Seroxat-Προβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21

    Seroxat-Προβλημα

    Γεια σας! Ειναι το πρωτο μου τοπικ, με λενε Γιαννη και εχω το εξης θεμα:

    Λογο κρισεων πανικου-αγχους κατεληξα σε ψυχιατρο και ψυχολογο, η ψυχιατρος μου εδωσε αγχολιτικα και αντικαταθληπτικα γιατι οι κρισεις αυτες ακουμπανε και λιγο καταθληψη. Το θεμα ειναι οτι αρχηκα η ψυχιατρος μου ειπε οτι το Saroxat θα το επερνα μεχρι τον Μαρτιο για να μην εθιστω (το ξεκινησα τον Σεπτεμβρη) το θεμα ειναι πως δεν το εκοψα τοτε και το συνεχιζω ακομα και σημερα επιδη ετσι εκρινε η ψυχιατρος, παρατηρησα οτι οταν το εκοψα στο παρελθον για 3-4 μερες ενιωθα λιγες ζαλαδες οταν της το ανεφερε μου ειπε οτι δεν εχει σχεση με τη διακοπη του χαπιου εχω κανει εξετασεις και δεν υπαρχει κατι που να δικαιολογει τις ζαλαδες, επισης μια παθολογος μου ειπε πως οταν διακοπτετε αυτο το χαπι ετσι ειναι το πρωτο καιρο... Τωρα τα φαρμακο μου τελειωσε και η επισκεψεις στην ψυχιατρο εχουν ανασταλει λογο διακοπων Αυγουστου και θα την δω παλι τελος Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβρη εχω αρχισει να νιωθω τις ζαλαδες και παει ολο και χειροτερα . Ξερει κανεις ποσο θα κρατησει αυτο? Υπαρχει κατι που πρεπει να κανω?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    φιλε ψαξε σε παλιοτερα θεματα για το συγκεκριμενο χαπι ειχα βρει κατι αρθρα που λεγανε οτι στο εξωτερικο γινεται χαμοσ με αυτο το χαπι οτι ειναι εθιστικο ενα κανονικα τα αντικαταθλιπτικα δεν ειναι εθιστικα ψαξ το λιγο και θα ενημερωθεισ

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4
    Καλωσήρθες Γιάννη.
    Το seroxat το έπαιρνα για ένα χρόνο για κρίσεις πανικού. Ήμουν απόλυτα ευχαριστημένη για τη δουλειά που έκανε στις κρίσεις. Δεν είχα καμία από τη στιγμή που το πήρα. Όμως έχει και παρενέργειες που κανείς δε θέλει: αύξηση βάρους και διαταραχές στη libido.
    Μετά από ένα χρόνο και με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού το μείωσα σε μισό χάπι την ημέρα. Και πάλι όλα καλά. Τα κιλά όμως που είχα πάρει κόντευαν να με ρίξουν στην κατάθλιψη. Πήγα σε ενδοκρινολόγο να δω μήπως ευθύνεται ο θυροειδής. Όλα ήταν καλά. Ο γιατρός όμως με μάλωσε για το seroxat. Δε λύνει το πρόβλημα, μου είπε. Είναι σαν να υπάρχει μια λίμνη με νερό και το χάπι απλώς δημιουργεί μια κρούστα. Όταν λείψει το χάπι, το νερό θα ξαναφανεί.
    Έτσι, αποφάσισα να το κόψω σταδιακά μόνη μου. Μέρα παρά μέρα, δυο φορές την εβδομάδα, κ.τ.λ. Παράλληλα, ξεκίνησα και ομοιοπαθητική που με βοήθησε και με βοηθάει αρκετά. Η λίμνη, βέβαια, ξαναφάνηκε. Οι κρίσεις ξαναγύρισαν - απόδειξη ότι το seroxat απλώς τις κουκούλωνε - αλλά δεν είναι τόσο συχνές, νομίζω χάρη στα χάπια της ομοιοπαθητικού.
    Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι οι ζαλάδες που νιώθεις μπορεί να είναι από τη στέρηση του χαπιού, μπορεί όμως να είναι και η ίδια η \"αρρώστεια\" που επιστρέφει. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να το κόψεις από μόνος σου έτσι σε μια μέρα. Θέλει σταδιακά και παράλληλα να σκεφτείς μια άλλη εναλλακτική: ψυχοθεραπεία, ομοιοπαθητική κ.τ.λ.
    Σου εύχομαι ολόψυχα να τα καταφέρεις. Και εμείς εδώ είμαστε....

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    21
    Το εχω παρατηρισει οτι οι ζαλαδες ερχονται μονο με τη διακοπη του φαρμακου...εχω κρισεις πανικου-αγχους 1μισι χρονο και τα seroxat τα παιρνω μισο χρονο ποτε δεν ειχα συπτωμα ζαλαδας...Οι κρισεις πανικου εχουν αρχισει να φευγουν....Καλα η ψυχιατρος θα τ ακουσει για τα καλα γιατι μου ελεγε οτι το χαπι δε κανει ζαλαδες....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    4
    κι εμένα ο νευρολόγος που μου τα έγραψε είπε ότι δεν θα έχω καμία απολύτως παρενέργεια. Δεν έχεις όμως παρά να διαβάσεις το ίδιο το φυλλάδιο που συνοδεύει τα χάπια, για να πειστείς σχετικά με το τι μπορεί να προκαλέσει...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    Originally posted by Yannis
    Το εχω παρατηρισει οτι οι ζαλαδες ερχονται μονο με τη διακοπη του φαρμακου...εχω κρισεις πανικου-αγχους 1μισι χρονο και τα seroxat τα παιρνω μισο χρονο ποτε δεν ειχα συπτωμα ζαλαδας...Οι κρισεις πανικου εχουν αρχισει να φευγουν....Καλα η ψυχιατρος θα τ ακουσει για τα καλα γιατι μου ελεγε οτι το χαπι δε κανει ζαλαδες....
    πολυ απλα δε θα στο παραδεχτει κανενασ δεν τα παραδεχεται αυτα θα σου πει οτι ειναι οι κρισεισ πανικου

  7. #7
    Το έπαιρνα για 2 μήνες, μισό την ημέρα. Διαφορά στη διάθεσή μου δεν είδα μη σου πω πως τη πρώτη εβδομάδα ήμουνα σα φυτό σχεδόν παρά την υπόδειξη του γιατρού πως θα έχω υπερένταση. Τα δε όνειρα που έβλεπα τα θυμόμουνα σα ταινία που μόλις έιχα δει. Μιλάμε για θέατρο κανονικό. Όταν το έκοψα ξαφνικά είχα ζαλάδες 2 εβδομάδες και είχα και εγώ παχύνει.
    Ζήτα ένα άλλο αντικαταθλιπτικό .Έχω ακούσει για το efexor πχ

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •