συναισθηματικη ψυχωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327

    συναισθηματικη ψυχωση

    θα μου εξηγησει κανεις τι ειναι η συναισθηματικη ψυχωση?
    ειναι σοβαρο?μια φιλη το εχει...και παιρνει resperdal 1 χαπι το βραδυ...τι ειναι αυτο το πραγμα?σχιζοφρενεια?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    αντωνη η συναισθηματικη ψυχvση μπορει να ειναι:
    μανιοκαταθλιψη με ψυχωσικα συμπτωματα η καταθλιψη με ψυχωσικα συμπτωματα.

    tessa

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    ψυχωσικα συμπτωματα μαλιστα....αυτα τι ειναι?τι σημαινει ο ορος ψυχωση?δεν εχω καταλαβει ακριβως...εμεις οι καταθλιπτικοι παραδειγμα εχουμε ψυχωση?

  4. #4
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    γεια χαρά σε όλους. 3mg resperdal κι εγω κάθε βράδυ φίλε αντώνη και ακόμα ψάχνομαι για το τι ακριβώς έχω. ξεκίνησε πριν τρεις μήνες με το πρώτο ψυχωτικό επεισόδιο (τότε μπήκα 5 μέρες σε κλινική και με είχαν με ένεση zyprexa για να μου φύγουν διάφορα κολλήματα που είχα φάει) μετά ο γιατρός είπε ότι ήταν μια συναισθηματική διαταραχή και μου έδινε zyprexa που έπαιρνα στο σπίτι αλλά μου έφερνε τρομερή υπνηλία όλη μέρα. παράλληλα ξεκίνησα ψυχοθεραπεία και το γύρισα στο resperdal, ενώ ο γιατρός μου λέει ότι έχω τελικά συναισθηματική ψύχωση με κάποια συμπτώματα διπολικής διαταραχής . Τώρα πλέον έχω δύο επιλογές για τη ζωή μου : πρώτον να συνεχίσω τη ζωή που έκανα μέσα σε ατέλειωτες ώρες αλκοόλ και χασίς οπότε θα φτάσω 100% στο δεύτερο ψυχωτικό μετά στο τρίτο και μετά στη σχιζοφρένεια ή να σταματήσω τις καταχρήσεις να συγκεντρωθώ στη δουλειά, στην οικογένεια, στις παρέες μου και παράλληλα με την αγωγή και κάποιους μήνες ψυχοθεραπείας να φτάσω σε μια καλύτερη ποιότητα ζωής. Τελικά επέλεξα το δεύτερο δρόμο κι ο Θεός βοηθός, μαζί και ο γιατρός φυσικά. Δεν ξέρω αν έχω κάποια κοινά με την ιστορία της φίλης σου αλλά θα ήταν καλό άτομα με παρόμοια προβλήματα να περιγράφουν τι τους έχει συμβεί. Θα βοηθηθεί πολύς κόσμος. ʼλλωστε κι εγώ μέσα από αυτό το forum ξύπνησα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    8
    καλησπερα σε ολους.ειναι η πρωτη μου συμμετοχη στο forum αυτο.Αρχικα θελω να πω πως ατομα με καταθλιψη δεν εχουν ψυχωση.ειναι διαφοερτικη ασθενεια αν και στη περιπτωση μου εχω την εντυπωση πως ισως και να υπαρχει καποια συνδεση.βεβαια διαγνωση για καταθλιψη δε μου εδωσε ο γιατρος αλλα μπορω να πω πως εχω αρκετα απο τα συμπτωματα.το ιστορικο μου εχει πολλα κοινα στοιχεια με το χρηστη aqqaws και θα ηθελα να συζητησουμε για αυτα.Περασα το πρωτο ψυχωσικο επισοδιο το προηγουμενο καλοκαιρι.συμφωνα με το γιατρο αιτια ηταν η χρονια χρηση χασις και αλκοολ και το πιστευω αυτο.παραλληλα ομως εχω την εντυπωση πως ψυχολογικοι παραγοντες επαιξαν το ρολο τους.διακατεχομαι απο ενα αισθημα κενοτητας απογοητευσης και δυσκολιας στην εκφραση μη μιλησω για την ελλειψη δημιουργηκοτητας.ο ψυχιατρος με συμβουλευει να βρω το στυλ μου και την καθημερινοτητα μου χωρις να μου προτινει καποιο ειδος ψυχοθεραπειας. υστερα απο 9 μηνες που παλευω με την καθημερινοτητα και την αρνητικη μου διαθεση αποφασισα μονος μου να ξεκινησω ψυχοθεραπεια.Παντως μπορω να πω πως εχω βρει αρκετα τον εαυτο μου οπως ηταν πριν το επισοδιο και δεν αντεχεται

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    γεια σου φιλε pastour. έχω δει οτι μεγαλο ποσοστο των νεων 28 με 30 σημερα εχουν περασει μεσα απο πολλες καταχρησεις την δεκαετια που μας περασε και ειδικα οσοι εχουν σπουδασει εξωτερικό ή σε κάποια πόλη μακριά από το σπίτι τους. Κάποιοι απο εμας καταλήξαμε σε ψυχωτικό επεισόδιο, στην ουσία φάγαμε ένα πολύ δυνατό χαστούκι για να συνέλθουμε από την κάτω βόλτα που είχαμε πάρει και να δούμε τη ζωή από άλλη σκοπιά, πιο καθαρή και ρεαλιστική. Ευτυχώς που φάγαμε το χαστούκι ρε φίλε γιατί αλλιώς με μαθηματική ακρίβεια προς τα θυμαράκια θα πηγαίναμε με τον έναν ή με τον άλλο τρόπο. Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να παλεύεις μόνος σου εδω και 9 μήνες , ενώ με τη ψυχοθεραπεία θα έχεις τρομερή αλλαγή στη σκέψη σου προς το πολύ καλύτερο. Μπορεί να κάναμε άστατη ζωή για τόσα χρόνια αλλά σκέψου το εξής: ότι έγινε έγινε φιλαράκι, από δω και πέρα μετράει.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    8
    αυτος ο τροπος ζωης που καναμε πρεπει να αντικατασταθει απο καποιον αλλο πιο δημιουργικο.αυτο ειναι το πιο δυσκολο γιατι περα απο τις ουσιες υπαρχει μια ολοκληρη κουλτουρα πισω απο αυτο το τροπο ζωης και πολλες κακες συνηθειες οπως το ξυπνημα μεσημερι κτλ.Ακομα πρεπει να καταπολεμηθουν οι αιτιες που μας οδηγησαν σ\'αυτο το τροπο ζωης για μενα ηταν η κενοτητα ,η ελλειψη ενδιαφεροντων και ορεξης για ζωη.Εγω τη συστολη μου την αντιμετοπιζα με τη χρηση αλκοολ ,τοτε ανοιγομουν γινομουν πιο τολμηρος ,αλλο που δε θυμομουν τιποτα την επομενη μερα..το χορτο παντα με χαλουσε αλλα το πινα,ισως λογο φιλων.Η συστολη και η ελλειψη ενδιαφεροντων δεν εχει να κανει με το ψυχωσικο επισοδειο αλλα πιστευω οτι αυτα πρεπει να καταπολεμησω, δεν εχω βρει το τροπο ακομα αλλα πιστευω οτι κανω αργα βηματα.πρεπει να ομολογησω οτι πινω λιγο αλκοολ παρ\'οτι κανω θεραπεια με efexor k risperdal, χωρις να φτανω στη κατασταση μεθης. ελπιζω η ψυχοθεραπεια να βοηθησει, σημερα ξεκιναω αντεκαλη αρχη.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    παιδια η αληθεια ειναι οτι και εγω επινα πολυ αλκοολ και μαυρο και αυτο εφερε πιο γρηγορα σε μενα αυτο που ηδη θα γινοταν ομως...το καταθλιπτικο.η ψυχωση θεραπευεται?δηλαδη κοβεις τα φαρμακα?η εισαι καλα με μια μικρη δοση συντηρισης για παντα.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    8
    απο οτι μου εχει πει ο ψυχιατρος σε 3 μηνες κοβω τα φαρμακα και βλεπουμε.αν το ψυχοσικο επισοδειο ηταν αποτελεσμα των ουσιων τοτε δεν υπαρχει φοβος αν σταματησω τις ουσιες και δεν θα ξαναπαθω κατι.το 50% αυτων που περνουν το πρωτο ψυχωσικο επισοδειο δεν παθενει δευτερο. υπαρχει ομως παντα κ η περιπτωση τα αιτια του επισοδειου να ειναι βιολογικα κ τοτε υπαρχει αυξημενη πιθανοτητα να συμβει κ δευτερο επισοδειο..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Καλησπερα,
    η αληθεια ειναι οτι η χρονια χρηση ουσιων και περισσοτερο η χρηση κανναβης και λιγοτερο εκεινη αλκοολ προκαλει ψυχωσικα συμπτωματα παρομοια με αυτα της σχιζοφρενειας. Καποιες ερευνες υποστηριζουν πως η χρηση αυτη καθαυτη συμβαλλει στην αναπτυξη σχιζοειδων διαταραχων -προσωπικοτητα- ακομα και σχιζοφρενεια αν υπαρχουν προδιαθεση οικογενειακη ειτε γενετικη. Η συχνη και χρονια χρηση κανναβης προκαλει αναμφιβολα ψευδαισθησεις ειτε οπτικου ειτε ακουστικου τυπου. Στη σχιζοφρενεια οι ψευδαισθησεις ειναι αποτελεσμα υπερβολικης εμφανισης στον εγκεφαλο της χημικης ουσιας ντοπαμινης. Ολα οι ναρκωτικες ουισες που προκαλουν συμπτωματα αναλογα της σχιζοφρενειας δηλαδη ψυχωσικα- αμφεταμινες, κοκαινη και κανναβη- αυξανουν την παραγωγη και την απελευθερωση ντοπαμινης στον εγκεφαλο. (Arseneault L, Cannon M Poulton R, Murray R, Caspi A, Moffitt T; 2002. Cannabis use in adolescence and risk for adult psychosis: longitudinal prospective study. British Medical Journal 325 pp 1212-1213)

    Υπαρχουν διαφορες μορφες ψυχωσης και οι πιο βαριες ειναι η σχιζοφρενεια και η διπολικη διαταραχη οπου συνοδευεται απο ψευδαισθησεις και παραληρητικες ιδεες. Αλλες μορφες ειναι η ψυχωση που προκαλειται απο συνεχη και επαναλαμβανομενη χρηση ουσιων, η οργανικη ψυχωση απο τραυμα στον εγκεφαλο, το βραχειας διαρκειας ψυχωτικο επεισοδιο μετα απο ενα σημαντικο συνηθως δυσαρεστο γεγονος οπου προκαλειται συναισθηματικη φορτιση και η ψυχωσικη καταθλιψη.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Συμφωνώ με τον Aqqaws .Εγώ έπινα πολύ μαύρο, κοκαΐνη xtc και τριπακια λιγότερο
    η ψύχωση όντως είναι ένα χαστούκι που σου λέει κάτι
    και σε επαναφέρει στο σωστό δρόμο γιατί μερικές φορές δεν υπάρχει άλλος τρόπος και κανένας να στο πει να το καταλάβεις.

    έπαθα διπολική διαταραχή ύστερα από 5 χρόνια χρήσης κάναβης

    θέλω να πω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    τελειο site μπραβο Lostre και εψαχνα κατι να συμπληρωσω κατι ορους απο τα αγγλικα.

    xxx

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..Αντωνη μου και Coma ...εσεις που εχεται διπολικοτητα... εχετε ψευδαισθησεις?...αν ναι τι ειδουσ?...κρατανε πολυ?....συγνωμη αν ρωταω κατι πολυ προσωπικο..αλλα δεν εχω ιδεα.. γι αυτο...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Γεια σου Αdzik!!!!!!!θα κάνω 1 μικρή προσπάθεια να σε διαφωτίσω σχετικά

    Όταν κάποιος έχει διπ. διατ. η διάθεσή του κυμαίνεται -φαντάσου το σαν μια χρωματική κλίμακα από το μαύρο στο άσπρο με ενδιάμεσους τόνους γκρίζο, λιγότερο γκρίζο και τα λοιπά.
    ΄
    στο στάδιο της μανίας (άσπρο)υπάρχουν ψυχωτικά συμπτώματα - ένα από τα οποία είναι οι ψευδαισθήσεις και φάρμακα όπως το Αbilify -Solian -seroquel-risperdal χρησιμοποιούνται για να τα θεραπεύσουν και να καταστείλλουν

    στο στάδιο της κατάθλιψης (μαύρο) και της φυσιολογικής διάθεσης (γκρίζο) δεν υπάρχουν αυτά τα συμπτώματα.

    κάποιος με διπολική διαταραχή μπορεί να είχε κάποια στιγμή ψυχωση αλλά μετά να είναι σε σταθερή κατάσταση και να ζει απόλυτα φυσιολογικά
    τώρα,
    τι εννοείς \"ψευδαισθήσεις\"? μήπως \"λανθασμένες σκέψεις\" ?
    \"illusions\"??\"πράγματα που δεν υπάρχουν\"??

    αν μπορούσες να μου διευκρινήσεις / εξηγήσεις αυτόν τον όρο
    η αλήθεια είναι ότι όταν προσωπικά έχω μανια κάνω κάποιες σκέψεις χμ χμ μη λογικές -είναι αυτό \"ψευδαισθήσεις\"???

    (psych)

    φιλάκια πολλά και θα χαρώ πολύ να απαντήσω άν έχεις καποια άλλη απορία

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    Γεια σε όλους! Εγώ πάντως παιδιά, πιστεύω πως οι ψυχολογικοί λόγοι είναι που κάνουν πιο έντονο το πρόβλημα. Πάσχω από διπολική, η οποία διαπιστώθηκε πριν 2 χρόνια. Αφορμή στάθηκε ένα βαρύ επεισόδιο μανίας. Εκείνη την εποχή όμως μου είχαν συμβεί πολλά στη ζωή μου. Είχα χωρίσει, είχα κάνει μια σχέση ( που έπεσα με τα μούτρα, όπως συνήθως ) και ο τύπος είχε πάρει τη σχέση στο χαβαλέ, οπότε το έριξα πιο πολύ στο ποτό. Ε, το ένα έφερε το άλλο. Δεν έτρωγα, δε κοιμόμουν και ξέφυγα σιγά - σιγά. Είμαι 36 και θυμάμαι περιόδους που έπεφτα και ανέβαινα από τα 18 μου. Αλκοόλ έπινα πάντα και μαύρο. Γενικά είχα δοκιμάσει τα πάντα ( ή σχεδόν τα πάντα ), αλλά μόνο όταν στενοχωριόμουνα, εμφανιζόταν κάποιο επεισόδιο. Αυτά!
    http://www.mazi.org.gr/

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •