Συνεχής κόπωση - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Originally posted by Elie
    Πίστεψέ με, θα μπορούσα να κάνω διδακτορικό στην κόπωση.
    Πολύ καλό.......διδακτορικό στην κόπωση.....

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    πάντως αυτό με τον ιατρικό έλεγχο που πρέπει να προηγείται του \" ψυχολογικού\" είναι αλήθεια.

    Μια περίοδο που νόμιζα ότι ήμουν τσακισμένη από την κατάθλιψη, οι εξετάσεις μου έδειξαν έλλειψη σιδήρου, πήρα συμπλήρωμα σιδήρου και κατάφερα και στάθηκα στα πόδια μου.

  3. #18
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Βέβαια. Πάντως η συνεχής κόπωση σχετίζεται με ζητήματα ψυχολογίας εν γένει....

  4. #19
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Ο άνθρωπος είναι ένα πολυσύνθετο βιοχημικό ον, στο οποίο η παραμικρή ανωμαλία μπορεί να οδηγήσει σε περαιτέρω προβλήματα. Σου αναφέρω ενδεικτικά 5 παθήσεις/καταστάσεις που μπορεί να οδηγούν σε συνεχή κόπωση, χωρίς να έχουν ψυχολογικά αίτια-και μπορούν ακόμη και να οδηγήσουν, σε κάποιες περιπτώσεις, στην κατάθλιψη, ως δευτερεύουσα απόρροια της κατάσταση:

    1. Σύνδρομο χρόνιας κόπωσης/Μυαλγική εγκεφαλοπάθεια
    2. Κοιλιοκάκη
    3. Προβλήματα με τον θυροειδή
    4. Προβλήματα με τα επινεφρίδια
    5. Αναιμίες

    Πολλά από αυτά τροποποιούνται με την κατάλληλη διατροφή (π.χ. στην περίπτωση της κοιλιοκάκης, αποφυγή της γλουτένης) και άλλα πάλι με την κατάλληλη φαρμακευτική αγωγή (θυροειδής).

  5. #20
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Ευχαριστώ Elie. Και για να γελάσουμε λίγο αυτό με την \"κοιλιοκάκη\" ήταν κορυφαίο. Υπάρχει τέτοια ασθένεια; Ήμαρτον Κύριε....

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •