Γιατι οι σχιζοφρενεις δεν γραφουν στα forum? - Page 12
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112
Results 166 to 175 of 175
  1. #166
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,082
    βασικά θα ήθελα να μάθω αν η διαταραχή μειώνει, χχχχμμμμ, όχι μειώνει, αλλά κάνει κάπως πιο φλατ τα συναισθήματα, με αποτέλεσμα να μην θες να μιλήσεις και να εκφράσεις αυτά που νιώθεις.

  2. #167
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι για το στίγμα, γιατί ακόμα και στο ίντερνετ στιγματίζεσαι, δηλαδή αν πεις έχω αυτό, και το παρατηρήσεις, δεν θα σου μιλάνε όλοι πια. Και αυτό το παίρνεις προσωπικά. Ή πάλι, μπορεί να φοβάσαι μην σε ανακαλύψουν, ποτέ δεν ξέρεις με το ίντερνετ. Δεν πιστεύω ότι επειδή είσαι σχιζοφρενής δεν ξέρεις να χειρίζεσαι τον υπολογιστή, αυτό είναι μάλλον αστείο. Ούτε ότι οι περισσότεροι είναι σε κρίση. Οι περισσότεροι ή είναι καλά και το κρύβουν ξέρω γω, ή αυτοκτονούν. Διαλέγεις και παίρνεις.

  3. #168
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Originally posted by claire
    βασικά θα ήθελα να μάθω αν η διαταραχή μειώνει, χχχχμμμμ, όχι μειώνει, αλλά κάνει κάπως πιο φλατ τα συναισθήματα, με αποτέλεσμα να μην θες να μιλήσεις και να εκφράσεις αυτά που νιώθεις.
    Τα κάνει τελείως φλατ σε κάποιους. Αλλά δεν έχει καμμία σχέση το ένα με το άλλο, το ότι δεν έχεις συναισθήματα, δεν σημαίνει ότι δεν έχεις επιθυμία ή θέληση.

  4. #169
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν πιστεύω ότι επειδή είσαι σχιζοφρενής δεν ξέρεις να χειρίζεσαι τον υπολογιστή, αυτό είναι μάλλον αστείο.
    Where are the People with Schizophrenia?

    Approximately:

    * 6% are homeless or live in shelters
    * 6% live in jails or prisons
    * 5% to 6% live in Hospitals
    * 10% live in Nursing homes
    * 25% live with a family member
    * 28% are living independently
    * 20% live in Supervised Housing (group homes, etc.)

    (Απο USA μαλλον)

    Εαν εισαι αστεγος πχ δεν νομιζω να σε ενδιαφερει να μπεις στο ιντερνετ ε?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    After 10 years, of the people diagnosed with schizophrenia:

    * 25% Completely Recover
    * 25% Much Improved, relatively independent
    * 25% Improved, but require extensive support network
    * 15% Hospitalized, unimproved
    * 10% Dead (Mostly Suicide)

    After 30 years, of the people diagnosed with schizophrenia:

    * 25% Completely Recover
    * 35% Much Improved, relatively independent
    * 15% Improved, but require extensive support network
    * 10% Hospitalized, unimproved
    * 15% Dead (Mostly Suicide)


    και αυτο φυσικα...πολλοι πεθαινουν.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #171
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Εντάξει, άστεγοι κτλ είναι ένα μικρό ποσοστό, και είναι και ΗΠΑ, δηλαδή άλλα ποσοστά από εμάς. Όσο για τους θανάτους, το είπα κι εγώ. Με μπέρδεψε λίγο το 25% που αναρρώνουν πλήρως, δηλαδή είναι το ίδιο ποσοστό στα 10 και στα 30 χρόνια; Λογικά το ίδιο μετά από σκέψη. Δηλαδή δεν είναι υποσύνολο το ένα του άλλου.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Originally posted by lightbluepath
    Εντάξει, άστεγοι κτλ είναι ένα μικρό ποσοστό, και είναι και ΗΠΑ, δηλαδή άλλα ποσοστά από εμάς. Όσο για τους θανάτους, το είπα κι εγώ. Με μπέρδεψε λίγο το 25% που αναρρώνουν πλήρως, δηλαδή είναι το ίδιο ποσοστό στα 10 και στα 30 χρόνια; Λογικά το ίδιο μετά από σκέψη. Δηλαδή δεν είναι υποσύνολο το ένα του άλλου.
    δηλαδη λμπ, κατα πασα πιθανοτητα,
    οσοι αναρωνουν πληρως, αναρωνουν τα 10 πρωτα χρονια(γι αυτο παραμενει ιδιο το ποσοστο και στα 30),
    ενα ακομα ποσοστο απο αυτους που δεν ειχαν και τοση βελτιωση, εχουν ακομα μεγαλυτερη βελτιωση, ενω καποια αλλοι απο αυτους τελικα πεθαινουν, και τελος, οσοι ειναι κελισμενοι χωρις βελτιωση στα ιδρυματα παραμενουν εκει και στα 30 χρονια..

  8. #173
    Banned
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    4,512
    Ok, ευχαριστώ Ρεμ.

  9. #174
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Originally posted by keep_walking
    Ειμαστε τοσοι πολλοι αλλα δεν γραφουμε στα forums.
    Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ξερω τους λογους αλλα θα ηθελα να ακουσω μερικες αποψεις.
    Ειπα να πιασω λιγο το αρχικο ερωτημα... Προσωπικα υποψιαζομαι οτι φταινε τα λεγομενα αρνητικα συμπτωματα της νοσου - απαθεια, ελλειψη ενδιαφεροντος, απουσια λογου κλπ. Επισης αναρωτιεμαι ποσοι απο τους σχιζοφρενεις που γραφουν σε φορουμ ειχαν απο παλιοτερα επαφη με τους υπολογιστες η το ιντερνετ... Σκεφτομαι οτι πολυς κοσμος εμαθε τους υπολογιστες με κινητρο την επιθυμια να αποκτησουν προσβαση στο ιντερνετ, ποσοι ομως υπο το βαρος των αρνητικων συμπτωματων θα επιχειρουσαν ενα τοσο μεγαλο τεχνικο και επικοινωνιακο ανοιγμα?
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    ταξιδιωτης του κοσμου
    Posts
    2,649
    τελος ισως καποιοι να γραφουν κ να μην το λενε, οπως πιθανοτατα κυκλοφορουν αρκετοι αναμεσα μας κ δεν το παιρνουμε χαμπαρι! κ καλα κανουν οι ανθρωποι, γιατι να δινουν λογαριασμο στον καθενα? εφοσον κ η κοινωνια εχει φερθει αρκετα σκληρα κ προκατηλημμενα απεναντι τους. (στατιστικα μιλωντας)
    Ελευθερία είναι η απαλλαγή από την ανάγκη να αποδείξω την αξία μου.
    Αιωνιότητα είναι το "εδώ και τώρα" απαλλαγμένο από τα εξουθενωτικά δεσμά της εγχρονης πραγματικότητας. :D

Page 12 of 12 FirstFirst ... 2101112

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •