Η ζωή μας με την (ιδεο)ψυχαναγκαστική διαταραχή (obsessive compulsive disorder)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41

    Η ζωή μας με την (ιδεο)ψυχαναγκαστική διαταραχή (obsessive compulsive disorder)

    Σε αυτό το θέμα θα γράφουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες(εμμονές,ψυχαναγκ ασμοί κτλ.) από την ζωή μας με την ΙΔΨ.

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41
    Συχνές ιδεοληψίες κατά την εφηβική μου ηλικία:

    Αποφυγή πατήματος γραμμής π.χ πλακάκια κατά το περπάτημα
    Είσοδος-έξοδος πόρτας με το δεξί πόδι πρώτα και σε περίπτωση πατήματο γραμμής ή αριστερού ποδιού επανάληψη περάσματος.
    Άνοιγμα-κλείσμος ηλεκτρικών συσκευών 4 φορές συνήθως όπως και της βρύσης
    Κάθισμα σε καρέκλα 4 φορές πριν κάτσω τελικά
    Πολλαπλός έλεγχος βρύσης νερού για να μην στάζει
    Πολλαπλός έλεγχος φερμουάρ παντελονιού για ευνόητους λόγους
    Πολλαπλός έλεγχος κλειδώματος αυτοκινήτου-μηχανής-τσάντας-πόρτας-παραθύρων κτλ
    Αποφυγή νούμερου 6 και λέξεων με 6 γράμματα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by alekos1
    Συχνές ιδεοληψίες κατά την εφηβική μου ηλικία:

    Αποφυγή πατήματος γραμμής π.χ πλακάκια κατά το περπάτημα
    Είσοδος-έξοδος πόρτας με το δεξί πόδι πρώτα και σε περίπτωση πατήματο γραμμής ή αριστερού ποδιού επανάληψη περάσματος.
    Άνοιγμα-κλείσμος ηλεκτρικών συσκευών 4 φορές συνήθως όπως και της βρύσης
    Κάθισμα σε καρέκλα 4 φορές πριν κάτσω τελικά
    Πολλαπλός έλεγχος βρύσης νερού για να μην στάζει
    Πολλαπλός έλεγχος φερμουάρ παντελονιού για ευνόητους λόγους
    Πολλαπλός έλεγχος κλειδώματος αυτοκινήτου-μηχανής-τσάντας-πόρτας-παραθύρων κτλ
    Αποφυγή νούμερου 6 και λέξεων με 6 γράμματα
    ξεκιναω \"μεταφραση\":αποφυγη πατηματος στις γραμμες γιανα μη βγεις \"ακυρος\", εγω ανοιγοκλεινω 3 φορες πορτες/βρυση (στο ονομα της αγιας τριαδας), πολαπλος ελεγχος παρολο που ξαναελεγχθηκαν πριν, μηπως κ δεν κοιταξα καλα? παλι ελεγχος αποφυγη νουμερου 6 κ λεξεων με 6 γραμματα διοτι συμβολιζουν το χαραγμα του αντιχριστου,666.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    11
    ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕ ΝΑ ΚΟΠΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΑ AIDS ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΥΣ (ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ),ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΑΓΓΙΖΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟ Η ΙΟ,ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣΩ Η ΝΑ ΦΙΛΗΣΩ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΩ,ΜΟΛΙΣ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΟ ΛΟΥΣΙΜΟ Η ΣΤΟ ΧΤΕΝΙΣΜΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΦΑΛΑΚΡΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΙΣ ΜΑΖΕΥΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΤΡΟΥΣΑ ΜΙΑ ΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ Η ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.....(ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    Originally posted by pinkrose
    ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕ ΝΑ ΚΟΠΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΑ AIDS ΚΑΙ ΕΤΡΕΧΑ ΣΤΟΥΣ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΥΣ (ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΣΟΥΡΩΤΗΡΙ),ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΑΓΓΙΖΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟ Η ΙΟ,ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣΩ Η ΝΑ ΦΙΛΗΣΩ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΓΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΑΡΡΩΣΤΑ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΣΩ,ΜΟΛΙΣ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΣΤΟ ΛΟΥΣΙΜΟ Η ΣΤΟ ΧΤΕΝΙΣΜΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΦΟΒΟΜΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΦΑΛΑΚΡΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΤΙΣ ΜΑΖΕΥΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΤΡΟΥΣΑ ΜΙΑ ΜΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΕΦΥΓΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ Η ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.....(ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ)
    πωπω κοπελα μου, πρεπει να εισαι ηρωιδα που αντεχεις:)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    11
    Η ΚΑΡΔΟΥΛΑ ΜΟΥ ΞΕΡΕΙ ΠΟΣΟ ΤΟ ΑΝΤΕΧΑ! ΑΠΛΩΣ ΠΕΙΣΜΩΣΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΜΕ ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕΙ ΑΛΛΟ.... ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ :) Ο ΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΕ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟ.... ΜΕ ΛΙΓΗ ΘΕΛΗΣΗ ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΣ!

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41
    Ενασχόληση με θρησκευτικά θέματα
    ΣΤΑΔΙΟ ΙΔΕΟΛΗΨΙΩΝ
    Διάφορα ερωτήματα σχετικά με την θρησκεία όπως:
    υπάρχει θεός,από που και πότε προήλθαμε,σταυρώθηκε ο χριστός,αναστήθηκε ο χριστός,είναι ο χριστιανισμός η αληθινή θρησκεία,μήπως είναι ο αλλαχ,ο βούδας,ο δίας κτλ.
    ΣΤΑΔΙΟ ΨΥΧΑΝΑΓΚΑΣΜΟΥ
    Εύρεση 3 τουλάχιστον απαντήσεων σε κάθε ερώτημα μέσω έρευνας ώστε να αφαιρεθεί νοητικά η ιδεοληψία κατόπιν μελέτης βιβλίων,ιντερνετ κτλ.
    ΣΤΑΔΙΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΗΣ
    Εφόσον ευρέθησαν οι πιθανές απαντήσεις(ψυχαναγκασμοί) από τα ερωτήματα(ιδεοληψίες) αμφισβήτηση απαντήσεων και ξανά μελέτη αντικατάστασης αμφισβητούμενης απάντησης.
    ΣΤΑΔΙΟ ΚΟΥΡΑΣΗΣ
    Κατόπιν κούρασης από όλη αυτή την διαδικασία αισθήματα λύπης,αηδίας,εξαντλήσεως,κ� �τάθλιψης.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    κλασικοτατος ψυχαναγκασμος

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41
    Ιδεοληψίες-Ψυχαναγκασμοί

    Κάπνισμα συγκεκριμένου αριθμού τσιγάρων σε συγκεκριμένες ώρες,επιστροφή σε μέρος που κάτι μου δημιούργησε ιδεοληψία,κοίταγμα κάποιου αντικειμένου πχ εικόνας,σταυρού και προσπάθεια θετικής πρώτης σκέψης μετά το κοίταγμα,διαφορετικά επανάληψη κοιτάγματος,σκέψης κτλ σε αριθμούς επαναλήψεων 1,2 κτλ όχι 6.
    Επίσης μετά από όλη αυτή την διαδικάσια κοίταγμα ώρας σε ψηφιακό ρολόι και η πρόσθεση των νούμερων να δίνει άθροισμα ιδεοληπτικά αποδεκτό από εμένα και επανάληψη ψυχαναγκασμού σε αντίθετη περίπτωση κοίταγμα,πρώτη σκέψη κτλ.Επίσης μελέτη πρώτης λέξης που ακούω από κάποιο τρίτο πρόσωπο π.χ καλησπέρα και μέτρημα γραμμάτων πχ.9 αποδεκτό ναι αν όχι επανάληψη όλης της προηγούμενης διαδικασίας.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    11
    πω πω γερο ζορι.... καταφερες να το ξεπερασεις?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    41
    Aυτό το είδος των εμμονών παρήλθε μετά απόμια δεκατία σχεδόν,τώρα είμαι σχετικά καλά αλλά πάντα υπάρχουν διαστήματα που υποτροπιάζω σε άλλου είδους εμμονές και ψυχαναγκασμούς.Τώρα λίγο καιρό είμαι καθαρός,έχουν αραιώσει οι ιδεοληψίες και οι ψυχαναγκασμοί τελείωσαν.Υπάρχει όμως παροδική κατάθλιψη κατά διαστήματα.Όλα κάποτε τελειώνουν,αυτό πιστεύω και για την ασθλενεια αυτή,έκανε τον κύκλο της μου έφαγε 13 χρόνια από την ζωή μου και ίσως και υποσυνήδητα αποφάσισα να την σταματήσω.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    114
    υπομονη και κουραγιο θελει αλεκο, πιστεψε με.:)

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    αρχισε απο τα 13 μου περιπου και ειχε σχεση με το γραψιμο(πχ καθως εγραφα μια εργασια για το σχολειο κολλουσα σε μια λεξη η ενα γραμμα της αλφαβητου και το ξαναγραφα ξανα και ξανα και συνεχεια τα γραπτα μου ηταν παντα μουτζουρωμενα,αναγκαζομου� � να τα γραψω απ την αρχη)διαβαζα ενα κειμενο και κολλουσα σε μια λεξη και την ξαναδιαβαζα ξανα και ξανα μεχρι να νιωσω οκ για να παω παρακατω οταν επρεπε να γυρισω σελιδα,γυριζα στην επομενη μετα ξαναγυριζα στην προηγουμενη μετα ξανα στην επομενη κοκ μεχρι παλι να νιωσω οκ.γενικα το διαβασμα κατεληγε να ειναι πολυ εξαντλητικο.Αργοτερα προστεθηκαν κι αλλα πηγαινα σ ενα δωματιο να παρω κατι το επαιρνα εφευγα μετα ξαναπηγαινα ξανα και ξανα επινα νερο και εβαζα μετα το ποτυρι στο νεροχυτη το ξαναεπαιρνα το ξαναεβαζα ξανα και ξανα ανοιγα και εκλεινα τις πορτες το ιδιο και με το φως καθε βραδυ πριν ξαπλωσω κοιτουσα κατω απο το κρεβατι γιατι φοβομουν μην ειναι καποιος.Κοιτουσα ξαπλωνα μετα ξανανοιγα το φως ξανακοιτουσα κατω απο το κρεβατι εκλεινα το φως ξαναξαπλωνα κοκ.Γενικα επαναλαμβανα πολλα πραγματα και πολλες κινησεις μου και ηταν πολυ κουραστικο .μπροστα σε αλλους το εκρυβα αλλα η οικογενεια μου αρχισε να αντιλαμβανεται καποια απο αυτα και μ αντιμετωπιζανε ως εξης.\"χαζο εισαι?και φωνες μετα προστεθηκε και το πλυσιμο των χεριων συνεχεια τα επλενα και οταν τα επλενα δεν μπορουσα να σταματησω σταματουσα τη στιγμη που εκανα μια ωραια σκεψη αλλα επειδη μου φωναζαν να σταματησω δυσκολευομουν να κεφτω κατι ωραιο και να σταματησω και συνεχιζα να τα πλενω.Το 98 φευγω για αθηνα να σπουδασω και μενω με τον αδερφο μου μονο.Σταματησαν οι ψυχαναγκασμοι και οι εμμονες ημουν βεβαια σαν την μεγαλη παρασκευη αλλα δεν επαναλαμβανα τιποτα.Κρατησε 2 χρονια αυτο μετα μετακομησαν οι γονεις μου και μειναμε ολοι μαζι παλι.οι εμμονες ξαναρχισαν νομιζα οτι θα μολυνθω και οτι θα πεθανω κολλησα οτι θα παθω τετανο και αλλα τετοια φοβομουν οτι θα κολλησω κατι απο καποιον και διαφορα τετοια διαβαζα για αρρωστιες.Μετα προστεθηκε και κατι αλλο σιχενομουν σε απιστευτο βαθμο τη γενετικη περιοχη πεταξα ολα τα ωραια μου εσωρουχακια και αγορασα κατι βρακες για να καλυψω πληρως αυτη την περιοχη πλενομουν συνεχεια και συνεχεια μεχρι να ξεβρομησω εμπαινα στο μπανιο πλενομουν ξαναβγαινα ξαναμπαινα ξαναπλενομουν συνεχεια και συνεχεια με σιχενομουν ενιωθα τοσο δυστηχισμενη νομιζα οτι αν δεν υπηρχε αυτη η περιοχη θα μπορουσα να ζησω φυσιολογικα μετα προστεθηκε να σιχενομαι και τους αλλους και τα ζωα και τις ακαθαρσιες τους που αφηνουν στα πεζοδρομια μου εγινε εμμονη οτι θα βγω εξω και θα πατησω βρομιες δεν περνουσα διπλα απο καδους αποριμματων αλλαζα δρομο για να περπατησω απο καπου που ειναι πιο καθαρα οταν εβλεπα ενα σκυλο αλλαζα δρομο ηθελα ο δρομος να ειναι καθαρος κι εγω να ειμαι καθαρη και οι αλλοι να ειναι καθαροι,δεν αγκαλιαζα κανεναν δεν φιλαγα κανεναν δεν ακουμπουσα κανεναν αρχισα να εχω ιδεοληψιες αμφιβολιας οπως μηπως ακουμπησα στον καδο αποριματων καταλαθως ισως γιατι περασα πολυ κοντα και ισως ο σκυλος που περασε απο διπλα μου με ακουμπησε πρεπει να παω να πλυθω πολυ ευκολα παντα υπηρχε ενας ηλιθιος λογος για να πλυθω.Τοτε ηταν που αναζητησα βοηθεια ψυχολογο πηγα δυο συνεδριες και ειχα την εντυπωση οτι εγω ηξερα περισσοτερα γι αυτη την ασθενια απ οτι αυτη και δεν ξαναπηγα μετα πηγα σε ψυχιατρο μου εδωσε αντικαταθληπτικα και απο τοτε ειδα καποια βελτιωση αλλα βελτιωση που την κατακτησα με πολυ κοπο.Τωρα εχω εμμονη με τα νεκρα με τους νεκρους με τις νεκροφορες ακομα και κρεας αυτο το νεκρο ζωο η το νεκρο ψαρι που ειναι στο ψυγειο με τρελαινει με αγχωνει πινω νερο απο την βρυση για να μην ανοιξω το ψυγειο και παρακαλω τη μανα μου \"μη μαγειρεψεις κρεας σημερα,μην τρωτε νεκρα ζωα κανιβαλοι\" και οταν πρεπει να βγω απο το σπιτι φοβαμαι παρα πολυ οτι θα δω ενα νεκρο περιστερι πατημενο απο μια ροδα αυτοκινητου ακομα και μια νεκρη μελλισα φοβαμαι οτιδηποτε νεκρο ισως κατι να κολησω πρεπει να πλυθω παλι γιατι ισως ισως να ακουμπησα σε κατι νεκρο.Και σημερα το πρωι που ηρθα στη δουλεια με δυσκολια ηρθα με πιανει η καρδια μου οταν βγαινω απο το σπιτι θελω ομως να βγω εξω δεν θελω να κλειστω μεσα αλλα συνεχεια βομβαρδιζεται το κεφαλι μου με σκεψεις.Και καθως ερχομουν στη δουλεια ελεγα δεν θα κοιταω δεξια και αριστερα για να δω κατι βρομικο η κατι νεκρο θα κοιταω ευθεια μπροστα το δρομο μου δε θα ψαχνομαι και το εκανα και τωρα σκεφτομαι μηπως υπηρχε κατι απο εκει που περασα και δεν το ειδα.Ειμαι τωρα καθαρη?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Καποτε μου αρεσε παρα πολυ να διαβαζω βιβλια. Μεχρι την στιγμη που μου εγινε αφορητο και εξαντλητικο λογω των ΙΔΨ μου...........
    Κολλουσα και εγω σε καποια γραμμη ή καποια λεξη, συνηθως ολοκληρη προταση, και δεν μπορουσα να προχωρησω παρακατω αν δεν ενιωθα μεσα μου οτι την διαβασα οπως θα ηθελα. Και οταν γινοταν αυτο προσπαθουσα να προσποιηθω οτι δεν το ειχα κανει και οτι εβλεπα για πρωτη φορα την συγκεκριμενη προταση και προσπαθουσα να ξαναφερω μεσα μου τα συναισθηματα ή πως τελος παντων θα ενιωθα ή θα σκεφτομουν να διαβαζα την προταση για πρωτη φορα. Και φυσικα οταν αυτο δεν πετυχαινε το επαναλαμβανα ξανα και ξανα και τσαντιζομουν γιατι δεν μπορουσα να το πετυχω σωστα.
    Τωρα πλεον δεν διαβαζω σχεδον καθολου. Ακομα και στις εξετασεις στην σχολη μου καμια φορα δυσκολευομαι. Τραγικο..... Εχω τοση ορεξη να διαβασω και ειμαι σιγουρη οτι θα διαβαζα πολυ περισσοτερο αν δεν ειχα την ηλιθια ασθενεια μου..........
    Επισης, δεν μπορω να φορεσω γυαλια. Μπορω...αλλα δυσκολευομαι παρα πολυ. Κανω διαφορα περιεργα με τα ματια μου, βασικα με ενοχλει το περιγραμμα των γυαλιων και συνεχεια κοιταω προς το πλαι και προσπαθω να ευθυγραμμισω το περιγραμμα με διαφορα αλλα αντικειμενα. Αυτη την στιγμη φοραω αναγκαστικα γυαλια ορασεως λογω μιας μολυνσης και ειναι αρκετα κουραστικο..... Ντρεπομαι κιολας γιατι δεν μπορω να το καταπιεσω εντελως οταν ειμαι με αλλους.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    ΕΛΛΑΔΑ
    Posts
    520
    Η ζωή μας με την (ιδεο)ψυχαναγκαστική διαταραχή (obsessive compulsive disorder) ειναι κολαση, για οσους πασχουν.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •