πίστη στο Θεό/προσευχή /διαίσθηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1

    πίστη στο Θεό/προσευχή /διαίσθηση

    Ανοίγω ένα νέο θέμα που δεν ταιριάζει κάπου αλλού.
    Τα δυο πρώτα συνδέονται, ίσως και το τρίτο.

    Από διάφορες απόψεις που έχω ακούσει ή διαβάσει λένε ότι η πιστη στο Θεό, η ελπίδα στο Θεό και η προσευχή βοηθούν στην επίλυση ψυχολογικών καταστάσεων ή ενδυναμώνουν σ΄ αυτή την πορεία. Βοηθούν στο να ξεπεραστούν προβλήματα ή στο να επιτύχουμε στόχους, σαν μικρά θαύματα. Η πίστη η ενδιάθετη, η καρδιακή.

    Πιστεύω, η διαίσθηση είναι κάτι άλλο, είναι κάτι εσωτερικό, σαν κραυγή ανεξήγητο, που προβλέπει ή αποτρέπει για κάτι, που δημιουργεί αισθήματα χαράς ή αμφιβολίας ή φόβου και λύπης για κάτι που μπορεί να συμβεί.

    Δεν ξέρω από δικές σας εμπειρίες ή απόψεις κάτι παραπάνω ή κάτι διαφορετικό...
    γιάννης

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Να σου πω την αλήθεια το πιστεύω και εγώ αυτό.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    24
    Προσωπική εμπειρία δεν έχω αλλα έχω ακούσει πολλά...

    Μια φίλη μου είπε ότι ένα στέλεχος της εταιρίας που εργάζεται έπαθε κρίση άγχους και πανικούς και άρχισε να ασχολείται με τη θρησκεία. Στο τέλος κλείστηκε σε μοναστήρι και τον έψαχνε η γυναίκα του για 5 μέρες. Όταν ανακάλυψε που είναι της είπε ότι αποφάσισε να μείνει εκεί...

    Οπότε τα συμπεράσματα δικά σας...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    4,305
    ioannis2 , ξέρω άνθρωπο που θεοσεβούμενο που κατέληξε να μην μπορεί να επικοινωνήσει με το περιβάλλον και οι γιατροί να λένε στου συγγενείς πως δεν έχει γυρισμό....
    http://www.mazi.org.gr/

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Originally posted by arktos
    ioannis2 , ξέρω άνθρωπο που θεοσεβούμενο που κατέληξε να μην μπορεί να επικοινωνήσει με το περιβάλλον και οι γιατροί να λένε στου συγγενείς πως δεν έχει γυρισμό....
    δηλαδή τι έπαθε σχιζοφρένεια σε ποια ηλικία?

  6. #6
    Το να πιστεύουμε είνα πολύ σημαντικό. Μπορούμε να ζητάμε τη βοήθεια του Θεού να προσευχόμαστε να νιώθουμε πως αντλούμε από κάπου δύναμη.
    Είναι λυτρωτικό και γαλήνιο, ΟΜΩΣ, υπάρχει μια λεπτή γραμμή κάπου εκεί που δεν πρέπει να ξεπερνάμε. Το να κρεμάμε τη ζωή, το μέλλον και την υγεία μας στο Θεό, είναι από μόνο του μια παραίτηση δείγμα αδυναμίας να επιβιώσουμε και να παλαίψουμε για τον εαυτό μας.
    Ακόμη χειρότερα και πέρα από τη γραμμή είναι το παράδειγμα της άρκτος και του κοραλ που δείχνουν ως που μπορεί να φτάσει ο φανατισμός.

  7. #7
    Θεοφανία

    {{Το να κρεμάμε τη ζωή, το μέλλον και την υγεία μας στο Θεό, είναι από μόνο του μια παραίτηση δείγμα αδυναμίας να επιβιώσουμε και να παλαίψουμε για τον εαυτό μας. }}

    Συμφωνώ! Μοιάζει με το ‘‘συν Αθηνά και χείρα κίνει‘‘.
    Το να τα «αφήνουμε στο θεό» είναι δείγμα αδυναμίας, φόβου να αναλάβουμε ευθύνη, να κάμουμε κάτι, το φορτώνουμε κάπου αλλού, στο Θεό και εμείς απλά περιμένουμε ελπίζοντας ...
    Χρειάζεται η πίστη, η προσευχή και λοιπά, νοουμένου ότι συνοδεύεται από έργα, από διεκδικήσεις στην καθημερινή ζωή, από το να βλέπουμε τη ζωή κατάματα και να ορμάμε.
    Όχι να καταντά κλείσιμο σε πρότυπα και απαγορεύσεις που στο τέλος δημιουργούν απομώνωση από την κοινωνία, φυγή και δυστυχία. Ούτε για υποκρισία ούτε για αυτό το θεοσεβούμενο που το θεωρώ αρρωστημένη κατάσταση.
    Μιλώ για τη σχέση με το Θεό που πραγματικά δημιουργεί γαλήνη και εσωτερική πληρότητα.
    γιάννης

  8. #8
    για άλλο θέμα ζητώ απόψεις
    γιάννης

  9. #9
    Originally posted by ioannis2
    Θεοφανία

    {{Το να κρεμάμε τη ζωή, το μέλλον και την υγεία μας στο Θεό, είναι από μόνο του μια παραίτηση δείγμα αδυναμίας να επιβιώσουμε και να παλαίψουμε για τον εαυτό μας. }}

    Συμφωνώ! Μοιάζει με το ‘‘συν Αθηνά και χείρα κίνει‘‘.
    Το να τα «αφήνουμε στο θεό» είναι δείγμα αδυναμίας, φόβου να αναλάβουμε ευθύνη, να κάμουμε κάτι, το φορτώνουμε κάπου αλλού, στο Θεό και εμείς απλά περιμένουμε ελπίζοντας ...
    Χρειάζεται η πίστη, η προσευχή και λοιπά, νοουμένου ότι συνοδεύεται από έργα, από διεκδικήσεις στην καθημερινή ζωή, από το να βλέπουμε τη ζωή κατάματα και να ορμάμε.
    Όχι να καταντά κλείσιμο σε πρότυπα και απαγορεύσεις που στο τέλος δημιουργούν απομώνωση από την κοινωνία, φυγή και δυστυχία. Ούτε για υποκρισία ούτε για αυτό το θεοσεβούμενο που το θεωρώ αρρωστημένη κατάσταση.
    Μιλώ για τη σχέση με το Θεό που πραγματικά δημιουργεί γαλήνη και εσωτερική πληρότητα.
    Ακριβώς τα ίδια πράγματα λέμε. Είναι υπέροχη η γαλήνη που μπορούμε να βρούμε στο Θεό, αλλά είναι ακόμη πιο σημαντική η γαλήνη που μπορούμε να βρούμε παλεύοντας και κερδίζοντας τη ζωή μόνοι μας....:)

  10. #10
    Originally posted by
    Originally posted by lightbluepath
    Ok, να φάω εγώ μπαν γιατί έβρισα, αφού με έφτασαν ως εδώ και με είχαν σκυλοβρίσει σε τόσες σελίδες και πετάχτηκε και ένας από το πουθενά και με είπε τρελή και είπε τα χειρότερα το στόμα του και έβαλε και αγγελία αλλά να φάνε και όλοι αυτοί και ειδικά αυτός μην τους προστατεύετε.
    το μήνυμα τροποποίηθηκε από την ομάδα διαχείρισης για παραβίαση των όρων χρήσης!
    Μπροστά ήσουν βρε παιδάκι μου? α πα πα! Ούτε στο κρεββάτι του δεν μπορεί κρυφτεί πια κανείς.....!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    ελειπα καποιες μερεσ αλλα ειχα αποθηκευσει ενα ποστ που γραφτηκε σε αυτο το θρεντ και η διαχειριση το εβγαλε μετα ηθελα λοιπον να ρωτησω τους διαχειριστες το εξης πως γινεται να βαζει ενα ποστ καποιος που ειναι ανρετζιστερντ μου φαινονται περιεργα ολα αυτα και αν θελει καποιος να μου απαντησει το ποστ που αποθηκευσα ειναι το παρακατω και γραφτηκε απο τον χρηστη ανρετζιστερντ στις 25/8 και ωρα 14:01



    Unregistered



    Μηνύματα: N/A
    Registered: N/A
    Member Is Offline



    [*]Εστάλη στις 25-8-2010 στις 14:01


    Απάντηση με παράθεσηΑναφορά μηνύματος στον Administrator



    Παράθεση:

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2008
    Posts
    1,871
    γουατ δε...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Posts
    2,458
    δεν ηξερα οτι τα μπαν ειναι τοοοοσο ερεθιστηκα!

    :D

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Προφανως ο unregistered ηταν registered και εφαγε μπαν.

    Να μου πεις γιατι εσβησε και το ονομα? Μαλλον αλλη επιλογη στην διαγραφη...ενα απλο νικνεϊμ αγνωστο ειναι και δεν κρυβονται πονηρα στοιχεια , απλως μαλλον αλλη επιλογη μπαν.


    Οσο για το θεμα να πω για τη διαισθηση , οτι ειναι ο γρηγορος τροπος να βγαλεις σωστο συμπερασμα χωρις να αναλυσεις μια κατασταση σε ατελειωτους λογικους συνειρμους.

    Αν σου πουν πως κατεληξες σε αυτο το συμπερασμα...δυσκολο να εξηγησεις. Πολυ χρησιμη.

    Το κακο με την ψυχωση πολλες φορες ειναι οτι \"φρεναρουμε\" το ιδιο μας το μυαλο , προσπαθουμε να το κοντρολλαρουμε οποτε αγνοουμε πολλες φορες την διαισθηση , μαζι με ασχημα κομματια πεταμε και χρησιμα κατι σαν πνευματικη διαιτα.

    Με απασχολει μερικες φορες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Α ναι και κατι ακομα...για ποιο λογο η παραθεση ενος μηνυματος ακρως προσβλητικου για μερικα ατομα συμπεριλαμβανομενου εμου...παλι? Ας μην αναλυσω την αποθηκευση λολ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •