ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!είμαι καινούργια στο forum και το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον για αυτό πήρα και το θάρρος να γράψω !!
    είμαι 27 χρονών έχω τελειώσει ήδη ένα πτυχίο και είμαι ήδη και σε μια δεύτερη σχολή που τα τελευταία 2 χρόνια την τελείωνω μετα βίας (έχω μείνει στα πέντε μαθήματα)!!
    Αλλά μέχρι να φτάσω σε αυτά τα λίγα έπρεπε να πάω σε φροντιστήριο γιατι πέρσι ήμουν στα 14 και έπαθα κρίση πανικού ,ευτυχώς που είχα και στήριγμα τον αδελφό μου αλλιώς ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω!!Δεν λέω ειμαι υπερήφανη για αυτά που έχω καταφέρει και ποτέ δεν καθόμουν σε όλα τα χρόνια που σπουδάζω, έχω αρχίσει την δουλειά απο τα δεκαέξι μου απλά βλέπω ότι περνάνε τα χρόνια είμαστε και σε χρόνια κρίσης και έχω ένα μεγάλο δίλλημα!!
    Η σχολή που είμαι τώρα είναι καθαρά τεχνολογική δεν λέω έχει μέλλον αλλά δεν με ευχαριστεί κιόλας ,πάντα μου άρεσαν τα παιδιά και το επάγγελμά της βρεφονηπιαγωγού και ήθελα πάντα να ασχοληθώ !!Αυτό που σκεφτόμουν ήταν μόλις τελειώσω και αυτή την σχολή να πάω σε κάποιον ΙΕΚ και ύστερα να δουλέψω σε βρεφονηπιακό σταθμό!!


    Αλλά πόσο ακόμα θα σπουδάσω κουραστηκα και θέλω να δουλέψω κανονικά γτ όλο αυτό το ν καιρο δουλέυω και σπουδάζω ταυτόχρονα ( την ώρα που σας γράφω αυτές τισ γραμμές έχω και πρόταση απο μια παλιά μου δουλειά πολύ καλή να δουλέψω τον Σεπτέμβρη αλλά λόγω ενός μαθήματος που θέλει οπωσδήποτε παρακολούθηση το σκέφτομαι αλλά έχω ανάγκη τα λεφτά)
    Ειλικρινά βρισκομαι σε απόγνωση μήπως το παρατραβάω με τις σπουδές ,θα μου πείτε τώρα δικό σου μέλλον είναι!!αλλά θέλω μια συμβουλή γτ το μυαλό μου όπως και οι σκέψεις μου είναι σε σύγχυση!!έκτος απο αυτές τις ανησυχίες μου με έχει πάρει η κάτω βόλτα και με τις σχέσεις μου!!Η τελευταία σοβαρή μου σχέση ήταν στα εικοσιέξι και με τρώει και το άνχος πότε θα κάνω οικογένεια και αν θα βρω ποτέ άνθρωπο να με αγαπήσει πραγματικα!!Νιώθω οτι περνάνε τα χρόνια και μιζεριάζω!!
    Συγγνώμη για τις σκόρπιες σκέψεις μου αλλά έτσι είναι το μυαλό μου τα τελευταια 2 χρόνια σας ευχαριστώ που με ακούσατε!!

  2. #2
    Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    34
    Εμένα μου φαίνεται καλή ιδέα. Καλύτερα να κάνεις κάτι που σου αρέσει παρά κάτι που δεν σου αρέσει.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2010
    Location
    Εδώ στην γη!
    Posts
    2,397
    Ρε συ Βάσω έτσι είμαστε οι περισσότεροι άνθρωποι στις μέρες μας , αν επιτρέπεται ΤΕΕ τελειώνεις?

    Θα συμφωνήσω με την ΜΕΘ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    2,713
    Vasso,
    διαβάζοντας το μνμ σου μου φάνηκες πελαγωμένη και μάλιστα σα να πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερό!
    Για μένα πάνω απ\'όλα φρόντισε να χαλαρώσεις λίγο τους ρυθμούς σου,κάνε ένα πρόγραμμα λιγότερο αγχωτικό και πάρε αποφάσεις με ηρεμία.Δε σε κυνηγάει κανείς!Και όσο για το χρόνο είναι όλος μπροστά σου.Και για τα επαγγελματικά και για τα προσωπικά.

    Πάντως φυσικά μπορείς να πάρεις και 3ο κ 4ο πτυχίο αν έχεις όρεξη και με οργάνωση μπορείς να δουλεύεις ταυτόχρονα.Υπάρχουν εναλλακτικές.
    Είναι σημαντικό όμως να ξέρεις γιατί το κάνεις.
    Θέλω να σε ρωτήσω κάτι.Εφόσον το όνειρό σου είναι να γίνεις βρεφονηπιοκόμος γιατί επέλεξες να πάρεις 2 άσχετα πτυχία?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    αλλα λεω αλλα κανω και αλλα εννοω !!!!!!,,,,,,,,τελιωσες μια σχολη , δυσκολευεσαι να τελιωσεις μια δευτερη,,, μονο και μονο για να ξεμπερδεψεις και απ αυτη ,,,γιανα πας και σε μια τριτη που εκεινη επιτελους (!!!) θα σου δωσει την ευκαιρεια να δουλεψεις σε αυτο που σου αρεσει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Γιατι τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσες μανουβρες ?___________και πως να μην κουραστεις ??? α εχεις και οικονομικο προβλημα !!!!!!!! γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου ?? _______________

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας απλά μου άρεσαν κ πήγα και στις 2 σχολές απλά η μεγαλύτερη μου αγάπη ειναι τα παιδιά κ η ασχολία μαζί τους!!οικονομικό πρόβλημα τεράστιο δεν είχαμε ποτέ στην οικογένεια απλά δεν γούσταρα ποτέ να τρώω απο τους γονείς μου!!η μια σχολή είναι κολλέγιο και η άλλη ΤΕΙ όπου την άρχισα παράλληλα αλλά τα βρήκα σκούρα γτ δν είχα κάποιες βασικές γνώσεις απο το λύκειο και χρειάστηκα να πάω φροντηστήριο και ετσι στα χρόνια για να πάρω πτύχιο πήγα λίγο πίσω!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    163
    Originally posted by path
    αλλα λεω αλλα κανω και αλλα εννοω !!!!!!,,,,,,,,τελιωσες μια σχολη , δυσκολευεσαι να τελιωσεις μια δευτερη,,, μονο και μονο για να ξεμπερδεψεις και απ αυτη ,,,γιανα πας και σε μια τριτη που εκεινη επιτελους (!!!) θα σου δωσει την ευκαιρεια να δουλεψεις σε αυτο που σου αρεσει !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Γιατι τοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοσες μανουβρες ?___________και πως να μην κουραστεις ??? α εχεις και οικονομικο προβλημα !!!!!!!! γιατι το κανεις αυτο στον εαυτο σου ?? _______________
    απλα δεν γουστάρω να αφήσω τη μια σχολή και να πάω στην άλλη χωρίς να έχω τελειώσει!!!οικονομικό πρόβλημα δεν έχω απλά δεν μ\'αρεσει να τρώω απο τα έτοιμα και να κάθομαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!και ήμουν πάντα άτομο που όταν έκανα πόλλα πράγματα γέμιζα σαν άνθρωπος !!
    α!και path με τόσα θαυμαστικά τα μάτια μου !χαλάρωσε λίγο!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •