Συνεχής κόπωση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70

    Συνεχής κόπωση

    Σας έχει τύχει ειδικά το πρωί να μην έχετε όρεξη για τίποτα και να αισθάνεστε πολύ κουρασμένοι; Κι αν ναι πως το αντιμετωπίζετε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    αν ξυπνήσω και νιώθω κούραση, τρώω ένα καλό πρωινό (μούσλι με γάλα, φρουτάκια κτλ κτλ), ακούω λίγη ωραία μουσικούλα να στανιάρω και σιγά σιγά συνέρχομαι.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Kαλή ιδέα δεν λέω, αλλά μιλώ για μια συνεχή κούραση που σχετίζεται με την ψυχολογία.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    ε, ναι. για να ξυπνήσεις κουρασμένος πάει να πει ότι δεν έχεις κοιμηθεί καλά και για να μην έχεις κοιμηθεί καλά συνήθως υπάρχει κάποιος ψυχολογικός λόγος (άγχος για κάτι, στενοχώρια κτλ κτλ) τουλάχιστον σε μένα έτσι συμβαίνει. απλά δεν το αφήνω να με πάρει εντελώς από κάτω. η μουσικούλα με βοηθάει να ανέβω και το καλό πρώινό να πάρω δυνάμεις.

    τώρα αν αυτά τα κόλπα δεν πιάνουν και κάποιος δεν την παλεύει με τίποτα και για μεγάλο διάστημα κοιμάται και ξυπνάει χάλια, καλό είναι να μιλήσει με κάποιον ψυχολόγο για να αρχίσει να ξεφορτώνει αυτά που τον βασανίζουν.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    46
    Άλλο ένα κολπάκι είναι ένα πρωινό μπάνιο. Εγώ βρίσκω ότι ένα μπάνιο πάντα με ηρεμεί και με ξεκουράζει... Ξεκινάει η μέρα με μία νότα φρεσκάδας... Και ευχάριστη μουσική στη διαπασών για να ακούγεται μέχρι το μπάνιο βοηθάει :Ρ

  6. #6
    Originally posted by Margaritta
    Σας έχει τύχει ειδικά το πρωί να μην έχετε όρεξη για τίποτα και να αισθάνεστε πολύ κουρασμένοι; Κι αν ναι πως το αντιμετωπίζετε;
    Πάρε βιταμίνες. Οι σπιρουλίνες είναι ότι πρέπει για ενέργεια και καλή διάθεση το πρωί...

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Αν δεν γυμνάζεσαι καθόλου αισθάνεσαι συνέχεια κουρασμένος. Μήπως πρέπει να αρχήσεις την γυμναστική?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Πάρε βιταμίνες. Οι σπιρουλίνες είναι ότι πρέπει για ενέργεια και καλή διάθεση το πρωί... [/quote]

    Τι μέρος του λόγου είναι οι σπιρουλίνες;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    165
    και μένα το πρωινό μπάνιο με βοηθάει πολύ. Σαν να παίρνει από πάνω μου ένα κομμάτι κουρασης.

    Προτείνω βιταμίνες, δεν βλέπεις αμέσως διαφορά αλλά μετα από καμιά 15 μέρες, βλέπεις.

    Βρες μια εκπομπή στο ραδιόφωνο που σου αρέσει και σε κάνει να γελάς. Εγώ πάντα ακούω όταν πηγαίνω στο γραφείο το πρωί και από εκεί που είμαι στη μαυρίλα, πιάνω τον εαυτό μου να γελάει και αυτό λειτουργεί πιο θετικά.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    25
    Margaritta σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ παλαιότερα ένιωθα πολύ συχνά μία διαρκής κούραση, όχι μόνο όταν ξυπνούσα αλλά όλη την ημέρα. Λοιπόν θα σου πω μερικές συμβουλές για να το αντιμετωπίσεις. Δεν ξέρω αν θα σου χρησιμεύσουν όλες. Χρησιμοποίησε όσες πιστεύεις ότι θα σου κάνουν καλό απ\' αυτές.
    Κατ\' αρχάς απ\' ότι κατάλαβα η κουρασή σου είναι ψυχολογική. Η κούραση υπάρχει μόνο στο κεφάλι σου. Δεν είναι κακό που την έχεις κι ούτε με αυτή την γνώση θα την νικήσεις. Αλλά σαν πρώτο βήμα πρέπει να καταλάβεις πως η κούραση είναι αρνητικές σκέψεις συσσωρευμένες κι επίσης πρέπει να πιστέψεις ότι μπορείς να τις αντιμετωπίσεις.
    Οι τεχνικές που ανέφερα είναι οι εξής:
    1: Πήγαινε στον καθρέπτη και σύγκρινε το προσωπό σου με ένα φύλλο χαρτί. Για κίτρινο χρώμα πρέπει να κοιμάσαι 7 ώρες, για κόκκινο πρέπει να κοιμάσαι 8 ώρες, για σκοτεινό χρώμα πρέπει να κοιμάσαι 9 ώρες ενώ για άσπρο χρώμα πρέπει να κοιμάσαι 10 ώρες. Κοιμάσαι λοιπόν όσο χρειάζεται;
    2: Όταν θα κοιμάσαι στο κρεβάτι πρέπει να χαλαρώνεις και να μένεις στην ίδια στάση για αρκετή ώρα μέχρι να σε πάρει ο ύπνος. Καλό θα ήταν να μην έρθεις σε επαφή με καμία οθόνη τρεις ώρες πριν κοιμηθείς.
    3:Φρόντισε να κάνεις πολύ καλές διατάσεις αφού ξυπνήσεις. Το κεφάλι πρέπει να φτάνει στο γόνατο.
    4:Αν χρειάζεσαι κάνε δίαιτα μέχρι να φτάσεις στα κανονικά κιλά του βάρους σου.
    5: Τρώγε θρεπτικά πράγματα. Κυρίως λαχανικά και δημητριακά. Σε μερικούς μήνες αν τρως πολλά λαχανικά θα ανακαλύψεις ότι έχεις περισσότερη ενέργεια από πριν.
    6:Κάνε μπάνιο ή ένα ντους. Ανοίγει τους πόρους του δέρματος.
    7:θυμήζε τακτικά στον εαυτό σου ότι ο ανθρώπινος εγκέφαλος έχει εκπλητικές λειτουργίες που μπορούν να σου δώσουν όση ενέργεια χρειάζεσαι κι ακόμη παραπάνω.
    8:Καλλιέργησε τον κήπο του μυαλού σου. Άφησε μέσα μόνο τις θετικές και φωτεινές σκέψεις. Κυνήγησε τις αρνητικές και διώξτες από εκεί.
    9:Μάθε να αναπνέεις σωστά. Χρησιμοποίησε το διάφραγμα που είναι ένα λεπτός μύς κατά μήκος της κοιλιάς μας. Νιώσε τον να σηκώνεται όταν πέρνεις αέρα και να κατεβαίνει όταν εκπνέεις.
    10:Ξεπέρασε τους φόβους σου. Όταν κάποιος φόβος ορθώνεται μπροστά σου σπεύσε αμέσως να τον χτυπήσεις. Ο καλύτερος τρόπος είναι να κάνεις αμέσως αυτά που φοβάσαι. Η κούραση πολλές φορές προέρχεται απ\' το γεγονός ότι δεν ζούμε δυναμικά κι όπως θα θέλαμε τη ζωή μας.
    11:Να αναλογίζεσαι κάθε βράδυ τα λάθη της ημέρας. Καλό θα ήταν να τα γράφεις και σε ένα χαρτί.
    12:Να επαναλαμβάνεις μάντρας. Συγκεκριμένα να επαναλαμβάνεις πενήντα φορές την ημέρα από μέσα σου: \'Είμαι τρομερά ενεργητική και χαρούμενη. Όλη η ενέργεια του κόσμου βρίσκεται μέσα μου.\' Με αυτή την τεχνική θα δεις βαθειες αλήθειες μέσα σου.
    13:ΜΗΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ. Ποτέ μην σκέφτεσαι ότι είσαι κουρασμένη. Αν μία τέτοια σκέψη περάσει απ\' το μυαλό σου άστην να περάσει χωρίς να της δώσεις σημασία.
    14:Γυμνάσου. Κάνε μία γυμναστική που σ\' αρέσει. Ένα άθλημα, μία πολεμική τέχνη ίσως.
    15:Διάβασε βιβλία που να έχουν σχέση με το συγκεκριμένο πρόβλημα.
    16:Κάνε διαλογισμό. Πάρε το βιβλίο η βίβλος του διαλογισμού και βρες εκείνες τις ασκήσεις που θα σε κάνουν πιο ενεργητική.
    17:ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΣΟΥ. Αυτή είναι η πιο ισχυρή τεχνική απ\' όλες. Πρώτα μάθε τον εαυτό σου. Μετά δοκίμασε να κάνεις πράγματα που σ\' αρέσουν. Κάποια στιγμή θα ανακαλύψεις κάτι που θα σ\' αρέσει πολύ περισσότερο απ\' τα άλλα. Ακολουθησέ το κι αφιέρωσε πολλές ώρες την ημέρα εξασκώντας το. Να είσαι σίγουρη πως αν βρεις το πάθος σου και τ\' ακολουθήσεις τότε κάθε μέρα θα έχεις απίστευτη ενέργεια.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    αιγάλεω
    Posts
    13
    καλημέρα εμένα μου συμβαίνει η διαρκής κοπωση λόγω καταθλιψης αλλά και πέρα απο αυτό
    οταν ειμαι εντελως ερείπιο εχει πεσει πολύ ο αιματοκρίτης μου, εχει φουντωσει ο θυροειδής μου και κανω κακη διατροφη δλδ δε τρωω τιποτε
    Βιταμινες κλπ ουδεποτε με βοηθησανε
    μονο τα συμπληρωματα σιδηρου και φυσικα τα αντικαταθλιπτικα σε συνδυασμο με ψυχοθεραπεια συμβαλλουν σιγα σιγα στο να αρχισω να σηκωνομαι απο το καναπε που ελιωνα μετα τη δουλεια...

  12. #12
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Originally posted by mitsi
    καλημέρα εμένα μου συμβαίνει η διαρκής κοπωση λόγω καταθλιψης αλλά και πέρα απο αυτό
    οταν ειμαι εντελως ερείπιο εχει πεσει πολύ ο αιματοκρίτης μου, εχει φουντωσει ο θυροειδής μου και κανω κακη διατροφη δλδ δε τρωω τιποτε
    Βιταμινες κλπ ουδεποτε με βοηθησανε
    μονο τα συμπληρωματα σιδηρου και φυσικα τα αντικαταθλιπτικα σε συνδυασμο με ψυχοθεραπεια συμβαλλουν σιγα σιγα στο να αρχισω να σηκωνομαι απο το καναπε που ελιωνα μετα τη δουλεια...
    Καλημέρα, δηλαδή με τα αντικαταθλιπτικά και την ψυχοθεραπεία είδες σημαντική βελτίωση; Τώρα δεν αισθάνεσαι κόπωση;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Έχεις αποκλείσει τα παθολογικά αίτια, ότι δηλαδή δεν έχεις κάποιο ιατρικό πρόβλημα που σου δημιουργεί κόπωση; Εγώ θα άρχιζα απο κει, ένα πλήρες check up για να δεις αν σου λείπει τίποτα. Εαν αυτές είναι καθαρές, τότε το πρόβλημά σου μπορεί να είναι ψυχολογικό-είναι σημαντικό όμως να ξέρεις με τι παλεύεις, για να ακολουθήσεις και τον κατάλληλο δρόμο προς τη θεραπεία. Η κόπωσή σου αυτή βελτιώνεται καθώς προχωρά η μέρα ή χειροτερεύει; Έχεις κάτι να σε στενοχωρεί, σε γεμίζει η ζωή σου; Μήπως είναι απλή άρνηση, αν σε χαλάει κάτι; Είναι σημαντικό να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου. Τρέφεσαι σωστά;
    Στη θέση σου θα την έψαχνα λίγο πριν θεωρήσω τα αντικαταθλιπτικά λύση. Ναι μεν έχει αποδειχθεί ότι μετριάζουν την κόπωση, αλλά έχουν και ένα σωρό παρενέργειες.

  14. #14
    Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    70
    Elie, ο καθένας μας πράγματι κάτι έχει να τον στεναχωρεί, ή για κάποιους λόγους στεναχωρήθηκε στο παρελθόν. Η σωματοποίηση του άγχους είναι πολύ συνηθισμένο ζήτημα στους ανθρώπους.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    58
    Δεν αντιλέγω. Πίστεψέ με, θα μπορούσα να κάνω διδακτορικό στην κόπωση. Απλά προσπαθώ να βοηθήσω, αν και όπως το θέτεις, μάλλον είσαι σίγουρη πως η κόπωσή σου είναι ψυχολογικής φύσης. Σαφώς και όλοι μας έχουμε στενοχωρηθεί και η ζωή κανενός δεν είναι ρόδινη. Αν σωματοποιείς πράγματα, τότε ναι, μάλλον η καλύτερη λύση είναι μία διαφορετική προσέγγιση των πραγμάτων ή για αρχή, ένας καλός ψυχολόγος.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •