Γιατι οι σχιζοφρενεις δεν γραφουν στα forum?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 175
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014

    Γιατι οι σχιζοφρενεις δεν γραφουν στα forum?

    Ειμαστε τοσοι πολλοι αλλα δεν γραφουμε στα forums.
    Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ξερω τους λογους αλλα θα ηθελα να ακουσω μερικες αποψεις.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    γραφουν αλλα σε αλλες κατηγοριες...να εισαι σιγουρος γιαυτο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Ναι Νίκο μου, όντως δεν γράφουν. Και εγώ δεν νομίζω ότι δεν υπάρχουν άλλα άτομα που μπαίνουν εδώ και δεν έχουν να μοιραστούν την ίδια ενόχληση με εσένα. Συμφωνώ με τον Αλέξη ότι ίσως κάποιοι δεν θέλουν να εκτεθούν εντος εισαγωγικών. Εγώ λέω ότι δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Οι περισσότεροι εδώ είμαστε ανοικτοί σε όλα και σε όλους. Εγώ προσωπικά απολαμβάνω τόσο τη συντροφιά σου όσο και το πνεύμα σου! Μακάρι να σε ακολουθήσουν και άλλοι. Εγώ τους περιμένω...Φιλάκια Νικόλα μου!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    ..συμφωνω και επαυξανω!!!! ...φιλακια πολλα και μη φοβαστε τιποτα....
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Η απαντηση υπαρχει και στην περιγραφη του forum την οποια την νοιωθω καθημερινα και εκτος απο μερικα ακομα ο κυριοτερος λογος ειναι αυτος:

    Νιωθεις αβολα με αλλους ανθρωπους γιατι νιωθουν πως δεν εχουν τιποτα να πουν.
    Και πραγματικα ετσι ειναι.
    Εκει που καποιος θα γραψει μια σελιδα εγω θα γραψω μια προταση.
    Εκει που καποιος θα πει 100 λεξεις εγω θα πω μια.Φτωχεια λογου.
    Θα συμπληρωσω οτι ειναι πολυ περισσοτερο απο το \"νοιωθω\"
    οτι δεν εχω κατι να πω.
    Πραγματικα δεν βρισκω κατι να πω:(
    Ακομα και στα μεγαλυτερα forum που δεχονται μυνηματα απο ολο τον κοσμο η συγκεκριμενη κατηγορια δεχεται ελαχιστα.
    Ηθελα να το μοιραστω αυτο σαν το χειροτερο συμπτωμα που αντιμετωπιζω κατω απο φαρμακευτικο ελεγχο και μακαρι
    να βρει η επιστημη κατι...δεν ξερω τι.
    Σιχαθηκα την μοναξια που δημιουργει:(

    Ευχαριστω για την συμπαρασταση ελπιζω να αλληλοβοηθηθουμε και να λυσουμε τα προβληματα μας.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Νίκο μου καταλαβαίνω τις ανησυχίες σου και είναι πολύ σωστές. Το ζήτημα βέβαια δεν είναι αν θα γράψεις μια σελίδα ή μια γραμμή , αλλά αν αυτό που θα πείς αγγίξει πραγματικά τον άλλον. Με αυτά που ήδη έγραψες είμαι σίγουρη πως άγγιξες πολλούς!!! ʼλλωστε πάντα πίστευα ότι οι ποιο ουσιαστικές ιδέες και αποφάσεις έχουν παρθεί στην απόλυτη σιωπή ....και η απουσία λόγου πολλές φορές γεμίζει περισσότερα κενά από ότι η βαρετή φλυαρία. Σκέψου το λοιπόν αυτό την επόμενη φορά που θα προβάλεις με τέτοια λυτότητα και αρνητική προσέγγιση τα προσωπικά σου χαρίσματα...;)

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    188
    Keep walking να σε ρωτήσω τί φάρμακα παίρνεις????

    εγώ όταν έπαιρνα αντιψυχωτικό χάπι σε μεγάλη ποσότητα οι σκέψεις μου ήταν αργές και η ομιλία μου επίσης

    επίσης όταν άρχισα να γίνομαι καλά και συγχρόνως να αποκτώ αυτοπεποίθηση είχα περισσότερα πράγματα να πω

    μετά το ψυχωτικό επεισόδιο πέρασα μια περίοδο πραγματικά στη σιωπή

    dont wory θα καλυτερέψουν τα πράγματα αν το θέλεις βέβαια και εσύ .
    μην νομίζεις ότι έχω φτάσει τον ιδανικό βαθμό επικοινωνίας αλλά προσπαθώ ακόμα.
    βέβαια πάντα υπάρχουν κι αυτοί με τους οποίους δεν μπορείς να πεις τίποτα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    keep walking,
    ειναι βασικο χαρακτηριστικο ειδικοτερα της αποδιοργανωτικης σχιζοφρενειας η ελλειψη εκφρασης και συναισθηματων οπως επισης και η ασυναρτησια στο λογο οταν η συμπτωματολογια ειναι εμφανης η υπαρχει αναρρωση απο ψυχωσικο επεισοδιο. Σιγουρα συμβαλλουν και τα φαρμακα. Τα αντιψυχωτικα βεβαια - της παλαιοτερης γενεας-δημιουργουν μια γνωστικη και νευροψυχολογικη επιβαρυνση σε σχεση με την υπολοιπη φαρμακοθεραπεια. Η δικη μου αποψη στο λογο για τον οποιο τα ατομα με σχιζοφρενεια δεν γραφουν στα fora ειναι κυριως γιατι η σχιζοφρενεια ειναι μια κατα καποιο τροπο μυθοποιημενη διαταραχη με πολλα σκοτεινα σημεια για τους περισσοτερους. Ειναι ταμπου και στιγμα ενω το αγχος, η καταθλιψη και η διπολικη διαταραχη ειναι πιο κατανοητα. Για το τελευταιο οι περισσοτεροι δεν ξερουν οτι παραπεμπει στη μανιοκαταθλιψη οποτε δινουν μεγαλυτερο βαρος στον ορο καταθλιψη παρα μανια. Ενω η σχιζοφρενεια μπαινει παντα κατω απο την εννοια της \'τρελλας\', της παρανοιας και της επικινδυνοτητας. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι ετσι απλα οι σκεψεις αυτες εχουν γινει πλεον αισθητες στους ασθενεις με σχιζοφρενεια εφοσον πολλοι δεν αισθανονται ανετα μαζι τους, νομιζουν πως εχουν συνεχεια μειωμενη αντιληψη της πραγματικοτητας. Ολα αυτα οδηγουν τους ασθενεις να αποφευγουν να μιλησουν ανοιχτα.

    τεσσα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    athina
    Posts
    3,863
    keep walking... σίγουρα παντα θα υπάρχουν ατομα με τα οποια δεν θα εχουμε κατι να πουμε... ..ακομη κι εγω που ειμαι απλα καταθλιπτική πέρασα μια φαση παλιότερα που απογοητευμένη απο τον εξω κοσμο απλα αποφασισα για καποιο καιρο να σταματήσω να μιλάω... μιλουσα μονο οσο χρειαζόταν ..οταν επρεπε.. χρησιμοποιώντας περισσότερο το \"οχι \" και το \"ναι\"...
    ...γαλήνεψε η ψυχή μου.. ..σιγα σιγα μάζεψα σκεψεις και ιδεες που ηθελα να μοιραστω ..συμφιλιώθηκα και παλι με τον \"εξω\"..κοσμο..οσο μπορουσα.. και η επικοινωνία γυρισε απο μονη της.... πραγματικα δεν ξερω αν δεν μπορεις.. η δεν εχεις την διαθεση.. αλλα το μονο που μπορω να προτείνω ειναι να κανεις πραγματα που σου αρεσουν...
    ..φιλικα Αdzik
    ...Η μονη μας υποχρεωση..... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...


    ..ελπιδα ειναι η αισθηση που εχεισ οτι αυτο που νιωθεισ να σε βαραινει τωρα,δεν θα κρατησει για παντα....

    ..Μονο στα ηρεμα νερα καθρεφτιζεται κατι χωρις ν αλλαζει μορφη.
    Μονο σ ενα ηρεμο μυαλο υπαρχει η καθαρη αντιληψη του κοσμου...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Αποφασισα να αυξησω την δοση abilify απο τα 15 mg στη μεγιστη δοση των 30 mg.Πηρα τηλεφωνο τον ψυχιατρο και συμφωνησε.Καλη μου τυχη:)
    Ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση την χρειαζομουν.
    Να στε καλα
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2006
    Posts
    40
    Keep walking,
    έχω διαβάσει σε πολλά forum κείμενα πολλών γραμμών
    και περίτεχνων λέξεων, που πέρα από ένα ωραίο,αισθητικό
    αποτέλεσμα, δεν μου άφησαν τίποτα ούτε στην ψυχή, ούτε
    στο μυαλό. Και εσυ με μια ή δυο λέξεις σου, τα είπες όλα,
    τα άγγιξες όλα, τα έθιξες όλα.

    Γράφε τη λέξη σου, την όποια λέξη σου, είναι σημαντική
    και ωφέλιμη για όλους εμάς εδω.

    Κράτα γερά και κάνε αυτό που λέει το όνομα σου:
    Keep walking!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    719
    Νικόλα μου εννοείται ότι είμαστε μαζί σου! έτσι και αλλιώς όλοι από κάτι υποφέρουμε και η συμπαράσταση είναι μεγάλο πράγμα...Εύχομαι η νέα σου δοσολογία στην αγωγή σου να πάει καλά. Δεν είσαι μόνος σε αυτόν τον κόσμο.Ελπίζω να το έχεις καταλάβει και ειλικρινά χαίρομαι που μπαίνεις στην πύλη αυτή νιώθοντας ότι θα βρείς καλούς φίλους να μιλήσεις. Εγώ προσωπικά είμαι όλη αυτιά!!! Φιλιά μωρό μου...;)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Μετα απο μερικες ημερες με 30 mg abilify αισθανομαι τελεια.
    Συμβουλη μην αφηνεται τους ψυχιατρους σε ησυχια.Ενημερωθειτε...πειρα ματιστητε και πειτε στον ψυχιατρο θελω αυτο.
    Μονος μου αλλαξα απο risperdal σε abilify...μονος μου αυξησα την δοση...αν δεν ενδιαφερθειτε μονοι σας κανενας δεν θα ενδιαφερθει.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    327
    se ποια κατηγορια ανηκει αυτο?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    187
    το abilify ειναι αντιψυχωτικο αντωνη.

Page 1 of 12 12311 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •