Στεναχωριέμαι εύκολα!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Στεναχωριέμαι εύκολα!

    Καλημέρα σε όλους,έχω ενα πρόβλημα με τον ίδιο μου τον εαυτό.Οταν είμαι με την κοπέλα μου και λέμε κάτι αν π.χ ακούσω κάτι για το παρελθόν της π.χ οτι ήταν με κάποιον άλλο και έκαναν κάτι κτλ στεναχωριέμαι πολύ εύκολα με αποτέλεσμα να χαλάει την διάθεση μου αλλα και την δική της!και προσπαθώ να το βγάλω απο μέσα μου αλλα δεν μπορώ ε γαμώτο!και στο τέλος θα την χάσω γιαυτό το λόγο γιατί δεν θα αντέξει να τις χαλάω την διάθεση συνέχεια!δεν ξέρω έιναι ζήλια?τι είναι?θέλω να το αλλάξω αυτό και δεν μπορώ πραγματικά!

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    37
    Michaelgr νομίζω ότι είσαι ερωτευμένος με την κοπέλα σου και έχεις πολύ έντονο το φόβο μήπως τη χάσεις. Είστε καιρό μαζί? Εκείνη πώς το αντιμετωπίζει αυτό? Σου έχει πει ότι την ενοχλέι ή κάτι τέτοιο?

  3. #3
    Ναι είμαι ερωτευμένος και την αγαπάω πολύ είμαστε μαζι 6 μήνες...Εκείνη προσπαθεί να με κάνει να το περάσω οταν στεναχωριέμαι....Δεν μου το έχει πει αλλα σε κανένα δεν αρέσει να χαλάει η διάθεση του

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Michaelgr γεια σου
    Μπορείς να ψάξεις τις αιτίες που σου συμβαίνει και με τον καιρό να το αντιμετωπίσεις αλλά θα σου πρότεινα το εξής απλό.Να μη συζητάτε με την κοπέλα σου θέματα που αφορούν το ερωτικό της παρελθόν.Επίσης άλλο να τύχει κάποια στιγμή κι άλλο συνεχόμενα όπως γράφεις.Δλδ κάθε μέρα μιλάτε για το τι έκανε η κοπέλα σου?Πες της ότι δεν το θες...

    *πιστεύω ότι οι περισσότεροι νιώθουν άβολα όταν είναι ερωτευμένοι και ακούν λεπτομέρειες για το ερωτικό παρελθόν του συντρόφου τους.

  5. #5
    Οχι εγώ \"τρώγομαι\"και τα μαθαίνω αυτό θα κάνω δεν θα ξαναανφερθώ ποτέ στο παρελθόν!!θέλω να την αντιμετοπίσω αυτή την ζήλια!είμαι κατά της ζήλιας και εκνευρίζομαι οταν ζηλευώ!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    37
    Δεν αρέσει δεν διαφωνώ, αλλά για να είναι μαζί σου σε αγαπάει και καταλαβαίνει ότι και συ τό ίδιο.

    Εγώ συμγωνώ με Arsi. Κοίτα μέσα σου και κατάλαβε τί είναι αυτόπ που σε κάνει να αντιδράς έτσι. Μίλησέ της και θα βρείτε λύση. Το ότι σε βοηθάει δείχνει ξεκάθαρα ότι είναι πρόθυμη να το βρείτε και να το λύσετε μαζί. :)

  7. #7
    Δεν ξέρω ίσως είναι η χαμηλή αυτοεκτίμηση του εαυτού μου και έχω τέτοια συμπεριφορά και φοβάμαι μήπως με αφήσει...θέλω να βρω άμεσα λύση γιατί δεν ξέρω που θα οδηγήσει αυτό:(

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Michaelgr
    Οχι εγώ \"τρώγομαι\"και τα μαθαίνω αυτό θα κάνω δεν θα ξαναανφερθώ ποτέ στο παρελθόν!!
    Ε ναι.Άντε να μάθεις 5 πράγματα(κ εννοείτε δε χρειάζονται λεπτομέρειες) αλλά να τρώγεσαι?Τελικά η σχέση σας τρώγεται....

    Κοίτα να περνάτε όσο καλύτερα μπορείτε και εφόσον βλέπεις πως αυτή η τακτική μόνο άσχημες στιγμές προσφέρει κόψτην αν θες το καλό της σχέσης σας.Μα δεν ωφελεί σε κάτι κιόλας!Σκέψου,που ωφελεί?κάθε μέρα τα ίδια και τα ίδια?
    Ότι έγινε έγινε στο παρελθόν.Τώρα είναι μαζί σου,εσένα θέλει και ζείτε στο τώρα.

    Είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό που κάνεις και για τους 2 σας(και για όλους πιστεύω θα ήταν) γι αυτό μην κοιτάς το πως θα καταφέρεις να μη σε ενοχλεί αλλά να μην το κάνεις.

  9. #9
    Το ξέρω θα κάνω τα πάντα για να μην τη χάσω θα προσπαθήσω και το εννοώ Και θα κάνω και μια συζτηση μαζί τηε να τιε εξηγήσω..κακό πράγμα η ζήλια:(

  10. #10
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    37
    Νομίζω πως αυτό είναι η πιο πιθανή αιτία, αλλά αυτό είναι κάτι στο οποίο δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορούσε (άμεσα τουλάχιστον) να συμβάλλει η κοπέλα σου.

    Εϊναι σημαντικό να κοιτάξεις λίγο πως θα ξεπεράσεις πρώτα αυτό για να ξεπεράσεις και το ότι στεναχωριέσαι εύκολα.

    Κάνε έναν απολογισμό για το΄τί έχεις κάνει μέχρι τώρα στη ζωή σου για το οποίο είσαι περήφανος, απόκτησε δραστηριότητες που να σε γεμίζουν, κάνε κάποια αλλαγή στην καθημερινότητά σου και σκέψου γενικά τί σε ικανοποιεί στον εαυτό σου και διοχέτευσε την ενέργειά σου σε πράγματατ στα οποία είσαι καλός.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Originally posted by Michaelgr
    Και θα κάνω και μια συζτηση μαζί τηε να τιε εξηγήσω....
    Να της εξηγήσεις τι?
    Απλά μην ξανααναφέρεσαι στο παρελθόν της....
    ή είναι γενικότερη η ζήλεια?πχ τι φοράει,που πάει,ποιος την κοιτάει?

  12. #12
    Σε αυτό που λες ζηλεύω όταν κάποιος της την πέφτει λογικοτατο και γίνεται συχνά..γενικότερη δεν είναι και αν είναι είναι σπάνια

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Oπότε εύκολα τα πράγματα,πρακτικά τουλάχιστον.Κόβεις απλά να την προκαλείς να σου λέει διάφορες λεπτομέρειες και πράγματα που αφορούν το παρελθόν της.
    Επίσης,αν θες να συζητήσεις κάτι μαζί της πες της να μη σου ξαναλέει πράγματα(να σε βοηθήσει να κόψεις τη συνήθεια εαν δυσκολεύεσαι.Που δεν πρέπει,σκέψου μόνο πόσο κακό κάνεις στη σχέση σου και στον εαυτό σου που τον υποβάλεις σ\'αυτό το μαρτύριο και πάλεψέ το όσο κι αν σε τσιγκλάει να μη ρωτάς)

    εύχομαι να πάνε όλα καλά :)

  14. #14
    Θα κάνω τα πάντα φίλε σε ευχαριστώ!!!δεν θα αφήσω την ζήλια να καταστρέψει την σχέση μου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Nα σαι καλά :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •