο όλα νομίζω οτι χρειάζεται να το ξεπεράσεις εσύ ο ίδιος, χωρίς να ανακατευτούν οι γονείς σου. Μοιάζει να είναι μια μάχη που εσύ πρέπει να δώσεις. Είναι έτσι ή κάνω λάθος?
    Μάκια...

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    ναι όπως τα λές νιώθω οτι αμα πάω μόνος στη πόλη που σπουδάζω και μείνω πάλι μόνος μου οτι θα βρώ τους ρυθμούς μου και σιγα σιγα θα το ξεπερασω !!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    939
    Το σύστημα συναγερμού δηλαδή ενεργοποιείται απο την πίεση και την προσοχή των γονιών σου ε?
    Οπότε μένει να καταφέρεις να πας μόνος σου στην πόλη που σπουδάζεις. Έτσι δεν είναι?Και να μείνεις μόνος εκεί, χωρίς παρεμβολές.
    Μάκια...

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    10
    δεν θα έλεγα οτι είναι μονο αυτό αλλα η προσοχή τους με πιέζει περισσότερο δηλαδη αν δεν είχαν δώσει τόσο εμφαση στο γεγονός δεν πιστευω να είχε παρει τις διαστάσεις που έχει τώρα!! για παράδειγμα εγω δεν ήθελα ούτε στο γιατρό να πάω γιατι ήξερα οτι ετσι θα μου γινόταν πιο έντονο το πρόβλημα οι ίδιοι όμως επέμεναν και ετσι πήγα ...ήξερα οτι αν δεν δίναν τόση προσοχή στο θέμα θα το ελυνα εγω μόνος

    τωρα σε 10 μερες ταξιδεύω και θα έρθει και η μητέρα μαζι λόγω εξεταστικής και μετα θα φύγει λογικά , απο τη στιγμή που θα φύγει ξέρω οτι ευκολα δύσκολα θα καταφέρω να το ξεπεράσω γιατι θα έχω τη ρουτίνα μου (σπιτι>σχολη) και τις παρεες

    προς στιγμήν αυτο που με τρομάζει ειναι το ταξίδι σε 10 μέρες και η επερχόμενη εξεταστική


    Φοίβη ευχαριστω ειλικρινα για τη βοήθεια σου

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •