συναισθηματικη ψυχωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    koiτα...εγω απλα καποιες περιοδους ειμουνα καλα και καποιες πολυ χαλια...οχι δεν ειχα κατι απο αυτα που λεει η τεσα...αντιψυχοτικα πηρα για 2 βδομαδες zyprexa perisotero gia na mporeso na koimitho

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    Τα αντιψυχωσικα δεν χορηγουνται μονο οταν καποιος παρουσιαζει παραληρητικες ιδεες και ψευδαισθησεις. Ειναι αρκετα συχνο φαινομενο να χρησιμοποιουθουν αρχικα και σαν σταθεροποιητες διαθεσης προς αντικατασταση πολυφαρμακολογιας -πχ. σταθεροποιητης, αντικαταθλιπτικο και βενζοδιαζεπινες- οπου κρινεται απαραιτητο οχι μονο στην διπολικη διαταραχη αλλα και στην καταθλιψη.

    τεσσα

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    ευχαριστούμε Τέσα πραγματικά διαφωτιστική η παρέμβασή σου

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    θα ήθελα να ρωτήσω πόσο καιρό διαρκεί η θεραπεία με αντιψυχωτικά περίπου ???

    ευχαριστώ

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    coma τι να σου πω?πιστευω αναλογως την περιπτωση και την ανταποκριση του καθε ασθενη στο φαρμακο...
    αναλογος παντα και στην διαγνωση του θεραποντα ιατρου.πιστευω οτι παει αναλογως την κατασταση στην οποια βρισκεται ο ασθενης κατα την ταπεινη μου γνωμη...εσυ βρε καλα εισαι?

  6. #21
    Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    44
    συμφωνώ με τον αντώνη .
    πάντως εγώ παίρνω αντιψυχωτικά 3μιση μήνες τώρα και βλέπω ότι κάθε μέρα με κάνουν να σκέφτομαι πιο απλά σε σχέση με το παρελθόν που υπερανέλυα συνεχώς διάφορες καταστάσεις μες στο μυαλό μου.
    αυτό βέβαια σε συνδυασμό με τις επισκέψεις στο γιατρό.
    ο γιατρός καταλαβαίνω ότι βοηθάει πολύ περισσότερο από τα χάπια αλλά ειναι μία στις τόσες ένω τα χάπια κάθε βράδυ.
    μάλλον είναι απαραίτητα και τα δύο αλλά αυτό που χρειάζεται πάνω απ\'όλα είναι η εσωτερική δύναμη να γίνεις καλά.
    τώρα από που θα την αντλησεις αυτή τη δύναμη είναι άλλο θέμα, απ\' τη θρησκεία?την οικογένεια?την παρέα?την ομάδα?την γειτόνισα?το σκύλο σου?τη θάλασσα?όλα μαζί?

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αχ Αντώνη μου αυτός ύπνος...θυμάμαι όταν πριν 8 χρόνια έπεσα σε κατάθλιψη είχα τόση νευρικότητα...άσε αυτά τα ξαφνικά πρωινά εγερτήρια!!! Ένιωθα λες και ήμουν κοκόρι στο χωριό και έπρεπε να κακαρίσω ξημερώματα....τί κατάσταση και αυτή! Τα μάτια μου τα ένιωθα μέσα στην ημέρα...πως βλέπουμε σε κάτι καρτούν να δείχνουν τα μάτια τους σαν ραγισμένες τζαμαρίες ? Κάπως έτσι...;)

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    γεια σου Αντωνη μου !!!!!
    είμαι μια χαρά!!!!
    παίρνω αντιψυχωτικό -στη λιγότερη δόση που παίζει κι αυτό μισό χάπι - Solian μισό των 100 -και δεν ξέρω μέχρι πότε

    ο γιατρός μου λέει πως άμα θέλω να το σταματήσω κι ότι δεν κάνει τιποτα
    αλλά εγώ πιστεύω ότι μου κάνει καλό - δεν σκέφτομαι χαοτικά-και με προφυλάσσει από το να πάθω καμιά μανία στα ξαφνικά

    - άκουσα από έναν άλλο ψυχίατρο ότι πρέπει να το παίρνω για 1 χρόνο

    φιλάκια και ευχαριστώ

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    coma αυτο που παιρνεις δεν ειναι τπτ

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    τα αντιψυχωτικα παντως κανουν καλο σε χαλαρωνουν εμενα to zyprexa eιταν το αγαπημενο μου χωρις πλακα

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    Καλη μου Coma!!! ...σε ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου... σε νιωθω σχεδων να χαμογελας μεσα απο τις λεξεις... εισαι πολυ γλυκια... οσο για τα φαρμακακια.. πιστευω πως εφοσων σε κανουν να νιωθεις πιο σιγουρη ..πιο ηρεμη..(ειτε λειτουργουν οντως αυτα.. ειτε ειναι placebo..στην περιπτωση σου..) ..σου κανουν καλο.... ..κι εγω απο τοτε που παιρνω αντικαταθλιπτηκα...νιωθω μια ..καλυψη.. ενα σκαλοπατακι να πατησω...
    φιλακια πολλα...
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    οι ψυχωσεις παντως ειναι ενα σκαλοπατι πριν την σχιζοφρενεια?διαβαζω για αυτο το θεμα και δεν μπορω να βγαλω ακρη ρε παιδια ειλεικρινα.πολυ πολυπλοκο

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    αφού διαβάζεις γι\' αυτό ίσως να σε βοηθούσε αν μπορούσες να ορίσεις από μόνος σου τις δύο διαγνώσεις που αναφέρεις στην ερώτησή σου...πολλές φορές όταν κάνουμε σωστά την ερώτηση παίρνουμε άμεσα [ή έμμεσα] κ την απάντηση...

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..δηλ. ? ... ναι?
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    αν το δηλαδή πηγαίνει σε μένα τότε ας το παραφράσω...
    εν προκειμένω αν υπήρχε η [θεωρητική] γνώση της ψύχωσης κ της σχιζοφρένειας τότε η απάντηση θα ήταν πολύ απλή...κ δεν θα μπορούσες να πεις αντώνη πως δεν βγάζεις άκρη;)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •