Χρειάζομαι άμεση βοήθεια!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3

    Χρειάζομαι άμεση βοήθεια!!

    Παιδιά βοήθεια!!! Η ιστορία μου έχει ως εξής:
    Η αδερφή μου έχει παντρευτεί έναν ναρκομανή και έχουν μαζί δυο παιδιά. Είναι σε γάμο μαζί του 12 χρόνια. Αυτός ποτέ του δεν έχει δουλέψει, το μόνο που κάνει είναι να πηγαίνει βόλτες τα βράδια και να ξυπνά δυο με τρις το μεσημέρι. Είχε καταδικαστεί και σε οκτώ μήνες φυλάκιση για βιασμό. Η αδερφή μου από την άλλη σκίζετε στην δουλειά για να τα βγάλει πέρα, έχει και το ξύλο από τον κύριο, που μόνο κύριος δεν είναι, για χρήματα. Την έχουμε δει πολλές φορές με μελανιές στο πρόσωπο αλλά και στο σώμα. Μου το έχουν πει και τα παιδιά ότι πέφτει πολύ ξύλο στο σπίτι.Την είχαμε πει να τον αφήσει από τότε που είχε σχέση μαζί του. Η αδερφή μου γνώρισε κάποιον άλλον, εξωσυζυγική σχέση δηλαδή, και αποφάσισε τον Μάρτιο να τον αφήσει. Πήρε τα παιδιά και έφυγε. Η μάνα του όμως επικοινωνούσε με τα παιδιά, λέγοντας τα ότι ο μπαμπάς σας έφυγε από την πόλη, έπιασε δουλειά, έχει κατάθλιψη και κλαίει όλη μέρα, πήρε χάπια να αυτοκτονήσει και ότι υπεύθυνος για όλη αυτή την κατάσταση είναι η μαμά σας. Μίλησε και αυτός με την αδερφή μου και της είπε "αν δεν γυρίσεις θα αυτοκτονήσω". Η αδερφή μου και από την πίεση των παιδιών, αφού την έλεγαν ότι αν πάθει κάτι ο μπαμπάς μας εσύ θα είσαι η υπεύθυνη και ότι ο μπαμπάς μας άλλαξε, και από τα τηλεφωνήματα του άλλου, άρχισε να σκέφτεται να γυρίσει πίσω. Η μάνα του πήρε τηλέφωνο τα παιδιά να πάνε να μηνούν στο σπίτι της για να δουν τον μπαμπά τους, και τα μιλούσε ακόμα περισσότερο με αποτέλεσμα να μην θέλουν να πάνε στην μαμά τους. Αυτή τα κάνει όλα τα χατίρια, τα αφήνει μέχρι τις 11 η ώρα έξω, τους δίνει χρήματα και τα μικρά ξεσάλωσαν. Πλέον δεν θέλουν να πάνε στην αδερφή μου, θέλουν να κάτσουν με τον μπαμπά τους. Η αδερφή μου όταν έφυγε έκανε αίτηση διαζυγίου και ο κύριος δεν της το έδωσε. Επιμέλεια δεν θέλει να πάρει γιατί δεν θέλει να πιέσει τα παιδιά, αυτός την ενοχλεί στο σπίτι της και ,από τα λόγια της αδερφής μου ("δεν θέλω τα παιδιά μου να , μείνουν ορφανά") μάλλον θα γυρίσει πίσω.
    Θέλω βοήθεια, δεν ξέρω τι να κάνω.. Σκέφτομαι να τον πιάσω και να τον σπάσω στο ξύλο!!! Να το στείλω στο νοσοκομείο για μήνες!! Και αυτόν και την μάνα του!!! Το θέμα είναι ότι αν τον χτυπήσω, στην κατάσταση που είναι, θα μου ψοφήσει... Τη να κάνω????????? Θέλω βοήθεια........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Η αδελφη σου κ τα παιδια χρειαζονται αμεση βοηθεια μην καθυστερειτε καθολου Ομως το ξυλο δεν ειναι λυση ,θα πας φυλακη κ δεν θα λυσεις τιποτα.Αντιθετα θα τους δωσεις αφορμη να λενε διαφορα.ΜΙλησε με την αδελφη σου πρωτα ,δειξε της την συμπαρασταση σου κ επισκεφθειτε εναν ειδικο να σας πει την γνωμη του.Οχι βεβιασμενες κινησεις κ οχι καθυστερησεις.Τα παιδια ειναι πολυ μικρα κ ειναι εκτεθειμενα σε κινδυνο αυτη την στιγμη.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Όταν εκείνος της είπε ότι θα αυτοκτονήσει, πήγε σε έναν ειδικό (ψυχολόγος και οικογενειακός σύμβουλος ταυτόχρονα).. Της είπε μερικά πράγματα, όπως ότι αυτά τα άτομα λένε πολλά ψέματα, και την άκουσε... Αλλά από τα τηλεφωνήματά του, της επισκέψεις του στην δουλειά της και από την στεναχώρια για τα μικρά έχει χαθεί... Δεν ξέρω τι να πω... Εδώ εγώ έχω χαθεί...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Σταματησε τις επισκεψεις της στον ειδικο?Σιγουρα ειναι πολυ στενοχωρημενη κ πελαγωμενη τωρα γιαυτο θα πρεπει θα πρεπει να συνεχισει να τον συμβουλευεται.Πηγαινετε μαζι κ σε ενα δικηγορο τα παιδια δεν πρεπει να ζουν με ενα ναρκομανη .Ουτε την μητερα του να ακουτε,εχει δεχτει την χρηση κ αδιαφορει τελειως για τα παιδια.Πιστευω οτι κ εκεινη ειναι χαμενη κ απελπισμενη γιατι βλεπει τον γυιο της σε αυτη την κατασταση,ομως δεν ειναι δικο σας προβλημα.Το δικο σας ειναι μονο τα παιδια.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    26
    Πιστευω οτι βοηθεια χρειαζετε βασικα η αδελφη σου,που αφησε την κατασταση να εξεληχθει ετσι με την ανοχη της.
    Και φυσικα τα κακομοιρα τα παιδια που δεν φταινε.
    Αυτη η γυναικα μου θυμιζει λιγο τη μητερα μου ,και εκνευριζομαι οταν ακουω για γυναικες ανικανες να παρουν αποφασεις,που ειναι μονιμως εξαρτημενες απο εναν αντρα(ειτε συζηγο ειτε εραστη).Νομιζω οτι αν δεν παρει αυτη αποφαση να ξεκοψει πραγματικα,δεν μπορειτε να κανετε εσεις κατι.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    24
    Πρέπει να την πείσεις να αφήσει αυτό τον άνθρωπο επειγόντως. Με κάθε κόστος! Θα καταστρφούν τελείως τα παιδάκια, είναι θέμα χρόνου απλά!... :(

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    225
    καλησπέρα Κ_ος

    αρχικά εύχομαι να μη σε κουράσει όλη αυτή η ιστορία ,και πραγματικά να μπορέσεις να

    σταθείς δίπλα στα ανήψια σου και την αδερφή σου.

    αν θες όμως να βοηθήσεις

    θα πρέπει να ενημερωθείς για το πως?

    τα προγράμματα του ΚΕΘΕΑ , οι Α.Ν (ΑΝΩΝΥΜΟΙ) έχουν όμάδες

    συμβουλευτικής οικογένειας για τέτοια ζητηματα, ΔΩΡΕΑΝ.

    έχεις δίκιο να σαι θυμωμένος με τον γαμπρό σου,

    όμως σκέψου, αν όντως είναι σε χρήση ,

    δεν το κάνει για να κάνει κακό σε σας,

    τις ανάγκες του προσπαθεί να καλύψει.

    και αφου φροντίζει τον εαυτό του με αυτό το μέσο-παγίδα,

    οι παρενέργειες απλώνονται και στην οικογένεια!

    οι ψυχολόγοι που έχουν εμπειρία στις εξαρτήσεις,

    μπορούν να σας βοηθήσουν!

    όσο για την γιαγιά τους και τις ευθύνες μην καταναλώνεται την ενεργειά σας σε τέτοια ζητηματα,


    χρειάζεστε ενέργεια για το μεγάλωμα των παιδιών και της μανας ,που από τι λές

    ήδη έχουν υποστεί κακοποιηση.

    όπως κιαν χειριστειται το θέμα ,μην παραβλέψετε τα παιδιά, σε παρακαλώ!!

    σου ευχομαι καλό κουράγιο!

  8. #8
    Πρωτα απο ολα μου φαινεται οτι η αδελφη σου ειναι εξαρτημενη.. το πιο πιθανο εξιδανικευει καποια πραγματα στην σχεση της με αυτον τον τυπο. Τα αλλα περι του τον λυπαται και για τα παιδια και ολα τα αλλα ειναι φτηνες δικαιολογιες για να επιστρεψει.
    Ο αλλος παιζει το παιχνιδι του σαν καλος σαδομαζοχιστης, τοσο με τους αλλους οσο και με τον εαυτο του. Φαινεται οτι εχει και ενα τεραστιο οιδιποδιο με την μανα του.
    τα παιδια μεγαλωνοντας σε αυτες τις καταστασεις εχουν γινει χειριστικα και εκμεταλευονται καταστασεις.
    Θελεις πολλα πραγματα αλλα εσυ δεν μπορεις απο μονος σου. η αδελφη σου ειναι που πρεπει να παρει αποφαση. Πρωτα απο ολα να καταλαβει οτι φταιει για οσα τραβαει και να παει σε θεραπεια. Και τα παιδια επισης.
    2. Ενα περιοριστικο διαταγμα για τον κυριο , μια αιτηση διαζυγιου ξανα και μια δικαστικη διαδικασια για την κηδεμονια απαιτουνται!!
    3. Ο μονος τροπος για να διορθωθουν ολα ειναι ο πιο πανω. Ο μονος τροπος αυτος ο κυριος να εχει ενα κινητρο για να διορθωσει τον εαυτο του ειναι ο πιο πανω. Να της πεις οτι ειναι για το καλο ολων που θα πρεπει να γινουν αυτα.
    4. Να θυμασαι, σκοπος του νομου ειναι να βαλει τα ορια εκει που οι ανθρωποι δεν μπορουν!!!
    5. Θελεις και εσυ βοηθεια, περνας και εσυ το τραυμα σου, ζητα επισης στηριξη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    121
    Σκεψου ως εξης, τι κερδος θα εχει αν φυγει τωρα απο κοντα του και αυτη και τα παιδια και τι εχει να χασει αν μεινει μαζι του, επειδη δεν μπορουσε να φυγει με ανωδυνο τροπο. Θα ειναι αδυνατον να απομακρυνθει και να μην υπαρχουν φασαριες, μισος, φωνες, κυνηγητο,στεναχωρια απο τα παιδια, οτιδηποτε αλλο. Ολα αυτα ομως μαζι δεν θα φτιαξουν ενα χεροτερο αυριο απο το αυριο που θα δημιουργηθει αν μεινει κοντα σ\'αυτον που περιγραφεις. Οποτε μη σκεφτεσαι συνεπειες, ουτε και προσωρινες αναποδιες. Οτι ειναι να γινει να γινει γρηγορα και αργοτερα, θα φανει πως και γιατι εγιναν ολα αυτα (για τα παιδια το λεω, που θα καταλαβουν στο μελλον οτι ηταν για καλο ,μην σε απασχολει καν για τα παιδια)

    Καλη δυναμη!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    4,495
    Με λίγα λόγια τα παιδιά έπαιξαν το ρόλο του\"μέσου πίεσης\"μετά από την πλύση εγκεφάλου και τους συναισθηματικούς εκβιασμούς της γιαγιάς για να γυρίσει η μητέρα τους και τα ίδια στη γνώριμή τους φωλιά της κακοποίησης.:(

    Τι να πω.Καλή δύναμη,ελπίζω η αδερφή σου να ξεφύγει για να σωθεί η ίδια και τα παιδιά της.Ήταν λάθος της που υποχώρησε,εφόσον έκανε την κίνηση να απομακρυνθεί,τώρα ποιος ξέρει πότε θα το αποφασίσει ξανά.Εσένα σε ακούει καθόλου,συζητάτε ή σου κρύβει πράγματα από την καθημερινότητά της και τα μαζεύεις από δω κι από κει;
    "Δε με νοιάζει να έρθουν όλοι οι ξένοι στην Ελλάδα και οι Έλληνες να πάνε αλλού. Θεωρώ ότι πατρίδα μας είναι η γη. Από μικρό παιδί απέρριπτα τα σύνορα."
    Σπύρος Μπιμπίλας

  11. #11
    Εγώ στη θέση σου θα έλεγα ένα και μόνο στην αδελφή μου: αυτός ο άνθρωπος δεν πρόκειται να αλλάξει όσα χρόνια και να περάσουν. Πες της να κάνει ότι θάλει, (γιατί αν την πιέσεις θα φερεις αντίθετα αποτελέσματα), και μίλα και συ με έναν ειδικό, (παιδοψυχολόγο θα σου πρότεινα), ώστε να βρείτε τρόπο να επικοινωνήσετε ουσιαστικά με τα παιδιά.

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    3
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την συμπαράσταση! Την χρειάζομαι πραγματικά! Μιλάω με την αδερφή μου, αν και κρύβει αρκετά πράγματα και μάλλον ο \"πρώην\" έγινε ή θα γίνει \"νυν\"... Αυτός πηγαίνει σπίτι τις να φάει, να ξαπλώσει, να δει τηλεόραση. Η αδερφή μου, που μίλησα σήμερα μαζί της, μου είπε ότι είναι φίλοι και ότι όταν έχει κάποια ανάγκη αυτός την βοηθάει. Επιπλέον η αδερφή μου άρχισε και το αλκοόλ και πήγε στο Νοσοκομείο για να τις δώσουν ηρεμιστικά, έτσι μου είπε τουλάχιστον. Μισεί τους γονείς μας, δεν θέλει να ακούσει τίποτα και δεν θέλει να πάει πλέον στο πατρικό. Μας είπε πως αν τον πειράξουμε τον \"πρώην\" \"νυν\", δεν ξέρω τι @@ είναι, και κάνει απόπειρα αυτοκτονίας αυτός θα κάνει και αυτή. Τα παιδιά δεν μένουν σπίτι μαζί της, μένουν ακόμα με την γιαγιά τους. Η αδερφή μου πρέπει να έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου γιατί μου είπε σήμερα \"η ψυχολόγος μου είπε ότι τα άτομα αυτά λένε ψέματα και γενικός είναι άρρωστα. Και εγώ τι έκανα? Έφυγα, τον παράτησα και πήγα αλλού για καλοπέραση!\" και \"εκείνος είναι άξιος και μάλιστα πολύ πιο άξιος από εμένα, γιατί αγαπάει τα παιδιά μας, ενώ εγώ με αυτά που έκανα τα έδειξα ότι δεν τα αγαπάω\"...

    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ???? Δεν μπορώ να κοιμηθώ, και αν κοιμηθώ θα είμαι πραγματικά πολύ κουρασμένος.. Με το που ξυπνάω σκέφτομαι τι να κάνει τώρα, που θα είναι και με ποιόν.. Θέλω επειγόντως στήριξη και συμβουλές.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    Συγνωμη κιολας αλλα πολυ ανευθυνο ατομο ειναι η αδερφη σου. Δε λεω πως και ο μιστερ ειναι παναγιτσα, αλλα αν τα παιδια τωρα βρεθουν θυματα ολου αυτου του σκηνικου-κατι πολυ πιθανο-, να ξερεις οτι εγινε με την βοηθεια της αδερφης σου.

    Το γεγονος οτι ο τυπος χτυπαει και μελανιαζει την αδερφη σου καθως και οτι εχει ηδη φαει φυλακη για βιασμο (τι 8 μηνες, 88 θα επρεπε να ειναι η ποινη τεσπα) , σχηματιζει το προφιλ ενος σαδιστη , και ο σαδιστης θελει για ταιρι του εναν υποτακτικο του με μηδαμινη αυτοπεποιθηση. Αυτον τον ρολο δυστηχως τον εχει η αδερφη σου.

    Απο την στιγμη που για την ωρα η αδερφη σου δεν εχει αυτοπεποιθηση για φ,χ,ψ λογους προσωρινα, αμα θες αν την βοηθησεις πραγματικα, τοτε βρες της εσυ βασεις για το πως να κανει μια νεα ζωη. Βρες της εσυ δουλεια, βοηθησε την εσυ να βρει σπιτι σε νεα περιοχη, συνεχιζε να την στηριζεις ψυχολογικα. Ειναι καποιες φορες που το να συμβουλευεις καποιον δεν αρκει και αυτο που χρειαζεται ειναι να τον πιασεις απο το χερακι και να τον καθοδηγησεις εσυ.

    Αν γινει δικαστηριο για διαζυγιο, ο αντρας της με τετοιο βαρυ ιστορικο που εχει δεν θα κερδισει ευκολα την επιμελια των παιδιων.

    Παρολα αυτα εξακολουθω να μην ξερω ποια ειναι οντως η καλυτερη επιλογη για τα παιδια ακομα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    220
    Επικοινωνησε οσο πιο γρηγορα γινεται με το ΚΕΘΕΑ της περιοχης σου.Ο τυπος ξερει να την χειριζεται πολυ καλα,ξερει οτι ειναι ενοχικο ατομο με μηδενικη αυτοεκτιμηση κ εκει παταει.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •