συναισθηματικη ψυχωση - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    εσυ εχεις βγαλει?

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    στα νώτα μου
    Posts
    1,559
    Εγώ δεν γνωρίζω τι είναι η σχιζοφρένεια...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Αντώνη μου το Zyprexa για πιο λόγο στο είχαν δώσει? Είχες δε κατά τη χρήση του πτώση απόδοσης στη δουλειά? όπως υπνηλίες, κόπωση κτλ?...Για πες μου please..:)

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    το zyprexa ειταν το αγαπημενο μου διοτι οταν το επαιρνα στα χαλια που ειμουνα με χαλαρωνε αρκετα...απλα ψευδιζα λιγο ειχα σπασμουδακια στο πρωσοπο κτλ κτλ...φυσικα και ειχα πτωση στην αποδωση...ολα τα αντιψυχωτικα εχουν τετοιες παρενεργειες δεν ειναι οπως τα effexor που σε εχαν στην σπιντα...και γενικα δεν ειναι οπως τα αντικαταθλιπτικα.εμενα παντως μου κανει εντυπωση γιατι το αντικαταθλιπτικο rameron moy fernei νυστα...περιεργο.το zyprexa to επαιρνα πριν κοιμηθω για να χαλαρωνω και να φευγει αυτη η τεραστια ενταση που ειχα μεσα μου.ολες οι αγωγες των καταθλιπτικων επεισωδιων περιεχουν στην αρχη αντιψυχωτικα

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    α...μάλιστα.thanks βρε..:)

  6. #36
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1
    δεν ξερω αν βοηθαω αλλα τα τελευταια 10 χρονια εχω διαγνωση και συναισθηματικης ψυχωσης και οριακης διαταραχης προσωπικοτητας. Ξεκινησα με μειζων καταθλιψη και ladose και τωρα εχω φτασει να περνω depakin, serequel, serosmin, remeron, zanax kai stilnox. Και ολα αυτα παραλληλα με ψυχοθεραπεια τα τελευταια 5 χρονια. Δυστυχως δεν εχω βελτιωση όσον αφορα τα συναισθηματα απελπισιας και την διαρκρη αναζητηση μου στην αυτοχειρια ως λυση. Αν καποιοσ αντιμετωπιζει κατι αναλογο η παιρνει την φαρμακευτικη αγωγη που παιρνω εγω θα του ημουν ευγνωμων αν επικοινωνουσε μαζι μου.

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    πολλα φαρμακα παιρνεις.

    δοκιμασες και τα εναλλακτικα ; οπως να προσεχεις διατροφη, γυμναστικη, οχι τηλεοραση και ειδησεις, καθαρο αερα, βολτες στη φυση κ.λ.π. ;

    αυτα βοηθανε πολυ και τα φαρμακα στηριζουν για να μην ξεφυγουμε..

    Quote Originally Posted by emanon View Post
    δεν ξερω αν βοηθαω αλλα τα τελευταια 10 χρονια εχω διαγνωση και συναισθηματικης ψυχωσης και οριακης διαταραχης προσωπικοτητας. Ξεκινησα με μειζων καταθλιψη και ladose και τωρα εχω φτασει να περνω depakin, serequel, serosmin, remeron, zanax kai stilnox. Και ολα αυτα παραλληλα με ψυχοθεραπεια τα τελευταια 5 χρονια. Δυστυχως δεν εχω βελτιωση όσον αφορα τα συναισθηματα απελπισιας και την διαρκρη αναζητηση μου στην αυτοχειρια ως λυση. Αν καποιοσ αντιμετωπιζει κατι αναλογο η παιρνει την φαρμακευτικη αγωγη που παιρνω εγω θα του ημουν ευγνωμων αν επικοινωνουσε μαζι μου.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  8. #38
    Γεια σε ολους σας!!! Διαβασα ολες τις συζητησεις καιτις κουβεντεες!! Παιδια περνω απο το 2010 καλοκαιρι οπου και ειχα νοσηλευτει σεροκουελ. Με εβλεπε ενας ψυχιατρος ο οποιος δε με βοηθουσε καθολου, ισα ισα με εκανε να πιστευω πως δεν θα βρω ποτε καποιον ειδικο να με βοηθησει. ειμαι τοσο καιρο χωρις βοηθεια ειδικου... Εχω παρατηρησει πως τα σεροκουελ οποτε δεν ειμαι καλα-εχω τις μαυρες μου με ριχνουν πολυ. οποτε ειμαι χαρουμενη δεν με ριχνουν καθολου. Η αληθεια ειναι πως ακομη δεν ξερω πως και γιατι και αν εχω τοσο μαγαλο προβλημα ψυχωσης και διπολικης διαταραχης με προβλημα συναισθηματων(δεν το ειπα καλα!! μα πως να το πω οταν τοσα χρονια δεν ξερω γιατι πασχω και τι ειναι αυτο που πασχω). Παιδια οι φοβοι μου ειναι πολλοι!! Κυριως πως εχω τσιγματισει τον εαυτο μου!! και πως δεν μπορω να εχω φυσιολογικους φιλους, σχεσεις και δουλεια!!!! Πως να λειτουργω χωρις σκεψεις οτι δεν ειμαι καλα??? Με ρωτουν τι κανεις και εγω ειμαι τοσο μπερδεμενη(ισως φταιει που τοσο καιρο δεν μιλαω σε εναν ψυχιατρο-ψυχολογο) και δεν εχω τι να πω!! Ειμαι χαρουμενη αλλα θα σκεφτω τη κατασταση-ταφαρμακα και θα νιωσω ασχημα και πολυ μονη!!!! Προχθες λοιπον μιλουσα με μια φιλη. την οποια λιγο πολυ ειχα παιδεψει λιγο γιατι ειμαι αρκετα κυκλοθιμικη και αποτομη και καχυποπτη και ετσι οπως μιλουσαμε με επιασαν τα γνωστα αυτα που με εφτασαν στη νοσηλεια και τα φαρμακα.... για αλλη μια φορα ετρεχα ΦΟΒΙΣΜΕΝΗ και ΘΟΛΩΜΕΝΗ στα επειγοντα!!!!! Ο γιατρος μουπε παρακολουθηση και να αυξησω τα φαρμακα!! τα οποια τα ειχα μειωσει μονη μιας και με εβλεπα καλυτερα..... Η ψυχωση τι ειναι??? Γενιεσαι με αυτη?? Μπορει να ειναι κλυρωνομικη?? Μπορει ασχημες καταστασεις οικογενειακες να σε οδηγησουν εκει??? Ποτε δεν επινα ΠΟΤΕ!! ποτε δεν εκανα ναρκωτικα!! Ποτε! παντα γυμναζομουν και παντα εβγαινα!! Παντα ομωε ειχα προβληματαστην οικογενεια τα οποια με μεγαλωσαν και ασχημα!!! με δυσκολο χαρακτηρα, νευρικο αλλα και καχυποπτο... καλο αλλα και κακο...!!!! φταινε αυτα???? ειλικρινα ειμαι πολυ μπερδεμενη και φοβισμενη!!! φοβαμαι πως δε θα καταφερω να νιωσω κανονικη...

    με μεγαληεκτιμηση και σεβασμο και θαυμασμο σε ολους σας!!!!!!!!!!!

  9. #39
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    2
    Αντώνη καλησπέρα έχουν περάσει 16 χρόνια Αν έχεις πάρει χάπια σίγουρα θα έχεις γίνει καλά πλέον πως είσαι σου έχει εμφανιστεί ξανά;

  10. #40
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2022
    Posts
    2
    Σία πως είσαι μετά από σχεδόν μια δεκαετία εγώ είμαι καινούριος στην κατάσταση αυτή έχω 2 χρόνια που το έχω ξεπεράσει και παίρνω πολύ μικρή δοσολογία φαρμάκων πλέον απλά για συντήρηση εσύ πως είσαι το ξεπεράσες;

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •