Δύσπνοια και αρρωστοφοβία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 35
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160

    Δύσπνοια και αρρωστοφοβία

    Γειά σας .Είμαι νέα στο φόρουμ.Είμαι 20 ετών και υποφέρω από δύσπνοια εδώ και χρόνια παλιά ήταν πιο έντονη.Κάνω συνέχεια καρδιογραφήματα αλλά μου λένε ότι είναι άγχος.Γενικά αγχώνομαι ότι κάτι έχω και ψάχνομαι συνέχεια.Μόλις δώμια αρρώστια στην τηλεόραση η διαβαπσω σε περιοδικά με ποιάνει τρόμος και
    ψαΧνομαι.Δεν θέλω να ζώ άλλο έτσι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    250
    Γεια σου Σεχρ…

    Αυτό που εχείς είναι κοινό για όλους μας που έχουμε μια αγχώδες διαταραχή…
    Η άρρωστοφοβία περνάει μέσα από την καθημερινότητα μας δυστυχώς.
    Η λύση είναι οπωσδήποτε μια επίσκεψη σε κάποιο ψυχολόγο για να προλάβεις χειρότερα του τύπου κρίσεις πανικού και κατάθλιψη.
    Πρέπει κάποιος να σε βοηθήσει να δεις την άλλη πλευρά του ποταμού γιατί μόνη σου είναι πολύ δύσκολο να το ξεπεράσεις….

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Επίσης αποφάσισα να ξεπεράσω τον φόβο μου και να κλείσω ραντεβού για υπέρηχο καρδιάς.Ακόμα πιστέυω ότι έχω πρόβλημα και αγχώνομαι απίστευτα.Για ψυχολόγο πρέπει αλλά δεν έχω τόσα χρήματα. Η δύσπνοια πάντως πάντα με απασχολεί

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    907
    απο δική μου πείρα σου λέω ότι μακάρι να σταματήσεις στο τριπλεξ καρδιάς...μετά θα χρειαστεί να κανεις κατι αλλο να ησυχασεις και μετα κατι αλλο...και παει λεγοντας...ρωτα και μένα που έχω εναν ιατρικο φάκελλο λες και ειμαι 80 χρονων ...και ολα αυτά μεσα σε 2-3 χρόνια..
    Ψυχραιμια και ψυχολογική υποστήριξη οπωσδήποτε (τα λεω για να τα ακουω και εγω μη νομιζεις)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    μήπως έχεις καμια χρόνια βρογχίτιδα ή αλλεργικό άσθμα ή τίποτα τέτοιο?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Τώρα που το είπες αυτό πάγωσα από τον φόβο μου αλήθεια λέω.Αλλά θα το κοιτάξω και αυτό

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    1
    Oyte broxitida exeis oute alergiko as8ma. Min agxonesai kai min to psakseis. Ola auta ta ...pnevmonologika tha ta akouge kai o kardiologos...
    Egw ex8es gurisa apo ton kardiologo (triplex klp...) kai mou eipe oti gia tis duspnoies pou exw edw kai 40 meres!!! ftaiei to kefali mou kai to apistefto agxos mou!!! Ton rwtisa na paw se pnevmonologo kai moy eipe oti katarxin an upirxe kapoio provlima tha to akouge estw kai amidra kai kata defteron oti mesa se saranta meres me tis duspnoies pou exw kai tin entasi pou tou perigrafw an itan kati pathologiko tha ...to katalavaina. Episis den nomizw oti einai tuxaio oti exoume duspnoies kapoies wres mesa sti mera kai kapoioes oxi. Otan apasxoloume px. to mualo mas me kati allo oi duspnoies eksafanizontai. E afto einai to prwto pou prepei na mas ksupnisei kai na skeftoume oti ta pathologika provlimata den exoun wres!!! Enw ta psuxoswmatika exoun!.
    Kalo kouragio se olous mas.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    Originally posted by Sehrazat
    Τώρα που το είπες αυτό πάγωσα από τον φόβο μου αλήθεια λέω.Αλλά θα το κοιτάξω και αυτό
    καλά αυτά δεν είναι και τίποτα, γιατί πάγωσες από το φόβο σου?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Δέν ξέρω.Μερικές φορές γελάω με τον εαυτό μου που αντιδρώ έτσι.Έχω τεράστια φοβία με τις αρρώστιες και όταν λέω τεράστια εννοώ τεράστια.Για να καταλάβετε πόσο έντονο είναι το πρόβλημα μου πρίν από 4 μήνες που ήταν να κάνω εξετάσεις για θυρεοειδή είχα αγχωθεί τόσο μην μου βρούν κάτι καρκίνο η υπερθυρεοειδισμό που δέν κοιμόμουν το βράδυ και συνεχώς έλεγα από μέσα μου / Μην φοβάσαι χαζή δεν είναι τίποτα μην φοβάσαι και τι έγινε εάν έχεις υπερθυρεοειδισμό σιγά/ αλλά όσο τα λέγα τόσο αγχωνόμουνα περισότερο και ξέρετε γιατί; Γιατί στο σπίτι υπάρχει βιβλίο καρδιολογίας και εννοείται ότι το έχω ξεσκονίσει αλλά διάβασα ότι ο υπερθυρεοειδισμός προκαλεί καρδιακή ανεπάρκεια εάν δέν το προσέξεις.Επίσης έχω μία μικρή ελιά στην
    ομοπλάτη και πάλι άγχος μήν είναι καρκίνος και ξανά άγχος που με δάγκωσε καταλάθος λίγο στο δάχτυλο μην τυχόν και πάθω καρκίνο όπως είχα ακούσει μια θεία να λέει ότι μια κοπέλα γνωστή της την δάγκωσε σκύλος και έπαθε καρκίνο και πέθανε.Έχει κανένας άλλος τόσο έντονο πρόβλημα η είμαι η μόνη;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Πάντως σε πνευμονολόγο και καρδιολόγος για τρίπλεξ θα πάω.Αλήθεια πόσο κοστίζει; Μία φίλη πλήρωσε 180 ευρώ.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Η αλήθεια είναι ότι όταν πήγα στα επείγοντα η γιατρός παθολόγος που με εξέτασε με ακροάστηκε κιόλας.Εάν ήταν άσθμα δεν θα το άκουγε;πειράζει που ήταν παθολόγος και όχι καρδιολόγος; Είναι η καλύτερη της περιοχής πάντως.Όλοι το λένε

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    den pathaineis karkino apo dagkwma skylou. lyssa isws :P

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Η θεία μου έτσι είπε και μάλιστα την κοπέλα που το έπαθε την έλεγαν Ελένη

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Ρε παιδιά λέτε να έχω πρόπτωση;δεν θα φαινόταν στο καρδιογράφημα;η γιατρός δεν άκουγε τον χαρακτηριστικό ήχο με το στηθοσκόπιo;διαβάζω ότι σε κάποιους εδώ μέσα έχουν βρεί τέτοιο πράγμα και τρελαίνομαι.Φοβάμαι πολύ.Διάβασα και τα συμπτώματα στο ιντερνετ και επίσης διάβασα ότι ο γιατρός το υποψιάζεται όταν ακούει με το στηθοσκόπιο έναν περίεργο ήχο.Υπάρχει λέτε περίπτωση να το βρούν στο τρίπλεξ και να μην βρέθηκε στο καρδιογράφημα;φέυγω για διακοπές αύριο και πάλι θα τις περάσω μέσα στο άγχος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    160
    Και κάτι άλλο.Τα συμπτώματα δύσπνοια ταχυπαλμίες κλπ είναι δυνατόν όταν έχεις άγχος να σε πιάσουν και κατα την διάρκεια η μετά την γυμναστική.Γιατί κανά δυό φορές με έπιασε ταχυπαλμία αφού έτρεξα λίγο.Εδώ να δείτε φόβο και ανησυχία μήπως είναι κάτι

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •