agxos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3

Thread: agxos

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    23

    agxos

    geia sas paidia.edv kai dyo xronia paleyv me tis kriseis panikou kai me entona psyxvsvmatika symtvmata apo ypervoliko stress, ean kai oi kriseis panikou den uparxoun ,apo oti pisteyv pleon ,exoun parameinh ta psuxvsvmatika pou einai entona kai polles fores me kanoun na fovavai.. edv kai 1.5 xrono kanv psyxv8erapoia mia fora thn evdomada alla ta symtvmata den exoun ypoxvreish.to 8ema einai oti ta vionv synexeia kai me entasi. exv dokimasei kai omoiopa8htikh alla tipota .exv kourastei apo ola ayta,kai pragmatik pisteyv oti den 8a ksanaginv pote kala. .ti me sumvouleuetai na kanv??.
    u.g- lev na epsikeytv kai neyrologo mpas kai ola ayta einai mhpvs kapoia diataraxh tou neyrikou susthmatos.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    23
    ευχαριστω danay οσον αφορα το για το πρωτο 8εμα δεν γινεται γιατι ηδη τα οικονομικα μου ειναι πολυ δυσκολα αυτον τον καιρο και το κοστος που πληρωνω για την ψυχολογο μου μου ειναι αρκετα δυσβασταχτογια 1 επισκεψη την εβδομαδα.
    οσον αφορα το δευτερο επισκευτικα εναν ψυχιατρο ο οποιος μου ειπε οτι απο την στιγμη που κανω ψυχοθεραπεια τοτε καλο ειναι να μην παρω φαρμακα γιατι δεν θα μου προσφερουν τιποτα,απο τιν στιγμη που ηδη κανω ψυχοθεραπεια.,πραγμα το στο οποιο συμφωνησε και η ψυχολογος μου.
    το θεμα εειναι οτι αγχωνωμαι με το παραμικρο,ανεξαρτητα εαν αυτο που με αγχωνει ειναι μικρης η μεγαλης σημασιας.κανω μονο κακες σκεψεις και ο νους μου παει μονο στο κακο.συνεχεια σκευτωμαι ,το μυαλο μου δεν ηρεμει σχεδον ποτε,αλλα κανει μονο αγχωτικες σκεψεις,και μετα ερχωνται τα ψυχοσωματικα-σφιξιματα στο στηθος ,στο στομαχι,εντονοι πονοκεφαλοι,βουιζματα στα αυτια,οχι καλος υπνος,εφιαλτες. κλπ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Γεια και από μένα αγχωμένη μου ύπαρξη. Εμένα όταν ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού και η αγοραφοβία πριν από 8 χρόνια να σου πω την αλήθεια δεν ξεκίνησα με ψυχοθεραπεία. Από μόνη της δεν νομίζω ότι μπορεί να κάνει πολλά μιας και η χημεία του οργανισμού προκαλεί ένα μέρος των συμπτωμάτων. Εγώ ξεκίνησα τα seroxat που με βοήθησαν αρκετά στον πρώτο χρόνο και χωρίς ψυχοθεραπείες , αλλά απλώς αλλάζοντας τρόπο ζωής και καθημερινές συνήθειες κατάφερα να ισορροπίσω. Η ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει υπό άλλες συνθήκες ή παράλληλα με την αγωγή αρκεί όμως και εσύ να περιορίσεις τους άκρως αγχωτικούς παράγοντες και να βρείς μια διέξοδο χαλάρωσης όπως π.χ εξόδους διασκέδασης, διάβασμα, χαλαρωτική μουσική,διαλογισμό, γιόγκα, αστείες παρέες, συζήτηση εδώ στο forum και ότι άλλο ταιριάζει στον χαρακτήρα σου και πιστεύεις ότι με αυτό μπορείς να μειώσεις ή να εκμηδενίσεις το ακραίο άγχος. Εγώ τα κατάφερα χωρίς επισκέψεις σε ψυχιάτρους, χωρίς ψυχοθεραπείες... αλλά ολική απαλλαγή δεν έχω για να μην λέω ψέματα. Απλά πλέον νιώθω καλά, δεν έχω κρίσεις και απολαμβάνω πράγματα που πριν δεν με γέμιζαν παρόλο που τα αγαπούσα.
    Βρες τη δύναμη μέσα σου και βγές από το τούνελ...μπορείς!!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •